طلا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
پلاتینطلاجیوه
Ag

Au

Rg
ظاهر
metallic yellow
ویژگی‌های کلی
نام، نماد، عدد طلا، Au،‏ 79
تلفظ به انگلیسی ‎/ˈɡld/‎
نام گروهی برای عناصر مشابه فلزات واسطه
گروه، دوره، بلوک ۱۱، ۶، d
جرم اتمی استاندارد 196.966569 گرم بر مول
آرایش الکترونی [Xe] 4f14 5d10 6s1
الکترون به لایه 2, 8, 18, 32, 18, 1
ویژگی‌های فیزیکی
حالت جامد
چگالی (نزدیک به دمای اتاق) 19.30 g·cm−۳
چگالی مایع در نقطه ذوب 17.31 g·cm−۳
نقطه ذوب 1337.33 K،‎ 1064.18 °C،‎ 1947.52 °F
نقطه جوش 3129 K،‎ 2856 °C،‎ 5173 °F
گرمای هم‌جوشی 12.55 کیلوژول بر مول
گرمای تبخیر 324 کیلوژول بر مول
ظرفیت گرمایی 25.418 کیلوژول بر مول
فشار بخار
فشار (پاسکال) ۱ ۱۰ ۱۰۰ ۱k ۱۰k ۱۰۰k
دما (کلوین) 1646 1814 2021 2281 2620 3078
ویژگی‌های اتمی
وضعیت اکسید شدن -1, 1, 2, 3, 4, 5
(amphoteric oxide)
الکترونگاتیوی 2.54 (مقیاس پاولینگ)
انرژی‌های یونش نخستین: 890.1 ر
دومین: 1980 کیلوژول بر مول
شعاع اتمی 144 pm
شعاع کووالانسی 136±6 pm
شعاع واندروالانسی 166 pm
متفرقه
مغناطیس diamagnetic
مقاومت ویژه الکتریکی (20 °C) 22.14 nΩ·m
رسانایی گرمایی (300 K) 318 W·m−1·K−1
انبساط گرمایی (25 °C) 14.2 µm·m−1·K−1
سرعت صوت (سیم نازک) (دمای اتاق) 2030 m·s−1
استحکام کششی 120 MPa
مدول یانگ 79 GPa
مدول برشی 27 GPa
مدول حجمی 180 GPa
نسبت پواسون 0.44
سختی موس 2.5
سختی ویکر 216 MPa
سختی برینل 25 HB MPa
عدد کاس 7440-57-5
تاریخچه
پایدارترین ایزوتوپ‌ها
مقاله اصلی ایزوتوپ‌های طلا
ایزوتوپ NA نیمه‌عمر DM DE (MeV) DP
195Au syn 186.10 d ε 0.227 195Pt
196Au syn 6.183 d ε 1.506 196Pt
β 0.686 196Hg
197Au 100% 197Au ایزوتوپ پایدار است که 118 نوترون دارد
198Au syn 2.69517 d β 1.372 198Hg
199Au syn 3.169 d β 0.453 199Hg

طلا یا زَر با نشان شیمیایی Au نام یک عنصر است. طلا فلزی نرم و چگال و شکل‌پذیر به رنگ زرد روشن و براق است که در مجاورت هوا و آب زنگ نمی‌زند و تیره نمی‌شود. از نظر شیمیایی، طلا فلزی واسطه است که در گروه ۱۱ جدول تناوبی جای دارد و یکی از کم واکنش‌ترین عنصرهای جامد در شرایط استاندارد است. پس می‌توان این فلز را به صورت خالص در طبیعت به صورت دانه‌ای یا تکه‌ای در میان سنگ‌ها، کانی‌های بلوری شده و مواد ته نشینی آبرفتی پیدا کرد. همچنین در میان کانی‌ها به صورت ترکیبی با دیگر عنصرها به ویژه تلوریم دیده شده اما فراوان نیست. نماد شیمیایی این عنصر، Au از نام لاتین آن aurum به معنی «درخشش سپیده دم» گرفته شده‌است.[۱]

ارزش طلا به دلیل کمیابی آن، کاربردپذیری آسان، تصفیه راحت، مقاومت در مقابل زنگ زدن و خوردگی، رنگ متمایز، واکنش‌ناپذیری با دیگر عناصر است ویژگی‌هایی که در کمتر فلز دیگری دیده می‌شود. همچنین این فلز این قابلیت را دارد که تا حد رشته‌های بسیار کوچکی درآید که این خاصیت در ساخت جواهرات کاربرد بسیار مهمی دارد.طلا از آغاز تاریخ مکتوب بشر همواره فلزی گران‌بها و محبوب بوده‌است که برای ضرب سکه، ساخت جواهرات و کاربردهای هنری استفاده می‌شده‌است. در گذشته سیاست مالی بسیاری از کشورها بر پایه استاندارد طلا استوار بود یعنی پول هر کشوری معادل مقدار مشخصی از طلا بود. استاندارد طلا از آغاز جنگ جهانی اول در بیشتر کشورهای اروپایی و پس از آن به تدریج در کشورهای دیگر کنار گذاشته شد و سیاست پول بی‌پشتوانه جایگزین آن شد.

طلا علاوه بر کاربرد سرمایه‌ای و استفاده در جواهرات کاربردهای گوناگون دیگری از جمله در دندان‌پزشکی، تولید شیشه‌های رنگی و صنایع الکترونیک دارد و با توجه به رسانایی الکتریکی بالا در سیم‌کشی الکتریکی کاربرد دارد.

بر اساس برآوردها در طول تاریخ بشر تا سال ۲۰۱۲ در مجموع ۱۷۴ هزار تُن طلا استخراج شده‌است.[۲] معادل ۵٫۶ میلیارد اونس تروا و از نظر حجمی معادل ۹۲۶۱ مترمکعب (مکعبی که با اضلاع ۲۱ متری) که بر اساس برآوردها ۵۰٪ آن به صورت جواهرات، ۴۰٪ به صورت شمش‌ها و سکه‌های سرمایه‌گذاری در ذخایر طلای رسمی بانک‌های مرکزی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌های شخصی و حدود ۱۰٪ در بخش صنعت نگهداری می‌شود.[۳]

تولید جهانی طلا در سال ۲۰۱۱ حدود ۲۷۰۰ تن بود که نسبت به ۲۲۶۰ تن سال ۲۰۰۸ افزایش داشته‌است. از دهه ۱۸۸۰ تاکنون بخش بزرگی از تولید طلای دنیا در آفریقای جنوبی انجام شده‌است. در حدود نیمی از کل طلایی که تاکنون استخراج شده از آفریقای جنوبی آمده‌است و از سال ۱۹۰۵ تا ۲۰۰۷ به‌طور پیوسته همیشه این کشور در صدر فهرست تولید طلا قرار داشت. در سال ۱۹۷۰ این کشور ۱۴۸۰ تن طلا معادل ۷۹٪ کل طلا تولید جهانی را به خود اختصاص بود. سهم آفریقای جنوبی در تولید طلا در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته به‌طوری‌که چین در سال ۲۰۰۷ با ۲۷۶ تن بزرگترین تولیدکننده طلا شد.

هند بزرگترین واردکننده طلا در دهه‌های اخیر بوده‌است که به دلیل تقاضای بالای جواهرات طلا در این کشور است. برآورد می‌شود که ۱۸ هزار تن طلا در خانه‌های هندی‌ها نگهداری می‌شود. هرچند در سال ۲۰۱۳ تقاضای طلا در چین از هند پیشی گرفت. واحد اندازه‌گیری طلا در بازار جهانی اونس تروا معادل ۳۱.۱ گرم است. قیمت طلا در آوریل ۲۰۱۳ معادل ۱۳۰۰ دلار برای هر اونس بوده که معادل حدود ۴۱٬۸۰۰ دلار برای هر کیلوگرم است.

طلا در برابر بیشتر اسیدها پایدار است اما در تیزاب سلطانی (نیترو-هیدروکلریک اسید) حل می‌شود دلیل برگزیدن نام «تیزاب سلطانی» برای توانایی حل کردن طلا است. افزون بر این طلا در محلول‌های آلکالینی سیانور که در معدن کاری کاربرد دارد، و در جیوه با ساخت آلیاژ ملغمه هم حل می‌شود. نیتریک اسید که توان حل کردن نقره و فلزهای پایه را دارد در برابر طلا ناتوان است. این ویژگی نیتریک اسید در آزمون اسید برای شناسایی و تأیید طلا به کار می‌آید.

طلا معمولاً به صورت آلیاژ همراه با فلزات دیگر استفاده می‌شود. مس رایج‌ترین فلز برای ساخت آلیاژ طلاست و گاهی از فلزات دیگری مثل نقره، نیکل، و پالادیم هم استفاده می‌شود. درصد طلای موجود در هر مصنوع فلزی به عنوان عیار طلا نامیده می‌شود که معمولاً از واحد ۲۴ یا واحد ۱۰۰۰ بیان می‌شود. مثلاً طلای ۱۸ عیار (۷۵۰) حاوی ۷۵ درصد طلاست و طلای ۹۰۰ شامل ۹۰ درصد طلاست.

ریخت‌شناسی[ویرایش]

طلا شکل کریستالی ویژه‌ای ندارد (اصطلاحاً آمورف یا بی شکل). در طبیعت معمولاً در میان سنگ‌های آتشفشانی و گاهی در میان رسوبات رودخانه‌ای و دریاچه‌ای یافت می‌شود. در سنگ‌های آتشفشانی به شکل دندریتی دیده می‌شود و در رسوبات به صورت دانه‌های ریز و درشت. اولین و بارزترین مشخصهٔ طلا، رنگ زرد و برق فلزی آن است. اما در موارد بسیار زیادی ممکن است با طلای ابلهان یا پیریت اشتباه گرفته شود. مهم‌ترین تفاوت در زمان این تشخیص، خاصیت چکش خواری طلا است. در حالی که پیریت با ضربهٔ چکش، خرد می‌شود، طلا در برابر ضربه تنها کمی تغییر شکل می‌دهد. لازم به ذکر است طلا از نظر کریستالوگرافی در رده FCC قرار دارد.

ویژگی‌ها[ویرایش]

طلا شکل‌پذیرترین ماده‌است. یک گرم از این عنصر را می‌توان آن قدر چکش زد تا به اندازهٔ یک ورق با مساحت یک متر مربع پهن شود یا یک اونس را به اندازهٔ ۳۰۰ پا پهن کرد. برگهٔ طلا می‌تواند آن قدر نازک شود تا در پایان شفاف شود در این صورت نور گذرا از آن به رنگ آبی مایل به سبز خواهد بود چون طلا به شدت نور زرد و قرمز را باز می‌تاباند.[۴] چنین ورقه‌های نیمه شفافی به خوبی پرتوهای فروسرخ را باز می‌تاباند، این ویژگی در پوشش‌های محافظ در برابر پرتوهای فروسرخ یا پرتوهای گرمایی مانند لباس‌های محافظ در برابر گرما یا در برابر خورشید مانند لباس فضانوردان به کار می‌آید.[۵]

طلا می‌تواند با بسیاری از فلزها آلیاژ شود. این آلیاژها در بدست آوردن سختی و نرمی‌های گوناگون، دمای ذوب مناسب، پدید آوردن رنگ دلخواه و دیگر کاربردهای فلزشناسی مورد نیازند.[۶] طلا رسانای خوب گرما و جریان برق است. از نظر شیمیایی رطوبت هوا و واکنشگرهای ناب خورنده بر آن بی‌اثرند. به همین دلیل در ساخت سکه و گوهرسازی بسیار مناسب است و البته می‌توانند پوشش مناسب برای دیگر فلزهای واکنش پذیر باشد. دارای میل ترکیبی بسیار پایینی است و در برابر بیشتر اسید و بازها ایستادگی می‌کند. می‌توان گفت طلا عنصری حل نشدنی است هرچند که در تیزاب سلطانی می‌توان آن را حل کرد.

اکسیدهای معمول طلا عبارتند از طلای یک و سه بار مثبت یا طلا(I) و طلا(III). یون‌های طلا در محلول به آسانی کاهیده می‌شوند در صورت افزودن هر فلز دیگری در نقش عامل کاهش، می‌بینیم که فلز افزوده اکسید و حل می‌شود در مقابل فلز جامد طلا در ظرف ته‌نشین می‌شود.

طلای پالودهٔ باکیفیت، بی بو، بی مزه و پایدار در برابر خوردگی است.[۷] طلا چگالی بالایی دارد، یک مترمکعب از آن ۱۹٬۳۰۰ kg وزن دارد. برای مقایسه: چگالی سرب 11,340 kg/m۳ و چگالی سنگین‌ترین عنصر یعنی اسمیم 22,610 kg/m۳ است.

رنگ[ویرایش]

رنگ‌های گوناگون آلیاژهای Ag-Au-Cu

در حالی که بیشتر فلزهای پالوده (خالص) به رنگ خاکستری، نقره‌ای یا سفید اند، طلا به رنگ زرد است. این رنگ نشان می‌دهد که چه میزان الکترون‌های تراز والانسی آزادند و در شمار انبوه به این سو و آن سو می‌روند (پلاسمون). بسامد این جابجایی‌ها در بیشتر فلزها در بازهٔ فرابنفش است اما برای طلا در بازهٔ نور دیدنی (مرئی) می‌افتد. این به دلیل اثرهای نسبیتی-کوانتومی در ابر الکترونی پیرامون اتم طلا است.[۸][۹]

ضریب بازتاب آینه‌های ساخته‌شده از آلومینیوم (Al)، نقره (Ag) و طلا (Au)

رنگ پیش‌بینی شده توسط مدل کوانتومی (غیرنسبیتی) برای طلا سفید و همانند نقره است، اما وارد کردن اثرات اختلالی نسبیتی می‌تواند رنگ زرد خاص فلز طلا بر خلاف رنگ سفید یا نقره‌ای بیشتر فلزات دیگر را توجیه کند. همان‌طور که در شکل دیده می‌شود، طیف نور بازتاب‌شده از فلزاتی نظیر نقره (Ag) یا آلومینیوم (Al) در بازهٔ طول موج نور مرئی (۴۰۰ تا ۸۰۰ نانومتر) ثابت بوده و این فلزات همهٔ رنگ‌ها را با شدت یکسان بازتاب می‌کنند و بنابراین سفید دیده می‌شوند. اما طلا، نور آبی (طول موج‌های حدود ۴۰۰ نانومتر) را بیشتر از بقیه رنگ‌ها جذب کرده و در نتیجه زرد رنگ دیده می‌شود.
گذار اتمی متناظر به این جذب، گذار 5d-6s است. در اتم‌های نقره (Z=۴۷) و آلومینیوم (Z=۱۳) اثرات نسبیتی وجود دارند اما آن‌قدر قوی نیستند تا با افزایش فاصلهٔ انرژی دو اربیتال 6s و 5d، این‌گذار را به طول موج‌ها مرئی منتقل کنند. اما در طلا (Z=۷۹)، این‌گذار در حوالی نور آبی اتفاق افتاده و رنگ ویژهٔ زرد رنگ طلا را ایجاد می‌کند.[۱۰]

آلیاژهای رنگی طلا مانند طلای قرمز را می‌توان با افزودن اندکی مس و نقره بدست آورد. مثلث کناری رنگ‌های گوناگون آلیاژهای نقره-طلا-مس را نشان می‌دهد. آلیاژهای دیگر طلا مانند نیکل و پالادیم هم در گوهرسازی تجاری مهم اند چون با کمک آن‌ها به آلیاژ طلای سفید دست می‌یابیم. افزودنی‌های دیگر مانند منگنز، آلومینیم، آهن، ایندیم و... می‌توانند رنگ‌های دیگری از طلا بدست آوردند که چندان معمول نیست و کاربردهای دیگری دارد.[۶]

طلای سبز : در صورت ترکیب فلز طلا با فلز روی، رنگ طلا به سمت رنگ سبز میل می‌کند و هرچه درصد فلز روی بالاتر رود میزان سبزی هم بیشتر می‌شود.

