برآمدگی (فلسفه علم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ظهوریافتگی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
تشکیل طرح‌های متقارن و فرکتالی در دانه‌های برف مثالی است از "برآمدگی"

ظهور یافتگی یا برآمدگی (به انگلیسی: Emergence)، در فلسفه، نظریه سامانه‌ها، علم و هنر، هنگامی رخ می‌دهد که "کل چیزی بزرگتر از جمع اعضا باشد"، به این معنی که کل سیستم رفتاری از خود بروز می‌دهد که اعضایش آن را ندارند. این رفتارها به علت فعل و انفعالات بین اعضا، بروز پیدا می‌کنند.

ظهور یافتگی نقش کلیدی در نظریه سامانه‌های پیچیده بازی می‌کند. به عنوان نمونه، پدیدهٔ حیات که در زیست‌شناسی مورد مطالعه قرار می‌گیرد یک خاصیت برآمده از شیمی است، و پدیدهٔ روانشناسی در حقیقت برآمده از پدیده عصب‌شناسیِ موجودات زنده است.

در فلسفه، نظریه‌هایی که بر ویژگی‌های برآمده تأکید می‌کنند، برآمده‌گرایی نامیده می‌شوند. تقریباً تمام اَشکالِ برآمده‌گرایی شامل شکلی از معرفت‌شناسی یا هستی‌شناسیِ تقلیلناپذیر به سطوح پایین‌تر هستند.

در فلسفه[ویرایش]

در فلسفه، برآمدگی بیشتر به عنوان یک ادعا در مورد سبب‌شناسی، علت رخدادها، در ویژگی‌های یک سیستم شناخته می‌شود. یک ویژگیِ برآمده از یک سیستم، در این بحث، یعنی ویژگی که مختص به هیچ‌یک از اجزای سیستم نیست ولی به عنوان ویژگی کل سیستم دیده و شناخته می‌شود. نیکلای هارتمان، از اولین فیلسوفان مدرنی که در مورد برآمدگی نوشته‌است، از آن با عنوان categorial novum به معنای دسته‌بندی جدید نام برده‌است.

تعاریف[ویرایش]

ایدهٔ برآمدگی کمابیش از زمان ارسطو مطرح بوده‌است. جان استورات میل و جولیان هاکسلی دو تن از دانشمندان و فیلسوفانی هستند که در رابطه با این موضوع نوشته‌اند.

لغت «برآمدگی» توسط جورج هنری لوئیس به وجود آمد که چنین نوشته بود:

هر نتیجه (برآیندی)، حاصل جمع یا تفریق نیروهای عمل کنندهٔ مؤثر است؛ جمع می‌شوند اگر [نیروها] هم‌جهت باشند و تفریق می‌شوند اگر خلاف جهت یکدیگر باشند. علاوه بر این، هر برآیندی را می‌توان به مولفه‌هایش تجزیه کرد، به این دلیل که آنها همگن و قیاس‌پذیر هستند. برای ویژگی‌های برآمده، قضیه متفاوت است. به جای جمع کردن حرکتِ قابل اندازه‌گیری با حرکت قابل اندازه‌گیری دیگری، یا جمع کردن چیزهایی که از یک جنس هستند با یکدیگر، [در خواص برآمده] یک همکاری مشترک بین چیزهایی با جنس‌های متفاوت وجود دارد. برآمدگی متفاوت از مولفه‌های تشکیل دهنده‌اش است چرا که آنها قیاس‌پذیر نیستند و نمی‌توان به جمع یا تفریق آنها تقلیلشان داد.

جفری گلداشتاین، اقتصاددان، تعریف فعلی برآمدگی را در مجله برآمدگی ارائه کرد. گلداشتاین در ابتدا برآمدگی را: «ظهور بدیع و منسجم ساختارها، الگوها و ویژگی‌ها در طی فرایند خودسازمان‌دهی در سیستم‌های پیچیده» تعریف کرده بود. تعریفِ گلداشتاین را می‌توان برای توصیف ویژگی‌های این تعریف با جزئیات بیشتر، توضیح داد:

ویژگی‌های متداول: (۱) نوآوری رادیکال (ویژگی‌هایی که قبلاً در سیستم مشاهده نشده‌اند)؛ (۲) انسجام یا همبستگی (به این معنی که کل‌های یکپارچه خودشان را در طول زمان حفظ می‌کنند)؛ (۳) «سطح» جهانی (سراسرس) یا ماکرو (بزرگ مقیاس) (مثلا ویژگی‌هایی از یکپارچگی وجود دارد)؛ (۴) حاصل یک فرایند دینامیکی است(تکامل میابد)؛ و (۵) ظاهری است (می‌تواند فهمیده شود)

پیتر کورنینگ، دانشمند علوم سامانه‌ها، هم اشاره می‌کند که سامانه‌های زیستی نمی‌توانند به قوانین فیزیکی حاکم بر آن‌ها تقلیل یایند (محدود شوند):

قواعد یا قوانین، هیچ کارایی عِلّی ندارند؛ درواقع آنها چیزی «تولید» نمی‌کنند. آنها صرفاً چارچوب‌ها و روابط سازگار در طبیعت را توصیف می‌کنند. این الگوها می‌توانند بسیار مهم و روشنگر باشند، ولی عوامل اساسیِ مؤثر باید به شکل جداگانه‌ای مشخص شوند. (هرچند اغلب این اتفاق نمی‌افتد). ولی گذشته از آن، بازی شطرنج نشان می‌دهد که چرا هرگونه قانون و اصول برآمدگی و تکامل ناکافی‌اند. حتی در یک بازی شطرنج، شما نمی‌توانید با استفاده از اصول «تاریخچه» را پیش‌بینی کنید، یا بطور مثال دورهٔ هر بازیِ داده شده. درواقع، حتی نمی‌توان به شکل قابل اطمینانی حرکت بعدی را در یک بازی شطرنج پیش‌بینی کرد. چرا؟ چون «سامانه» با چیزی بیشتر از صرفاً اصول بازی درگیر است. بازیکنان و تصمیمات لحظه به لحظه‌شان از بین تمامی گزینه‌های ممکن در لحظهٔ انتخاب، هم بخشی از این سامانه را تشکیل می‌دهند. بازی شطرنج به طرز اجتناب‌ناپذیری تاریخی است، حتی با وجود اینکه به وسیله اصول و قوانین چارچوب‌بندی و محدود شده‌است، منظور قوانین فیزیکی نیست. علاوه بر این، نکته کلیدی اینجاست که، بازی شطرنج با تأثیرات تئونومیک (برتری تکاملی)، سایبرنتیک (فرمانیک) و بازخورد محور شکل گرفته‌است. درواقع فقط یه فرایند خودمختار (خودمنظم شونده) نیست، بلکه تشکیل شده از فعالیت سازمان‌دهی شده و «هدف‌دار».

برآمدگی ضعیف و قوی[ویرایش]

استفاده از ایدهٔ «برآمدگی» به‌طور کلی به دو دیدگاهِ «برآمدگی ضعیف» و «برآمدگی قوی» تقسیم می‌شود. به لحاظ سامانه‌های فیزیکی، برآمدگی ضعیف به معنای شکلی از برآمدگی است که در آن ویژگیِ برآمده قابلیت شبیه‌سازی شدن با کامپیوتر را دارد. این برخلاف ایده قدیمی‌ترِ برآمدگی قوی است که نمی‌توان ویژگی برآمده را با کامپیوتر شبیه‌سازی کرد.

