عملیات بال‌های سرخ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
تفنگدارای شرکت کرده در عملیات. مارکوس لوترل، تنها بازمانده این گروه (از سمت راست) نفر سوم

عملیات بال‌های سرخ یکی از عملیات‌های ارتش آمریکا در طول جنگ افغانستان بوددر این عملیات ۴ تکاور نیروی دریایی آمریکا وظیفهٔ شناسایی و پایش را بر عهده داشتد که در پی تبادل آتش با نیروهای احمد شاه، ۳ نفر از آنها کشته می‌شوند. سپس با اعزام نیروی واکنش سریع به منطقه برای کمک به این ۴ نفر، هلیکوپتر آنها در اثر اصابت یک آرپی‌جی ۷ سقوط کرده و تمام هشت تفنگدار و هشت نظامی عملیات ویژه ارتش آمریکا که در داخل آن بوندند نیز کشته می‌شوند. در نهایت مارکوس لوترل به کمک یک افغان به نام محمد گلاب نجات پیدا کرد و در یکی از پرتلفات‌ترین عملیّات‌های آمریکا در افغانستان، که نوزده کشته به جای گذاشت، به خاطر فداکاری یک افغان توانست سالم به کشورش بازگردد.، یکی از ۴ تفنگدار فوق موفق به فرار و نجات می‌شود.

واقعیتی که در ارتش آمریکا اتفاق افتاد. سال ۲۰۰۵ عملیاتی ناموفق از سوی نیروی‌های ویژه دریایی ارتش آمریکا صورت گرفت که هدف آن کشتن یک از اعضای طالبان به نام احمد شاه بود.۴ نیروی ویژه آمریکایی به کوه‌های هندوکش در ولایت کنر افغانستان اعزام می‌شوند جهت شناسایی منطقه و اعلام جزییات عملیات شناسایی به فرمانده کریسنجن اما به دلیل قطع ارتباط رادیویی ۴ سرباز آمریکایی با شرایط خاصی مواجه می‌شوند.این عملیات حاوی پیام هایی است پیامی از نوع احترام به حقوق غیر نظامیان در جهان از سوی ارتش آمریکا.پیامی است مبنی بر حفظ جان سربازان آمریکایی برای سیاستمداران و نظامیان آمریکا،پیامی است مبنی بر اراده فولادی آمریکایی ها در برابر مشکلات و خطرات،خاصه مسایل نظامی و سیاسی در افغانسان که 12 سال است به دست آمریکایی ها اداره می شود واز دوستی آمریکا با مردم افغانسان و خشم آنها نسبت به گروه های تروریستی،خاصه طالبان که مورد نفرت سربازان آمریکایی است.

فیلم[ویرایش]

ساخته شده بر اساس این عملیات
محصول سال 2013 آمریکا
Lone Survivor

منابع[ویرایش]

پاتریک رابینسون( patrik rabinson) نویسنده ای است که برای دیگران خاطراتشان را می نویسد و چاپ می کند. او در سال 2007 کتاب خاطرات مارکوس لوترل گروهبان آمریکایی که در سال 2005 در عملیات بال های سرخ در افغانستان،ناباورانه سلام دوباره ای به زندگی گفت را نوشت.کتاب او ابتدا در 75000 نسخه به فروش رسید و مارکوس به تعداد 275000 نسخه از کتاب را چاپ کرد.کتاب پر فروشی که بر اساس گفته (motoko rich)موتوکو ریچ،روزنامه نگار نیویورک تایمز ساکن در بروکلین،با اقبال عمومی مردم مواجه شده ،چرا که مردم آمریکا سرگذشت چندین سرباز دیگر آمریکایی را نیز با رغبت و علاقه بسیار زیاد خوانده اند.

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Operation Red Wings»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۷ آوریل ۲۰۱۴).