طلای بنفش: از ترکیب فلزهای طلا و آلومینیوم با نسبت یک اتم طلا در مقابل دو اتم آلومینیوم فلزی با رنگ جذاب ارغوانی ایجاد خواهد شد. در واقع ۷۹ درصد ترکیب فوق طلا است که ۱۸ عیار ارزیابی می‌شود.[۱۱]

ایزوتوپ[ویرایش]

تنها ایزوتوپ پایدار و طبیعی طلا ۱۹۷Au است. بیش از این، طلا دارای ۳۶ ایزوتوپ پرتوزا است که همگی به صورت آزمایشگاهی پدید می‌آیند و در بازهٔ جرم اتمی ۱۶۹ تا ۲۰۵ جای دارند. پایدارترین آن‌ها ۱۹۵Au است که نیمه‌عمر ۱۸۶٫۱ روزی دارد. از همه ناپایدارتر ۱۷۱Au است که پروتون می‌تاباند و نیمه‌عمرش 30 µs است. بیشتر ایزوتوپ‌های پرتوزای طلا که جرم اتمی زیر ۱۹۷ دارند در اثر واپاشی آلفا، β+ و پروتون از میان می‌روند. ۱۹۵Au که با جذب الکترون از میان می‌رود و ۱۹۶Au که بیشتر با جذب الکترون (۹۳٪) و کمتر با واپاشی β- از میان می‌رود (۷٪)[۱۲]، تنها استثناهای این پدیده‌اند. همهٔ ایزوتوپ‌های پرتوزای طلا با جرم اتمی بالاتر از ۱۹۷ با واپاشی β- از میان می‌روند.[۱۳]

دست کم ۳۲ هستهٔ همپار شناخته شده‌است که جرم اتمی در بازهٔ ۱۷۰ تا ۲۰۰ داشته‌اند. در میان این بازه تنها ۱۷۸Au, ۱۸۰Au, ۱۸۱Au, ۱۸۲Au, and ۱۸۸Au همپار ندارند. پایدارترین همپار طلا ۱۹۸m۲Au با نیمه عمر ۲٫۲۷ روز و ناپایدارترین ۱۷۷m۲Au با نیمه عمر ۷ ns است. ۱۸۴m۱Au با سه واپاشی β+، گذار ایزومری (تابش گاما) و واپاشی آلفا رو به نابودی می‌گذارد. هیچکدام دیگر از همپار یا ایزوتوپ‌های طلا از سه راه واپاشی نابود نمی‌شوند.[۱۳]

کاربرد[ویرایش]

جواهرسازی[ویرایش]

به دلیل نرمی بالای طلای خالص (عیار ۲۴) آن را با فلزهای دیگر آلیاژ می‌کنند تا استحکام، شکل‌پذیری و خواص دیگر آن بهبود یابد. مس رایجترین فلز در آلیاژهای طلاست و باعث قرمزتر شدن رنگ آلیاژ می‌شود. میزان طلای موجود در هر آلیاژ از واحد ۲۴ یا واحد ۱۰۰۰ بیان می‌شود. طلای ۱۸ عیار به معنی ۱۸ واحد طلا و ۶ واحد فلز دیگر و طلای ۹۰۰ به معنی ۹۰۰ واحد طلا و ۱۰۰ واحد فلز دیگر است.[۱۴]

طلای با عیار ۱۸ که دارای ۲۵٪ مس باشد در طلاسازی سنتی و باستانی روسیه دیده شده‌است. این طلا که قرمز رنگ است برای عموم مردم کاربرد ندارد. طلای ۱۴ با آلیاژ طلا-مس رنگی همانند برخی آلیاژهای برنز دارد که از هر دوی آن‌ها در ساخت نشان پلیس استفاده می‌شود. از آمیختن طلا با آهن به طلای آبی و از طلا با آلومینیم به طلای بنفش می‌رسیم. این رنگ‌های طلا مگر در کارهای بسیار ویژهٔ گوهرسازی، کاربرد چندانی ندارند. طلای آبی تُرد است و به سختی می‌توان با آن کار کرد.[۱۴]

زیباسازی ابزار چوبی با دادن رنگ‌های گوناگون به طلا

طلای ۱۸ و ۱۴ که تنها از آلیاژ طلا-نقره ساخته شده باشند رنگ زرد مایل به سبز دارند و با نام طلای سبز شناخته می‌شوند. طلای سفید از آمیختن طلا با فلزهای سفیدرنگ مثل نقره، پالادیم یا نیکل بدست می‌آید. البته رنگ درخشان طلای سفید رنگ واقعی آن نیست بلکه به دلیل روکش رودیم (فلزی از گروه پلاتین) است که بر روی آن کشیده می‌شود. از انواع رایج طلای سفید، طلای ۱۸ عیار دارای ۱۷٫۳٪ نیکل، ۵٫۵٪ روی و ۲٫۲٪ مس است که به رنگ نقره دیده می‌شود.[۱۴]

با توجه به قیمت بالای پالادیم (معمولاً یک‌سوم تا نصف قیمت طلا) آلیاژهای پالادیم از آلیاژهای نیکل طلای سفید گران‌بهاتر هستند. طلای سفید با عیار بالا نسبت به نقره و نقرهٔ استرلینگ، در برابر خوردگی پایداری بسیار بیشتری دارد. پیشهٔ ویژه‌ای در ژاپن وجود دارد که در آن تلاش می‌شود به صورت لایه لایه رنگ‌های گوناگون به طلا دهند با کمک آن ابزارهای چیدمان چوبی را زیبا کنند. در سمت چپ یک نمونه از این رنگ آمیزی‌های لایه لایه با طلا را می‌توانید ببینید.

پزشکی[ویرایش]

برپایهٔ نشانه‌های به جای مانده، طلا کهن‌ترین داروی دوران باستان بوده‌است (در یکی از منابع مربوط به پزشکان شمن[۱۵]) همچنین دیوسکوریدس هم آن را می‌شناخته‌است.[۱۶][۱۷] در قرون وسطی باور بر این بود که طلا برای سلامتی مفید است و نمی‌شود ماده‌ای به این زیبایی و کمیابی به بدن آسیب برساند. امروزه هم برخی علوم خفیه و پزشکی جایگزین بر این باورند که طلا توان درمان دارد.[۱۸] «طلا کردن» در لغتنامه دهخدا این‌گونه تعریف شده‌است. «به اصطلاح اطبا آنچه بر اندام مالند رقیق آن را طلا و غلیظ آن را ضماد گویند و شعرا مطلق بر مالیدن و اندودن اطلاق کنند.»[۱۹] برخی از نمک‌های طلا ویژگی ضد التهابی دارند و در داروسازی و درمان ورم مفاصل و بیماری‌های مانند آن کاربرد دارند. داروهای تزریقی که پایهٔ طلا دارند کمک می‌کنند تا درد و ورم روماتیسم مفصلی و سل بهبود یابد.[۲۰] تنها نمک‌ها و ایزوتوپ‌های پرتوزای طلا ارزش دارویی دارند و فلز خالص طلا برای بدن کاری نمی‌کند.

آلیاژهای طلا در دندان‌پزشکی بازسازی به ویژه در پر کردن دندان و روکش همیشگی دندان (بجای یک دندان واقعی) کاربرد دارد. نرمی آلیاژهای طلا کمک می‌کند تا رویهٔ بالایی دندان آسیای پرشده با دندان بالا سری خود بیشتر هماهنگ شود و در مجموع نسبت به دیگر مواد پرکننده نتیجهٔ بهتری بدست آید. در برخی فرهنگ‌ها، دندان‌های پیشین را روکش طلا می‌کنند و این کار را می‌پسندند و برخی آن را نادرست می‌دانند.

طلای-۱۹۸ با نیمه‌عمر ۲٫۷ روز در درمان برخی گونه‌های سرطان و بیماری‌های دیگر با کمک پزشکی هسته‌ای به کار می‌آید.[۲۱][۲۲]

خوردنی و نوشیدنی[ویرایش]

 • طلا به صورت یک افزودنی با شمارهٔ E175 می‌تواند به خوراکی‌ها افزوده شود.[۲۳]
 • برگ طلا به صورت گَرد یا پوسته پوسته در پخت یا برای زیبایی روی برخی خوراکی‌های رده بالا و نوشیدنی افراد برجسته و ویژه بکار می‌رود.[۲۴] همچنین در قرون وسطی شاهان و افراد برجسته برای نشان دادن میزان برخورداری میزبان یا با این باور که چیزی چنین ارزشمند و کمیاب باید برای سلامتی مفید باشد، در نوشیدنی‌ها یا خوراکی‌ها از گَرد یا پوسته‌های طلا استفاده می‌کردند.
 • Danziger Goldwasser به آلمانی یعنی آب طلای Danziger، یا Goldwasser به معنی آب طلا، نام یک نوشیدنی گیاهی سنتی آلمانی (لیکور) است[۲۵] که امروزه در گدانسک، لهستان، شواباخ و آلمان تولید می‌شود و دارای اندکی برگ طلا است. همچنین نوشیدنی‌های کوکتل دارای برگ طلا هم در دسترس است که نزدیک به ۱۰۰۰ دلار قیمت دارند.[۲۶] یادآوری می‌شود که فلز طلا در ساختار شیمیایی بدن جایی ندارد، هیچ ارزش خوراکی یا مزه‌ای هم ندارد و اصولاً بدن متوجه ورود آن نمی‌شود.[۲۷]

صنعت[ویرایش]

یک نمونه عکس قرمز-قهوه‌ای مربوط به سال ۱۸۹۵، انگلستان
بزرگترین شمش طلای جهان به جرم ۲۵۰ کیلوگرم در موزهٔ توی ژاپن.
یک تکه طلا به قطر ۵ میلی‌متر را می‌توان آن قدر پهن و نازک کرد تا صفحه‌ای به مساحت نیم مترمربع بسازد. موزهٔ توی، ژاپن
 • طلا را می‌توان ریسید و آن را نخ کرد و در گل‌دوزی بکار برد.
 • طلا می‌تواند رنگ قرمز پررنگ و شدیدی را پدید آورد برای همین به عنوان عامل رنگی در ساخت شیشه‌های یاقوتی از آن بهره برده می‌شود.
 • چون طلا یک بازتابندهٔ خوب پرتوهای الکترومغناطیسی مانند فروسرخ، نور دیدنی و موج‌های رادیویی است. به عنوان پوشش محافظ بسیاری ماهواره‌ها به کار می‌آید. همچنین در صفحه‌های محافظ فروسرخ در لباس‌های مقاوم در برابر گرما، کلاه لباس‌های فضانوردی و در هواپیماهای جنگ الکترونیک مورد نیاز است.
 • در عکاسی برای جابجایی رنگ‌های چاپ سیاه-سفید نقره برمید، به تُن‌های قهوه‌ای یا آبی یا برای افزایش پایداری آن، طلا بکار برده می‌شود. کاربرد طلا در چاپ‌های قرمز-قهوه‌ای برای پدید آوردن رنگ قرمز است. شرکت کوداک چندین فرمول برای رنگدانه‌های گوناگون طلا (کلرید طلا) منتشر کرده‌است.[۲۸]
 • از طلا به عنوان یک عامل بازتابنده در لایهٔ رویی سی‌دی‌های با عمر بلند طلایی استفاده می‌شود.
 • گاهی در خودروسازی هم از طلا استفاده می‌شود. برای نمونه در مدل اف۱ مک لارن، طلا برای موتور، کارکرد سپرگرمایی دارد. برای همین درون موتور از برگه‌های نازک طلا استفاده می‌شود.[۲۹]
 • طلا را می‌توان بسیار نازک کرد تا حدی که شفاف شود و نور از آن بگذرد. این ویژگی طلا برای یخ زدایی شیشهٔ اتاقک خلبان برخی هواپیماها بکار می‌آید. به این ترتیب که جریان برق از این لایهٔ نازک طلا می‌گذرد و به دلیل مقاومت طلا، گرما تولید می‌شود. این گرما برای پیشگیری از یخ زدگی شیشه کافی است.[۳۰]
 • در گوهرسازی از لحیم طلا برای پیوند یک سنگ قیمتی به طلا بهره برده می‌شود. در این فرایند باید اندازهٔ قیراط گوهر، رنگ طلا و فرمول آلیاژ طلا با هم متناسب باشد. لحیم طلا دارای سه ردهٔ آسان، معمولی و سخت است.

الکترونیک[ویرایش]

شمار الکترون‌های آزاد در فلز طلا، ۵٫۹۰×۱۰۲۲ cm−۳ است. طلا رسانای خوب جریان برق است که در جاهایی که با انرژی بالا روبروییم کاربرد دارد. در میان عنصرها تنها نقره و مس دارای رسانایی در یکای حجم بالاتر از طلایند اما طلا به دلیل پایداری اش در برابر خوردگی نسبت به این دو عنصر برتری دارد. برای نمونه می‌توان از سیم‌کشی پروژهٔ منهتن نام برد.

طلا در برابر حملهٔ مواد کلری آسیب‌پذیر است اما پایداری بالای آن در برابر اکسیدشدگی و خوردگی در محیط غیرکلری و اسیدهای غیرکلری باعث کاربرد صنعتی گستردهٔ این عنصر شده‌است. طلا در اتصالات برقی مانند کابل یواس‌بی صدا و تصویر به صورت یک لایهٔ پوششی نازک بکار می‌رود. البته کاربرد طلا در این زمینه در مقایسه با فلزهای جایگزین مانند قلع بسیار مورد بحث است. برخی از حرفه‌ای‌های صنعت صدا و تصویر بر این باورند که کاربرد طلا در اتصالات برای بسیاری از کاربران ضروری نیست و این کار تنها برای بازاریابی انجام می‌شود. به هر حال در اتصال‌های برقی کشویی یا در کلیدهایی که محیط بسیار نمور یا خورنده‌است یا در کاربردهایی که از دست رفتن ارتباط هزینهٔ زیادی به بار می‌آورد مانند فضاپیماها، موتور هواپیمای جت، ابزارهای مخابراتی یا برخی رایانه‌ها از طلا به فراوانی بهره برده می‌شود.[۳۱] همچنین شکل‌پذیری بالای این عنصر، سمی نبودن، رسانایی بالای آن در برگزیدنش مؤثر است.[۳۲] در پیوند بخش‌های گوناگون ابزارهای نیمه رسانا هم طلا به کار می‌رود.

شیمی تجاری[ویرایش]

استخراج طلا[ویرایش]

با توجه به غلظت بسیار پایین طلا در بیشتر معادن، استخراج این فلز معمولاً در ذخایر بزرگی که به راحتی قابل معدن‌کاری هستند، مقرون به صرفه است. به‌طور کلی سنگ‌هایی که نیم میلیگرم در هر کیلوگرم (یک قسمت در هر دو میلیون قسمت) طلا داشته باشند می‌توانند برای استخراج اقتصادی باشند. بیشتر معادن روباز سنگ‌هایی با غلظت طلای یک تا پنج میلی‌گرم/کیلوگرم دارند اما در معادن زیرزمینی غلظت طلا حداقل ۳ میلی‌گرم/کیلوگرم است. میانگین هزینه‌های نقدی استخراج طلا در سال ۲۰۰۷ برای هر اونس تروا ۳۱۷ دلار و میانگین مجموع هزینه‌ها ۴۰۱ دلار بوده‌است. البته این هزینه‌های در معادن مختلف بسیار متغیر است. در حالی‌که میانگین قیمت طلا در همین سال ۶۰۳ دلار و کل تولید طلا نیز ۲۴۷۱ تن بود.[۳۳]

مصرف[ویرایش]

۵۰٪ طلای تولیدی در جهان در گوهرسازی، ۴۰٪ در سرمایه‌گذاری و ۱۰٪ در صنعت کاربرد دارد.

بیشتر طلای بکار رفته در کالاهای هنری، گوهرسازی و... بازیافت می‌شود و در یک چرخه قرار می‌گیرد اما بخشی از طلای بکار رفته در فضاپیماها و ابزارهای الکترونیک هرگز بازیافت نمی‌شود. طلای بکار رفته در این بخش در قالب برگ‌های بسیار نازک و سیم‌های بسیار باریک است برای همین این بخش درصد کوچکی از کل مجموعه را از آن خود می‌کند. حقیقت این است که مقدار طلا در جهان تقریباً ثابت است تنها دارندگان آن جابجا می‌شود.[۳۴] برآورد می‌شود که ۸۵٪ طلایی که تا به حال از معدن‌ها بدست آمده هنوز در دسترس است و در بخش‌های بازیافت شدنی در جریان است و ۱۵٪ آن در کاربردهای صنعتی برگشت ناپذیر برای همیشه از چرخه بیرون رفته‌است.[۳۵]

هند به تنهایی بزرگترین مصرف‌کننده طلا در جهان است. هندی‌ها ۲۵ درصد طلای جهان را می‌خرند.[۳۶] چیزی نزدیک به سالی ۸۰۰ تُن و البته بیشتر آن را هم در گوهرسازی بکار می‌برند. همچنین هند بزرگترین واردکنندهٔ طلا نیز هست. برای نمونه در سال ۲۰۰۸ هندی‌ها نزدیک به ۴۰۰ تن طلا وارد کردند.[۳۷] خانواده‌های هندی نزدیک به ۱۸،۰۰۰ تن طلا پیش خود دارند که ۱۱٪ سرمایهٔ همگانی را از آن خود کرده و ارزشی برابر با ۹۵۰ میلیارد دلار دارد.[۳۸]

طلای بکار رفته در گوهرسازی در هر کشور (به تُن)[۳۹]
کشور ۲۰۱۰ ۲۰۰۹ تغییر ٪
 هند ۷۴۵٫۷۰ ۴۴۲٫۳۷ +۶۹
چین کبیر (جمهوری خلق چین، هنگ کنگ، ماکائو و تایوان) ۴۲۸٫۰۰ ۳۷۶٫۹۶ +۱۴
 ایالات متحده آمریکا ۱۲۸٫۶۱ ۱۵۰٫۲۸ −۱۴
 ترکیه ۷۴٫۰۷ ۷۵٫۱۶ −۱
 عربستان سعودی ۷۲٫۹۵ ۷۷٫۷۵ −۶
 روسیه ۶۷٫۵۰ ۶۰٫۱۲ +۱۲
 امارات متحده عربی ۶۳٫۳۷ ۶۷٫۶۰ −۶
 مصر ۵۳٫۴۳ ۵۶٫۶۸ −۶
 اندونزی ۳۲٫۷۵ ۴۱٫۰۰ −۲۰
 بریتانیا ۲۷٫۳۵ ۳۱٫۷۵ −۱۴
دیگر کشورهای پیرامون خلیج فارس ۲۱٫۹۷ ۲۴٫۱۰ −۱۰
 ژاپن ۱۸٫۵۰ ۲۱٫۸۵ −۱۵
 کره جنوبی ۱۵٫۸۷ ۱۸٫۸۳ −۱۶
 ویتنام ۱۴٫۳۶ ۱۵٫۰۸ −۵
 تایلند ۶٫۲۸ ۷٫۳۳ −۱۴
کل ۱۸۰۵٫۶۰ ۱۵۰۸٫۷۰ +۲۰
دیگر کشورها ۲۵۴٫۰ ۲۵۱٫۶
روی هم رفته در جهان ۲۰۵۹٫۶ ۱۷۶۰٫۳ +۱۷

هجوم برای طلا[ویرایش]

نزدیک به نیمی از طلای دنیا نزد دولت‌ها به صورت شمش (قطعه‌های طلا) نگهداری می‌شود. طلا همیشه ارزش خود را حفظ کرده‌است. از سال ۱۸۴۰ تا ۱۹۰۰ میلادی، هزاران نفر طی جریانی که به هجوم برای طلا یا تب طلا معروف شد، در کالیفرنیا، کلرادو، یوکون در کانادا، آفریقای جنوبی و استرالیا و از همه مهم‌تر جزایر هاوایی بخت خویش را برای دستیابی به طلا آزمودند.

