علمی-تخیلی آنالوگ و واقعیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد


اولین شماره‌ی داستان‌های حیرت‌آورِ فوق‌علم, به تاریخ ژانویه‌ی ۱۹۳۰.

علمی-تخیلی آنالوگ و واقعیت (انگلیسی: Analog Science Fiction and Fact) مجله‌ای علمی-تخیلی است که با عنوان‌های مختلف از سال ۱۹۳۰ در آمریکا منتشر می‌شود. در اصل با عنوان داستان‌های حیرت‌آورِ فوق‌علم در ژانویه‌ی ۱۹۳۰ توسط ویلیام کلیتن (به سردبیری هری بیتس) منتشر شد. در سال ۱۹۳۳ کلیتن ورشکسته شد و مجله به «استریت و اسمیت» فروخته شد. سردبیر جدید، ارلین ترمین، حیرت‌آور را به زودی به مجله‌ی پیشتازِ حیطه‌ی نوپایِ علمی-تخیلیِِ پالپ تبدیل کرد: با چاپ داستان‌های قابل توجهی چون؛ «لژیون فضا»یِ جک ویلیامسون، و «گرگ‌ومیش»ِ جان کمبل. در پایان سال ۱۹۳۷، کمبل به سرپرستیِ ترمین مسوولیتِ سردبیری را به عهده گرفت، و در سال آینده ترمین از کار بیکار شد، و کمبل استقلال بیشتری یافت. در طول چند سال آینده کمبل داستان‌های بسیاری را منتشر کرد که در این زمینه کلاسیک شده‌اند:مجموعه‌ی بنیادِ آیزاک آسیموف، اسلنِ ون وت، و چندین رمان و داستانِ رابرت آنسون هاین‌لاین.

تاریخچه‌ی انتشار[ویرایش]

در سال ۱۹۲۶ هوگو گرنسبک اولین مجله‌ی علمی-تخیلی را با عنوان داستان‌های شگفت‌انگیز راه‌اندازی کرد. گرنسبک پیش از آن برای مدتی در مجلاتِ آماتوری خود، داستان‌های علمی منتشر کرده بود؛ اما به این نتیجه رسید که علاقه به ژانر به میزانی رسیده که انتشار مجله‌ی ماهانه را توجیه می‌کند. شگفت‌انگیز بسیار موفقیت‌آمیز بود، به سرعت به تیراژ بیش از ۱۰۰/۰۰ رسید.[۳] ویلیام کلیتن، ناشر موفق و مورد احترام چندین مجله‌ی پالپ، در سال ۱۹۲۸ در نظر گرفت که مجله‌ی رقیبی راه‌اندازی کند. سرانجام سال بعد تصمیم گرفت که این کار را انجام دهد، دلیل اصلی‌اش این بود که در صفحه‌ای که جلدهای رنگیِ مجلاتش روی آن چاپ می‌شد جای لازم برای یک جلد دیگر وجود داشت. او به هری بیتس، سردبیری که به تازگی استخدام شده بود، پیشنهاد کرد که مجله‌ای با داستان‌هایِ ماجراییِ تاریخی منتشر کنند. بیتس به جای آن پیشنهادِ پالپی علمی-تخیلی را داد، با عنوان داستان‌های حیرت‌آور فوق‌علم، که کلیتن با آن موافقت کرد.[۴][۵]

Four clips of the title layout from 1960
طراحی های مختلف نام مجله بر روی جلد

یادداشت[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Ashley (2000), p. 239.
  2. Ashley (2007), p. 425.
  3. Ashley (2000), p. 48.
  4. Ashley (2000), p. 69.
  5. Edwards, Malcolm; Nicholls, Peter; Ashley, Mike. "Culture : Astounding Science-Fiction : SFE : Science Fiction Encyclopedia". sf-encyclopedia.com. Retrieved January 6, 2017.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]