علی‌اکبر مرادی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
علی‌اکبر
علی اکبر مرادی
زاده ۱۳۳۶
گهواره، شهرستان دالاهو، استان کرمانشاه
ملیت ایرانی
سبک موسیقی مقامی تنبور کرمانشاه

علی اکبر مرادی (زادهٔ ۱۳۳۶ گهواره)، معلم، مقام‌دان، مقام‌خوان، آهنگساز، خواننده و نوازندهٔ صاحب سبک تنبور است.

زندگی‌نامه و فعالیت‌هنری[ویرایش]

علی‌اکبر مرادی در سال ۱۳۳۶ خورشیدی در شهر گهواره در استان کرمانشاه در خانواده‌ای یارسان به دنیا آمد. وی نوازندگی تنبور را از سن ۶ سالگی آغاز نمود و از محضر استادان بزرگ تنبور در منطقهٔ گوران در استان کرمانشاه، سید ولی حسینی، سید محمود علوی، کاکی الله‌مراد حمیدی، آمیرزا صید علی کفاشیان، درویش علی‌میر درویشی و سید هاشم به طور مستقیم یا از طریق آثارشان بهرهٔ فراوان برد.

علی‌اکبر مرادی فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۵۰ با تکنوازی تنبور در فرهنگ و هنر کرمانشاه آغاز نمود. در سال ۱۳۵۱ به همراه دوستان هنرمند خود، القاصی و خادمی اولین گروه تنبور را در کرمانشاه تشکیل دادند و بعدها در سال ۱۳۵۹ با تشکیل گروه تنبور شمس، او یکی از اعضای تشکیل‌دهندهٔ آن گروه بود. در سال ۱۳۷۲ کار موسیقی خود را به صورت مستقل ادامه داد و جمع‌آوری، فراگیری و ثبت مقامات کهن تنبور را آغاز نمود. این مقامات (۷۲ مقام) سال‌ها بعد توسط خانهٔ فرهنگ‌های جهان در پاریس و بعد از آن در ایران در چهار سی‌دی انتشار یافت. او را باید از معدود نوازندگان موسیقی نواحی به شمار آورد که درک و تسلط عمیقی نیز از موسیقی دستگاهی (ردیفی) دارد. علی اکبر مرادی، نوازنده تنبور و خنیاگر و آوازخوان منطقه گوران کرمانشاه است که در سال ۱۳۳۶ در همین شهر متولد شد.

او از شش سالگی نواختن این ساز را آغاز و در ده سالگی به عنوان یک نوازنده کامل تنبور شناخته شد. مرادی نزد استادان برجسته تنبور همانند سید ولی حسینی، سید محمد علوی و دیگر استادان بنام این ساز در کرمانشاه به تکمیل هنر پرداخت و در سن سی سالگی نواختن تمامی ۷۲ مقام موسیقی مقامی کرمانشاه را با تنبور آموخت و از سال‌های اولیه دهه پنجاه زندگی حرفه‌ای خود را آغاز کرد که از آن زمان تاکنون موفق به دریافت جوایز مهمی از جشنواره‌های ایرانی شده‌است. از مرادی اجراهای متعددی ثبت و ضبط شده است که از جمله مهمترین آنها می‌توان به آلبوم مشترک او با کیهان کلهربا عنوان در آیینه‌آسمان اشاره کرد. این آلبوم به صورت کنسرت در آمریکا اجرا شده بود. تنبورنوازی علی اکبر مرادی او همچنین کنسرت‌هایی با پژمان حدادی، نوازنده نام‌آشنای سازهای کوبه‌ای به صحنه برد که حاصل آن انتشار دو آلبوم مهر و ماه یک و دو است.انتشار آلبوم مهتاب و پاییز از دیگر کارهای مرادی است که با همراهی اردشیر کامکار (مهتاب) و و کوروش مرادی و نیز سیامک جهانگیری (نی) در آلبوم پاییز همراه بود. او علاوه بر تنبور نوازی از صدایی پخته و ذوقی پرورش یافته برخوردار است و عمری است که در جهت ثبت و ضبط و انتشار روایت‌های اصیل موسیقی کردی تلاش کرده است و در شناخت و درک نغمه‌های اصیل موسیقی مناطق کردنشین کارشناسی تمام عیار به شمار می‌رود و مورد ارجاع بسیاری از موسیقی‌دانان در داخل و خارج کشور است. * «زندگینامه: علی اکبر مرادی (۱۳۳۶-)». همشهری انلاین، ۱۳91/1/29. بازبینی‌شده در 23 آبان. 