آلودگی[ویرایش]

مقایسهٔ ابعاد یک سنگ معدن ۸۶۰ کیلوگرمی و در کنار آن، ۳۰ گرم طلا که از آن به دست می‌آید. موزه توی، ژاپن

تولید طلا با آلودگی‌هایی همراه‌است.[۴۰] سنگ معدن این عنصر علاوه بر طلا گاهی با سیانید سدیم یا جیوه هم همراه‌است. سیانید ماده‌ای به شدت زهرآگین است که اندکی از آن می‌تواند به آسانی هر جانوری را از پای درآورد. بخشی از سیانید همراه با طلا چه در کشورهای پیشرفته و چه در کشورهای در حال توسعه به بیرون نشت کرده[۴۱] و از راه رودخانه‌ها باعث آلودگی و مرگ آبزیان شده‌است. زیست شناسان این رویدادها را فاجعه‌های گستردهٔ زیست‌محیطی دانسته‌اند.[۴۲][۴۳] هنگامی که از جیوه برای تولید طلا استفاده می‌شود، مقدارهای بسیار اندک ترکیبات جیوه هم می‌تواند وارد آب و آلودگی گستردهٔ آن شود. جیوه بدین وسیله و از راه خوراک‌های دریایی و ماهی‌ها به صورت متیل جیوه وارد چرخهٔ خوراک انسان می‌شود. مسمومیت جیوه باعث از کار افتادگی یا پایین آمدن کارایی بدون درمان مغز انسان می‌شود.

سی تُن سنگ معدن، زباله می‌شود تایک حلقهٔ انگشتر بدست آید.[۴۴] زباله‌های سنگ معدن طلا منبع بسیاری از عنصرهای سنگین مانند کادمیم، سرب، روی، مس، آرسنیک، سلنیم و جیوه‌است. اگر این عنصرها غلظت بیش از یک ppm در آب داشته باشند، آن آب برای خوراک انسان مناسب نخواهد بود. زباله‌های سنگ معدن طلا را به عنوان زباله‌های بلندمدت خطرناک در کنار ضایعات هسته‌ای در نظر می‌گیرند.[۴۴]

همچنین صنعت بیرون کشیدن طلا از سنگ معدن آن، بسیار انرژی بر است (۲۵ کیلووات ساعت برق برای یک گرم طلای تولیدی).[۴۵]

طلای آب شده[ویرایش]

طلای آب شده یا به اختصار آب‌شده یک اصطلاح در بازار طلاست و منظور از آن طلاهای بازگشتی مردم (طلای خریداری شده طلافروشی ها) که جهت تولید مجدد ذوب می‌شوند را می‌گویند. شکل آن به صورت غیر منظم و عیار آن مختلف است و با ارسال آن به ری گیری، بعد از ذوب عدد صحیح عیار مشخص می‌گردد. معیار قیمت گذاری طلا با عیارهای مختلف در بازار ایران بر اساس طلای آب شدهٔ ۱۷ عیار ( یا طلای ۷۰۵ ) می‌باشد. چیزی که مرسوم است از اصطلاح آب‌شده در برابر سایر متفرقات طلا از قبیل النگو، انگشتر و سایر می‌باشد که به دلیل تفاوت اجرت و عیار هیچ یک معیار پایه‌ای برای بازار طلا نیستند. در ایران بر خلاف بازار طلای جهانی که قالب ۳۱.۱۰۳ گرمی از طلای خالص ۲۴ عیار معیار قمیت‌دهی مشتقات طلا هستند، تنها واحد گرمی طلای آب شده معیار می‌باشد. بر خلاف اصطلاح آب شده برای قیمت سنجی سایر متعلقات طلا، فرایند تبدیل طلای مستعمل به شمش تمیز را آب کردن می‌نامند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. Supporting references – "shining dawn" Google-scholar & ,cf.osb&fp=d95a9e9054f7730a&biw=1280&bih=897 Google-books Retrieved 2012-06-07
 2. World Gold Council FAQ. www.gold.org
 3. Soos, Andy (2011-01-06). "Gold Mining Boom Increasing Mercury Pollution Risk". Advanced Media Solutions, Inc. Oilprice.com. Retrieved ۲۰۱۱-۰۳-۲۶.
 4. "Gold: causes of color". Retrieved ۲۰۰۹-۰۶-۰۶.
 5. Mallan, Lloyd (1971). Suiting up for space: the evolution of the space suit. John Day Co. p. ۲۱۶. ISBN 978-0-381-98150-1.
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ "Gold Jewellery Alloys> Utilise Gold. Scientific, industrial and medical applications, products, suppliers from the World Gold Council". Utilisegold.com. 2000-01-20. Archived from the original on 19 June 2008. Retrieved 2009-04-05.
 7. Pelouze, Jules and Fremy, Edmond (1854). General notions of chemistry. Lippincott, Grambo & Co. p. ۲۸۰.
 8. "Relativity in Chemistry". Math.ucr.edu. Retrieved ۲۰۰۹-۰۴-۰۵.
 9. Schmidbaur, Hubert (2005). "Understanding gold chemistry through relativity". Chemical Physics. 311 (2–1): 161–151. Bibcode:2005CP....311..151S. doi:10.1016/j.chemphys.2004.09.023. Unknown parameter |coauthors= ignored (|author= suggested) (help)
 10. Pyykkö, Pekka; Desclaux, Jean Paul (1979). "Relativity and the periodic system of elements". Accounts of Chemical Research. 12 (8): 276. doi:10.1021/ar50140a002.
 11. «سرویس طلا».[پیوند مرده]
 12. "Nudat 2". National Nuclear Data Center. Retrieved ۲۰۱۲-۰۴-۱۲.
 13. ۱۳٫۰ ۱۳٫۱ Audi, G.; Bersillon, O.; Blachot, J.; Wapstra, A.H. (2003). "The NUBASE Evaluation of Nuclear and Decay Properties". Nuclear Physics A. Atomic Mass Data Center. ۷۲۹: ۳–۱۲۸. Bibcode:2003NuPhA.729....3A. doi:10.1016/j.nuclphysa.2003.11.001.
 14. ۱۴٫۰ ۱۴٫۱ ۱۴٫۲ World Gold Council, Jewellery Technology, Jewellery Alloys بایگانی‌شده در ۱۹ ژوئن ۲۰۰۸ توسط Wayback Machine
 15. Kean, W. F.; Kean, I. R. L. (2008). "Clinical pharmacology of gold". Inflammopharmacology. ۱۶ (۳): ۱۱۲–۲۵. doi:10.1007/s10787-007-0021-x. PMID 18523733.
 16. Moir, David Macbeth (1831). Outlines of the ancient history of medicine.
 17. Mortier, Tom. An experimental study on the preparation of gold nanoparticles and their properties, PhD thesis, University of Leuven (May 2006)
 18. "The healing power of precious metals". Retrieved ۲۰۰۹-۰۶-۰۶.
 19. علی‌اکبر دهخدا و دیگران، سرواژهٔ «طلا کردن»، لغت‌نامهٔ دهخدا (بازیابی در ۲۰ مرداد ۱۳۹۴).
 20. Messori, L. (2004). "Gold Complexes in the treatment of Rheumatoid Arthritis". In Sigel, Astrid. Metal ions and their complexes in medication. CRC Press. pp. ۲۸۰–۳۰۱. ISBN 978-0-8247-5351-1. Unknown parameter |coauthor= ignored (|author= suggested) (help)
 21. "Nanoscience and Nanotechnology in Nanomedicine: Hybrid Nanoparticles In Imaging and Therapy of Prostate Cancer". Radiopharmaceutical Sciences Institute, University of Missouri-Columbia.
 22. Hainfeld, James F.; Dilmanian, F. Avraham; Slatkin, Daniel N.; Smilowitz, Henry M. (2008). "Radiotherapy enhancement with gold nanoparticles". Journal of Pharmacy and Pharmacology. ۶۰ (۸): ۹۷۷–۸۵. doi:10.1211/jpp.60.8.0005. PMID 18644191.
 23. "Current EU approved additives and their E Numbers". Food Standards Agency, UK. 2007-07-27.
 24. "The Food Dictionary: Varak". Barron's Educational Services, Inc. 1995. Archived from the original on 23 May 2006. Retrieved 2007-05-27.
 25. Baedeker, Karl (1865). "Danzig". Deutschland nebst Theilen der angrenzenden Länder (به German). Karl Baedeker.
 26. Guinness Book of World Records 2008
 27. "The Many Uses of Gold". Retrieved ۲۰۰۹-۰۶-۰۶.
 28. Kodak (2006) Toning black-and-white materials. Technical Data/Reference sheet G-23, May 2006.
 29. Martin, Keith. 1997 McLaren F1.
 30. "The Demand for Gold by Industry" (PDF). Gold bulletin. Retrieved ۲۰۰۹-۰۶-۰۶.
 31. Krech, Shepard; McNeill, John Robert and Merchant, Carolyn (2004). Encyclopedia of world environmental history, Volume 3. Routledge. p. ۵۹۷. ISBN 0-415-93734-5.
 32. "General Electric Contact Materials". Electrical Contact Catalog (Material Catalog). Tanaka Precious Metals. 2005. Archived from the original on 1 January 2007. Retrieved 2007-02-21.
 33. Gold mine production costs up by 17% in 2006 while output fell بایگانی‌شده در ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۴ توسط Wayback Machine Mine Web. Rhona O’Connell 13 Apr 2007
 34. "The Myth of the Gold Supply Deficit". Retrieved ۲۰۰۹-۰۳-۳۰.
 35. estimate of total gold loss over history Accessed Nov. 10, 2010.
 36. "India's love affair with gold tarnishing". the Financial Times. 2008-03-27.
 37. "Gold: Why China outbeats India in gold reserves". Commodity online. 2009-04-26.
 38. "Indian households hold over $950 billion of gold: Macquarie". 2011-12-04.
 39. "Gold jewellery consumption by country". FOREXYARD. 2009-02-28. Archived from the original on 12 January 2012. Retrieved 1 August 2012.
 40. Summit declaration, Peoples' Gold summit, San Juan Ridge, California in June 1999. Scribd.com (2012-02-22). Retrieved on 2012-05-04.
 41. Cyanide spills from gold mine compared to Chernobyls nuclear disaster. Deseretnews.com (2000-02-14). Retrieved on 2012-05-04.
 42. Death of a river. BBC News (2000-02-15). Retrieved on 2012-05-04.
 43. Cyanide spill second only to Chernobyl. Abc.net.au. 11 February 2000. Retrieved on 2012-05-04.
 44. ۴۴٫۰ ۴۴٫۱ Behind gold's glitter, torn lands and pointed questions, New York Times, October 24, 2005. (PDF). Retrieved on 2012-05-04.
 45. Norgate, Terry; Haque, Nawshad (2012). "Using life cycle assessment to evaluate some environmental impacts of gold". Journal of Cleaner Production. ۲۹–۳۰: ۵۳. doi:10.1016/j.jclepro.2012.01.042.

Gold, 79Au
Gold nugget (Australia) 4 (16848647509).jpg
Gold
Appearancemetallic yellow
Standard atomic weight Ar, std(Au)196.966570(4)[1]
Gold in the periodic table
Hydrogen Helium
Lithium Beryllium Boron Carbon Nitrogen Oxygen Fluorine Neon
Sodium Magnesium Aluminium Silicon Phosphorus Sulfur Chlorine Argon
Potassium Calcium Scandium Titanium Vanadium Chromium Manganese Iron Cobalt Nickel Copper Zinc Gallium Germanium Arsenic Selenium Bromine Krypton
Rubidium Strontium Yttrium Zirconium Niobium Molybdenum Technetium Ruthenium Rhodium Palladium Silver Cadmium Indium Tin Antimony Tellurium Iodine Xenon
Caesium Barium Lanthanum Cerium Praseodymium Neodymium Promethium Samarium Europium Gadolinium Terbium Dysprosium Holmium Erbium Thulium Ytterbium Lutetium Hafnium Tantalum Tungsten Rhenium Osmium Iridium Platinum Gold Mercury (element) Thallium Lead Bismuth Polonium Astatine Radon
Francium Radium Actinium Thorium Protactinium Uranium Neptunium Plutonium Americium Curium Berkelium Californium Einsteinium Fermium Mendelevium Nobelium Lawrencium Rutherfordium Dubnium Seaborgium Bohrium Hassium Meitnerium Darmstadtium Roentgenium Copernicium Nihonium Flerovium Moscovium Livermorium Tennessine Oganesson
Ag

Au

Rg
platinumgoldmercury
Atomic number (Z)79
Groupgroup 11
Periodperiod 6
Blockd-block
Element category  Transition metal
Electron configuration[Xe] 4f14 5d10 6s1
Electrons per shell2, 8, 18, 32, 18, 1
Physical properties
Phase at STPsolid
Melting point1337.33 K ​(1064.18 °C, ​1947.52 °F)
Boiling point3243 K ​(2970 °C, ​5378 °F)
Density (near r.t.)19.30 g/cm3
when liquid (at m.p.)17.31 g/cm3
Heat of fusion12.55 kJ/mol
Heat of vaporization342 kJ/mol
Molar heat capacity25.418 J/(mol·K)
Vapor pressure
P (Pa) 1 10 100 1 k 10 k 100 k
at T (K) 1646 1814 2021 2281 2620 3078
Atomic properties
Oxidation states−3, −2, −1, 0,[2] +1, +2, +3, +5 (an amphoteric oxide)
ElectronegativityPauling scale: 2.54
Ionization energies
 • 1st: 890.1 kJ/mol
 • 2nd: 1980 kJ/mol
Atomic radiusempirical: 144 pm
Covalent radius136±6 pm
Van der Waals radius166 pm
Color lines in a spectral range
Spectral lines of gold
Other properties
Natural occurrenceprimordial
Crystal structureface-centered cubic (fcc)
Face centered cubic crystal structure for gold
Speed of sound thin rod2030 m/s (at r.t.)
Thermal expansion14.2 µm/(m·K) (at 25 °C)
Thermal conductivity318 W/(m·K)
Electrical resistivity22.14 nΩ·m (at 20 °C)
Magnetic orderingdiamagnetic[3]
Magnetic susceptibility−28.0·10−6 cm3/mol (at 296 K)[4]
Tensile strength120 MPa
Young's modulus79 GPa
Shear modulus27 GPa
Bulk modulus180 GPa[5]
Poisson ratio0.4
Mohs hardness2.5
Vickers hardness188–216 MPa
Brinell hardness188–245 MPa
CAS Number7440-57-5
History
Namingfrom Latin aurum, meaning gold
DiscoveryIn the Middle East (before 6000 BCE)
Main isotopes of gold
Iso­tope Abun­dance Half-life (t1/2) Decay mode Pro­duct
195Au syn 186.10 d ε 195Pt
196Au syn 6.183 d ε 196Pt
β 196Hg
197Au 100% stable
198Au syn 2.69517 d β 198Hg
199Au syn 3.169 d β 199Hg
| references

Gold is a chemical element with the symbol Au (from Latin: aurum) and atomic number 79, making it one of the higher atomic number elements that occur naturally. In its purest form, it is a bright, slightly reddish yellow, dense, soft, malleable, and ductile metal. Chemically, gold is a transition metal and a group 11 element. It is one of the least reactive chemical elements and is solid under standard conditions. Gold often occurs in free elemental (native) form, as nuggets or grains, in rocks, in veins, and in alluvial deposits. It occurs in a solid solution series with the native element silver (as electrum) and also naturally alloyed with copper and palladium. Less commonly, it occurs in minerals as gold compounds, often with tellurium (gold tellurides).

