علیرضا افضلی‌پور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Mr. Afzalipour.jpg

علیرضا افضلی‌پور (۶ فروردین ۱۲۸۸ – ۱۸ فروردین ۱۳۷۲) مهندس شیمی و فرد نیکوکاری بود که به عنوان بنیانگذار دانشگاه کرمان شناخته می‌شود. وی پس از مدتی با فردی به نام محمدعلی اشتیانی آشنا می‌شود و آن را شاگرد خود قرار می‌دهد. وی با فاخره صبا عروسی می‌کند و در کنار آقای اشتیانی و خانواده او زندگی می‌کنند. علیرضا افضلی پور و فاخره صبا از داشتن فرزند محروم بودند و به همین دلیل فرزندان آقای اشتیانی و همسر او را فرزندان خود می‌دانستند.

زندگی‌نامه[ویرایش]

وی در تفرش متولد شد و در تهران تحصیلات خود را به پایان رساند. در سال ۱۳۱۰ موفق به اخذ دیپلم شد و پس از قبولی در آزمون اعزام دانشجو به خارج از کشور برای تحصیل عازم فرانسه شد. وی پس از شش سال در سال ۱۳۱۶ در رشته شیمی با گرایش شیمی کشاورزی فارغ‌التحصیل شد و به ایران بازگشت. پس از خدمت سربازی و مدتی استخدام در بانک کشاورزی به تجارت تجهیزات الکترونیکی پرداخت و از این طریق به سرمایه‌ای به دست آورد. وی به همراه همسرش فاخره صبا تصمیم گرفت تا ثروت خود را صرف تأسیس یک دانشگاه نماید. پس از انجام مطالعات گسترده و بازدید از اکثر دانشگاه‌های ایران و برخی دانشگاه‌های اروپا، شهر کرمان را برای دانشگاه خود برگزید. پس از آن که ۵۰۰ هکتار زمین در ۴ دی ۱۳۵۳ به بنای دانشگاه اختصاص داده شد، عملیات تأسیس دانشگاه با کمک مالی ۶۰ میلیون تومانی وی در آن زمان آغاز شد. دانشگاه به صورت رسمی در ۲۴ شهریور ۱۳۶۴ با حضور خود وی گشایش یافت. وی همچنین به بنای دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز کمک فراوان نمود و دانشکدهٔ پزشکی این دانشگاه اکنون «دانشکدهٔ پزشکی مهندس افضلی‌پور» نامیده می‌شود. همچنین یک بیمارستان ۳۵۰ تخت‌خوابی آموزشی درمانی نیز به نام وی در کرمان موجود می‌باشد.

همسر وی فاخره صبا (متوفی تیر ۱۳۸۶) خواننده اپرا و استاد دانشگاه تهران بود که در فعالیت‌های نیکوکارانه همسرش وی را یاری رساند. آرامگاه مهندس افضلی پور در امامزاده عبدالله و آرامگاه همسر وی در قطعه هنرمندان بهشت زهرای تهران واقع است.

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]