جوایز و افتخارات[ویرایش]

مجله معروف sing line مرادی را یکی از ۵۰ نوازندهٔ برتر دنیا معرفی کرده‌است. مرادی همچنین در سال ۱۳۸۱ به پاس خدماتش از طرف از طرف شورای ارزشیابی هنرمندان کشور، وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، مدرک درجه یک هنری دریافت داشته‌است. وی همچنین در سال ۱۳۷۰ رتبهٔ اول تنبورنوازی و لوح زرین و دیپلم افتخار تنبور را به دست آورد.

فعالیت‌های آموزشی[ویرایش]

علی‌اکبر مرادی در زمینهٔ آموزش تنبور نیز فعال بوده و شاگردان بسیاری را تربیت کرده‌است. در این راستا، وی برای نخستین بار به تنظیم متدی علمی برا یآموزش تنبور کرده و کتاب صد درس: آموزش تنبور نوازی را نگارش کرد. وی همچنین آثار آموزشی و کنسرت‌های آموزشی مختلفی در داخل و خارج از ایران برگزار و ارائه کرده‌است. از شناخته‌شده‌ترین شاگردان علی‌اکبر مرادی می‌توان به حیدر کاکی، جهانبخش رستمی، آرش مرادی، کوروش مرادی، و فردین فرمانی اشاره کرد. علی‌اکبر مرادی در حال حاضر مدیریت آموزشگاه موسیقی یارسان در تهران بر عهده دارد و در این آموزشگاه نواختن تنبور را به هنرجویان آموزش می‌دهد. حدود ۵ ماه است که یک کتاب آموزشی در دست چاپ دارد که منتظر جواز چاپ آن هستم و البته علت این تأخیر ارشاد در صدور جواز را نیز نمی‌دانم چرا که این کتاب تنها یک کتاب آموزش موسیقی است و زیانی را متوجه جامعه نمی‌کند. آخرین آثار علی اکبر مرادی دو آلبوم «مهتاب» و «پاییز» است که با همراهی اردشیر کامکار (مهتاب) و کوروش مرادی و نیز سیامک جهانگیری (نی) در آلبوم پاییز همراه بود. * «۹ شهریور؛ کنسرت پژوهشی علی اکبر مرادی در کرمانشاه». ممتاز نیوز، ۱۳95/5/۵. بازبینی‌شده در 28 ژوئیه ۲016.  زمان آغاز شکل گیری گروه شمس، هنوز موسیقی به شکوفایی کنونی نرسیده بود. ما نخستین کنسرت آزاد را در سال ۵۹ در تالار وحدت برگزار کردیم. بعد هم به بعضی از شهرهای دیگر ایران رفتیم. شاید مهمترین کنسرتی که در آن سال‌ها اجرا کردیم، برنامه‌ای به مناسبت زلزله رودبار بود. بعد با آقای ناظری سفرهای اروپایی شروع شد و در بعضی از کشورهای اروپایی به اجرای کنسرت پرداختیم. عمده فعالیت آن سال‌های گروه شمس هم همین کنسرت‌های خارجی با حضور شهرام ناظری بود. «۹ شهریور؛ کنسرت پژوهشی علی اکبر مرادی در کرمانشاه». ممتاز نیوز، ۱۳86/7/18. بازبینی‌شده در 28 ژوئیه ۲016. 