Gold is resistant to most acids, though it does dissolve in aqua regia, a mixture of nitric acid and hydrochloric acid, which forms a soluble tetrachloroaurate anion. Gold is insoluble in nitric acid, which dissolves silver and base metals, a property that has long been used to refine gold and to confirm the presence of gold in metallic objects, giving rise to the term acid test. Gold also dissolves in alkaline solutions of cyanide, which are used in mining and electroplating. Gold dissolves in mercury, forming amalgam alloys, but this is not a chemical reaction.

A relatively rare element,[6][7] gold is a precious metal that has been used for coinage, jewelry, and other arts throughout recorded history. In the past, a gold standard was often implemented as a monetary policy, but gold coins ceased to be minted as a circulating currency in the 1930s, and the world gold standard was abandoned for a fiat currency system after 1971.

A total of 186,700 tonnes of gold exists above ground, as of 2015.[8] The world consumption of new gold produced is about 50% in jewelry, 40% in investments, and 10% in industry.[9] Gold's high malleability, ductility, resistance to corrosion and most other chemical reactions, and conductivity of electricity have led to its continued use in corrosion resistant electrical connectors in all types of computerized devices (its chief industrial use). Gold is also used in infrared shielding, colored-glass production, gold leafing, and tooth restoration. Certain gold salts are still used as anti-inflammatories in medicine. As of 2017, the world's largest gold producer by far was China with 440 tonnes per year.[10]

Characteristics

Gold can be drawn into a monoatomic wire, and then stretched more before it breaks.
A gold nugget of 0.5 cm (0.20 in) in size can be hammered into a gold foil of about 0.5 m2 (5.4 sq ft) area.

Gold is the most malleable of all metals. It can be drawn into a monoatomic wire, and then stretched about twice before it breaks.[citation needed] Such nanowires distort via formation, reorientation and migration of dislocations and crystal twins without noticeable hardening.[11] A single gram of gold can be beaten into a sheet of 1 square meter, and an avoirdupois ounce into 300 square feet. Gold leaf can be beaten thin enough to become semi-transparent. The transmitted light appears greenish blue, because gold strongly reflects yellow and red.[12] Such semi-transparent sheets also strongly reflect infrared light, making them useful as infrared (radiant heat) shields in visors of heat-resistant suits, and in sun-visors for spacesuits.[13] Gold is a good conductor of heat and electricity.

Gold has a density of 19.3 g/cm3, almost identical to that of tungsten at 19.25 g/cm3; as such, tungsten has been used in counterfeiting of gold bars, such as by plating a tungsten bar with gold,[14][15][16][17] or taking an existing gold bar, drilling holes, and replacing the removed gold with tungsten rods.[18] By comparison, the density of lead is 11.34 g/cm3, and that of the densest element, osmium, is 22.588±0.015 g/cm3.[19]

Color

Different colors of Ag–Au–Cu alloys

Whereas most metals are gray or silvery white, gold is slightly reddish-yellow.[20] This color is determined by the frequency of plasma oscillations among the metal's valence electrons, in the ultraviolet range for most metals but in the visible range for gold due to relativistic effects affecting the orbitals around gold atoms.[21][22] Similar effects impart a golden hue to metallic caesium.

Common colored gold alloys include the distinctive eighteen-karat rose gold created by the addition of copper. Alloys containing palladium or nickel are also important in commercial jewelry as these produce white gold alloys. Fourteen-karat gold-copper alloy is nearly identical in color to certain bronze alloys, and both may be used to produce police and other badges. Fourteen- and eighteen-karat gold alloys with silver alone appear greenish-yellow and are referred to as green gold. Blue gold can be made by alloying with iron, and purple gold can be made by alloying with aluminium. Less commonly, addition of manganese, indium, and other elements can produce more unusual colors of gold for various applications.[23]

Colloidal gold, used by electron-microscopists, is red if the particles are small; larger particles of colloidal gold are blue.[24]

Isotopes

Gold has only one stable isotope, 197
Au
, which is also its only naturally occurring isotope, so gold is both a mononuclidic and monoisotopic element. Thirty-six radioisotopes have been synthesized, ranging in atomic mass from 169 to 205. The most stable of these is 195
Au
with a half-life of 186.1 days. The least stable is 171
Au
, which decays by proton emission with a half-life of 30 µs. Most of gold's radioisotopes with atomic masses below 197 decay by some combination of proton emission, α decay, and β+ decay. The exceptions are 195
Au
, which decays by electron capture, and 196
Au
, which decays most often by electron capture (93%) with a minor β decay path (7%).[25] All of gold's radioisotopes with atomic masses above 197 decay by β decay.[26]

At least 32 nuclear isomers have also been characterized, ranging in atomic mass from 170 to 200. Within that range, only 178
Au
, 180
Au
, 181
Au
, 182
Au
, and 188
Au
do not have isomers. Gold's most stable isomer is 198m2
Au
with a half-life of 2.27 days. Gold's least stable isomer is 177m2
Au
with a half-life of only 7 ns. 184m1
Au
has three decay paths: β+ decay, isomeric transition, and alpha decay. No other isomer or isotope of gold has three decay paths.[26]

Synthesis

The production of gold from a more common element, such as lead, has long been a subject of human inquiry, and the ancient and medieval discipline of alchemy often focused on it; however, the transmutation of the chemical elements did not become possible until the understanding of nuclear physics in the 20th century. The first synthesis of gold was conducted by Japanese physicist Hantaro Nagaoka, who synthesized gold from mercury in 1924 by neutron bombardment.[27] An American team, working without knowledge of Nagaoka's prior study, conducted the same experiment in 1941, achieving the same result and showing that the isotopes of gold produced by it were all radioactive.[28]

Gold can currently be manufactured in a nuclear reactor by irradiation either of platinum or mercury.

Only the mercury isotope 196Hg, which occurs with a frequency of 0.15% in natural mercury, can be converted to gold by neutron capture, and following electron capture-decay into 197Au with slow neutrons. Other mercury isotopes are converted when irradiated with slow neutrons into one another, or formed mercury isotopes which beta decay into thallium.

Using fast neutrons, the mercury isotope 198Hg, which composes 9.97% of natural mercury, can be converted by splitting off a neutron and becoming 197Hg, which then disintegrates to stable gold. This reaction, however, possesses a smaller activation cross-section and is feasible only with un-moderated reactors.

It is also possible to eject several neutrons with very high energy into the other mercury isotopes in order to form 197Hg. However, such high-energy neutrons can be produced only by particle accelerators.[clarification needed]

Chemistry

Gold(III) chloride solution in water

Although gold is the most noble of the noble metals,[29][30] it still forms many diverse compounds. The oxidation state of gold in its compounds ranges from −1 to +5, but Au(I) and Au(III) dominate its chemistry. Au(I), referred to as the aurous ion, is the most common oxidation state with soft ligands such as thioethers, thiolates, and tertiary phosphines. Au(I) compounds are typically linear. A good example is Au(CN)2, which is the soluble form of gold encountered in mining. The binary gold halides, such as AuCl, form zigzag polymeric chains, again featuring linear coordination at Au. Most drugs based on gold are Au(I) derivatives.[31]

Au(III) (referred to as the auric) is a common oxidation state, and is illustrated by gold(III) chloride, Au2Cl6. The gold atom centers in Au(III) complexes, like other d8 compounds, are typically square planar, with chemical bonds that have both covalent and ionic character.

Gold does not react with oxygen at any temperature[32] and, up to 100 °C, is resistant to attack from ozone.[33]

Some free halogens react with gold.[34] Gold is strongly attacked by fluorine at dull-red heat[35] to form gold(III) fluoride. Powdered gold reacts with chlorine at 180 °C to form AuCl3.[36] Gold reacts with bromine at 140 °C to form gold(III) bromide, but reacts only very slowly with iodine to form the monoiodide.

Gold does not react with sulfur directly,[37] but gold(III) sulfide can be made by passing hydrogen sulfide through a dilute solution of gold(III) chloride or chlorauric acid.

Gold readily dissolves in mercury at room temperature to form an amalgam, and forms alloys with many other metals at higher temperatures. These alloys can be produced to modify the hardness and other metallurgical properties, to control melting point or to create exotic colors.[23]

Gold is unaffected by most acids. It does not react with hydrofluoric, hydrochloric, hydrobromic, hydriodic, sulfuric, or nitric acid. It does react with selenic acid, and is dissolved by aqua regia, a 1:3 mixture of nitric acid and hydrochloric acid. Nitric acid oxidizes the metal to +3 ions, but only in minute amounts, typically undetectable in the pure acid because of the chemical equilibrium of the reaction. However, the ions are removed from the equilibrium by hydrochloric acid, forming AuCl4 ions, or chloroauric acid, thereby enabling further oxidation.

Gold is similarly unaffected by most bases. It does not react with aqueous, solid, or molten sodium or potassium hydroxide. It does however, react with sodium or potassium cyanide under alkaline conditions when oxygen is present to form soluble complexes.[37]

Common oxidation states of gold include +1 (gold(I) or aurous compounds) and +3 (gold(III) or auric compounds). Gold ions in solution are readily reduced and precipitated as metal by adding any other metal as the reducing agent. The added metal is oxidized and dissolves, allowing the gold to be displaced from solution and be recovered as a solid precipitate.

Rare oxidation states

Less common oxidation states of gold include −1, +2, and +5.

The −1 oxidation state occurs in aurides, compounds containing the Au anion. Caesium auride (CsAu), for example, crystallizes in the caesium chloride motif;[38] rubidium, potassium, and tetramethylammonium aurides are also known.[39] Gold has the highest electron affinity of any metal, at 222.8 kJ/mol, making Au a stable species.[40]

Gold(II) compounds are usually diamagnetic with Au–Au bonds such as [Au(CH2)2P(C6H5)2]2Cl2. The evaporation of a solution of Au(OH)
3
in concentrated H
2
SO
4
produces red crystals of gold(II) sulfate, Au2(SO4)2. Originally thought to be a mixed-valence compound, it has been shown to contain Au4+
2
cations, analogous to the better-known mercury(I) ion, Hg2+
2
.[41][42] A gold(II) complex, the tetraxenonogold(II) cation, which contains xenon as a ligand, occurs in [AuXe4](Sb2F11)2.[43]

Gold pentafluoride, along with its derivative anion, AuF
6
, and its difluorine complex, gold heptafluoride, is the sole example of gold(V), the highest verified oxidation state.[44]

Some gold compounds exhibit aurophilic bonding, which describes the tendency of gold ions to interact at distances that are too long to be a conventional Au–Au bond but shorter than van der Waals bonding. The interaction is estimated to be comparable in strength to that of a hydrogen bond.

Well-defined cluster compounds are numerous.[39] In such cases, gold has a fractional oxidation state. A representative example is the octahedral species {Au(P(C6H5)3)}62+. Gold chalcogenides, such as gold sulfide, feature equal amounts of Au(I) and Au(III).

Medicinal uses

Medicinal applications of gold and its complexes have a long history dating back thousands of years.[45] Several gold complexes have been applied to treat rheumatoid arthritis, the most frequently used being aurothiomalate, aurothioglucose, and auranofin. Both gold(I) and gold(III) compounds have been investigated as possible anti-cancer drugs. For gold(III) complexes, reduction to gold(0/I) under physiological conditions has to be considered. Stable complexes can be generated using different types of bi-, tri-, and tetradentate ligand systems, and their efficacy has been demonstrated in vitro and in vivo.[46]

Origin

Gold production in the Universe

Schematic of a NE (left) to SW (right) cross-section through the 2.020 billion year old Vredefort impact crater in South Africa and how it distorted the contemporary geological structures. The present erosion level is shown. Johannesburg is located where the Witwatersrand Basin (the yellow layer) is exposed at the "present surface" line, just inside the crater rim, on the left. Not to scale.

Gold is thought to have been produced in supernova nucleosynthesis, and from the collision of neutron stars,[47] and to have been present in the dust from which the Solar System formed.[48]

Traditionally, gold in the universe is thought to have formed by the r-process (rapid neutron capture) in supernova nucleosynthesis,[49] but more recently it has been suggested that gold and other elements heavier than iron may also be produced in quantity by the r-process in the collision of neutron stars.[50] In both cases, satellite spectrometers at first only indirectly detected the resulting gold.[51] However, in August 2017, the spectrascopic signatures of heavy elements, including gold, were observed by electromagnetic observatories in the GW170817 neutron star merger event, after gravitational wave detectors confirmed the event as a neutron star merger.[52] Current astrophysical models suggest that this single neutron star merger event generated between 3 and 13 Earth masses of gold. This amount, along with estimations of the rate of occurrence of these neutron start merger events, suggests that such mergers may produce enough gold to account for most of the abundance of this element in the universe.[53]

Asteroid origin theories

Because the Earth was molten when it was formed, almost all of the gold present in the early Earth probably sank into the planetary core. Therefore, most of the gold that is in the Earth's crust and mantle has in one model thought to have been delivered to Earth later, by asteroid impacts during the Late Heavy Bombardment, about 4 billion years ago.[54][55]

Gold which is reachable by humans has, in one case, been associated with a particular asteroid impact. The asteroid that formed Vredefort crater 2.020 billion years ago is often credited with seeding the Witwatersrand basin in South Africa with the richest gold deposits on earth.[56][57][58][59] However, this scenario is now questioned. The gold-bearing Witwatersrand rocks were laid down between 700 and 950 million years before the Vredefort impact.[60][61] These gold-bearing rocks had furthermore been covered by a thick layer of Ventersdorp lavas and the Transvaal Supergroup of rocks before the meteor struck, and thus the gold did not actually arrive in the asteroid/meteorite. What the Vredefort impact achieved, however, was to distort the Witwatersrand basin in such a way that the gold-bearing rocks were brought to the present erosion surface in Johannesburg, on the Witwatersrand, just inside the rim of the original 300 km diameter crater caused by the meteor strike. The discovery of the deposit in 1886 launched the Witwatersrand Gold Rush. Some 22% of all the gold that is ascertained to exist today on Earth has been extracted from these Witwatersrand rocks.[61]

Mantle return theories

Notwithstanding the impact above, much of the rest of the gold on Earth is thought to have been incorporated into the planet since its very beginning, as planetesimals formed the planet's mantle, early in Earth's creation. In 2017, an international group of scientists, established that gold "came to the Earth's surface from the deepest regions of our planet",[62] the mantle, evidenced by their findings at Deseado Massif in the Argentinian Patagonia.[63][clarification needed]

Occurrence

On Earth, gold is found in ores in rock formed from the Precambrian time onward.[64] It most often occurs as a native metal, typically in a metal solid solution with silver (i.e. as a gold silver alloy). Such alloys usually have a silver content of 8–10%. Electrum is elemental gold with more than 20% silver. Electrum's color runs from golden-silvery to silvery, dependent upon the silver content. The more silver, the lower the specific gravity.

Native gold occurs as very small to microscopic particles embedded in rock, often together with quartz or sulfide minerals such as "Fool's Gold", which is a pyrite.[65] These are called lode deposits. The metal in a native state is also found in the form of free flakes, grains or larger nuggets[64] that have been eroded from rocks and end up in alluvial deposits called placer deposits. Such free gold is always richer at the surface of gold-bearing veins[clarification needed] owing to the oxidation of accompanying minerals followed by weathering, and washing of the dust into streams and rivers, where it collects and can be welded by water action to form nuggets.

Gold sometimes occurs combined with tellurium as the minerals calaverite, krennerite, nagyagite, petzite and sylvanite (see telluride minerals), and as the rare bismuthide maldonite (Au2Bi) and antimonide aurostibite (AuSb2). Gold also occurs in rare alloys with copper, lead, and mercury: the minerals auricupride (Cu3Au), novodneprite (AuPb3) and weishanite ((Au, Ag)3Hg2).

Recent research suggests that microbes can sometimes play an important role in forming gold deposits, transporting and precipitating gold to form grains and nuggets that collect in alluvial deposits.[66]

Another recent study has claimed water in faults vaporizes during an earthquake, depositing gold. When an earthquake strikes, it moves along a fault. Water often lubricates faults, filling in fractures and jogs. About 6 miles (10 kilometers) below the surface, under incredible temperatures and pressures, the water carries high concentrations of carbon dioxide, silica, and gold. During an earthquake, the fault jog suddenly opens wider. The water inside the void instantly vaporizes, flashing to steam and forcing silica, which forms the mineral quartz, and gold out of the fluids and onto nearby surfaces.[67]

Seawater

The world's oceans contain gold. Measured concentrations of gold in the Atlantic and Northeast Pacific are 50–150 femtomol/L or 10–30 parts per quadrillion (about 10–30 g/km3). In general, gold concentrations for south Atlantic and central Pacific samples are the same (~50 femtomol/L) but less certain. Mediterranean deep waters contain slightly higher concentrations of gold (100–150 femtomol/L) attributed to wind-blown dust and/or rivers. At 10 parts per quadrillion the Earth's oceans would hold 15,000 tonnes of gold.[68] These figures are three orders of magnitude less than reported in the literature prior to 1988, indicating contamination problems with the earlier data.

