عرب کمری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

عرب‌کَمَری عرب‌هایی را می‌گویند که در بُرهه‌ای از تاریخ به ایل بختیاری پیوستند، با ایشان وصلت کرده‌اند و از نظر رسوم، گویش و فرهنگ، اشتراکات زیادی با بختیاری‌ها پیدا کردند و جز طوایف بختیاری محسوب می‌شوند.

نام‌شناسی[ویرایش]

عرب‌کمری‌ها، طایفه‌ای از بختیاری هستند که اصطلاحأ در کوه‌وکمر زندگی می‌کنند و اصالتی عرب دارند، که وجه تسمیه آنها نیز همین نکته است.

گویش[ویرایش]

زبان آنها بختیاری است و یک زبان مخصوص طایفه هم دارند که به زبان عرب‌کمری معروف است. این زبان ریشهٔ عربیِ عراقی دارد و با گویش بختیاری آمیخته شده است. عرب‌کمری‌ها به دیگر عرب‌های خوزستان، اصطلاحاً عربِ بَرّی می‌گویند. عربِ بَرّی یعنی عرب‌هایی که در بَر یا زمین مسطح زندگی می‌کنند.

تاریخچه[ویرایش]

جدّ طایفهٔ عرب‌کمری بهداروندباب در زمان حیدرخان و پسرش اسدخان بختیاروند و جدّ طایفهٔ عرب کمری دورکی باب در زمان حبیب‌الله خان دورکی به منطقه بختیاری آمده‌اند و در بختیاری قدمتی چندصدساله دارند.[نیازمند منبع] به همین دلیل و دلایل خاص دیگر ازجمله وصلت با بختیاری‌ها و شرکت در جنگ‌های متعدد بختیاری، زیرشاخهٔ باب بهداروند و دورکی قرار گرفتند.[نیازمند منبع] دو طایفهٔ عرب کمری در بختیاری به عربِ بهداروند و عربِ دورکی نیز معروف هستند و هر کدام نیز زیرشاخه‌هایی دارند.[نیازمند منبع]

منابع[ویرایش]