برخی ویژگی‌های مشترک بین این دو ایده این هستند که برآمدگی در مورد ویژگی‌های جدیدی است که با رشد کردنِ سامانه به وجود می‌آیند (تولید می‌شوند)، که می‌گویند آن‌هایی که با اجزایش یا با حالت‌های پیشین مشترک نیستند. همچنین، فرض می‌شود که ویژگی‌ها بیشتر فرارویدادگی هستند تا اینکه متافیزیکی ابتدایی باشند. (Bedau 1997)

برآمدگی ضعیف، بروز ویژگی‌های جدید در سامانه را نتیجهٔ اندرکنش‌ها در سطح پایه‌ای (عنصری) توصیف می‌کند. هرچند، تصریح می‌شود که ویژگی‌ها را می‌توان با مشاهده سامانه یا شبیه‌سازی مشخص کرد و نیازی به هیچ آنالیز پیشینی است.

بِدائو اشاره می‌کند که برآمدگیِ ضعیف یک حلالِ متافیزیکیِ جهانی نیست، چراکه برآمدگیِ ضعیف منجر به این نتیجه‌گیری می‌شود که خود ماده شاملِ عناصری است که آگاه به آن هستند. هرچندکه، بِدائو نتیجه‌گیری می‌کند که قبولِ این دیدگاه موجب به وجود آمدن یک ایدهٔ دقیق می‌شود که براساس آن برآمدگی داخل (درگیر) در آگاهی است، و دوم اینکه، و ایدهٔ برآمدگی ضعیف به صورت متافیزیکی خوب است. (Bedau 1997)

برآمدگی قوی یک ارتباط عِلّی مستقیم از طرف سیستم در سطح بالاتر به طرفِ اجزایش را توصیف می‌کند؛ کیفیت‌ها (ویژگی‌هایی) که به این طریق پدیدار می‌شوند را نمی‌توان به بخش‌های تشکیل‌دهنده سیستم تقلیل داد (Laughlin 2005). کل چیزی بزرگ‌تر از جمع اجزاست. برای یک مثال از چنین برآمدگی در فیزیک می‌توان به آب اشاره کرد که حتی با وجود مطالعات جامع بر خواص اتم‌های تشکیل دهندهٔ آن، بنظر غیرقابل پیش‌بینی می‌رسد. این نتیجه می‌دهد که هیچ شبیه‌سازی برای سامانه وجود ندارد چونکه چنین شبیه‌سازی نیازمند یک تقلیل از سیستم به اجزای تشکیل‌دهنده‌اش دارد. (Bedau 1997)

هرچندکه، «بحث بر سر اینکه آیا کُل را می‌توان از ویژگی‌های اجزایش پیش‌بینی کرد یا نه، یک نکته را در نظر نمی‌گیرد. کُل‌ها اثرات ترکیبی منحصربه‌فردی تولید می‌کنند، ولی بسیاری از این اثرات ممکن است در زمینه و اندرکنش‌های بین کل سیستم و محیط (های) اطرافش با هم هم‌افزا (هماهنگ) شوند»(Corning 2002). مطابق با فرضیهٔ هم‌افزایی (هماهنگی) اش، (Corning 1983 2005) کُرنینگ همچنین اظهار می‌دارد که، «درواقع اثرات هم‌افزایانهی تولید شده توسط کُل‌هاست که عامل تکاملِ پیچیدگی در طبیعت هستند». آرتور کستلر، رمان‌نویس، از استعارهٔ ژانوس (سمبلی از اتحاد در مجموعه مکمل‌ها مثل باز/بسته، صلح/جنگ) استفاده می‌کند تا نشان دهد که چگونه دو دیدگاه (قوی در مقابل ضعیف یا کل‌نگری در مقابل فروکاست‌گرایی)را باید به شکلی غیر انحصاری استفاده کرد، و باید با یکدیگر تعامل کرد تا بتوان به مسائل برآمدگی اشاره کرد. (Koestler 1969) همچنین،

قابلیت تقلیل همه‌چیز به قوانین پایه‌ای موجب نمی‌شود که بتوانیم با داشتن آن قوانین، دنیا را دوباره از پایه بسازیم. فرضیه سازندگی در تقابل با دو مشکل مقیاس و پیچیدگی، شکست می‌خورد. در هر مرحله از پیچیدگی ویژگی‌های کاملاً جدیدی پدیدار می‌شوند. روانشناسی زیست‌شناسی نیست و زیست‌شناسی هم شیمی نیست. یعنی درواقع می‌بینیم که کُل نه تنها چیزی بیشتر بلکه بسیار متفاوت از جمع اجزایش است. (Anderson 1972)

اعتماد به برآمدگی قوی با مشاهده مغایرت‌هایش با درکِ همیشگی ما از فیزیک، زیر سؤال رفت. مارک آ. بِدائو مشاهده کرد که:

هرچند که برآمدگی قوی به لحاظ منطقی امکان‌پذیر است ولی به طرز ناامیدکننده‌ای مثل جادو می‌ماند. چطور ممکن است که یک قدرتِ عِلّیِ رو به پایینِ تقلیل ناپذیر ولی فرارویداده ظهور پیدا کند، وقتی که با استناد به تعریف، این اتفاق به دلیل تجمع پتانسیل‌های در سطح میکرو ممکن نیست؟ چنین قدرت‌های عِلّی با بصیرت علمی ما هیچ همخوانی ندارند. این نه تنها نشان می‌دهد که چطور اَشکال معقول مادی‌گرایی را ناراحت می‌کند. رمزآلودبودنِ آنها فقط این نگرانی سنتی را افزایش می‌دهد که برآمدگی مستلزم گرفتنِ غیرقانونیِ چیزی از هیچ‌چیز است.

برآمدگی قوی را می‌توان بخاطر بیش از حد مشخص بودن نقد کرد. یک مثال استاندارد مربوط به حالت‌های ذهنی برآمده (M و *M) می‌شود که در حالت‌های فیزیکی (P و *P) به ترتیب قرار دارند. M و *M را ویژگی‌های برآمده در نظر بگیرید. *M را بر اساس ویژگی *P در نظر بگیرید. چه اتفاقی می‌افتاد وقتی M باعثِ *M می‌شود؟ جیگون کیم می‌گوید:

در مثال طرح‌وارهٔ بالا، ما نتیجه گرفتیم که M باعثِ *M می‌شود با سبب شدنِ *P. پس، M باعثِ *P می‌شود. حالا M به عنوان یک برآمده، باید خودش هم یک ویژگی پایهٔ برآمدگی داشته باشد که فرض کنیم P است. حالا با یک سؤال مهم روبرو هستیم: اگر یک برآمده،M، از شرط پایه P بربیاید، چرا نمی‌توان P را به جای M به عنوان علتِ هرگونه اثر احتمالی M جایگزین کرد؟ چرا P نمی‌تواند کاملاً توضیح دهد که چرا هرگونه اثر متقابل M رخ داده‌است؟ اگر علیت به اندازه کافی اساسی (قانونی) در نظر گرفته شود، P به عنوان پایهٔ برآمدگیِ M، از نظر اساسی برای آن کافی است، و M، به عنوانِ علتِ *P از نظر اساسی برای*P کافی است. به این معنی است که P به لحاظ اساسی برای *P کافی است و از این رو برای علتِ آن بودن واجد شرایط است… اگر M به نحوی به عنوان علت حفظ شود، ما با این نتیجهٔ بسیار غیرقابل باور روبرو هستیم که هر مورد از روابط عِلّی رو به پایین گرفتار بیش از حد تعریفی می‌شود (چرا که P هم یک علت *P باقی می‌ماند). علاوه بر این، این برخلافِ روحِ برآمدگی در هر حالتی است که: برآمده‌ها قرار است که مشارکتِ علّی متمایز و بدیعی انجام دهند.

