عبارات جهت‌دار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

استفاده از مغلطه «عبارات جهت‌دار» یکی از روش‌های رایج لفاظی است و به فراوانی برای عوام‌فریبی و پروپاگاندا استفاده گردد. در این روش معمولاً برای گذاردن تأثیر مطلوب بر مخاطب سعی می‌گردد، احساسات وی برانگیخته شود؛ به جای اندیشه وی.

عبارات جهت‌دار[ویرایش]

عبارات جهت‌دار علاوه بر معنای ظاهری خود، حاوی پیام پنهان احساسی نیز می‌باشند. به‌طور مثال:

  • هنگامی که «پنیر فرآوری شده» در اوایل قرن بیستم عرضه شد، دگر تولیدکنندگان پنیر درخواست کردند که پنیر فوق به نام «پنیر مومیایی» در بازار عرضه شود، این عبارت توسط مسئولین مربوط در آن زمان «جهت‌دار» علیه محصول جدید دیده شد و نام دگری بر آن نهادند.[۱]

خود استفاده از «عبارت جهت‌دار» نیز «عبارت جهت‌دار» محسوب می‌شود. با استفاده از این صفت برای توصیف نوشتار یا صحبتی، معادل اتهام عوام‌فریبی است.

سؤالات جهت دار[ویرایش]

اگر سؤالی حاوی "پیش‌فرض از قبل اثبات نشده‌ای" باشد، جهت دار است. مثال کلاسیک این گونه سؤالات عبارت: "دیگه زنت را نمی‌زنی؟" است. سؤال‌کننده با بیان عبارت فوق، مخاطب را در وضعیتی قرار می‌دهد که هر جواب بله و خیری به منزله تأیید پیش‌فرض سابقه کتک‌زدن است.

مورد دیگر بسیار پرکاربرد در برخی از مصاحبه‌های رسانه‌ها دیده می‌شود: گزارشگری که به دلیلی قصد دارد که مطلبی را به مخاطب القا کند، معمولاً از عبارتی شبیه "آیا با توجه به سابقه اعمال خلافتان، آیا نگران نیستید که شغل جدیدتان را از دست‌دهید؟" به جای بیان "فلانی سابقه خلاف دارد" استفاده می‌کند. با این روش ممکن است در برخی از بینندگان شائبه بی‌طرفی مصاحبه‌کننده ایجاد شود.

در دادگاه[ویرایش]

در حقوق، استفاده از این گونه سؤالات، که در باطن، فرض بر چیزی دارند که هنوز اثبات نشده‌است، نکوهیده شده‌است. در هنگام بازجویی یا شهادت چنانچه چنین سؤالی پرسیده شود، قاضی یا وکیل مدافع باید با اعتراض خود مانع از جواب دادن شاهد یا متهم شوند و از پرسنده بخواهند که سؤال خود را به ترتیب دیگری بپرسد.

به عنوان مثال اگر دادستان از متهم چنین سؤالی بپرسد: "پول فاحشگان را آیا از طریق رشوه تامین می‌کردی؟" پس از اعتراض وکیل مدافع، معمولاً باید قاضی بخواهد که ابتدا دادستان "دیدار با فاحشگان" را اثبات کند، بعد به سراغ منبع مالیشان برود.

منابع[ویرایش]

  1. "Cheese" documentary on Modern Marvels, History Channel (11-22-2007; 12pm-1am).