طوطی برزیلی رخ‌سرخ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

طوطی برزیلی رخ‌سرخ
Male (foreground) and female
وضعیت حفاظت
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: Aves
راسته: طوطی‌سانان
تیره: طوطی
سرده: طوطی عشق
گونه: A. pullarius
نام دوبخشی
Agapornis pullarius
لینه، ۱۷۵۸

طوطی برزیلی رخ‌سرخ یا طوطی برزیلی سرسرخ (نام علمی: Agapornis pullarius)، در سال ۱۷۵۸م توسط طبیعی‌دان معروف سوئدی کارل لینه شناسایی گردید. طوطی برزیلی صورت قرمز نسبت به بقیه گونه‌ها زیستگاه وسیعی دارد و در محدوده‌ای از خلیج مرکزی آفریقا تا مناطق غربی اتیوپی و در کشورهای سیرالئون، توگو و غنا پراکنده شده‌است. این گونه دو زیر گونه به نام‌های A.p.pullarius و A.p.ugandae است.

زیرگونه نخست درجنگل‌های سافانا در مرکز و جنوب آفریقای استوایی در گروه‌های بیست تا سی تایی زندگی می‌کند و بر روی دانه گیاهان تغذیه نموده و این گونه برخلاف سایر گونه‌های طوطی برزیلی در لانه مورچه‌های سفید در درختان لانه‌گذاری می‌کند و اندکی از آن‌ها نیز در لانه مورچگان بر روی زمین لانه‌گذاری می‌کنند. پرنده ماده اقدام به حفر کانالی می‌کند که به محوطه بزرگ تری منتهی می‌شود و در آن محوطه تخم‌گذاری می‌کند و هر دو روز یک تخم می‌گذارد و جالب این که مورچه‌های سفید به پرنده اجازه می‌دهند که در بخشی از لانه آن‌ها تخم‌گذاری کند. برخی از منابع ذکر می‌کنند که طوطی برزیلی صورت قرمز بر روی تخم مورچه سفید تغذیه می‌کند، اما این موضوع به اثبات نرسیده است. دمای لانه مورچه‌های سفید معمولاً ثابت است و این باعث می‌شود که پرنده ماده بتواند تخم‌های خود را برای مدت طولانی‌تری رها کرده و به منظور تغذیه از لانه خارج شود. جوجه‌ها بعد از ۲۳ روز از تخم بیرون می‌آیند و بدن آن‌ها بدون پر بوده و اولین پرها بعد از چند روز بیرون می‌آیند، تعداد جوجه‌هایی که پرنده ماده تولید می‌کند معلوم نیست و به نظر می رسد که هر پرنده ماده سالیانه دو جوجه پرورش می‌دهد. زیرگونه دوم که A.p.ugandae نامیده می‌شود در کشور اوگاندا دیده می‌شود و رنگ پرهای دم آن در مقایسه با گونه اصلی کمی روشن‌تر است.

منابع[ویرایش]

  1. پرورش، نگهداری وبیماری‌های طوطی برزیلی، تالیف: دکتر احسان مقدس، انتشارات نیلوبرگ، تهران مرداد۱۳۸۹، شابک ۲-۶-۹۰۴۹۴-۶۰۰-۹۷۸

جستارهای وابسته[ویرایش]