اگر M علتِ *M باشد، پس *M دچار بیش از حد تعریفی شده‌است چرا که *M را هم می‌توان تعریف شده توسط P دانست. یک راه فراری که یک برآمدهٔ قوی می‌تواند برگزیند این است که رابطه علّی رو به پایین را کلا نفی کند. هرچند که، این کار، قرار داشتن حالت‌های ذهنی برآمده را بر حالت‌های فیزیکی نفی می‌کند، که به نوبهٔ خود فیزیک‌گرایی را نفی می‌کند و از این رو برای برخی از فیلسوفان و فیزیکدانان ناراحت‌کننده است.

در همین حین، دیگران در حال کار بر روی ایحاد شواهد تحلیلی از برآمدگی قوی بوده‌اند. در سال ۲۰۰۹، گو و همکارانش یک کلاس از سیستم‌های فیزیکی را ارائه کردند که ویژگی‌های ماکروسکوپیک غیرقابل محاسبه از خود نشان می‌دهد. به بیان دقیق‌تر، اگر کسی بتواند ویژگی‌های مشخص ماکروسکوپیکی از این سیستم‌ها را بر اساس توصیف میکروسکوپی این سیستم‌ها، محاسبه کند، در آنصورت می‌تواند مسائل محاسباتی در علوم کامپیوتر که قابل حل نیستند را حل کند.

منابع[ویرایش]

The formation of complex symmetrical and fractal patterns in snowflakes exemplifies emergence in a physical system.
A termite "cathedral" mound produced by a termite colony offers a classic example of emergence in nature

In philosophy, systems theory, science, and art, emergence occurs when an entity is observed to have properties its parts do not have on their own. These properties or behaviors emerge only when the parts interact in a wider whole. For example, smooth forward motion emerges when a bicycle and its rider interoperate, but neither part can produce the behavior on their own.

Emergence plays a central role in theories of integrative levels and of complex systems. For instance, the phenomenon of life as studied in biology is an emergent property of chemistry, and psychological phenomena emerge from the neurobiological phenomena of living things.

In philosophy, theories that emphasize emergent properties have been called emergentism. Almost all accounts of emergentism include a form of epistemic or ontological irreducibility to the lower levels.[1]

In philosophy

Philosophers often understand emergence as a claim about the etiology of a system's properties. An emergent property of a system, in this context, is one that is not a property of any component of that system, but is still a feature of the system as a whole. Nicolai Hartmann (1882-1950), one of the first modern philosophers to write on emergence, termed this a categorial novum (new category).

Definitions

This idea of emergence has been around since at least the time of Aristotle.[2] The many scientists and philosophers[3] who have written on the concept include John Stuart Mill (Composition of Causes (1843))[4] and Julian Huxley[5] (1887-1975).

The philosopher G. H. Lewes coined the term "emergent", writing in 1875:

Every resultant is either a sum or a difference of the co-operant forces; their sum, when their directions are the same – their difference, when their directions are contrary. Further, every resultant is clearly traceable in its components, because these are homogeneous and commensurable. It is otherwise with emergents, when, instead of adding measurable motion to measurable motion, or things of one kind to other individuals of their kind, there is a co-operation of things of unlike kinds. The emergent is unlike its components insofar as these are incommensurable, and it cannot be reduced to their sum or their difference.[6][7]

In 1999 economist Jeffrey Goldstein provided a current definition of emergence in the journal Emergence.[8] Goldstein initially defined emergence as: "the arising of novel and coherent structures, patterns and properties during the process of self-organization in complex systems".

In 2002 systems scientist Peter Corning described the qualities of Goldstein's definition in more detail:

The common characteristics are: (1) radical novelty (features not previously observed in systems); (2) coherence or correlation (meaning integrated wholes that maintain themselves over some period of time); (3) A global or macro "level" (i.e. there is some property of "wholeness"); (4) it is the product of a dynamical process (it evolves); and (5) it is "ostensive" (it can be perceived).[9]

Corning suggests a narrower definition, requiring that the components be unlike in kind (following Lewes), and that they involve division of labor between these components. He also says that living systems (like the game of chess), while emergent, cannot be reduced to underlying laws of emergence:

Rules, or laws, have no causal efficacy; they do not in fact 'generate' anything. They serve merely to describe regularities and consistent relationships in nature. These patterns may be very illuminating and important, but the underlying causal agencies must be separately specified (though often they are not). But that aside, the game of chess illustrates ... why any laws or rules of emergence and evolution are insufficient. Even in a chess game, you cannot use the rules to predict 'history' – i.e., the course of any given game. Indeed, you cannot even reliably predict the next move in a chess game. Why? Because the 'system' involves more than the rules of the game. It also includes the players and their unfolding, moment-by-moment decisions among a very large number of available options at each choice point. The game of chess is inescapably historical, even though it is also constrained and shaped by a set of rules, not to mention the laws of physics. Moreover, and this is a key point, the game of chess is also shaped by teleonomic, cybernetic, feedback-driven influences. It is not simply a self-ordered process; it involves an organized, 'purposeful' activity.[9]

Strong and weak emergence

Usage of the notion "emergence" may generally be subdivided into two perspectives, that of "weak emergence" and "strong emergence". One paper discussing this division is Weak Emergence, by philosopher Mark Bedau. In terms of physical systems, weak emergence is a type of emergence in which the emergent property is amenable to computer simulation or similar forms of after-the-fact analysis (for example, the formation of a traffic jam, the structure of a flight of starlings or a school of fishes, or the formation of galaxies). Crucial in these simulations is that the interacting members retain their independence. If not (for example in a chemical reaction), a new entity is formed with new, emergent properties: this is called strong emergence, which it is argued cannot be simulated or analysed.

Some common points between the two notions are that emergence concerns new properties produced as the system grows, which is to say ones which are not shared with its components or prior states. Also, it is assumed that the properties are supervenient rather than metaphysically primitive (Bedau 1997).

Weak emergence describes new properties arising in systems as a result of the interactions at an elemental level. However, Bedau stipulates that the properties can be determined only by observing or simulating the system, and not by any process of a reductionist analysis. As a consequence the emerging properties are scale dependent: they are only observable if the system is large enough to exhibit the phenomenon. Chaotic, unpredictable behaviour can be seen as an emergent phenomenon, while at a microscopic scale the behaviour of the constituent parts can be fully deterministic.

Bedau notes that weak emergence is not a universal metaphysical solvent, as the hypothesis that consciousness is weakly emergent would not resolve the traditional philosophical questions about the physicality of consciousness. However, Bedau concludes that adopting this view would provide a precise notion that emergence is involved in consciousness, and second, the notion of weak emergence is metaphysically benign. (Bedau 1997)

Strong emergence describes the direct causal action of a high-level system upon its components; qualities produced this way are irreducible to the system's constituent parts (Laughlin 2005). The whole is other than the sum of its parts. An example from physics of such emergence is water, which appears unpredictable even after an exhaustive study of the properties of its constituent atoms of hydrogen and oxygen.[10] It follows then that no simulation of the system can exist, for such a simulation would itself constitute a reduction of the system to its constituent parts. (Bedau 1997).