A number of people have claimed to be able to economically recover gold from sea water, but they were either mistaken or acted in an intentional deception. Prescott Jernegan ran a gold-from-seawater swindle in the United States in the 1890s, as did an English fraudster in the early 1900s.[69] Fritz Haber did research on the extraction of gold from sea water in an effort to help pay Germany's reparations following World War I.[70] Based on the published values of 2 to 64 ppb of gold in seawater a commercially successful extraction seemed possible. After analysis of 4,000 water samples yielding an average of 0.004 ppb it became clear that extraction would not be possible and he stopped the project.[71]

History

An Indian tribute-bearer at Apadana, from the Achaemenid satrapy of Hindush, carrying gold on a yoke, circa 500 BC.[72]
Muisca raft, between circa 600-1600 AD. The figure refers to the ceremony of the legend of El Dorado. The zipa used to cover his body in gold dust, and from his raft, he offered treasures to the Guatavita goddess in the middle of the sacred lake. This old Muisca tradition became the origin of the legend of El Dorado.
This Muisca raft figure is on display in the Gold Museum, Bogotá, Colombia.

The earliest recorded metal employed by humans appears to be gold, which can be found free or "native". Small amounts of natural gold have been found in Spanish caves used during the late Paleolithic period, c. 40,000 BC.[73] Gold artifacts made their first appearance at the very beginning of the pre-dynastic period in Egypt, at the end of the fifth millennium BC and the start of the fourth, and smelting was developed during the course of the 4th millennium; gold artifacts appear in the archeology of Lower Mesopotamia during the early 4th millennium.[74] Gold artifacts in the Balkans appear from the 4th millennium BC, such as those found in the Varna Necropolis near Lake Varna in Bulgaria, thought by one source (La Niece 2009) to be the earliest "well-dated" find of gold artifacts.[64] As of 1990, gold artifacts found at the Nahal Qana cave cemetery of the 4th millennium BC in West Bank (Occupied PAlestinian Territories) were the earliest from the Levant.[75] Gold artifacts such as the golden hats and the Nebra disk appeared in Central Europe from the 2nd millennium BC Bronze Age.

The oldest known map of a gold mine was drawn in the 19th Dynasty of Ancient Egypt (1320–1200 BC), whereas the first written reference to gold was recorded in the 12th Dynasty around 1900 BC.[76] Egyptian hieroglyphs from as early as 2600 BC describe gold, which King Tushratta of the Mitanni claimed was "more plentiful than dirt" in Egypt.[77] Egypt and especially Nubia had the resources to make them major gold-producing areas for much of history. One of the earliest known maps, known as the Turin Papyrus Map, shows the plan of a gold mine in Nubia together with indications of the local geology. The primitive working methods are described by both Strabo and Diodorus Siculus, and included fire-setting. Large mines were also present across the Red Sea in what is now Saudi Arabia.

Ancient golden Kritonios Crown, funerary or marriage material, 370–360 BC. From a grave in Armento, Campania

Gold is mentioned in the Amarna letters numbered 19[78] and 26[79] from around the 14th century BC.[80][81]

Gold is mentioned frequently in the Old Testament, starting with Genesis 2:11 (at Havilah), the story of the golden calf, and many parts of the temple including the Menorah and the golden altar. In the New Testament, it is included with the gifts of the magi in the first chapters of Matthew. The Book of Revelation 21:21 describes the city of New Jerusalem as having streets "made of pure gold, clear as crystal". Exploitation of gold in the south-east corner of the Black Sea is said to date from the time of Midas, and this gold was important in the establishment of what is probably the world's earliest coinage in Lydia around 610 BC.[82] The legend of the golden fleece dating from eighth century BCE may refer to the use of fleeces to trap gold dust from placer deposits in the ancient world. From the 6th or 5th century BC, the Chu (state) circulated the Ying Yuan, one kind of square gold coin.

In Roman metallurgy, new methods for extracting gold on a large scale were developed by introducing hydraulic mining methods, especially in Hispania from 25 BC onwards and in Dacia from 106 AD onwards. One of their largest mines was at Las Medulas in León, where seven long aqueducts enabled them to sluice most of a large alluvial deposit. The mines at Roşia Montană in Transylvania were also very large, and until very recently, still mined by opencast methods. They also exploited smaller deposits in Britain, such as placer and hard-rock deposits at Dolaucothi. The various methods they used are well described by Pliny the Elder in his encyclopedia Naturalis Historia written towards the end of the first century AD.

During Mansa Musa's (ruler of the Mali Empire from 1312 to 1337) hajj to Mecca in 1324, he passed through Cairo in July 1324, and was reportedly accompanied by a camel train that included thousands of people and nearly a hundred camels where he gave away so much gold that it depressed the price in Egypt for over a decade, causing high inflation.[83] A contemporary Arab historian remarked:

Gold was at a high price in Egypt until they came in that year. The mithqal did not go below 25 dirhams and was generally above, but from that time its value fell and it cheapened in price and has remained cheap till now. The mithqal does not exceed 22 dirhams or less. This has been the state of affairs for about twelve years until this day by reason of the large amount of gold which they brought into Egypt and spent there [...].

— Chihab Al-Umari, Kingdom of Mali[84]
Gold coin of Eucratides I (171–145 BC), one of the Hellenistic rulers of ancient Ai-Khanoum. This is the largest known gold coin minted in antiquity (169,20 g; 58 mm).[85]

The European exploration of the Americas was fueled in no small part by reports of the gold ornaments displayed in great profusion by Native American peoples, especially in Mesoamerica, Peru, Ecuador and Colombia. The Aztecs regarded gold as the product of the gods, calling it literally "god excrement" (teocuitlatl in Nahuatl), and after Moctezuma II was killed, most of this gold was shipped to Spain.[86] However, for the indigenous peoples of North America gold was considered useless and they saw much greater value in other minerals which were directly related to their utility, such as obsidian, flint, and slate.[87] El Dorado is applied to a legendary story in which precious stones were found in fabulous abundance along with gold coins. The concept of El Dorado underwent several transformations, and eventually accounts of the previous myth were also combined with those of a legendary lost city. El Dorado, was the term used by the Spanish Empire to describe a mythical tribal chief (zipa) of the Muisca native people in Colombia, who, as an initiation rite, covered himself with gold dust and submerged in Lake Guatavita. The legends surrounding El Dorado changed over time, as it went from being a man, to a city, to a kingdom, and then finally to an empire.

Gold played a role in western culture, as a cause for desire and of corruption, as told in children's fables such as Rumpelstiltskin—where Rumpelstiltskin turns hay into gold for the peasant's daughter in return for her child when she becomes a princess—and the stealing of the hen that lays golden eggs in Jack and the Beanstalk.

The top prize at the Olympic Games and many other sports competitions is the gold medal.

75% of the presently accounted for gold has been extracted since 1910. It has been estimated that the currently known amount of gold internationally would form a single cube 20 m (66 ft) on a side (equivalent to 8,000 m3).[88]

One main goal of the alchemists was to produce gold from other substances, such as lead — presumably by the interaction with a mythical substance called the philosopher's stone. Although they never succeeded in this attempt, the alchemists did promote an interest in systematically finding out what can be done with substances, and this laid the foundation for today's chemistry. Their symbol for gold was the circle with a point at its center (☉), which was also the astrological symbol and the ancient Chinese character for the Sun.

The Dome of the Rock is covered with an ultra-thin golden glassier. The Sikh Golden temple, the Harmandir Sahib, is a building covered with gold. Similarly the Wat Phra Kaew emerald Buddhist temple (wat) in Thailand has ornamental gold-leafed statues and roofs. Some European king and queen's crowns were made of gold, and gold was used for the bridal crown since antiquity. An ancient Talmudic text circa 100 AD describes Rachel, wife of Rabbi Akiva, receiving a "Jerusalem of Gold" (diadem). A Greek burial crown made of gold was found in a grave circa 370 BC.

Etymology

An early mention of gold in the Beowulf

"Gold" is cognate with similar words in many Germanic languages, deriving via Proto-Germanic *gulþą from Proto-Indo-European *ǵʰelh₃- ("to shine, to gleam; to be yellow or green").[89][90]

The symbol Au is from the Latin: aurum, the Latin word for "gold".[91] The Proto-Indo-European ancestor of aurum was *h₂é-h₂us-o-, meaning "glow". This word is derived from the same root (Proto-Indo-European *h₂u̯es- "to dawn") as *h₂éu̯sōs, the ancestor of the Latin word Aurora, "dawn".[92] This etymological relationship is presumably behind the frequent claim in scientific publications that aurum meant "shining dawn".[93]

Culture

Outside chemistry, gold is mentioned in a variety of expressions, most often associated with intrinsic worth.[40] Great human achievements are frequently rewarded with gold, in the form of gold medals, gold trophies and other decorations. Winners of athletic events and other graded competitions are usually awarded a gold medal. Many awards such as the Nobel Prize are made from gold as well. Other award statues and prizes are depicted in gold or are gold plated (such as the Academy Awards, the Golden Globe Awards, the Emmy Awards, the Palme d'Or, and the British Academy Film Awards).

Aristotle in his ethics used gold symbolism when referring to what is now known as the golden mean. Similarly, gold is associated with perfect or divine principles, such as in the case of the golden ratio and the golden rule.

Gold is further associated with the wisdom of aging and fruition. The fiftieth wedding anniversary is golden. A person's most valued or most successful latter years are sometimes considered "golden years". The height of a civilization is referred to as a golden age.

In some forms of Christianity and Judaism, gold has been associated both with holiness and evil. In the Book of Exodus, the Golden Calf is a symbol of idolatry, while in the Book of Genesis, Abraham was said to be rich in gold and silver, and Moses was instructed to cover the Mercy Seat of the Ark of the Covenant with pure gold. In Byzantine iconography the halos of Christ, Mary and the Christian saints are often golden.

According to Christopher Columbus, those who had something of gold were in possession of something of great value on Earth and a substance to even help souls to paradise.[94]

Wedding rings are typically made of gold. It is long lasting and unaffected by the passage of time and may aid in the ring symbolism of eternal vows before God and the perfection the marriage signifies. In Orthodox Christian wedding ceremonies, the wedded couple is adorned with a golden crown (though some opt for wreaths, instead) during the ceremony, an amalgamation of symbolic rites.

Production

Time trend of gold production

The World Gold Council states that as of the end of 2017, "there were 187,200 tonnes of stocks in existence above ground". This can be represented by a cube with an edge length of about 21 meters.[95] At $1,349 per troy ounce, 187,200 metric tonnes of gold would have a value of $8.9 trillion. According to the United States Geological Survey in 2016, about 5,726,000,000 troy ounces (178,100 t) of gold has been produced since the beginning of civilization, of which 85% remains in use.[96]

In 2017, the world's largest gold producer by far was China with 440 tonnes. The second-largest producer, Australia, mined 300 tonnes in the same year, followed by Russia with 255 tonnes.[10]

Mining and prospecting

A miner underground at Pumsaint gold mine, Wales; c. 1938.

Since the 1880s, South Africa has been the source of a large proportion of the world's gold supply, and about 22% of the gold presently accounted is from South Africa. Production in 1970 accounted for 79% of the world supply, about 1,480 tonnes. In 2007 China (with 276 tonnes) overtook South Africa as the world's largest gold producer, the first time since 1905 that South Africa has not been the largest.[97]

As of 2017, China was the world's leading gold-mining country, followed in order by Australia, Russia, the United States, Canada, and Peru. South Africa, which had dominated world gold production for most of the 20th century, had declined to sixth place.[10] Other major producers are the Ghana, Burkina Faso, Mali, Indonesia and Uzbekistan.

Relative sizes of an 860 kg block of gold ore and the 30 g of gold that can be extracted from it, Toi gold mine, Japan.

In South America, the controversial project Pascua Lama aims at exploitation of rich fields in the high mountains of Atacama Desert, at the border between Chile and Argentina.

Today about one-quarter of the world gold output is estimated to originate from artisanal or small scale mining.[98]

The city of Johannesburg located in South Africa was founded as a result of the Witwatersrand Gold Rush which resulted in the discovery of some of the largest natural gold deposits in recorded history. The gold fields are confined to the northern and north-western edges of the Witwatersrand basin, which is a 5–7 km thick layer of archean rocks located, in most places, deep under the Free State, Gauteng and surrounding provinces.[99] These Witwatersrand rocks are exposed at the surface on the Witwatersrand, in and around Johannesburg, but also in isolated patches to the south-east and south-west of Johannesburg, as well as in an arc around the Vredefort Dome which lies close to the center of the Witwatersrand basin.[60][99] From these surface exposures the basin dips extensively, requiring some of the mining to occur at depths of nearly 4000 m, making them, especially the Savuka and TauTona mines to the south-west of Johannesburg, the deepest mines on earth. The gold is found only in six areas where archean rivers from the north and north-west formed extensive pebbly Braided river deltas before draining into the "Witwatersrand sea" where the rest of the Witwatersrand sediments were deposited.[99]

The Second Boer War of 1899–1901 between the British Empire and the Afrikaner Boers was at least partly over the rights of miners and possession of the gold wealth in South Africa.

During the 19th century, gold rushes occurred whenever large gold deposits were discovered. The first documented discovery of gold in the United States was at the Reed Gold Mine near Georgeville, North Carolina in 1803.[100] The first major gold strike in the United States occurred in a small north Georgia town called Dahlonega.[101] Further gold rushes occurred in California, Colorado, the Black Hills, Otago in New Zealand, Australia, Witwatersrand in South Africa, and the Klondike in Canada.

Extraction and refining

Gold jewelry consumption by country in tonnes[102][103][104]
Country 2009 2010 2011 2012 2013
 India 442.37 745.70 986.3 864 974
 China 376.96 428.00 921.5 817.5 1120.1
 United States 150.28 128.61 199.5 161 190
 Turkey 75.16 74.07 143 118 175.2
 Saudi Arabia 77.75 72.95 69.1 58.5 72.2
 Russia 60.12 67.50 76.7 81.9 73.3
 United Arab Emirates 67.60 63.37 60.9 58.1 77.1
 Egypt 56.68 53.43 36 47.8 57.3
 Indonesia 41.00 32.75 55 52.3 68
 United Kingdom 31.75 27.35 22.6 21.1 23.4
Other Persian Gulf Countries 24.10 21.97 22 19.9 24.6
 Japan 21.85 18.50 −30.1 7.6 21.3
 South Korea 18.83 15.87 15.5 12.1 17.5
 Vietnam 15.08 14.36 100.8 77 92.2
 Thailand 7.33 6.28 107.4 80.9 140.1
Total 1466.86 1770.71 2786.12 2477.7 3126.1
Other Countries 251.6 254.0 390.4 393.5 450.7
World Total 1718.46 2024.71 3176.52 2871.2 3576.8

Gold extraction is most economical in large, easily mined deposits. Ore grades as little as 0.5 parts per million (ppm) can be economical. Typical ore grades in open-pit mines are 1–5 ppm; ore grades in underground or hard rock mines are usually at least 3 ppm. Because ore grades of 30 ppm are usually needed before gold is visible to the naked eye, in most gold mines the gold is invisible.

The average gold mining and extraction costs were about $317 per troy ounce in 2007, but these can vary widely depending on mining type and ore quality; global mine production amounted to 2,471.1 tonnes.[105]

After initial production, gold is often subsequently refined industrially by the Wohlwill process which is based on electrolysis or by the Miller process, that is chlorination in the melt. The Wohlwill process results in higher purity, but is more complex and is only applied in small-scale installations.[106][107] Other methods of assaying and purifying smaller amounts of gold include parting and inquartation as well as cupellation, or refining methods based on the dissolution of gold in aqua regia.[108]

Consumption

The consumption of gold produced in the world is about 50% in jewelry, 40% in investments, and 10% in industry.[9][109]

According to World Gold Council, China is the world's largest single consumer of gold in 2013 and toppled India for the first time with Chinese consumption increasing by 32 percent in a year, while that of India only rose by 13 percent and world consumption rose by 21 percent. Unlike India where gold is mainly used for jewelry, China uses gold for manufacturing and retail.[110]

Pollution

Gold production is associated with contribution to hazardous pollution.[111][112]

Low-grade gold ore may contain less than one ppm gold metal; such ore is ground and mixed with sodium cyanide to dissolve the gold. Cyanide is a highly poisonous chemical, which can kill living creatures when exposed in minute quantities. Many cyanide spills[113] from gold mines have occurred in both developed and developing countries which killed aquatic life in long stretches of affected rivers. Environmentalists consider these events major environmental disasters.[114][115] Thirty tons of used ore is dumped as waste for producing one troy ounce of gold.[116] Gold ore dumps are the source of many heavy elements such as cadmium, lead, zinc, copper, arsenic, selenium and mercury. When sulfide-bearing minerals in these ore dumps are exposed to air and water, the sulfide transforms into sulfuric acid which in turn dissolves these heavy metals facilitating their passage into surface water and ground water. This process is called acid mine drainage. These gold ore dumps are long term, highly hazardous wastes second only to nuclear waste dumps.[116]

It was once common to use mercury to recover gold from ore, but today the use of mercury is largely limited to small-scale individual miners.[117] Minute quantities of mercury compounds can reach water bodies, causing heavy metal contamination. Mercury can then enter into the human food chain in the form of methylmercury. Mercury poisoning in humans causes incurable brain function damage and severe retardation.

