عزرا هیوود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عزرا هیوود
EzraHeywood.jpg
زاده عزرا هروی هیوود
۲۹ سپتامبر ۱۸۲۹
ایالات متحده
درگذشت ۲۲ مهٔ ۱۸۹۳ (۶۳ سال)
ایالات متحده
شغل کنشگر، مخالف با بردگی
همسر(ها) آنگلا هیوود

عزرا هیوود (‎/ˈhˌwʊd/‎؛ زاده ۲۹ سپتامبر ۱۸۲۹ –درگذشته ۲۲ مه ۱۸۹۳)[۱] آنارشیست فردگرای آمریکایی ،مخالف برده‌داری و طرفدار حقوق برابر برای زنان بود.

فلسفه[ویرایش]

هیوود آنچه را که به اعتقاد او تمرکز بی‌تناسب سرمایه در دست چند نفر بود به عنوان یک نتیجه انتخابی امتیازات داده شده توسط دولت به افراد و سازمان های خاص می‌دانست.

او معتقد بود که اجاره ساختمان‌ها نباید سودی داشته باشد. با اجاره مخالفت نمی کرد، اما معتقد بود که اگر هزینه ساختمان برای اجاره آن به طور کامل پرداخت شود، غیرممکن است که هزینه های بیشتری از آنچه لازم است، برای هزینه های واگذاری،بیمه،تعمیر خرابی در مدتی که دست مستاجر است پرداخت شود.او حتی ادعا کرد در صورتی که مستاجر محل سکونت خود را در شرایطی نگه دارد که مانع از خراب شدن آن شود، ممکن است مالک ساختمان به او مزدی هم بدهد ،چون در صورت خالی بودن ساختمان خراب می‌شد. به باور هیوود مالکیت زمین‌های بلااستفاده، شرارت بزرگی است.

کنشگری[ویرایش]

فلسفه هیوود در پیشبرد اندیشه‌های آنارشیست فردگرایانه، از طریق انتشار گسترده آثارش و چاپ مجدد آثار جوشیا وارن، نویسنده تمدن درست (۱۸۶۹) و ویلیام بلر گرین، بسیار مؤثر بود. در سال ۱۸۷۲، در مجمع اتحادیه اصلاحات کارگری نیو انگلند در بوستون، هیوود گرین و وارن را به بنجامین تاکر ناشر «لیبرتی» معرفی کرد.

در ماه مه ۱۸۷۲ هیوود، در حمایت از حق رأی زنان و حق آزادیِ بیانِ کنشگرِ عشق آزاد ویکتوریا وودهال،انتشار مجلهٔ آنارشیست فردی «دِ ورد» را از خانه‌اش در پرینستون ماساچوست شروع کرد.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. The Letters of William Lloyd Garrison: From disunionism to the brink of war, 1850-1860, شابک ‎۰۶۷۴۵۲۶۶۳۵, pg. 545.
  2. The Free Love Movement and Radical Individualism by Wendy McElroy.

پیوند به بیرون[ویرایش]