خانهٔ تنبور[ویرایش]

علی‌اکبر مرادی تمام درآمد آلبوم مقامات تنبور را به همراه پاداش بازنشستگی خود از آموزش و پرورش وقف ساختن مرکزی برای آموزش تنبور به نام خانهٔ تنبور در گهواره کرد. افزون بر این وجه حاصل از فروش زمین‌های پدری خود در منطقهٔ گوران در استان کرمانشاه را نیز که به دلیل ساخت سد آزادی زیر سد می‌رفت، به این کار اختصاص داد. به گفتهٔ وی در ابتدا مسئولان فرهنگی استان کرمانشاه از وی حمایت کرده و ماشین‌آلات راهسازی و ساختمانی در اختیار وی قرار دادند، اما پس از مدتی در حالی‌که پروژه ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی داشت، جلوی ادامهٔ کار گرفته‌شد و به وی اطلاع داده‌شد که پروژه نباید ادامه بیابد.[۱]. سبب وجود موسیقی اصیل هورامی در منطقه پاوه، پیشنهاد ایجاد یک خانه با عنوان «خانه سیاوچمانه» را در این شهرستان داد. * «علی‌اکبر مرادی در لیست 50 نوازنده برتر جهان». پایگاه خبر تحلیلی پاوه، 24/ 11/ 1394. بازبینی‌شده در 25 ژوئیه ۲016. . اصولاً تنبور به ۲ طيف مردم كرمانشاه برمي گردد. اول؛ طايفه گوران و دوم شهر صحنه. مقام هاي تنبور در گوراني مركزيت بيشتري دارد. يعني نبورنوازان گوران مقداري سخت گيرتر از صحنه با ساز تنبور برخورد مي كنند. صحنه يك شهر و نزديك مركز بود.بنابراين طبيعي است كه با مقام هاي موسيقي سنتي هم آشنا باشند. شايد بتوان گفت تفاوت و شباهت اين ۲ شيوه تنبور نوازي هم زياد است و هم كم.* وگو با علي اكبر مرادي تنبور نواز و استاد موسيقي نواحي ايران : داستان اين ساز پر رمز و راز «علی‌اکبر مرادی در لیست 50 نوازنده برتر جهان». مگ ایران، 24/ 11/ 1394. بازبینی‌شده در 25 ژوئیه ۲016. .

آلبوم[ویرایش]

لیست آلبوم‌های موجود: ۷۲ مقام تنبور ۴CD، کردانه، در آیینه آسمان، دو واله، آلبوم تنبور در ایران، مقامات مجلسی تنبور ۲CD، مهر و ماه ۲CD، نسیم و گندمزار، سحر واران، سماع مستانه، تریکه هانه، یار آسمانی، پاییز، گلاریزان،* «علی اکبر مرادی موسیقی مقامی کردی را در آمریکا اجرا می‌کند». خبر گزاری میراث فرهنگی، ۱۳۸۵/۲/۵. بازبینی‌شده در ۲۴ ژوئیه ۲۰17. .چهار سي دي كه به مقام هاي تنبور و آئين هاي كهن ايراني مي پرداخت.اين سي دي ها را خيلي ها ديدند و بعدها هم باعث شد كه مرا براي جايزه «گرمي» كانديدا كنند. همين مقام هاي تنبور در ايران هم انتشار يافت و مورداستفاده بسياري از علاقه مندان موسيقي قرار گرفت. البته سواي سي دي هاي مجوز دار آن كه توسط مردم خريداري شد.* «علی اکبر مرادی موسیقی قامی کردی را در آمریکا اجرا می‌کند». خبر گزاری میراث فرهنگی، ۱۳۸6/8/18. بازبینی‌شده در ۲۴ ژوئیه ۲۰17. 

منابع[ویرایش]