عبدالله‌آباد بالا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عبدالله‌آباد بالا
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان سمنان
شهرستان سرخه
بخش بخش مرکزی شهرستان سرخه
دهستان لاسگرد
نام محلی عبدل‌آباد
مردم
جمعیت ۳۴ نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۹۸۰ متر

عبدالله‌آباد بالا یا عبدل‌آباد یکی از روستاهای شهرستان سرخه در استان سمنان است. این روستا در ۷۰ کیلومتری غرب شهر سمنان (۵۰ کیلومتری غرب سرخه) در مسیر جاده سمنان-گرمسار و در دهستان لاسگرد واقع است. بر پایه سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت عبدالله‌آباد بالا برابر با ۳۴ نفر (۲۰ خانوار) بوده است[۱]. روستای عبدالله آباد در دامنه‌های جنوبی رشته‌کوه‌های البرز جای دارد.

تعداد زیادی از اهالی روستا در سال‌های اخیر به دلیل نداشتن منبع درآمد کافی، نداشتن امکانات آموزشی وبهداشتی نداشتن گاز وتلفن وامکانات حداقلی به شهرهای سمنان و سرخه یا روستاهای دیگر مهاجرت کرده‌اند. بیشتر اهالی دارای نام خانوادگی «رهایی-رهائی» هستند و به جز ساکنان فعلی، تعداد بسیاری از آنها به حرفهٔ گچ بری وسفیدکاری ساختمان اشتغال دارند. عبدل آباد به دلیل واقع شدن در میان کوه‌های جنوبی البرز، از آب و هوای مطلوبی برخوردار است.

عبدالله‌آباد پایین[ویرایش]

در۳۸ کیلومتری غرب سرخه و در مسیر جاده سرخه-تهران، در سمت راست جاده، روستایی غیرمسکونی و مخروبه به نام عبدالله‌آباد پایین قرار دارد. ادامه جاده کنار این روستای متروکه به سمت شمال و پس از طی ۱۲ کیلومتر به روستای عبدالله‌آباد بالا می‌رسد.

پانویس و منبع[ویرایش]

  1. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲. .

بخش سرخه