علی کمال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Alikemalbey.jpg

علی کمال (به ترکی استانبولی: Ali Kemal) ( زاده ۱۸۶۷، استانبول -مرگ ۶ نوامبر ۱۹۲۲ ازمیت) نویسنده، روزنامه‌نگار و سیاستمدار ترک بود. او در سال ۱۹۱۹ تحت صدارت داماد فرید پاشا سه ماه وزیر فرهنگ و سپس به مدت دو ماه آخرین وزیر داخله دولت عثمانی بود که آتاتورک را دستگیر کرد. او در جنگ استقلال ترکیه به خاطر تفکرات ضد دیکتاتوری در مقابل ارتش آتاترک سلاح به دست گرفت و در نهایت به دست مردم کشته شد[۱]. علی کمال پدر پدربزرگ سیاستمدار انگلیسی بوریس جانسون است.

او پس از اتمام تحصیلات مقدماتی وارد «مکتبی ملکیه» (دانشکده علوم سیاسی) شد. در سال ۱۸۸۶ درس را رها کرده و به پاریس و ژنو رفت و در ۱۸۸۸ پس از مرگ پدرش به استانبول بازگشت درس خود را به اتمام رساند و و با الهام از دانشگاه‌های اروپایی در سال ۱۸۸۹ دوستانش را به صورت انجمن دانشجویی گردهم آورد. پلیس به فعالیت‌های سیاسی آنها مشکوک شده و آنها را دستگیر کرد. علی کمال پس از مدتی حبس در زندان در سال ۱۸۹۰ به حلب تبعید شد. در سال ۱۸۹۵ با گسترش فعالیت‌های «جمعیت اتحاد و ترقی»، علی کمال از حلب فرار کرده و به پاریس رفت و در آنجا به مخالفان پیوست.[۲]

کمال در دوران تبعیدش در حلب، دو کتاب به نام‌های «ایکی همشیره» (دو خواهر) و «چولده بیر سرگذشت» (ماجرایی در صحرا) نوشت.[۳]

منابع[ویرایش]

  • Yüksel Tasra: Ali Kemal'in Romanlari (به ترکی)(pdf)
  1. İz, Fahir. “KEMAL, ALI”. In Encyclopaedia of Islam. vol. 4, Iran-Kha. 3rd ed. Leiden: E. J. Brill, 1997. 871-874. ISBN ‎90-04-05745-5. 
  2. Şükrü Hanıoğlu, M. The Young Turks in opposition. Oxford University Press, 1995. 72. ISBN ‎0-19-509115-9. 
  3. YÜKSEL, Süheyla. «Türk Edebiyatında Taşraya Çıkış: Ali Kemal'in Romanları». Turkish Studies (Ankara: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi) 4, Sayı 1/II (2009): 1479-1506. doi:10.7827/TurkishStudies.590.