عبدالله مهتدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عبدالله مهتدی
شناسنامه
نام کامل عبدالله مهتدی
زادروز ۱۳۲۸
زادگاه بوکان، ایران
همسر(ان) ناهید بهمنی
فرزندان دیلان و دیانا
خویشاوندان سرشناس صلاح الدین، محمد، عمر مهتدی
تحصیلات دکترای اقتصاد
اطلاعات سیاسی
حزب سیاسی کوملە - کۆمەڵەی شۆڕشگێڕ
سمت دبیر کل
سمت‌های پیشین دبیر کل حزب کمونیست ایران

عبدالله مهتدی(۱۳۲۸ بوکان) یکی از بنیانگذاران کومله است.

زندگی[ویرایش]

عبدالله مهتدی فرزند حاجی رحمان آقای مهتدی (یکی از وزرای جمهوری مهاباد) متولد ۱۳۲۸ در شهر بوکان از توابع استان آذربایجان غربی و در خانواده‌ای فرهنگی و سیاسی به‌دنیا آمد.

تحصیلات خود را درتهران سپری کرد و در جریان مبارزات مخفی علیه حکومت پهلوی به زندان افتاد و سال‌ها در زندان‌های پهلوی زیر فشار بود، در سال ۱۳۴۸ شمسی با تعدادی از دانشجویان کرد (مهندس فؤاد مصطفی سلطانی، مهندس محمد حسین کریمی، و…) ایران کومه‌له را تأسیس کردند. پس از کشته شدن فؤاد مصطفی سلطانی در سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۶۲ عبدالله مهتدی بعنوان رهبر کومه‌له انتخاب شد و پس از تأسیس حزب کمونیست ایران توسط کومه‌له با گروهی از کمونیست‌های ایرانی به نام سهند و جمعی افراد منفرد دیگر عبدالله مهتدی سمت دبیر کلی حزب کمونیست ایران را بر عهده گرفت و نام کومه‌له هم به سازمان کردستان حزب کمونیست ایران (کومه‌له) تغییر یافت.

پس از کنگره هشتم کومه‌له بحثی انتقادی از عبدالله مهتدی و همفکرانش در مورد شکست تجربه حزب کمونست ایران و لازمه القای آن به میان آمد که صفوف کومه‌له را به دو جریان تبدیل کرد که بخش اکثریت اعضا و همچنین اکثریت رهبران و کادرهای شناخته شده کومه‌له در کردستان ایران با او همفکر بودند.

در سال ۲۰۰۰ میلادی عبدالله مهتدی همراه بخش اعظم کادرها و اعضا کومه‌له از حزب کمونیست ایران انشعاب کرده و در طی برگزاری کنفرانس بازسازی کومه‌له، کومه‌له را مستقل از حرب کمونیست ایران بازسازی کرده و همان نام اولیه کومه‌له در بدو تأسیس (سازمان انقلابی زحمتکشان کردستان ایران) را برای خود اختیار کردند. این حزب یکی از احزاب تأثیرگذار کردستان ایران است.

پیوند به بیرون[ویرایش]

[۱]

منابع[ویرایش]