Gold extraction is also a highly energy intensive industry, extracting ore from deep mines and grinding the large quantity of ore for further chemical extraction requires nearly 25 kWh of electricity per gram of gold produced.[118]

Monetary use

Two golden 20 kr coins from the Scandinavian Monetary Union, which was based on a gold standard. The coin to the left is Swedish and the right one is Danish.

Gold has been widely used throughout the world as money,[119] for efficient indirect exchange (versus barter), and to store wealth in hoards. For exchange purposes, mints produce standardized gold bullion coins, bars and other units of fixed weight and purity.

The first known coins containing gold were struck in Lydia, Asia Minor, around 600 BC.[82] The talent coin of gold in use during the periods of Grecian history both before and during the time of the life of Homer weighed between 8.42 and 8.75 grams.[120] From an earlier preference in using silver, European economies re-established the minting of gold as coinage during the thirteenth and fourteenth centuries.[121]

Bills (that mature into gold coin) and gold certificates (convertible into gold coin at the issuing bank) added to the circulating stock of gold standard money in most 19th century industrial economies. In preparation for World War I the warring nations moved to fractional gold standards, inflating their currencies to finance the war effort. Post-war, the victorious countries, most notably Britain, gradually restored gold-convertibility, but international flows of gold via bills of exchange remained embargoed; international shipments were made exclusively for bilateral trades or to pay war reparations.

After World War II gold was replaced by a system of nominally convertible currencies related by fixed exchange rates following the Bretton Woods system. Gold standards and the direct convertibility of currencies to gold have been abandoned by world governments, led in 1971 by the United States' refusal to redeem its dollars in gold. Fiat currency now fills most monetary roles. Switzerland was the last country to tie its currency to gold; it backed 40% of its value until the Swiss joined the International Monetary Fund in 1999.[122]

Central banks continue to keep a portion of their liquid reserves as gold in some form, and metals exchanges such as the London Bullion Market Association still clear transactions denominated in gold, including future delivery contracts. Today, gold mining output is declining.[123] With the sharp growth of economies in the 20th century, and increasing foreign exchange, the world's gold reserves and their trading market have become a small fraction of all markets and fixed exchange rates of currencies to gold have been replaced by floating prices for gold and gold future contract. Though the gold stock grows by only 1 or 2% per year, very little metal is irretrievably consumed. Inventory above ground would satisfy many decades of industrial and even artisan uses at current prices.

The gold proportion (fineness) of alloys is measured by karat (k). Pure gold (commercially termed fine gold) is designated as 24 karat, abbreviated 24k. English gold coins intended for circulation from 1526 into the 1930s were typically a standard 22k alloy called crown gold,[124] for hardness (American gold coins for circulation after 1837 contain an alloy of 0.900 fine gold, or 21.6 kt).[125]

Although the prices of some platinum group metals can be much higher, gold has long been considered the most desirable of precious metals, and its value has been used as the standard for many currencies. Gold has been used as a symbol for purity, value, royalty, and particularly roles that combine these properties. Gold as a sign of wealth and prestige was ridiculed by Thomas More in his treatise Utopia. On that imaginary island, gold is so abundant that it is used to make chains for slaves, tableware, and lavatory seats. When ambassadors from other countries arrive, dressed in ostentatious gold jewels and badges, the Utopians mistake them for menial servants, paying homage instead to the most modestly dressed of their party.

The ISO 4217 currency code of gold is XAU.[126] Many holders of gold store it in form of bullion coins or bars as a hedge against inflation or other economic disruptions, though its efficacy as such has been questioned; historically, it has not proven itself reliable as a hedging instrument.[127] Modern bullion coins for investment or collector purposes do not require good mechanical wear properties; they are typically fine gold at 24k, although the American Gold Eagle and the British gold sovereign continue to be minted in 22k (0.92) metal in historical tradition, and the South African Krugerrand, first released in 1967, is also 22k (0.92).[128]

The special issue Canadian Gold Maple Leaf coin contains the highest purity gold of any bullion coin, at 99.999% or 0.99999, while the popular issue Canadian Gold Maple Leaf coin has a purity of 99.99%. In 2006, the United States Mint began producing the American Buffalo gold bullion coin with a purity of 99.99%. The Australian Gold Kangaroos were first coined in 1986 as the Australian Gold Nugget but changed the reverse design in 1989. Other modern coins include the Austrian Vienna Philharmonic bullion coin and the Chinese Gold Panda.

Price

Gold price history in 1960–2011

As of September 2017, gold is valued at around $42 per gram ($1,300 per troy ounce).

Like other precious metals, gold is measured by troy weight and by grams. The proportion of gold in the alloy is measured by karat (k), with 24 karat (24k) being pure gold, and lower karat numbers proportionally less. The purity of a gold bar or coin can also be expressed as a decimal figure ranging from 0 to 1, known as the millesimal fineness, such as 0.995 being nearly pure.

The price of gold is determined through trading in the gold and derivatives markets, but a procedure known as the Gold Fixing in London, originating in September 1919, provides a daily benchmark price to the industry. The afternoon fixing was introduced in 1968 to provide a price when US markets are open.[129]

History

Historically gold coinage was widely used as currency; when paper money was introduced, it typically was a receipt redeemable for gold coin or bullion. In a monetary system known as the gold standard, a certain weight of gold was given the name of a unit of currency. For a long period, the United States government set the value of the US dollar so that one troy ounce was equal to $20.67 ($0.665 per gram), but in 1934 the dollar was devalued to $35.00 per troy ounce ($0.889/g). By 1961, it was becoming hard to maintain this price, and a pool of US and European banks agreed to manipulate the market to prevent further currency devaluation against increased gold demand.[130]

On 17 March 1968, economic circumstances caused the collapse of the gold pool, and a two-tiered pricing scheme was established whereby gold was still used to settle international accounts at the old $35.00 per troy ounce ($1.13/g) but the price of gold on the private market was allowed to fluctuate; this two-tiered pricing system was abandoned in 1975 when the price of gold was left to find its free-market level.[citation needed] Central banks still hold historical gold reserves as a store of value although the level has generally been declining.[citation needed] The largest gold depository in the world is that of the U.S. Federal Reserve Bank in New York, which holds about 3%[131] of the gold known to exist and accounted for today, as does the similarly laden U.S. Bullion Depository at Fort Knox. In 2005 the World Gold Council estimated total global gold supply to be 3,859 tonnes and demand to be 3,754 tonnes, giving a surplus of 105 tonnes.[132]

After 15 August 1971 Nixon shock, the price began to greatly increase,[133] and between 1968 and 2000 the price of gold ranged widely, from a high of $850 per troy ounce ($27.33/g) on 21 January 1980, to a low of $252.90 per troy ounce ($8.13/g) on 21 June 1999 (London Gold Fixing).[134] Prices increased rapidly from 2001, but the 1980 high was not exceeded until 3 January 2008, when a new maximum of $865.35 per troy ounce was set.[135] Another record price was set on 17 March 2008, at $1023.50 per troy ounce ($32.91/g).[135]

In late 2009, gold markets experienced renewed momentum upwards due to increased demand and a weakening US dollar.[citation needed] On 2 December 2009, gold reached a new high closing at $1,217.23.[136] Gold further rallied hitting new highs in May 2010 after the European Union debt crisis prompted further purchase of gold as a safe asset.[137][138] On 1 March 2011, gold hit a new all-time high of $1432.57, based on investor concerns regarding ongoing unrest in North Africa as well as in the Middle East.[139]

From April 2001 to August 2011, spot gold prices more than quintupled in value against the US dollar, hitting a new all-time high of $1,913.50 on 23 August 2011,[140] prompting speculation that the long secular bear market had ended and a bull market had returned.[141] However, the price then began a slow decline towards $1200 per troy ounce in late 2014 and 2015.

Other applications

Jewelry

Moche gold necklace depicting feline heads. Larco Museum Collection, Lima, Peru.

Because of the softness of pure (24k) gold, it is usually alloyed with base metals for use in jewelry, altering its hardness and ductility, melting point, color and other properties. Alloys with lower karat rating, typically 22k, 18k, 14k or 10k, contain higher percentages of copper or other base metals or silver or palladium in the alloy.[23] Nickel is toxic, and its release from nickel white gold is controlled by legislation in Europe.[23] Palladium-gold alloys are more expensive than those using nickel.[142] High-karat white gold alloys are more resistant to corrosion than are either pure silver or sterling silver. The Japanese craft of Mokume-gane exploits the color contrasts between laminated colored gold alloys to produce decorative wood-grain effects.

By 2014, the gold jewelry industry was escalating despite a dip in gold prices. Demand in the first quarter of 2014 pushed turnover to $23.7 billion according to a World Gold Council report.

Gold solder is used for joining the components of gold jewelry by high-temperature hard soldering or brazing. If the work is to be of hallmarking quality, the gold solder alloy must match the fineness (purity) of the work, and alloy formulas are manufactured to color-match yellow and white gold. Gold solder is usually made in at least three melting-point ranges referred to as Easy, Medium and Hard. By using the hard, high-melting point solder first, followed by solders with progressively lower melting points, goldsmiths can assemble complex items with several separate soldered joints. Gold can also be made into thread and used in embroidery.

Electronics

Only 10% of the world consumption of new gold produced goes to industry,[9] but by far the most important industrial use for new gold is in fabrication of corrosion-free electrical connectors in computers and other electrical devices. For example, according to the World Gold Council, a typical cell phone may contain 50 mg of gold, worth about 50 cents. But since nearly one billion cell phones are produced each year, a gold value of 50 cents in each phone adds to $500 million in gold from just this application.[143]

Though gold is attacked by free chlorine, its good conductivity and general resistance to oxidation and corrosion in other environments (including resistance to non-chlorinated acids) has led to its widespread industrial use in the electronic era as a thin-layer coating on electrical connectors, thereby ensuring good connection. For example, gold is used in the connectors of the more expensive electronics cables, such as audio, video and USB cables. The benefit of using gold over other connector metals such as tin in these applications has been debated; gold connectors are often criticized by audio-visual experts as unnecessary for most consumers and seen as simply a marketing ploy. However, the use of gold in other applications in electronic sliding contacts in highly humid or corrosive atmospheres, and in use for contacts with a very high failure cost (certain computers, communications equipment, spacecraft, jet aircraft engines) remains very common.[144]

Besides sliding electrical contacts, gold is also used in electrical contacts because of its resistance to corrosion, electrical conductivity, ductility and lack of toxicity.[145] Switch contacts are generally subjected to more intense corrosion stress than are sliding contacts. Fine gold wires are used to connect semiconductor devices to their packages through a process known as wire bonding.

The concentration of free electrons in gold metal is 5.91×1022 cm−3.[146] Gold is highly conductive to electricity, and has been used for electrical wiring in some high-energy applications (only silver and copper are more conductive per volume, but gold has the advantage of corrosion resistance). For example, gold electrical wires were used during some of the Manhattan Project's atomic experiments, but large high-current silver wires were used in the calutron isotope separator magnets in the project.

It is estimated that 16% of the world's gold and 22% of the world's silver is contained in electronic technology in Japan.[147]

Medicine

Metallic and gold compounds have long been used for medicinal purposes. Gold, usually as the metal, is perhaps the most anciently administered medicine (apparently by shamanic practitioners)[148] and known to Dioscorides.[149][150] In medieval times, gold was often seen as beneficial for the health, in the belief that something so rare and beautiful could not be anything but healthy. Even some modern esotericists and forms of alternative medicine assign metallic gold a healing power.

In the 19th century gold had a reputation as a "nervine", a therapy for nervous disorders. Depression, epilepsy, migraine, and glandular problems such as amenorrhea and impotence were treated, and most notably alcoholism (Keeley, 1897).[151]

The apparent paradox of the actual toxicology of the substance suggests the possibility of serious gaps in the understanding of the action of gold in physiology.[152] Only salts and radioisotopes of gold are of pharmacological value, since elemental (metallic) gold is inert to all chemicals it encounters inside the body (i.e., ingested gold cannot be attacked by stomach acid). Some gold salts do have anti-inflammatory properties and at present two are still used as pharmaceuticals in the treatment of arthritis and other similar conditions in the US (sodium aurothiomalate and auranofin). These drugs have been explored as a means to help to reduce the pain and swelling of rheumatoid arthritis, and also (historically) against tuberculosis and some parasites.[153]

Gold alloys are used in restorative dentistry, especially in tooth restorations, such as crowns and permanent bridges. The gold alloys' slight malleability facilitates the creation of a superior molar mating surface with other teeth and produces results that are generally more satisfactory than those produced by the creation of porcelain crowns. The use of gold crowns in more prominent teeth such as incisors is favored in some cultures and discouraged in others.

Colloidal gold preparations (suspensions of gold nanoparticles) in water are intensely red-colored, and can be made with tightly controlled particle sizes up to a few tens of nanometers across by reduction of gold chloride with citrate or ascorbate ions. Colloidal gold is used in research applications in medicine, biology and materials science. The technique of immunogold labeling exploits the ability of the gold particles to adsorb protein molecules onto their surfaces. Colloidal gold particles coated with specific antibodies can be used as probes for the presence and position of antigens on the surfaces of cells.[154] In ultrathin sections of tissues viewed by electron microscopy, the immunogold labels appear as extremely dense round spots at the position of the antigen.[155]

Gold, or alloys of gold and palladium, are applied as conductive coating to biological specimens and other non-conducting materials such as plastics and glass to be viewed in a scanning electron microscope. The coating, which is usually applied by sputtering with an argon plasma, has a triple role in this application. Gold's very high electrical conductivity drains electrical charge to earth, and its very high density provides stopping power for electrons in the electron beam, helping to limit the depth to which the electron beam penetrates the specimen. This improves definition of the position and topography of the specimen surface and increases the spatial resolution of the image. Gold also produces a high output of secondary electrons when irradiated by an electron beam, and these low-energy electrons are the most commonly used signal source used in the scanning electron microscope.[156]

The isotope gold-198 (half-life 2.7 days) is used in nuclear medicine, in some cancer treatments and for treating other diseases.[157][158]

Cuisine

Cake with gold decoration served at the Amstel Hotel, Amsterdam
 • Gold can be used in food and has the E number 175.[159] In 2016, the European Food Safety Authority published an opinion on the re-evaluation of gold as a food additive. Concerns included the possible presence of minute amounts of gold nanoparticles in the food additive, and that gold nanoparticles have been shown to be genotoxic in mammalian cells in vitro.[160]
 • Gold leaf, flake or dust is used on and in some gourmet foods, notably sweets and drinks as decorative ingredient.[161] Gold flake was used by the nobility in medieval Europe as a decoration in food and drinks,[162] in the form of leaf, flakes or dust, either to demonstrate the host's wealth or in the belief that something that valuable and rare must be beneficial for one's health.[citation needed]
 • Danziger Goldwasser (German: Gold water of Danzig) or Goldwasser (English: Goldwater) is a traditional German herbal liqueur[163] produced in what is today Gdańsk, Poland, and Schwabach, Germany, and contains flakes of gold leaf. There are also some expensive (c. $1000) cocktails which contain flakes of gold leaf. However, since metallic gold is inert to all body chemistry, it has no taste, it provides no nutrition, and it leaves the body unaltered.[164]
 • Vark is a foil composed of a pure metal that is sometimes gold,[165] and is used for garnishing sweets in South Asian cuisine.

Miscellanea

Mirror for the James Webb Space Telescope coated in gold to reflect infrared light
 • Gold produces a deep, intense red color when used as a coloring agent in cranberry glass.
 • In photography, gold toners are used to shift the color of silver bromide black-and-white prints towards brown or blue tones, or to increase their stability. Used on sepia-toned prints, gold toners produce red tones. Kodak published formulas for several types of gold toners, which use gold as the chloride.[166]
 • Gold is a good reflector of electromagnetic radiation such as infrared and visible light, as well as radio waves. It is used for the protective coatings on many artificial satellites, in infrared protective faceplates in thermal-protection suits and astronauts' helmets, and in electronic warfare planes such as the EA-6B Prowler.
 • Gold is used as the reflective layer on some high-end CDs.
 • Automobiles may use gold for heat shielding. McLaren uses gold foil in the engine compartment of its F1 model.[167]
 • Gold can be manufactured so thin that it appears semi-transparent. It is used in some aircraft cockpit windows for de-icing or anti-icing by passing electricity through it. The heat produced by the resistance of the gold is enough to prevent ice from forming.[168]
 • Gold is attacked by and dissolves in alkaline solutions of potassium or sodium cyanide, to form the salt gold cyanide—a technique that has been used in extracting metallic gold from ores in the cyanide process. Gold cyanide is the electrolyte used in commercial electroplating of gold onto base metals and electroforming.
 • Gold chloride (chloroauric acid) solutions are used to make colloidal gold by reduction with citrate or ascorbate ions. Gold chloride and gold oxide are used to make cranberry or red-colored glass, which, like colloidal gold suspensions, contains evenly sized spherical gold nanoparticles.[169]
 • Gold, when dispersed in nanoparticles, can act as a heterogeneous catalyst of chemical reactions.

