عبدالرحمان پژواک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عبدالرحمان پژواک
Abdul Rahman Pazhwak
زادروز۷ مارس ۱۹۱۹
غزنی
درگذشت۸ ژوئن ۱۹۹۵ (۷۶ سال)
پیشاور
ملیتافغانی
پیشهدیپلمات و روزنامه نگار

عبدالرحمان پژواک (زاده ۷ مارچ ۱۹۱۹ غزنی - درگذشت ۸ ژوئن ۱۹۹۵ پیشاور، پاکستان) دیپلمات افغان و مؤسس آژانس خبری پژواک است و همچنین به‌عنوان رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سازمان ملل فعالیت داشته‌است.

خبرنگار[ویرایش]

پس از پایان تحصیلات لیسه‌اش(دبیرستانش) به عنوان خبرنگار مشغول به کار شد و همچنین در قسمت خبری وزارت امور خارجه. بعدها به عنوان سردبیر و ناشر روزنامهٔ اصلاح فعالیت کرد و در پایان نیز مدیر و سرپرست "آژانس خبری باختر"[۱] که اولین آژانس خبری افغانی بود گشت. او همچنین رئیس انجمن حمایت از زبان پشتو (پشتو تولنه)نیز بود.

دیپلمات[ویرایش]

در سال ۱۹۴۶ او به دنیای دیپلماتیک قدم گذاشت و به عنوان رایزن سفارت افغانستان در امور خبری و فرهنگی در انگلستان و ایالات متحده منصوب شد. در سال ۱۹۵۱ او کارمند وزارت امور خارجه شد و همپنین مامور به حضور در سازمان ملل متحد. پس از فعالیت مداوم او در سازمان ملل او سفیر افغانستان در آلمان و سپس هند و در ۱۹۷۶ در انگلستان شد. البته او این سمت را در سال ۱۹۷۸ بر اثر به وقوع پیوستن مناقشات کمونیستی داخلی افغانستان از دست داد و به افغانستان بازگشت. پس از بازگشت وی به افغانستان او در حبس خانگی بسر برد و تنها در سال ۱۹۸۲ به دلیل بیماری اجازهٔ خروج از کشور را یافت و تا سال ۱۹۹۱ در ایالات متحده زندگی و پس از آن در پیشاور پاکستان سکونت نمود.

ترفیع به مقام رئیس مجمع عموم سازمان ملل[ویرایش]

در سال ۱۹۵۸ او به عنوان نمایندهٔ دایم افغانستان در سازمان ملل شد و آنجا تحت عنوان مدیر کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل به فعالیت پرداخت. در سال ۱۹۶۳ او برای میانجیگری و اصلاح روابط بین میان ویتنام و انجمن بوداییها مامور شد. در ۲۰ سپتامبر ۱۹۶۶ پس از Amintore Fanfani به عنوان رئیس مجمع عمومی انتخاب شد و تا سال ۱۹۶۷ در این سمت بود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. باختر به معنای شرق یا محل طلوع خورشید بکار می‌رود و همچنین معرب کلمهٔ بلخ که نام شهری در شرق ایران بزرگ است نیز می‌باشد

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]