Rejecting the distinction

However, biologist Peter Corning has asserted that "the debate about whether or not the whole can be predicted from the properties of the parts misses the point. Wholes produce unique combined effects, but many of these effects may be co-determined by the context and the interactions between the whole and its environment(s)" (Corning 2002). In accordance with his Synergism Hypothesis (Corning 1983 2005), Corning also stated: "It is the synergistic effects produced by wholes that are the very cause of the evolution of complexity in nature." Novelist Arthur Koestler used the metaphor of Janus (a symbol of the unity underlying complements like open/shut, peace/war) to illustrate how the two perspectives (strong vs. weak or holistic vs. reductionistic) should be treated as non-exclusive, and should work together to address the issues of emergence (Koestler 1969). Theoretical physicist PW Anderson states it this way:

The ability to reduce everything to simple fundamental laws does not imply the ability to start from those laws and reconstruct the universe. The constructionist hypothesis breaks down when confronted with the twin difficulties of scale and complexity. At each level of complexity entirely new properties appear. Psychology is not applied biology, nor is biology applied chemistry. We can now see that the whole becomes not merely more, but very different from the sum of its parts (Anderson 1972).

Viability of strong emergence

Some thinkers question the plausibility of strong emergence as contravening our usual understanding of physics. Mark A. Bedau observes:

Although strong emergence is logically possible, it is uncomfortably like magic. How does an irreducible but supervenient downward causal power arise, since by definition it cannot be due to the aggregation of the micro-level potentialities? Such causal powers would be quite unlike anything within our scientific ken. This not only indicates how they will discomfort reasonable forms of materialism. Their mysteriousness will only heighten the traditional worry that emergence entails illegitimately getting something from nothing.[11]

Strong emergence can be criticized for being causally overdetermined. The canonical example concerns emergent mental states (M and M∗) that supervene on physical states (P and P∗) respectively. Let M and M∗ be emergent properties. Let M∗ supervene on base property P∗. What happens when M causes M∗? Jaegwon Kim says:

In our schematic example above, we concluded that M causes M∗ by causing P∗. So M causes P∗. Now, M, as an emergent, must itself have an emergence base property, say P. Now we face a critical question: if an emergent, M, emerges from basal condition P, why cannot P displace M as a cause of any putative effect of M? Why cannot P do all the work in explaining why any alleged effect of M occurred? If causation is understood as nomological (law-based) sufficiency, P, as M's emergence base, is nomologically sufficient for it, and M, as P∗'s cause, is nomologically sufficient for P∗. It follows that P is nomologically sufficient for P∗ and hence qualifies as its cause…If M is somehow retained as a cause, we are faced with the highly implausible consequence that every case of downward causation involves overdetermination (since P remains a cause of P∗ as well). Moreover, this goes against the spirit of emergentism in any case: emergents are supposed to make distinctive and novel causal contributions.[12]

If M is the cause of M∗, then M∗ is overdetermined because M∗ can also be thought of as being determined by P. One escape-route that a strong emergentist could take would be to deny downward causation. However, this would remove the proposed reason that emergent mental states must supervene on physical states, which in turn would call physicalism into question, and thus be unpalatable for some philosophers and physicists.

Meanwhile, others have worked towards developing analytical evidence of strong emergence. In 2009, Gu et al. presented a class of physical systems that exhibits non-computable macroscopic properties.[13][14] More precisely, if one could compute certain macroscopic properties of these systems from the microscopic description of these systems, then one would be able to solve computational problems known to be undecidable in computer science. Gu et al. concluded that

Although macroscopic concepts are essential for understanding our world, much of fundamental physics has been devoted to the search for a 'theory of everything', a set of equations that perfectly describe the behavior of all fundamental particles. The view that this is the goal of science rests in part on the rationale that such a theory would allow us to derive the behavior of all macroscopic concepts, at least in principle. The evidence we have presented suggests that this view may be overly optimistic. A 'theory of everything' is one of many components necessary for complete understanding of the universe, but is not necessarily the only one. The development of macroscopic laws from first principles may involve more than just systematic logic, and could require conjectures suggested by experiments, simulations or insight.[13]

Emergence and interaction

Emergent structures are patterns that emerge via the collective actions of many individual entities. To explain such patterns, one might conclude, per Aristotle,[2] that emergent structures are other than the sum of their parts on the assumption that the emergent order will not arise if the various parts simply interact independently of one another. However, there are those who disagree.[15] According to this argument, the interaction of each part with its immediate surroundings causes a complex chain of processes that can lead to order in some form. In fact, some systems in nature are observed to exhibit emergence based upon the interactions of autonomous parts, and some others exhibit emergence that at least at present cannot be reduced in this way. In particular renormalization methods in theoretical physics enable scientists to study systems that are not tractable as the combination of their parts.[16]

Objective or subjective quality

Crutchfield regards the properties of complexity and organization of any system as subjective qualities determined by the observer.

Defining structure and detecting the emergence of complexity in nature are inherently subjective, though essential, scientific activities. Despite the difficulties, these problems can be analysed in terms of how model-building observers infer from measurements the computational capabilities embedded in non-linear processes. An observer’s notion of what is ordered, what is random, and what is complex in its environment depends directly on its computational resources: the amount of raw measurement data, of memory, and of time available for estimation and inference. The discovery of structure in an environment depends more critically and subtly, though, on how those resources are organized. The descriptive power of the observer’s chosen (or implicit) computational model class, for example, can be an overwhelming determinant in finding regularity in data.[17]

On the other hand, Peter Corning argues: "Must the synergies be perceived/observed in order to qualify as emergent effects, as some theorists claim? Most emphatically not. The synergies associated with emergence are real and measurable, even if nobody is there to observe them."(Corning 2002)

The low entropy of an ordered system can be viewed as an example of subjective emergence: the observer sees an ordered system by ignoring the underlying microstructure (i.e. movement of molecules or elementary particles) and concludes that the system has a low entropy.[18] On the other hand, chaotic, unpredictable behaviour can also be seen as subjective emergent, while at a microscopic scale the movement of the constituent parts can be fully deterministic.

In religion, art and humanities

In religion, emergence grounds expressions of religious naturalism and syntheism in which a sense of the sacred is perceived in the workings of entirely naturalistic processes by which more complex forms arise or evolve from simpler forms. Examples are detailed in The Sacred Emergence of Nature by Ursula Goodenough & Terrence Deacon and Beyond Reductionism: Reinventing the Sacred by Stuart Kauffman, both from 2006, and in Syntheism – Creating God in The Internet Age by Alexander Bard & Jan Söderqvist from 2014. An early argument (1904–05) for the emergence of social formations, in part stemming from religion, can be found in Max Weber's most famous work, The Protestant Ethic and the Spirit of Capitalism.[19] Recently, the emergence of a new social system is linked with the emergence of order from nonlinear relationships among multiple interacting units, where multiple interacting units are individual thoughts, consciousness, and actions.[20]

In art, emergence is used to explore the origins of novelty, creativity, and authorship. Some art/literary theorists (Wheeler, 2006;[21] Alexander, 2011[22]) have proposed alternatives to postmodern understandings of "authorship" using the complexity sciences and emergence theory. They contend that artistic selfhood and meaning are emergent, relatively objective phenomena. Michael J. Pearce has used emergence to describe the experience of works of art in relation to contemporary neuroscience.[23] Practicing artist Leonel Moura, in turn, attributes to his "artbots" a real, if nonetheless rudimentary, creativity based on emergent principles.[24] In literature and linguistics, the concept of emergence has been applied in the domain of stylometry to explain the interrelation between the syntactical structures of the text and the author style (Slautina, Marusenko, 2014).[25]

In international development, concepts of emergence have been used within a theory of social change termed SEED-SCALE to show how standard principles interact to bring forward socio-economic development fitted to cultural values, community economics, and natural environment (local solutions emerging from the larger socio-econo-biosphere). These principles can be implemented utilizing a sequence of standardized tasks that self-assemble in individually specific ways utilizing recursive evaluative criteria.[26]

In postcolonial studies, the term "Emerging Literature" refers to a contemporary body of texts that is gaining momentum in the global literary landscape (v. esp.: J.M. Grassin, ed. Emerging Literatures, Bern, Berlin, etc. : Peter Lang, 1996). By opposition, "emergent literature" is rather a concept used in the theory of literature.

