عبدالرحیم ساربان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ساربان
نام اصلی عبدالرحیم ساربان
نام مستعار ساربان
تولد ۱۳۰۸(خورشیدی)
ملیت  افغانستان
مرگ ۱۳۷۳(خورشیدی)
سبک‌(ها) کلاسیک، ساز سنتی افغانستان

عبدالرحیم ساربان «محمودی» (زادهٔ ۷ حمل ۱۳۰۸ خورشیدی در کابل - درگذشتهٔ ۸ حمل ۱۳۷۳ در پیشاور) شاعر و خواننده افغان بود.

ساربان از نخستین آوازخوانان آماتور افغانی بود. وی به رادیو افغانستان راه یافت و در کشور خود شهرت یافت. اجرای شعر خورشید من کجایی، سرد است خانهٔ من سرودهٔ شاعر ایرانی ابوالقاسم لاهوتی باعث شهرت بیشتر او شد.

زندگی‌نامه[ویرایش]

عبدالرحیم ساربان «محمودی» در هفتم حمل سال ۱۳۰۸ خورشیدی در کابل زاده شد. آموزش ابتدایی را در مدرسه قاری عبدالله و متوسطه را در لیسه میخانیکی کابل به پایان رساند. در سال ۱۳۳۱ وارد کارهای هنری شد و نخستین فعالیت‌های هنری‌اش را که بازی در تئاتر و آوازخوانی بود زیر نظر استاد فرخ افندی آغاز کرد. ساربان پس از مدت زمانی در یافت که پیوندش با موسیقی است و فعالیت‌اش را بیشتر در راستای موسیقی ادامه داد.

وی عاشق دختری از نواده‌های ظاهر شاه شده بود ولی به وصال نینجامید کارش به خرابات خانه‌ها کشید و به چرس (حشیش) پناه آورد.

ساربان در سال ۱۳۶۸ خورشیدی دچار بیماری فلج شد به طوری که دیگر نمی‌توانست به فعالیت هنری‌اش ادامه دهد. پس از سال ۱۳۷۱ خورشیدی که درگیری‌های گروهی سبب ویرانی کابل شد، همراه با خانواده به پیشاور پاکستان مهاجرت کرد.

ساربان در سن ۶۵ سالگی درگذشت. در ابتدا در شهر پیشاور پاکستان دفن شد ولی بعدها پیکر وی توسط مسوولین تلویزیون ملی افغانستان و شخص نجیب الله روشن به کابل انتقال یافت. مدفن او اینک در آرامگاه شهدای صالحین کابل است.

منابع[ویرایش]

  • کلیات ساربان (بخش اول و دوم): مجموعهٔ کامل آهنگ‌ها و مصاحبهٔ ساربان و نوشته‌هایی دربارهٔ او، (پیشاور: حدود ۱۹۹۰میلادی).