پرش به محتوا

عبدالاحد مومند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
عبدالاحد مومَند
زادهٔ۱۱ دی ۱۳۳۷ (خورشیدی)
۱ ژانویهٔ ۱۹۵۹ ‏(۶۵ سال)
دایمرداد، بهسود، افغانستان
وضعیت پیداییبازنشسته
ملیتافغان ۲۰۰۳–۱۹۵۹
آلمانی ۲۰۰۳–اکنون
پیشه فضانوردی
درجهسرهنگ
طول پرواز فضایی
۸ روز و ۲۰ ساعت و ۲۶ دقیقه
تاریخ گزینش۱۹۸۸ در برنامه اینترکسموس
ماموریت(ها)سایوز تی‌ام-۶ (پرواز)، سایوز تی‌ام-۵ (فرود)

عَبدُالاَحَد مومَند یا عبدالاحد مُهمَند[الف] نخستین فضانورد افغان و زاده ۱۱ دی ۱۳۳۷ (خورشیدی) (۱ ژانویه ۱۹۵۹) است. او در سال ۱۹۸۸ میلادی نه روز را در ایستگاه فضایی میر گذراند. وی هم‌اکنون در شهر اشتوتگارت در کشور آلمان ساکن است.

روند شغلی[ویرایش]

عبدالاحد مومند در سرده غزنی در کشور افغانستان به دنیا آمد و از مدرسه عالی پلی‌تکنیک کابل و سپس دانشکده نیروی هوایی فارغ‌التحصیل شد. او در نیروی هوایی افغانستان به خدمت پرداخت و بعداً در اتحاد جماهیر شوروی به عنوان خلبان آموزش دید.

مأموریت فضایی[ویرایش]

اتحاد جماهیر شوروی در آن دوران طی برنامه‌ای با نام اینترکسموس، سعی در افزایش مشارکت فضانوردان از کشورهای دیگر به ویژه کشورهای بلوک شرق در برنامه اکتشافات کیهانی داشت و همراهی مومند در برنامه فضایی شوروی، نماد مهمی در دوران حاکمیت حزب دمکراتیک افغانستان بشمار می‌آمد.

عبدالاحد مومند به همراه فرمانده ولادیمیر لیاخوف و والری پولیاکوف عضو یک تیم سه‌نفره در مأموریت سایوز تی‌ام-۶ بود، که در تاریخ ۷ شهریور ۱۳۶۷ (۲۹ اوت ۱۹۸۸) از پایگاه فضایی بایکونور به فضا پرتاب شدند و به مدت ۸ شبانه روز و ۲۰ ساعت و ۲۶ دقیقه تا تاریخ ۱۶ شهریور (۷ سپتامبر) در فضا بود. فضاپیمای آنها در ایستگاه فضایی میر پهلو گرفت، و فضانوردان در طول اقامت در آن ایستگاه به پژوهش‌های علمی و کیهانی دست زدند.

عبدالاحد مومند در جریان اقامتش در ایستگاه فضایی میر، از افغانستان عکسبرداری نمود و در آزمایش‌های اخترفیزیکی، پزشکی و زیست‌شناختی شرکت کرد. وی از ایستگاه فضایی میر با محمد نجیب‌الله، رئیس‌جمهور وقت افغانستان نیز گفتگویی تلفنی داشت.

در پایان مأموریت، عبدالاحد مومند در فضاپیمای سایوز تی‌ام-۵ در ژزقازغان در قزاقستان بر زمین نشست.

یادداشت[ویرایش]

  1. حرف واو در اینجا مانند واو در روشن تلفظ می‌شود.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]