Emergent properties and processes

An emergent behavior or emergent property can appear when a number of simple entities (agents) operate in an environment, forming more complex behaviors as a collective. If emergence happens over disparate size scales, then the reason is usually a causal relation across different scales. In other words, there is often a form of top-down feedback in systems with emergent properties.[27] The processes causing emergent properties may occur in either the observed or observing system, and are commonly identifiable by their patterns of accumulating change, generally called 'growth'. Emergent behaviours can occur because of intricate causal relations across different scales and feedback, known as interconnectivity. The emergent property itself may be either very predictable or unpredictable and unprecedented, and represent a new level of the system's evolution. The complex behaviour or properties are not a property of any single such entity, nor can they easily be predicted or deduced from behaviour in the lower-level entities, and might in fact be irreducible to such behavior.[28] The shape and behaviour of a flock of birds or school of fish are good examples of emergent properties.

One reason emergent behaviour is hard to predict is that the number of interactions between a system components increases exponentially with the number of components, thus allowing for many new and subtle types of behaviour to emerge. Emergence is often a product of particular patterns of interaction. Negative feedback introduces constraints that serve to fix structures or behaviours. In contrast, positive feedback promotes change, allowing local variations to grow into global patterns. Another way in which interactions leads to emergent properties is dual-phase evolution. This occurs where interactions are applied intermittently, leading to two phases: one in which patterns form or grow, the other in which they are refined or removed.

On the other hand, merely having a large number of interactions is not enough by itself to guarantee emergent behaviour; many of the interactions may be negligible or irrelevant, or may cancel each other out. In some cases, a large number of interactions can in fact hinder the emergence of interesting behaviour, by creating a lot of "noise" to drown out any emerging "signal"; the emergent behaviour may need to be temporarily isolated from other interactions before it reaches enough critical mass to self-support. Thus it is not just the sheer number of connections between components which encourages emergence; it is also how these connections are organised. A hierarchical organisation is one example that can generate emergent behaviour (a bureaucracy may behave in a way quite different from the individual departments of that bureaucracy); but emergent behaviour can also arise from more decentralized organisational structures, such as a marketplace. In some cases, the system has to reach a combined threshold of diversity, organisation, and connectivity before emergent behaviour appears.

Unintended consequences and side effects are closely related to emergent properties. Luc Steels writes: "A component has a particular functionality but this is not recognizable as a subfunction of the global functionality. Instead a component implements a behaviour whose side effect contributes to the global functionality [...] Each behaviour has a side effect and the sum of the side effects gives the desired functionality".(Steels 1990) In other words, the global or macroscopic functionality of a system with "emergent functionality" is the sum of all "side effects", of all emergent properties and functionalities.

Systems with emergent properties or emergent structures may appear to defy entropic principles and the second law of thermodynamics, because they form and increase order despite the lack of command and central control. This is possible because open systems can extract information and order out of the environment.

Emergence helps to explain why the fallacy of division is a fallacy.

Emergent structures in nature

Ripple patterns in a sand dune created by wind or water is an example of an emergent structure in nature.
Giant's Causeway in Northern Ireland is an example of a complex emergent structure.

Emergent structures can be found in many natural phenomena, from the physical to the biological domain. For example, the shape of weather phenomena such as hurricanes are emergent structures. The development and growth of complex, orderly crystals, as driven by the random motion of water molecules within a conducive natural environment, is another example of an emergent process, where randomness can give rise to complex and deeply attractive, orderly structures.

Water crystals forming on glass demonstrate an emergent, fractal process occurring under appropriate conditions of temperature and humidity.

However, crystalline structure and hurricanes are said to have a self-organizing phase.

It is useful to distinguish three forms of emergent structures. A first-order emergent structure occurs as a result of shape interactions (for example, hydrogen bonds in water molecules lead to surface tension). A second-order emergent structure involves shape interactions played out sequentially over time (for example, changing atmospheric conditions as a snowflake falls to the ground build upon and alter its form). Finally, a third-order emergent structure is a consequence of shape, time, and heritable instructions. For example, an organism's genetic code affects the form of the organism's systems in space and time.

Nonliving, physical systems

In physics, emergence is used to describe a property, law, or phenomenon which occurs at macroscopic scales (in space or time) but not at microscopic scales, despite the fact that a macroscopic system can be viewed as a very large ensemble of microscopic systems.

An emergent property need not be more complicated than the underlying non-emergent properties which generate it. For instance, the laws of thermodynamics are remarkably simple, even if the laws which govern the interactions between component particles are complex. The term emergence in physics is thus used not to signify complexity, but rather to distinguish which laws and concepts apply to macroscopic scales, and which ones apply to microscopic scales.

However, another, perhaps more broadly applicable way to conceive of the emergent divide does involve a dose of complexity insofar as the computational feasibility of going from the microscopic to the macroscopic property tells the 'strength' of the emergence. This is better understood given the following definition of emergence that comes from physics:

"An emergent behavior of a physical system is a qualitative property that can only occur in the limit that the number of microscopic constituents tends to infinity."[29]

Since there are no actually infinite systems in the real world, there is no obvious naturally occurring notion of a hard separation between the properties of the constituents of a system and those of the emergent whole. As discussed below, classical mechanics is thought to be emergent from quantum mechanics, though in principal, quantum dynamics fully describes everything happening at a classical level. However, it would take a computer larger than the size of the universe with more computing time than life time of the universe to describe the motion of a falling apple in terms of the locations of its electrons[citation needed]; thus we can take this to be a "strong" emergent divide.

Some examples include:

 • Classical mechanics: The laws of classical mechanics can be said to emerge as a limiting case from the rules of quantum mechanics applied to large enough masses. This is particularly strange since quantum mechanics is generally thought of as more complicated than classical mechanics.
 • Friction: Forces between elementary particles are conservative. However, friction emerges when considering more complex structures of matter, whose surfaces can convert mechanical energy into heat energy when rubbed against each other. Similar considerations apply to other emergent concepts in continuum mechanics such as viscosity, elasticity, tensile strength, etc.
 • Patterned ground: the distinct, and often symmetrical geometric shapes formed by ground material in periglacial regions.
 • Statistical mechanics was initially derived using the concept of a large enough ensemble that fluctuations about the most likely distribution can be all but ignored. However, small clusters do not exhibit sharp first order phase transitions such as melting, and at the boundary it is not possible to completely categorize the cluster as a liquid or solid, since these concepts are (without extra definitions) only applicable to macroscopic systems. Describing a system using statistical mechanics methods is much simpler than using a low-level atomistic approach.
 • Electrical networks: The bulk conductive response of binary (RC) electrical networks with random arrangements, known as the Universal Dielectric Response (UDR), can be seen as emergent properties of such physical systems. Such arrangements can be used as simple physical prototypes for deriving mathematical formulae for the emergent responses of complex systems.[30]
 • Weather

Temperature is sometimes used as an example of an emergent macroscopic behaviour. In classical dynamics, a snapshot of the instantaneous momenta of a large number of particles at equilibrium is sufficient to find the average kinetic energy per degree of freedom which is proportional to the temperature. For a small number of particles the instantaneous momenta at a given time are not statistically sufficient to determine the temperature of the system. However, using the ergodic hypothesis, the temperature can still be obtained to arbitrary precision by further averaging the momenta over a long enough time.

