عبدالرضا حاجی‌پور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
عبدالرضا حاجی پور
متولد کازرون، ایران
محل زندگی اصفهان، ایران
ملیت ایرانی
رشته فعالیت شیمی
محل کار دانشگاه صنعتی اصفهان
دین اسلام

پرفسور عبدالرضا حاجی پور

زندگی‌نامه[ویرایش]

عبدالرضا حاجی پور (متولد ۱۳۳۵ در کازرون)، استاد، پژوهشگر و مخترع مطرح ایرانی است. وی به عنوان برترین دانشمند مسلمان جهان نیز انتخاب شد.

تحصیلات[ویرایش]

وی دیپلم خود را در دبیرستان شاهپور (شهید بستانپور فعلی) در کازرون گرفت. لیسانس شیمی را از دانشگاه اصفهان گرفت و فوق لیسانس شیمی سنتز را از دانشگاه شیراز اخذ کرد. سپس دکترای خود را در رشته شیمی آلی دارویی در دانشگاه ولنکنگ استرالیا گرفت و فوق دکترای شیمی آلی خود را نیز از استنفورد آمریکا دریافت کرد.

مسئولیت‌های دانشگاهی[ویرایش]

وی سابقه موسس و ریاست دانشگاه آزاد اسلامی کازرون و نیز ریاست دانشکده معدن دانشگاه صنعتی اصفهان را دارد. حاجی پور استاد تمام و دانشمند ارشد دانشگاه ویسکانسین است. وی همچنین مؤسس چندین واحد دانشگاه آزاد اسلامی در فارس و چند استان همجوار فارس است.

افتخارات[ویرایش]

وی به عنوان دانشمند برتر جهان و جهان اسلام با توجه به معیارهای اساسی آی اس آی و پایگاه داده جهان اسلام انتخاب شده است. او همچنین به عنوان بهترین پژوهشگر در جشنواره‌های خوارزمی و رازی و شیخ بهایی نیز انتخاب شده است. از سایر افتخارات حاجی پور می‌توان به چاپ ۱۰ مقاله برتر جهان، چاپ بیش از 4۵۰ مقاله آی اس آی و ارائه در بیش از ۷۰۰ کنفرانس علمی بین‌المللی، چاپ اولین مقاله ساینس، دو ثبت اختراع در رابطه با داروهای ضد سرطان و ام اس، تألیف پلاستیک و پلی مر و … اشاره کرد.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

«اسامی ۳۸ دانشمند ایرانی در فهرست یک درصد دانشمندان برتر جهان». ایرنا، ۲۴ فروردین ۱۳۸۹. بازبینی‌شده در اردیبهشت ۱۳۹۰.