علم و تکنولوژی در آلمان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Max-Planck-und-Albert-Einstein.jpg

دستاورد‌های کشور آلمان در زمینه علم و تکنولوژی همواره پر رنگ بوده‌است به‌طوری‌که پایه‌گذار موفقیت‌های این کشور در زمینه اقتصادی است. آلمان خانه دانشمندان برجسته بوده‌است که پژوهش‌های آن‌ها در رشته‌های فیزیک ، شیمی ، ریاضیات و مهندسی کمک شایانی به گسترش علم در طول تاریخ بشریت کرده‌است. در بیشتر مواقع قرن بیست دانشمندان بسیاری از آلمان موفق به دریافت جایزه نوبل در رشته‌های علمی شده‌اند. تحقیقات علمی در کشور همواره مورد حمایت دولت، دانشگاه‌ها و موسسه‌های تحقیقاتی مانند انجمن ماکس پلانک و بنیاد پژوهش آلمان است.

پیشینه تاریخی[ویرایش]

اگرچه پایه مرزی‌های آلمان امروزی در سال ۱۸۶۷ شکل گرفت اما علم به زمان‌های بسیار گذشته برای مثال به دوران انقلاب علمی بر می گردد. آالمان داری قدیمترین دانشگاه‌های جهان مانند لایپزیگ ،هایدلبرگ و فرایبورگ است. ازپایان قرن نوزدهم تا جنگ جهانی دوم آلمان کمک زیادی برای پیشرفت علم در کل جهان کرد.

رشته‌های علمی[ویرایش]

فیزیک[ویرایش]

Albert Einstein

کار‌های آلبرت آینشتاین و ماکس پلانک پایه و اساس فیزیک مدرن را استوار ساخت که ورنر کارل هایزنبرگ و اروین شرودینگر آن را توسعه دادند. پیشتر وجود فیزیکدانانی بسیار کلیدی مانند هرمان وان هلمهولتز، ژوزف فون فرانهوفر، و گابریل دانیل فارنهایت وجود داشند که از میان همه آن هاویلهلم کنراد رونتگن موفق به کشف اشعه X شد او را برنده اولین جایزه نوبل فیزیک در سال ۱۹۰۱ساخت. هاینریش هرتز در حوزه تابش الکترومغناطیسی باعث توسعه و پیشرفت مخابرات شد. آیرودینامیک ریاضی در آلمان توسط لودویگ پرانتل توسعه داده شد.

شیمی[ویرایش]

Otto Hahn

در اوایل قرن بیستم از ۳۱ جایزه نوبل شیمی ۱۴ تای آن از آن آلمانی‌ها شد که اولین آن را هرمان امیل فیشر در سال ۱۹۰۱ بدست آورد. اتو هان از پیشگامان علم پرتو زایی و پرتو شیمی او پایه و اساس علمی و فن آورانرژی اتمی یعنی شکافت هسته ای را کشف کرد.

مهندسی[ویرایش]

آلمان خانه بسیاری از مخترعان و مهندسانی معروف مانندیوهانس گوتنبرگ بوده است که با اختراع دستگاه چاپ را اختراع کرد.هانس گایگر خالق شمارشگر گایگر است وکنراد تسوزه اولین کامپیوتر را ساخت. مخترعان و صنعتگران آلمانی از جمله فردیناند زپلین،گوتلیب دایملر،رودولف دیزل، نیکلاوس اتو،فلیکس وانکل،ورنر فون براون وکارل بنز نقش بسزایی در شکل دادن تکنولوژی مدرن در صنعت خودرو سازی و حمل و نقل هوایی و حتی مطرح کردن ایده سفر به فضا.

زیست شناسی و زمین شناسی[ویرایش]

دو چهره شاخص میکروبیولوژی فردیناند کوهن و روبرت کخ هر دو اهل آلمان هستند. الکساندر فون هومبولت یک دانشمند طبیعی شناس که نظریه‌های بنیادی او در زمینه جغرافیای زیستی بود. از طرف دیگر ولادیمر کوپن گیاه شناس روسی تبار آلمانی به رابطه بین آب و هوا، پوشش گیاهی و نوع خاک پرداخت.آلفرد وگنر یکی از اولین افراد بود که نظریه رانش قاره ای که بعدها با کمی تغییرات به زمین ساخت بشقابی نامیده شد را مطرح کرد.