عامل ارهاش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

عامل اِر اَش یا RH نام آنتی‌ژنی است که در برخی از افراد بر روی گلبول‌های قرمز وجود دارد.

گروه‌های خونی[ویرایش]

گروه‌های خونی روشی برای تقسیم‌بندی خون‌ها بر پایهٔ وجود یا نبود پادتن (آنتی‌ژن)های موروثی خاصی روی سطح گلبول‌های قرمز یاRBC خون است. بر اساس مهم‌ترین این تقسیم‌بندی خون انسان‌ها به چهار دستهٔ AB ،B ،A و O و بر اساس تقسیم‌بندی RH به گروه‌های RH مثبت و منفی تقسیم می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

لاندشتاینر و وینر نشان دادند Ig یاآنتی‌بادی‌هایی که علیه گلبول‌های قرمز میمون رزوس (Rhesus) تولید می‌شوند، قادرند گلبول‌های قرمز ۸۵درصد از جمعیت انسانی را نیز آگلوتینه کنند. این آنتی‌بادی‌ها علیه آنتی ژن(RH) نامیده شده، به وجود می‌آمدند. افرادی که دارای آنتی ژن، RH هستند راRH مثبت گویندو به ۱۵درصد بقیه که فاقد آن بودند، افراد RH منفی اطلاق شد. آنتی‌بادی‌های طبیعی علیه آنتی‌ژن‌های RH در بدن تولید نمی‌شوند.

سیستم گروه‌بندی RH[ویرایش]

سیتم گروه‌بندی RH یکی از ۳۳ نوع گروه‌بندی خون است و پس از گروه‌بندی ABO مهم‌ترین نوع گروه‌بندی است. افراد دارای RH مثبت نمی‌توانند به افراد RH منفی خون اهدا کنند.

بارداری[ویرایش]

اگر پدر و مادر هر دو RH مثبت یا RH منفی یا پدر RH منفی و مادر RH مثبت باشد، در دوران بارداری ناسازگاری RH به وجود نمی‌آید. اما اگر پدر از گروه خون RH مثبت و مادر از گروه خون RH منفی باشد، فرزندان آن‌ها اغلب RH مثبت خواهند شد و در چنین حالتی، ناسازگاری RH بین مادر و جنین برای حفظ جنین ممکن است به وجود بیاید . امروزه به مادران باردار ماده ایی بنام آمپول روگام برای جلوگیری از آگلوتینه شدن خون به مادر تزریق می گردد.[۱] .[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. گوپتا، سونیتا (۱۳۹۳). چرا، چطور، چگونه؟. ترجمهٔ پریسا همایون روز. ذکر.
  2. «خون چیست و درباره خون چه می دانیم؟ | You Can». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۵-۲۴.