Convection in a liquid or gas is another example of emergent macroscopic behaviour that makes sense only when considering differentials of temperature. Convection cells, particularly Bénard cells, are an example of a self-organizing system (more specifically, a dissipative system) whose structure is determined both by the constraints of the system and by random perturbations: the possible realizations of the shape and size of the cells depends on the temperature gradient as well as the nature of the fluid and shape of the container, but which configurations are actually realized is due to random perturbations (thus these systems exhibit a form of symmetry breaking).

In some theories of particle physics, even such basic structures as mass, space, and time are viewed as emergent phenomena, arising from more fundamental concepts such as the Higgs boson or strings. In some interpretations of quantum mechanics, the perception of a deterministic reality, in which all objects have a definite position, momentum, and so forth, is actually an emergent phenomenon, with the true state of matter being described instead by a wavefunction which need not have a single position or momentum. Most of the laws of physics themselves as we experience them today appear to have emerged during the course of time making emergence the most fundamental principle in the universe[according to whom?] and raising the question of what might be the most fundamental law of physics from which all others emerged. Chemistry can in turn be viewed as an emergent property of the laws of physics. Biology (including biological evolution) can be viewed as an emergent property of the laws of chemistry. Similarly, psychology could be understood as an emergent property of neurobiological laws. Finally, free-market theories understand economy as an emergent feature of psychology.

According to Laughlin (2005), for many particle systems, nothing can be calculated exactly from the microscopic equations, and macroscopic systems are characterised by broken symmetry: the symmetry present in the microscopic equations is not present in the macroscopic system, due to phase transitions. As a result, these macroscopic systems are described in their own terminology, and have properties that do not depend on many microscopic details. This does not mean that the microscopic interactions are irrelevant, but simply that you do not see them anymore — you only see a renormalized effect of them. Laughlin is a pragmatic theoretical physicist: if you cannot, possibly ever, calculate the broken symmetry macroscopic properties from the microscopic equations, then what is the point of talking about reducibility?

Living, biological systems

Emergence and evolution

Life is a major source of complexity, and evolution is the major process behind the varying forms of life. In this view, evolution is the process describing the growth of complexity in the natural world and in speaking of the emergence of complex living beings and life-forms, this view refers therefore to processes of sudden changes in evolution.

Life is thought to have emerged in the early RNA world when RNA chains began to express the basic conditions necessary for natural selection to operate as conceived by Darwin: heritability, variation of type, and competition for limited resources. Fitness of an RNA replicator (its per capita rate of increase) would likely be a function of adaptive capacities that were intrinsic (in the sense that they were determined by the nucleotide sequence) and the availability of resources.[31][32] The three primary adaptive capacities may have been (1) the capacity to replicate with moderate fidelity (giving rise to both heritability and variation of type); (2) the capacity to avoid decay; and (3) the capacity to acquire and process resources.[31][32] These capacities would have been determined initially by the folded configurations of the RNA replicators (see “Ribozyme”) that, in turn, would be encoded in their individual nucleotide sequences. Competitive success among different replicators would have depended on the relative values of these adaptive capacities.

Regarding causality in evolution Peter Corning observes:

Synergistic effects of various kinds have played a major causal role in the evolutionary process generally and in the evolution of cooperation and complexity in particular... Natural selection is often portrayed as a “mechanism”, or is personified as a causal agency... In reality, the differential “selection” of a trait, or an adaptation, is a consequence of the functional effects it produces in relation to the survival and reproductive success of a given organism in a given environment. It is these functional effects that are ultimately responsible for the trans-generational continuities and changes in nature.(Corning 2002)

Per his definition of emergence, Corning also addresses emergence and evolution:

[In] evolutionary processes, causation is iterative; effects are also causes. And this is equally true of the synergistic effects produced by emergent systems. In other words, emergence itself... has been the underlying cause of the evolution of emergent phenomena in biological evolution; it is the synergies produced by organized systems that are the key.(Corning 2002)

Swarming is a well-known behaviour in many animal species from marching locusts to schooling fish to flocking birds. Emergent structures are a common strategy found in many animal groups: colonies of ants, mounds built by termites, swarms of bees, shoals/schools of fish, flocks of birds, and herds/packs of mammals.

An example to consider in detail is an ant colony. The queen does not give direct orders and does not tell the ants what to do. Instead, each ant reacts to stimuli in the form of chemical scent from larvae, other ants, intruders, food and buildup of waste, and leaves behind a chemical trail, which, in turn, provides a stimulus to other ants. Here each ant is an autonomous unit that reacts depending only on its local environment and the genetically encoded rules for its variety of ant. Despite the lack of centralized decision making, ant colonies exhibit complex behavior and have even demonstrated the ability to solve geometric problems. For example, colonies routinely find the maximum distance from all colony entrances to dispose of dead bodies.[33]

It appears that environmental factors may play a role in influencing emergence. Research suggests induced emergence of the bee species Macrotera portalis. In this species, the bees emerge in a pattern consistent with rainfall. Specifically, the pattern of emergence is consistent with southwestern deserts' late summer rains and lack of activity in the spring.[34]

Organization of life

A broader example of emergent properties in biology is viewed in the biological organisation of life, ranging from the subatomic level to the entire biosphere. For example, individual atoms can be combined to form molecules such as polypeptide chains, which in turn fold and refold to form proteins, which in turn create even more complex structures. These proteins, assuming their functional status from their spatial conformation, interact together and with other molecules to achieve higher biological functions and eventually create an organism. Another example is how cascade phenotype reactions, as detailed in chaos theory, arise from individual genes mutating respective positioning.[35] At the highest level, all the biological communities in the world form the biosphere, where its human participants form societies, and the complex interactions of meta-social systems such as the stock market.

Emergence of mind

Among the considered phenomena in the evolutionary account of life, as a continuous history, marked by stages at which fundamentally new forms have appeared - the origin of sapiens intelligence.[36] The emergence of mind and its evolution is researched and considered as a separate phenomenon in a special system knowledge called noogenesis.[37]

In humanity

Spontaneous order

Groups of human beings, left free to each regulate themselves, tend to produce spontaneous order, rather than the meaningless chaos often feared. This has been observed in society at least since Chuang Tzu in ancient China. Human beings are the basic elements of social systems, which perpetually interact and create, maintain, or untangle mutual social bonds. Social bonds in social systems are perpetually changing in the sense of the ongoing reconfiguration of their structure.[38] A classic traffic roundabout is also a good example, with cars moving in and out with such effective organization that some modern cities have begun replacing stoplights at problem intersections with traffic circles [1], and getting better results. Open-source software and Wiki projects form an even more compelling illustration.

Emergent processes or behaviors can be seen in many other places, such as cities, cabal and market-dominant minority phenomena in economics, organizational phenomena in computer simulations and cellular automata. Whenever there is a multitude of individuals interacting, an order emerges from disorder; a pattern, a decision, a structure, or a change in direction occurs.[39]

Economics

The stock market (or any market for that matter) is an example of emergence on a grand scale. As a whole it precisely regulates the relative security prices of companies across the world, yet it has no leader; when no central planning is in place, there is no one entity which controls the workings of the entire market. Agents, or investors, have knowledge of only a limited number of companies within their portfolio, and must follow the regulatory rules of the market and analyse the transactions individually or in large groupings. Trends and patterns emerge which are studied intensively by technical analysts.[citation needed].

