علی‌اکبر مرادی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
علی اکبر
علی اکبر مرادی
زاده ۱۳۳۶
گهواره، شهرستان دالاهو، استان کرمانشاه
ملیت ایرانی
سبک موسیقی مقامی تنبور کرمانشاه

علی اکبر مرادی (زادهٔ ۱۳۳۶ گهواره)، معلم ، مقام‌دان، مقام‌خوان، آهنگساز، خواننده و نوازندۀ صاحب سبک تنبور است.

زندگی‌نامه و فعالیت‌هنری[ویرایش]

علی‌اکبر مرادی در سال ۱۳۳۶ خورشیدی در شهر گهواره در استان کرمانشاه در خانواده‌ای یارسان به دنیا آمد. وی نوازندگی تنبور را از سن ۶ سالگی آغاز نمود و از محضر استادان بزرگ تنبور در منطقۀ گوران در استان کرمانشاه، سید ولی حسینی، سید محمود علوی، کاکی الله‌مراد حمیدی، آمیرزا صید علی کفاشیان، درویش علی‌میر درویشی و سید هاشم به طور مستقیم یا از طریق آثارشان بهرۀ فراوان برد.

علی‌اکبر مرادی فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۵۰ با تکنوازی تنبور در فرهنگ و هنر کرمانشاه آغاز نمود. در سال ۱۳۵۱ به همراه دوستان هنرمند خود، القاصی و خادمی اولین گروه تنبور را در کرمانشاه تشکیل دادند و بعدها در سال ۱۳۵۹ با تشکیل گروه تنبور شمس، او یکی از اعضای تشکیل‌دهندۀ آن گروه بود. در سال ۱۳۷۲ کار موسیقی خود را به صورت مستقل ادامه داد و جمع آوری، فراگیری و ثبت مقامات کهن تنبور را آغاز نمود. این مقامات (۷۲ مقام) سال‌ها بعد توسط خانۀ فرهنگ‌های جهان در پاریس و بعد از آن در ایران در چهار سی‌دی انتشار یافت. او را باید از معدود نوازندگان موسیقی نواحی به شمار آورد که درک و تسلط عمیقی نیز از موسیقی دستگاهی (ردیفی) دارد.

جوایز و افتخارات[ویرایش]

مجله معروف sing line مرادی را یکی از ۵۰ نوازندۀ برتر دنیا معرفی کرده‌است. مرادی همچنین در سال ۱۳۸۱ به پاس خدماتش از طرف از طرف شورای ارزشیابی هنرمندان کشور، وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، مدرک درجه یک هنری دریافت داشته‌است. وی همچنین در سال ۱۳۷۰ رتبۀ اول تنبورنوازی و لوح زرین و دیپلم افتخار تنبور را به دست آورد.

فعالیت‌های آموزشی[ویرایش]

علی‌اکبر مرادی در زمینۀ آموزش تنبور نیز فعال بوده و شاگردان بسیاری را تربیت کرده‌است. در این راستا، وی برای نخستین بار به تنظیم متدی علمی برا یآموزش تنبور کرده و کتاب صد درس: آموزش تنبور نوازی را نگارش کرد. وی همچنین آثار آموزشی و کنسرت‌های آموزشی مختلفی در داخل و خارج از ایران برگزار و ارائه کرده‌است. از شناخته‌شده‌ترین شاگردان علی‌اکبر مرادی می‌توان به حیدر کاکی ، جهانبخش رستمی، آرش مرادی، کوروش مرادی، و فردین فرمانی اشاره کرد. علی‌اکبر مرادی در حال حاضر مدیریت آموزشگاه موسیقی یارسان در تهران بر عهده دارد و در این آموزشگاه نواختن تنبور را به هنرجویان آموزش می‌دهد.

خانۀ تنبور[ویرایش]

علی‌اکبر مرادی تمام درآمد آلبوم مقامات تنبور را به همراه پاداش بازنشستگی خود از آموزش و پرورش وقف ساختن مرکزی برای آموزش تنبور به نام خانۀ تنبور در گهواره کرد. افزون بر این وجه حاصل از فروش زمین‌های پدری خود در منطقۀ گوران در استان کرمانشاه را نیز که به دلیل ساخت سد آزادی زیر سد می‌رفت، به این کار اختصاص داد. به گفتۀ وی در ابتدا مسئولان فرهنگی استان کرمانشاه از وی حمایت کرده و ماشین‌آلات راهسازی و ساختمانی در اختیار وی قرار دادند، اما پس از مدتی در حالی‌که پروژه ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی داشت، جلوی ادامۀ کار گرفته‌شد و به وی اطلاع داده‌شد که پروژه نباید ادامه بیابد. [۱]

منابع[ویرایش]