Toxicity

Pure metallic (elemental) gold is non-toxic and non-irritating when ingested[170] and is sometimes used as a food decoration in the form of gold leaf.[171] Metallic gold is also a component of the alcoholic drinks Goldschläger, Gold Strike, and Goldwasser. Metallic gold is approved as a food additive in the EU (E175 in the Codex Alimentarius). Although the gold ion is toxic, the acceptance of metallic gold as a food additive is due to its relative chemical inertness, and resistance to being corroded or transformed into soluble salts (gold compounds) by any known chemical process which would be encountered in the human body.

Soluble compounds (gold salts) such as gold chloride are toxic to the liver and kidneys. Common cyanide salts of gold such as potassium gold cyanide, used in gold electroplating, are toxic by virtue of both their cyanide and gold content. There are rare cases of lethal gold poisoning from potassium gold cyanide.[172][173] Gold toxicity can be ameliorated with chelation therapy with an agent such as dimercaprol.

Gold metal was voted Allergen of the Year in 2001 by the American Contact Dermatitis Society; gold contact allergies affect mostly women.[174] Despite this, gold is a relatively non-potent contact allergen, in comparison with metals like nickel.[175]

A sample of the fungus Aspergillus niger was found growing from gold mining solution; and was found to contain cyano metal complexes, such as gold, silver, copper iron and zinc. The fungus also plays a role in the solubilization of heavy metal sulfides.[176]

See also

Iron pyrite or "fool's gold"