World Wide Web and the Internet

The World Wide Web is a popular example of a decentralized system exhibiting emergent properties. There is no central organization rationing the number of links, yet the number of links pointing to each page follows a power law in which a few pages are linked to many times and most pages are seldom linked to. A related property of the network of links in the World Wide Web is that almost any pair of pages can be connected to each other through a relatively short chain of links. Although relatively well known now, this property was initially unexpected in an unregulated network. It is shared with many other types of networks called small-world networks. (Barabasi, Jeong, & Albert 1999, pp. 130–31)

Internet traffic can also exhibit some seemingly emergent properties. In the congestion control mechanism, TCP flows can become globally synchronized at bottlenecks, simultaneously increasing and then decreasing throughput in coordination. Congestion, widely regarded as a nuisance, is possibly an emergent property of the spreading of bottlenecks across a network in high traffic flows which can be considered as a phase transition [see review of related research in (Smith 2008, pp. 1–31)].

Another important example of emergence in web-based systems is social bookmarking (also called collaborative tagging). In social bookmarking systems, users assign tags to resources shared with other users, which gives rise to a type of information organisation that emerges from this crowdsourcing process. Recent research which analyzes empirically the complex dynamics of such systems[40] has shown that consensus on stable distributions and a simple form of shared vocabularies does indeed emerge, even in the absence of a central controlled vocabulary. Some believe that this could be because users who contribute tags all use the same language, and they share similar semantic structures underlying the choice of words. The convergence in social tags may therefore be interpreted as the emergence of structures as people who have similar semantic interpretation collaboratively index online information, a process called semantic imitation.[41][42]

Architecture and cities

Traffic patterns in cities can be seen as an example of spontaneous order[citation needed]

Emergent structures appear at many different levels of organization or as spontaneous order. Emergent self-organization appears frequently in cities where no planning or zoning entity predetermines the layout of the city.(Krugman 1996, pp. 9–29) The interdisciplinary study of emergent behaviors is not generally considered a homogeneous field, but divided across its application or problem domains.

Architects may not design all the pathways of a complex of buildings. Instead they might let usage patterns emerge and then place pavement where pathways have become worn, such as a desire path.

The on-course action and vehicle progression of the 2007 Urban Challenge could possibly be regarded as an example of cybernetic emergence. Patterns of road use, indeterministic obstacle clearance times, etc. will work together to form a complex emergent pattern that can not be deterministically planned in advance.

The architectural school of Christopher Alexander takes a deeper approach to emergence, attempting to rewrite the process of urban growth itself in order to affect form, establishing a new methodology of planning and design tied to traditional practices, an Emergent Urbanism. Urban emergence has also been linked to theories of urban complexity (Batty 2005) and urban evolution.(Marshall 2009)

Building ecology is a conceptual framework for understanding architecture and the built environment as the interface between the dynamically interdependent elements of buildings, their occupants, and the larger environment. Rather than viewing buildings as inanimate or static objects, building ecologist Hal Levin views them as interfaces or intersecting domains of living and non-living systems.[43] The microbial ecology of the indoor environment is strongly dependent on the building materials, occupants, contents, environmental context and the indoor and outdoor climate. The strong relationship between atmospheric chemistry and indoor air quality and the chemical reactions occurring indoors. The chemicals may be nutrients, neutral or biocides for the microbial organisms. The microbes produce chemicals that affect the building materials and occupant health and well being. Humans manipulate the ventilation, temperature and humidity to achieve comfort with the concomitant effects on the microbes that populate and evolve.[43][44][45]

Eric Bonabeau's attempt to define emergent phenomena is through traffic: "traffic jams are actually very complicated and mysterious. On an individual level, each driver is trying to get somewhere and is following (or breaking) certain rules, some legal (the speed limit) and others societal or personal (slow down to let another driver change into your lane). But a traffic jam is a separate and distinct entity that emerges from those individual behaviors. Gridlock on a highway, for example, can travel backward for no apparent reason, even as the cars are moving forward." He has also likened emergent phenomena to the analysis of market trends and employee behavior.[46]

Computational emergent phenomena have also been utilized in architectural design processes, for example for formal explorations and experiments in digital materiality.[47]

Computer AI

Some artificially intelligent (AI) computer applications utilize emergent behavior for animation. One example is Boids, which mimics the swarming behavior of birds.

Language

It has been argued that the structure and regularity of language grammar, or at least language change, is an emergent phenomenon (Hopper 1998). While each speaker merely tries to reach his or her own communicative goals, he or she uses language in a particular way. If enough speakers behave in that way, language is changed (Keller 1994). In a wider sense, the norms of a language, i.e. the linguistic conventions of its speech society, can be seen as a system emerging from long-time participation in communicative problem-solving in various social circumstances (Määttä 2000).

Emergent change processes

Within the field of group facilitation and organization development, there have been a number of new group processes that are designed to maximize emergence and self-organization, by offering a minimal set of effective initial conditions. Examples of these processes include SEED-SCALE, appreciative inquiry, Future Search, the world cafe or knowledge cafe, Open Space Technology, and others (Holman, 2010[48]).

See also

References

 1. ^ O'Connor, Timothy; Wong, Hong Yu (February 28, 2012). Edward N. Zalta (ed.). "Emergent Properties". The Stanford Encyclopedia of Philosophy (Spring 2012 Edition).
 2. ^ a b Aristotle, Metaphysics (Aristotle), Book Η 1045a 8–10: "... the totality is not, as it were, a mere heap, but the whole is something besides the parts ...", i.e., the whole is other than the sum of the parts.
 3. ^ Being Emergence vs. Pattern Emergence: Complexity, Control, and Goal-Directedness in Biological Systems Jason Winning & William Bechtel In Sophie Gibb, Robin Hendry & Tom Lancaster (eds.), The Routledge Handbook of Emergence. London: pp. 134-144 (2019) Authors Jason Winning University of California, San Diego William Bechtel University of California, San Diego
 4. ^ "The chemical combination of two substances produces, as is well known, a third substance with properties entirely different from those of either of the two substances separately, or of both of them taken together."
 5. ^ Julian Huxley: "now and again there is a sudden rapid passage to a totally new and more comprehensive type of order or organization, with quite new emergent properties, and involving quite new methods of further evolution" (Huxley & Huxley 1947)
 6. ^ Lewes, George Henry (1875). Problems of Life and Mind. First Series: The Foundations of a Creed. 2. Boston: Osgood. p. 369. Retrieved 24 Mar 2019.
 7. ^ (Blitz 1992)
 8. ^ Goldstein, Jeffrey (March 1999). "Emergence as a Construct: History and Issues". Emergence. 1 (1): 49–72. doi:10.1207/s15327000em0101_4.
 9. ^ a b Corning, Peter A. (2002), "The Re-Emergence of "Emergence": A Venerable Concept in Search of a Theory", Complexity, 7 (6): 18–30, Bibcode:2002Cmplx...7f..18C, CiteSeerX 10.1.1.114.1724, doi:10.1002/cplx.10043
 10. ^ Luisi, Pier L. (2006). The Emergence of Life: From Chemical Origins to Synthetic Biology. Cambridge, England: Cambridge University Press. p. 119. ISBN 978-0521821179. Archived from the original on 2015-11-17.
 11. ^ (Bedau 1997)
 12. ^ Kim, Jaegwon (2016). "Emergence: Core ideas and issues". Synthese. 151 (3): 547–59. doi:10.1007/s11229-006-9025-0.
 13. ^ a b Gu, Mile; et al. (2009). "More really is different". Physica D: Nonlinear Phenomena. 238 (9): 835–39. arXiv:0809.0151. Bibcode:2009PhyD..238..835G. doi:10.1016/j.physd.2008.12.016.
 14. ^ Binder, P-M (2009). "Computation: The edge of reductionism". Nature. 459 (7245): 332–34. Bibcode:2009Natur.459..332B. doi:10.1038/459332a. PMID 19458701.
 15. ^ Steven Weinberg. "A Designer Universe?". Archived from the original on 2010-05-19. Retrieved 2008-07-14. A version of the original quote from address at the Conference on Cosmic Design, American Association for the Advancement of Science, Washington, D.C. in April 1999
 16. ^ Longo, Giuseppe; Montévil, Maël; Pocheville, Arnaud (2012-01-01). "From bottom-up approaches to levels of organization and extended critical transitions". Frontiers in Physiology. 3: 232. doi:10.3389/fphys.2012.00232. PMC 3429021. PMID 22934001. Archived from the original on 2018-02-02.
 17. ^ Crutchfield, James P. (1993). "The Calculi of Emergence: Computation, Dynamics, and Induction". Physica. D. Utrecht (published 1994). 75 (1–3): 11–54. Bibcode:1994PhyD...75...11C. doi:10.1016/0167-2789(94)90273-9. Retrieved 24 Mar 2019.
 18. ^ See f.i. Carlo Rovelli: The mystery of time, 2017, part 10: Perspective, p.105-110
 19. ^ McKinnon, AM. (2010). 'Elective affinities of the Protestant ethic: Weber and the chemistry of capitalism'. Sociological Theory, vol 28, no. 1, pp. 108–26."Archived copy" (PDF). Archived (PDF) from the original on 2014-08-18. Retrieved 2014-10-26.CS1 maint: archived copy as title (link)
 20. ^ Casti, J. L. (1994). Complexification: Explaining a paradoxical world through the science of surprise. New York: Harper Collins.
 21. ^ Wheeler, Wendy (2006). The Whole Creature: Complexity, Biosemiotics and the Evolution of Culture. London: Lawrence & Wishart. p. 192. ISBN 978-1-905007-30-1.
 22. ^ Alexander, Victoria N. (2011). The Biologist's Mistress: Rethinking Self-Organization in Art, Literature, and Nature. Litchfield Park, AZ: Emergent Publications. ISBN 978-0-9842165-5-0. Archived from the original on 2014-12-08.
 23. ^ Pearce, Michael J. (2015). Art in the Age of Emergence. Manchester, England: Cambridge Scholars Publishing. ISBN 978-1443870573. Archived from the original on 2015-05-22.
 24. ^ Leonel Moura (16 July 2018). "Robot Art: An Interview with Leonel Moura". Arts. 7 (3): 28. doi:10.3390/arts7030028.
 25. ^ Slautina, Maria & Marusenko, Mikhail (2014), "L'émergence du style. Les méthodes stylométriques pour la recherche de paternité des textes médiévaux" (in French), in Les Cahiers du Numérique , vol. 10, pp. 179-215.
 26. ^ Daniel C. Taylor, Carl E. Taylor, Jesse O. Taylor, Empowerment on an Unstable Planet: From Seeds of Human Energy to a Scale of Global Change (New York: Oxford University Press, 2012)
 27. ^ See, e.g., Korotayev, A.; Malkov, A.; Khaltourina, D. (2006), Introduction to Social Macrodynamics: Compact Macromodels of the World System Growth, Moscow: URSS, ISBN 978-5-484-00414-0, archived from the original on 2015-08-14
 28. ^ "Flying in V-formation gives best view for least effort". New Scientist. 21 April 2007.
 29. ^ Kivelson, Sophia; Kivelson, Steve (2016). "Defining Emergence in Physics". NPJ Quantum Materials. Nature Research. 1. doi:10.1038/npjquantmats.2016.24.
 30. ^ Almond, D.P.; Budd, C.J.; Freitag, M.A.; Hunt, G.W.; McCullen, N.J.; Smith, N.D. (2013). "The origin of power-law emergent scaling in large binary networks". Physica A: Statistical Mechanics and Its Applications. 392 (4): 1004–1027. arXiv:1204.5601. Bibcode:2013PhyA..392.1004A. doi:10.1016/j.physa.2012.10.035.
 31. ^ a b Bernstein, H; Byerly, HC; Hopf, FA; Michod, RA; Vemulapalli, GK (1983). "The Darwinian Dynamic". Quarterly Review of Biology. 58 (2): 185–207. doi:10.1086/413216. JSTOR 2828805.
 32. ^ a b Michod RE. (2000) Darwinian Dynamics: Evolutionary Transitions in Fitness and Individuality. Princeton University Press, Princeton, New Jersey ISBN 0691050112
 33. ^ Steven Johnson. 2001. Emergence: The Connected Lives of Ants, Brains, Cities, and Software
 34. ^ Danforth, Bryan (1991). "Female Foraging and Intranest Behavior of a Communal Bee, Perdita portalis (Hymenoptera: Andrenidae)". Annals of the Entomological Society of America. 84 (5): 537–48. doi:10.1093/aesa/84.5.537.
 35. ^ Campbell, Neil A., and Jane B. Reece. Biology. 6th ed. San Francisco: Benjamin Cummings, 2002.
 36. ^ Emergence // Encyclopædia Britannica, 2017
 37. ^ Eryomin A.L. Noogenesis and Theory of Intellect. Krasnodar, 2005. 356 pp. Archived 2014-10-31 at the Wayback Machine
 38. ^ Luhmann, N. (1995). Social systems. Stanford: Stanford University Press.
 39. ^ Miller, Peter. 2010. The Smart Swarm: How understanding flocks, schools, and colonies can make us better at communicating, decision making, and getting things done. New York: Avery.
 40. ^ Valentin Robu, Harry Halpin, Hana Shepherd Emergence of consensus and shared vocabularies in collaborative tagging systems, ACM Transactions on the Web (TWEB), Vol. 3(4), article 14, ACM Press, September 2009.
 41. ^ Fu, Wai-Tat; Kannampallil, Thomas George; Kang, Ruogu (August 2009), "A Semantic Imitation Model of Social Tagging", Proceedings of the IEEE Conference on Social Computing: 66–72, doi:10.1109/CSE.2009.382, ISBN 978-1-4244-5334-4
 42. ^ Fu, Wai-Tat; Kannampallil, Thomas; Kang, Ruogu; He, Jibo (2010), "Semantic Imitation in Social Tagging", ACM Transactions on Computer-Human Interaction, 17 (3): 1–37, doi:10.1145/1806923.1806926
 43. ^ a b "Fact Sheet: Building Ecology". 2011-05-26. Archived from the original on 2012-02-03. Retrieved 2011-08-04.
 44. ^ http://www.microbe.net Archived 2011-07-23 at the Wayback Machine
 45. ^ http://buildingecology.com Archived 2011-08-08 at the Wayback Machine
 46. ^ Bonabeau E. Predicting the Unpredictable. Harvard Business Review [serial online]. March 2002. 80(3):109–16. Available from: Business Source Complete, Ipswich, MA. Accessed February 1, 2012.
 47. ^ Roudavski, Stanislav and Gwyllim Jahn (2012). 'Emergent Materiality though an Embedded Multi-Agent System', in 15th Generative Art Conference, ed. by Celestino Soddu (Lucca, Italy: Domus Argenia), pp. 348–63 Roudavski, Stanislav. "Emergent Materiality though an Embedded Multi-Agent System". Archived from the original on 2015-05-23. Retrieved 2017-11-01. Cite journal requires |journal= (help)
 48. ^ Holman, Peggy (December 2010 – January 2011). "Engaging Emergence: Turning Upheaval into Opportunity" (PDF). Pegasus Communication: The Systems Thinker. 21. Archived (PDF) from the original on 2013-04-18.

Bibliography

Further reading

External links