References

 1. ^ Meija, Juris; et al. (2016). "Atomic weights of the elements 2013 (IUPAC Technical Report)". Pure and Applied Chemistry. 88 (3): 265–91. doi:10.1515/pac-2015-0305.
 2. ^ Mézaille, Nicolas; Avarvari, Narcis; Maigrot, Nicole; Ricard, Louis; Mathey, François; Le Floch, Pascal; Cataldo, Laurent; Berclaz, Théo; Geoffroy, Michel (1999). "Gold(I) and Gold(0) Complexes of Phosphinine‐Based Macrocycles". Angewandte Chemie International Edition (21): 3194–3197. doi:10.1002/(SICI)1521-3773(19991102)38:21<3194::AID-ANIE3194>3.0.CO;2-O.
 3. ^ Lide, D. R., ed. (2005). "Magnetic susceptibility of the elements and inorganic compounds". CRC Handbook of Chemistry and Physics (PDF) (86th ed.). Boca Raton (FL): CRC Press. ISBN 0-8493-0486-5.
 4. ^ Weast, Robert (1984). CRC, Handbook of Chemistry and Physics. Boca Raton, Florida: Chemical Rubber Company Publishing. pp. E110. ISBN 0-8493-0464-4.
 5. ^ Kelly, P. F. (2015). Properties of Materials. CRC Press. p. 355. ISBN 978-1-4822-0624-1.
 6. ^ Duckenfield, Mark (2016). The Monetary History of Gold: A Documentary History, 1660–1999. Routledge. p. 4. ISBN 9781315476124. Its scarcity makes it a useful store of value; however, its relative rarity reduced its utility as a currency, especially for transactions in small denominations.
 7. ^ Pearce, Susan M. (1993). Museums, Objects, and Collections: A Cultural Study. Smithsonian Books. p. 53. ISBN 9781588345172. Its scarcity makes it a useful store of value; however, its relative rarity reduced its utility as a currency, especially for transactions in small denominations. ... Rarity is, nevertheless, in itself a source of value, and so is the degree of difficulty which surrounds the winning of the raw material, especially if it is exotic and has to be brought some distance. Gold is, geologically, a relatively rare material on earth and occurs only in specific places which are remote from most other places.
 8. ^ "Gold supply". gold.org. Retrieved 26 December 2016.
 9. ^ a b c Soos, Andy (6 January 2011). "Gold Mining Boom Increasing Mercury Pollution Risk". Advanced Media Solutions, Inc. Oilprice.com. Retrieved 26 March 2011.
 10. ^ a b c "Gold" (PDF). U.S. Geological Survey, Mineral Commodity Summaries. 2018.
 11. ^ Che Lah, Nurul Akmal and Trigueros, Sonia (2019). "Synthesis and modelling of the mechanical properties of Ag, Au and Cu nanowires". Sci. Technol. Adv. Mater. 20 (1): 225–261. doi:10.1080/14686996.2019.1585145. PMC 6442207. PMID 30956731.CS1 maint: multiple names: authors list (link)
 12. ^ "Gold: causes of color". Retrieved 6 June 2009.
 13. ^ Mallan, Lloyd (1971). Suiting up for space: the evolution of the space suit. John Day Co. p. 216. ISBN 978-0-381-98150-1.
 14. ^ Gray, Theo (14 March 2008). "How to Make Convincing Fake-Gold Bars". Popular Science. Retrieved 18 June 2008.
 15. ^ Willie, Jim (18 November 2009) "Zinc Dimes, Tungsten Gold & Lost Respect". Kitco
 16. ^ "Largest Private Refinery Discovers Gold-Plated Tungsten Bar | Coin Update". news.coinupdate.com.
 17. ^ Reuters (22 December 1983). "Austrians Seize False Gold Tied to London Bullion Theft". The New York Times. Retrieved 25 March 2012.
 18. ^ Tungsten filled Gold bars, ABC Bullion, Thursday, 22 March 2012
 19. ^ Arblaster, J. W. (1995). "Osmium, the Densest Metal Known" (PDF). Platinum Metals Review. 39 (4): 164.
 20. ^ Encyclopædia of Chemistry, Theoretical, Practical, and Analytical, as Applied to the Arts and Manufacturers: Glass-zinc. J.B. Lippincott & Company. 1880. pp. 70–.
 21. ^ "Relativity in Chemistry". Math.ucr.edu. Retrieved 5 April 2009.
 22. ^ Schmidbaur, Hubert; Cronje, Stephanie; Djordjevic, Bratislav; Schuster, Oliver (2005). "Understanding gold chemistry through relativity". Chemical Physics. 311 (1–2): 151–161. Bibcode:2005CP....311..151S. doi:10.1016/j.chemphys.2004.09.023.
 23. ^ a b c d Jewellery Alloys. World Gold Council
 24. ^ Electron Microscopy in Microbiology. Academic Press. 1988. ISBN 978-0-08-086049-7.
 25. ^ "Nudat 2". National Nuclear Data Center. Retrieved 12 April 2012.
 26. ^ a b Audi, Georges; Bersillon, Olivier; Blachot, Jean; Wapstra, Aaldert Hendrik (2003), "The NUBASE evaluation of nuclear and decay properties", Nuclear Physics A, 729: 3–128, Bibcode:2003NuPhA.729....3A, doi:10.1016/j.nuclphysa.2003.11.001
 27. ^ Miethe, A. (1924). "Der Zerfall des Quecksilberatoms". Die Naturwissenschaften. 12 (29): 597–598. Bibcode:1924NW.....12..597M. doi:10.1007/BF01505547.
 28. ^ Sherr, R.; Bainbridge, K. T. & Anderson, H. H. (1941). "Transmutation of Mercury by Fast Neutrons". Physical Review. 60 (7): 473–479. Bibcode:1941PhRv...60..473S. doi:10.1103/PhysRev.60.473.
 29. ^ Hammer, B.; Norskov, J. K. (1995). "Why gold is the noblest of all the metals". Nature. 376 (6537): 238–240. Bibcode:1995Natur.376..238H. doi:10.1038/376238a0.
 30. ^ Johnson, P. B.; Christy, R. W. (1972). "Optical Constants of the Noble Metals". Physical Review B. 6 (12): 4370–4379. Bibcode:1972PhRvB...6.4370J. doi:10.1103/PhysRevB.6.4370.
 31. ^ Shaw III, C. F. (1999). "Gold-Based Medicinal Agents". Chemical Reviews. 99 (9): 2589–2600. doi:10.1021/cr980431o. PMID 11749494.
 32. ^ "Chemistry of Oxygen". Chemwiki UC Davis. 2 October 2013. Retrieved 1 May 2016.
 33. ^ Craig, B. D.; Anderson, D. B., eds. (1995). Handbook of Corrosion Data. Materials Park, Ohio: ASM International. p. 587. ISBN 978-0-87170-518-1.
 34. ^ Wiberg, Egon; Wiberg, Nils & Holleman, Arnold Frederick (2001). Inorganic Chemistry (101st ed.). Academic Press. p. 1286. ISBN 978-0-12-352651-9.
 35. ^ Wiberg, Egon; Wiberg, Nils (2001). Inorganic Chemistry. Academic Press. p. 404. ISBN 978-0-12-352651-9.
 36. ^ Wiberg, Wiberg & Holleman 2001, pp. 1286–1287
 37. ^ a b "Wayback Machine" (PDF). 10 November 2004. Archived from the original on 10 November 2004.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 38. ^ Jansen, Martin (2005). "Effects of relativistic motion of electrons on the chemistry of gold and platinum". Solid State Sciences. 7 (12): 1464–1474. Bibcode:2005SSSci...7.1464J. doi:10.1016/j.solidstatesciences.2005.06.015.
 39. ^ a b Holleman, A. F.; Wiberg, E. (2001). Inorganic Chemistry. San Diego: Academic Press. ISBN 978-0-12-352651-9.
 40. ^ a b Jansen, Martin (2008). "The chemistry of gold as an anion". Chemical Society Reviews. 37 (9): 1826–1835. doi:10.1039/b708844m. PMID 18762832.
 41. ^ Wickleder, Mathias S. (2001). "AuSO4: A True Gold(II) Sulfate with an Au24+ Ion". Journal of Inorganic and General Chemistry. 627 (9): 2112–2114. doi:10.1002/1521-3749(200109)627:9<2112::AID-ZAAC2112>3.0.CO;2-2.
 42. ^ Wickleder, Mathias S. (2007). Devillanova, Francesco A. (ed.). Handbook of chalcogen chemistry: new perspectives in sulfur, selenium and tellurium. Royal Society of Chemistry. pp. 359–361. ISBN 978-0-85404-366-8.
 43. ^ Seidel, S.; Seppelt, K. (2000). "Xenon as a Complex Ligand: The Tetra Xenono Gold(II) Cation in AuXe42+(Sb2F11)2". Science. 290 (5489): 117–118. Bibcode:2000Sci...290..117S. doi:10.1126/science.290.5489.117. PMID 11021792.
 44. ^ Riedel, S.; Kaupp, M. (2006). "Revising the Highest Oxidation States of the 5d Elements: The Case of Iridium(+VII)". Angewandte Chemie International Edition. 45 (22): 3708–3711. doi:10.1002/anie.200600274. PMID 16639770.
 45. ^ Berners-Price, Susan J. (2011) [2011]. "Gold-Based Therapeutic Agents: A New Perspective". In Alessio, E. (ed.). Bioinorganic Medicinal Chemistry. Weinheim: Wiley-VCH Verlag GmbH. pp. 197–221. doi:10.1002/9783527633104.ch7. ISBN 9783527633104.
 46. ^ Casini, Angela; Wai-Yin-Sun, Raymond; Ott, Ingo (2018). "Chapter 7. Medicinal Chemistry of Gold Anticancer Metallodrugs". In Sigel, Astrid; Sigel, Helmut; Freisinger, Eva; Sigel, Roland K. O. (eds.). Metallo-Drugs:Development and Action of Anticancer Agents. Metal Ions in Life Sciences. 18. pp. 199–217. doi:10.1515/9783110470734-013. ISBN 9783110470734. PMID 29394026.
 47. ^ "Earth's Gold Came from Colliding Dead Stars". David A. Aguilar & Christine Pulliam. cfa.harvard.edu. 17 July 2013. Retrieved 18 February 2018.
 48. ^ Seeger, Philip A.; Fowler, William A.; Clayton, Donald D. (1965). "Nucleosynthesis of Heavy Elements by Neutron Capture". The Astrophysical Journal Supplement Series. 11: 121. Bibcode:1965ApJS...11..121S. doi:10.1086/190111.
 49. ^ "Supernovas & Supernova Remnants". Chandra X-ray Observatory. Retrieved 28 February 2014.
 50. ^ Berger, E.; Fong, W.; Chornock, R. (2013). "An r-process Kilonova Associated with the Short-hard GRB 130603B". The Astrophysical Journal Letters. 774 (2): 4. arXiv:1306.3960. Bibcode:2013ApJ...774L..23B. doi:10.1088/2041-8205/774/2/L23.
 51. ^ "we have no spectroscopic evidence that [such] elements have truly been produced," wrote author Stephan Rosswog.Rosswog, Stephan (29 August 2013). "Astrophysics: Radioactive glow as a smoking gun". Nature. 500 (7464): 535–536. Bibcode:2013Natur.500..535R. doi:10.1038/500535a. PMID 23985867.
 52. ^ "LIGO and Virgo make first detection of gravitational waves produced by colliding neutron stars" (PDF). LIGO & Virgo collaborations. 16 October 2017. Retrieved 15 February 2018.
 53. ^ "Neutron star mergers may create much of the universe's gold". Sid Perkins. Science AAAS. 20 March 2018. Retrieved 24 March 2018.
 54. ^ Willbold, Matthias; Elliott, Tim; Moorbath, Stephen (2011). "The tungsten isotopic composition of the Earth's mantle before the terminal bombardment". Nature. 477 (7363): 195–8. Bibcode:2011Natur.477..195W. doi:10.1038/nature10399. PMID 21901010.
 55. ^ Battison, Leila (8 September 2011). "Meteorites delivered gold to Earth". BBC.
 56. ^ "Mangalisa Project". Superior Mining International Corporation. Retrieved 29 December 2014.
 57. ^ Therriault, A. M.; Grieve, R. A. F. & Reimold, W. U. (1997). "Original size of the Vredefort Structure: Implications for the geological evolution of the Witwatersrand Basin". Meteoritics. 32: 71–77. Bibcode:1997M&PS...32...71T. doi:10.1111/j.1945-5100.1997.tb01242.x.
 58. ^ Meteor craters may hold untapped wealth. Cosmos Magazine (28 July 2008). Retrieved on 12 September 2013.
 59. ^ Corner, B.; Durrheim, R. J.; Nicolaysen, L. O. (1990). "Relationships between the Vredefort structure and the Witwatersrand basin within the tectonic framework of the Kaapvaal craton as interpreted from regional gravity and aeromagnetic data". Tectonophysics. 171 (1): 49–61. Bibcode:1990Tectp.171...49C. doi:10.1016/0040-1951(90)90089-Q.
 60. ^ a b McCarthy, T., Rubridge, B. (2005). The Story of Earth and Life. Struik Publishers, Cape Town. pp. 89–90, 102–107, 134–136. ISBN 1 77007 148 2
 61. ^ a b Norman, N., Whitfield, G. (2006) Geological Journeys. Struik Publishers, Cape Town. pp. 38–49, 60–61. ISBN 9781770070622
 62. ^ University of Granada (21 November 2017). "Scientists reveals the mystery about the origin of gold". ScienceDaily. Retrieved 27 March 2018.
 63. ^ Tassara, Santiago; González-Jiménez, José M.; Reich, Martin; Schilling, Manuel E.; Morata, Diego; Begg, Graham; Saunders, Edward; Griffin, William L.; O’Reilly, Suzanne Y.; Grégoire, Michel; Barra, Fernando; Corgne, Alexandre (2017). "Plume-subduction interaction forms large auriferous provinces". Nature Communications. 8 (1): 843. Bibcode:2017NatCo...8..843T. doi:10.1038/s41467-017-00821-z. ISSN 2041-1723. PMC 5634996. PMID 29018198.
 64. ^ a b c La Niece, Susan (senior metallurgist in the British Museum Department of Conservation and Scientific Research) (15 December 2009). Gold. Harvard University Press. p. 10. ISBN 978-0-674-03590-4. Retrieved 10 April 2012.
 65. ^ Heike, Brian. "Formation of Lode Gold Deposits". Arizona Gold Prospectors. Archived from the original on 22 January 2013.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 66. ^ "Environment & Nature News – Bugs grow gold that looks like coral". abc.net.au. 28 January 2004. Retrieved 22 July 2006. This is doctoral research undertaken by Frank Reith at the Australian National University, published 2004.
 67. ^ "Earthquakes Turn Water into Gold|18 March 2013". Retrieved 18 March 2013.
 68. ^ Kenison Falkner, K.; Edmond, J. (1990). "Gold in seawater". Earth and Planetary Science Letters. 98 (2): 208–221. Bibcode:1990E&PSL..98..208K. doi:10.1016/0012-821X(90)90060-B.
 69. ^ Plazak, Dan A Hole in the Ground with a Liar at the Top (Salt Lake: Univ. of Utah Press, 2006) ISBN 0-87480-840-5 (contains a chapter on gold-from seawater swindles)
 70. ^ Haber, F. (1927). "Das Gold im Meerwasser". Zeitschrift für Angewandte Chemie. 40 (11): 303–314. doi:10.1002/ange.19270401103.
 71. ^ McHugh, J. B. (1988). "Concentration of gold in natural waters". Journal of Geochemical Exploration. 30 (1–3): 85–94. doi:10.1016/0375-6742(88)90051-9.[permanent dead link]
 72. ^ "Furthermore the second member of Delegation XVIII is carrying four small but evidently heavy jars on a yoke, probably containing the gold dust which was the tribute paid by the Indians." in Iran, Délégation archéologique française en (1972). Cahiers de la Délégation archéologique française en Iran. Institut français de recherches en Iran (section archéologique). p. 146.
 73. ^ "History of Gold". Gold Digest. Retrieved 4 February 2007.
 74. ^ Sutherland, C.H.V, Gold (London, Thames & Hudson, 1959) p 27 ff.
 75. ^ Gopher, A.; Tsuk, T.; Shalev, S. & Gophna, R. (August–October 1990). "Earliest Gold Artifacts in the Levant". Current Anthropology. 31 (4): 436–443. doi:10.1086/203868. JSTOR 2743275.
 76. ^ Pohl, Walter L. (2011) Economic Geology Principles and Practice. Wiley. p. 208. doi:10.1002/9781444394870.ch2. ISBN 9781444394870
 77. ^ Montserrat, Dominic (21 February 2003). Akhenaten: History, Fantasy and Ancient Egypt. ISBN 978-0-415-30186-2.
 78. ^ Moran, William L., 1987, 1992. The Amarna Letters, pp. 43–46.
 79. ^ Moran, William L. 1987, 1992. The Amarna Letters. EA 245, "To the Queen Mother: Some Missing Gold Statues", pp. 84–86.
 80. ^ "Akhenaten". Encyclopaedia Britannica
 81. ^ Dodson, Aidan and Hilton, Dyan (2004). The Complete Royal Families of Ancient Egypt. Thames & Hudson. ISBN 0-500-05128-3
 82. ^ a b "A Case for the World's Oldest Coin: Lydian Lion". Rg.ancients.info. 2 October 2003. Retrieved 27 October 2013.
 83. ^ Mansa Musa. Black History Pages
 84. ^ "Kingdom of Mali – Primary Source Documents". African studies Center. Boston University. Retrieved 30 January 2012.
 85. ^ Monnaie, Eucratide I. (roi de Bactriane) Autorité émettrice de. [Monnaie : 20 Statères, Or, Incertain, Bactriane, Eucratide I].
 86. ^ Berdan, Frances; Anawalt, Patricia Rieff (1992). The Codex Mendoza. 2. University of California Press. p. 151. ISBN 978-0-520-06234-4.
 87. ^ Sierra Nevada Virtual Museum. Sierra Nevada Virtual Museum. Retrieved on 4 May 2012.
 88. ^ Harper, Douglas. "gold". Online Etymology Dictionary.
 89. ^ Hesse, R W. (2007) Jewelrymaking Through History: An Encyclopedia, Greenwood Publishing Group. ISBN 0313335079
 90. ^ Notre Dame University Latin Dictionary Retrieved 7 June 2012
 91. ^ de Vaan, Michel (2008). Etymological Dictionary of Latin and the other Italic languages. Leiden: Boston: Brill. p. 63. ISBN 978-90-04-16797-1.
 92. ^ Christie, A and Brathwaite, R. (Last updated 2 November 2011) Mineral Commodity Report 14 — Gold, Institute of geological and Nuclear sciences Ltd – Retrieved 7 June 2012
 93. ^ Bernstein, Peter L. (2004). The Power of Gold: The History of an Obsession. John Wiley & Sons. p. 1. ISBN 978-0-471-43659-1.
 94. ^ "Gold Supply – Mining & Recycling". World Gold Council.
 95. ^ Munteen, John L.; Davis, David A.; Ayling, Bridget (2017). The Nevada Mineral Industry 2016 (PDF) (Report). University of Nevada, Reno. OCLC 1061602920. Retrieved 9 February 2019.
 96. ^ Mandaro, Laura (17 January 2008). "China now world's largest gold producer; foreign miners at door". MarketWatch. Retrieved 5 April 2009.
 97. ^ Beinhoff, Christian. "Removal of Barriers to the Abatement of Global Mercury Pollution from Artisanal Gold Mining" (PDF). Archived from the original (PDF) on 26 January 2016. Retrieved 29 December 2014. Cite journal requires |journal= (help)
 98. ^ a b c Truswell, J.F. (1977). The Geological Evolution of South Africa. pp. 21–28. Purnell, Cape Town. ISBN 9780360002906
 99. ^ Moore, Mark A. (2006). "Reed Gold Mine State Historic Site". North Carolina Office of Archives and History. Retrieved 13 December 2008.
 100. ^ Garvey, Jane A. (2006). "Road to adventure". Georgia Magazine. Archived from the original on 2 March 2007. Retrieved 23 January 2007.
 101. ^ "Gold jewellery consumption by country". Reuters. 28 February 2011. Archived from the original on 12 January 2012.
 102. ^ "Gold Demand Trends | Investment | World Gold Council". Gold.org. Retrieved 12 September 2013.
 103. ^ "Gold Demand Trends". 12 November 2015.
 104. ^ O'Connell, Rhona (13 April 2007). "Gold mine production costs up by 17% in 2006 while output fell". Archived from the original on 6 October 2014.
 105. ^ Noyes, Robert (1993). Pollution prevention technology handbook. William Andrew. p. 342. ISBN 978-0-8155-1311-7.
 106. ^ Pletcher, Derek & Walsh, Frank (1990). Industrial electrochemistry. Springer. p. 244. ISBN 978-0-412-30410-1.
 107. ^ Marczenko, Zygmunt & María, Balcerzak (2000). Separation, preconcentration, and spectrophotometry in inorganic analysis. Elsevier. p. 210. ISBN 978-0-444-50524-8.
 108. ^ "Country wise gold demand". Retrieved 2 October 2015.
 109. ^ Harjani, Ansuya (18 February 2014). "It's official: China overtakes India as top consumer of gold". Retrieved 2 July 2014.
 110. ^ Abdul-Wahab, Sabah Ahmed; Ameer, Marikar, Fouzul (24 October 2011). "The environmental impact of gold mines: pollution by heavy metals". Central European Journal of Engineering. 2 (2): 304–313. Bibcode:2012CEJE....2..304A. doi:10.2478/s13531-011-0052-3.
 111. ^ Summit declaration, Peoples' Gold summit, San Juan Ridge, California in June 1999. Scribd.com (22 February 2012). Retrieved on 4 May 2012.
 112. ^ Cyanide spills from gold mine compared to Chernobyls nuclear disaster. Deseretnews.com (14 February 2000). Retrieved on 4 May 2012.
 113. ^ Death of a river. BBC News (15 February 2000). Retrieved on 4 May 2012.
 114. ^ Cyanide spill second only to Chernobyl. Abc.net.au. 11 February 2000. Retrieved on 4 May 2012.
 115. ^ a b Behind gold's glitter, torn lands and pointed questions, New York Times, 24 October 2005
 116. ^ "Pollution from Artisanal Gold Mining, Blacksmith Institute Report 2012" (PDF). Retrieved 22 September 2015.
 117. ^ Norgate, Terry; Haque, Nawshad (2012). "Using life cycle assessment to evaluate some environmental impacts of gold". Journal of Cleaner Production. 29–30: 53–63. doi:10.1016/j.jclepro.2012.01.042.
 118. ^ Rothbard, Murray N. (2009). Man, Economy, and State, Scholar's Edition. Ludwig von Mises Institute. ISBN 978-1-933550-99-2.
 119. ^ Seltman, C. T. (1924). Athens, Its History and Coinage Before the Persian Invasion. ISBN 978-0-87184-308-1. Retrieved 4 June 2012.
 120. ^ Postan, M. M.; Miller, E. (1967). The Cambridge Economic History of Europe: Trade and industry in the Middle Ages. Cambridge University Press, 28 August 1987. ISBN 978-0-521-08709-4.
 121. ^ "Swiss Narrowly Vote to Drop Gold Standard". The New York Times. 19 April 1999.
 122. ^ King, Byron (20 July 2009). "Gold mining decline". BullionVault.com. Archived from the original on 15 May 2016. Retrieved 23 November 2009.
 123. ^ Lawrence, Thomas Edward (1948). The Mint: A Day-book of the R.A.F. Depot Between August and December 1922, with Later Notes. p. 103.
 124. ^ Tucker, George (1839). The theory of money and banks investigated. C. C. Little and J. Brown.
 125. ^ "Currency codes – ISO 4217". International Organization for Standardization. Retrieved 25 December 2014.
 126. ^ Valenta, Philip (22 June 2018). "On hedging inflation with gold". Medium. Retrieved 30 November 2018.
 127. ^ "The Ever Popular Krugerrand". americansilvereagletoday.com. 2010. Archived from the original on 3 February 2011. Retrieved 30 August 2011.
 128. ^ Warwick-Ching, Tony (28 February 1993). The International Gold Trade. p. 26. ISBN 978-1-85573-072-4.
 129. ^ Elwell, Craig K. (2011). Brief History of the Gold Standard (GS) in the United States. pp. 11–13. ISBN 978-1-4379-8889-5.
 130. ^ Hitzer, Eckhard; Perwass, Christian (22 November 2006). "The hidden beauty of gold" (PDF). Proceedings of the International Symposium on Advanced Mechanical and Power Engineering 2007 (ISAMPE 2007) between Pukyong National University (Korea), University of Fukui (Japan) and University of Shanghai for Science and Technology (China), 22–25 November 2006, hosted by the University of Fukui (Japan), pp. 157–167. (Figs 15,16,17,23 revised.). Archived from the original (PDF) on 27 January 2012. Retrieved 10 May 2011.
 131. ^ "World Gold Council > value > research & statistics > statistics > supply and demand statistics". Archived from the original on 19 July 2006. Retrieved 22 July 2006.
 132. ^ "historical charts:gold – 1833–1999 yearly averages". kitco. Retrieved 30 June 2012.
 133. ^ Kitco.com, Gold – London PM Fix 1975 – present (GIF), Retrieved 22 July 2006.
 134. ^ a b "LBMA statistics". Lbma.org.uk. 31 December 2008. Archived from the original on 10 February 2009. Retrieved 5 April 2009.
 135. ^ "Gold hits yet another record high". BBC News. 2 December 2009. Retrieved 6 December 2009.
 136. ^ "PRECIOUS METALS: Comex Gold Hits All-Time High". The Wall Street Journal. 11 May 2012. Retrieved 4 August 2010.[dead link]
 137. ^ Gibson, Kate; Chang, Sue (11 May 2010). "Gold futures hit closing record as investors fret rescue deal". MarketWatch. Retrieved 4 August 2010.
 138. ^ Valetkevitch, Caroline (1 March 2011). "Gold hits record, oil jumps with Libya unrest". Reuters. Retrieved 1 March 2011.
 139. ^ Sim, Glenys (23 August 2011). "Gold Extends Biggest Decline in 18 Months After CME Raises Futures Margins". www.bloomberg.com. Archived from the original on 10 January 2014. Retrieved 30 August 2011.CS1 maint: BOT: original-url status unknown (link)
 140. ^ "Financial Planning|Gold starts 2006 well, but this is not a 25-year high!". Ameinfo.com. Archived from the original on 21 April 2009. Retrieved 5 April 2009.
 141. ^ Revere, Alan (1 May 1991). Professional goldsmithing: a contemporary guide to traditional jewelry techniques. Van Nostrand Reinhold. ISBN 978-0-442-23898-8.
 142. ^ Uses of gold Accessed 4 November 2014
 143. ^ Krech III, Shepard; Merchant, Carolyn; McNeill, John Robert, eds. (2004). Encyclopedia of World Environmental History. 2: F–N. Routledge. pp. 597–. ISBN 978-0-415-93734-4.
 144. ^ "General Electric Contact Materials". Electrical Contact Catalog (Material Catalog). Tanaka Precious Metals. 2005. Archived from the original on 3 March 2001. Retrieved 21 February 2007.
 145. ^ Fulay, Pradeep; Lee, Jung-Kun (2016). Electronic, Magnetic, and Optical Materials, Second Edition. CRC Press. ISBN 978-1-4987-0173-0.
 146. ^ Peckham, James (23 August 2016). "Japan wants citizens to donate their old phone to make 2020 Olympics medals". TechRadar.
 147. ^ Kean, W. F.; Kean, I. R. L. (2008). "Clinical pharmacology of gold". Inflammopharmacology. 16 (3): 112–25. doi:10.1007/s10787-007-0021-x. PMID 18523733.
 148. ^ Moir, David Macbeth (1831). Outlines of the ancient history of medicine. William Blackwood. p. 225.
 149. ^ Mortier, Tom. An experimental study on the preparation of gold nanoparticles and their properties, PhD thesis, University of Leuven (May 2006)
 150. ^ Richards, Douglas G.; McMillin, David L.; Mein, Eric A. & Nelson, Carl D. (January 2002). "Gold and its relationship to neurological/glandular conditions". The International Journal of Neuroscience. 112 (1): 31–53. doi:10.1080/00207450212018. PMID 12152404.
 151. ^ Merchant, B. (1998). "Gold, the Noble Metal and the Paradoxes of its Toxicology". Biologicals. 26 (1): 49–59. doi:10.1006/biol.1997.0123. PMID 9637749.
 152. ^ Messori, L.; Marcon, G. (2004). "Gold Complexes in the treatment of Rheumatoid Arthritis". In Sigel, Astrid (ed.). Metal ions and their complexes in medication. CRC Press. pp. 280–301. ISBN 978-0-8247-5351-1.
 153. ^ Faulk, W. P.; Taylor, G. M. (1971). "An immunocolloid method for the electron microscope". Immunochemistry. 8 (11): 1081–3. doi:10.1016/0019-2791(71)90496-4. PMID 4110101.
 154. ^ Roth, J.; Bendayan, M.; Orci, L. (1980). "FITC-protein A-gold complex for light and electron microscopic immunocytochemistry". Journal of Histochemistry and Cytochemistry. 28 (1): 55–7. doi:10.1177/28.1.6153194. PMID 6153194.
 155. ^ Bozzola, John J. & Russell, Lonnie Dee (1999). Electron microscopy: principles and techniques for biologists. Jones & Bartlett Learning. p. 65. ISBN 978-0-7637-0192-5.
 156. ^ "Nanoscience and Nanotechnology in Nanomedicine: Hybrid Nanoparticles In Imaging and Therapy of Prostate Cancer". Radiopharmaceutical Sciences Institute, University of Missouri-Columbia. Archived from the original on 14 March 2009.
 157. ^ Hainfeld, James F.; Dilmanian, F. Avraham; Slatkin, Daniel N.; Smilowitz, Henry M. (2008). "Radiotherapy enhancement with gold nanoparticles". Journal of Pharmacy and Pharmacology. 60 (8): 977–85. doi:10.1211/jpp.60.8.0005. PMID 18644191.
 158. ^ "Current EU approved additives and their E Numbers". Food Standards Agency, UK. 27 July 2007.
 159. ^ "Scientific Opinion on the re-evaluation of gold (E 175) as a food additive". EFSA Journal. 14 (1): 4362. 2016. doi:10.2903/j.efsa.2016.4362. ISSN 1831-4732.
 160. ^ "The Food Dictionary: Varak". Barron's Educational Services, Inc. 1995. Archived from the original on 23 May 2006. Retrieved 27 May 2007.
 161. ^ Kerner, Susanne; Chou, Cynthia; Warmind, Morten (2015). Commensality: From Everyday Food to Feast. Bloomsbury Publishing. p. 94. ISBN 978-0-85785-719-4.
 162. ^ Baedeker, Karl (1865). "Danzig". Deutschland nebst Theilen der angrenzenden Länder (in German). Karl Baedeker.
 163. ^ King, Hobart M. "The Many Uses of Gold". geology.com. Retrieved 6 June 2009.
 164. ^ Gold in Gastronomy. deLafee, Switzerland (2008)
 165. ^ Toning black-and-white materials. Kodak Technical Data/Reference sheet G-23, May 2006.
 166. ^ Martin, Keith. 1997 McLaren F1.
 167. ^ "The Demand for Gold by Industry" (PDF). Gold bulletin. Archived from the original (PDF) on 26 July 2011. Retrieved 6 June 2009.
 168. ^ "Colored glass chemistry". Retrieved 6 June 2009.
 169. ^ Dierks, S. (May 2005). "Gold MSDS". Electronic Space Products International.
 170. ^ Louis, Catherine; Pluchery, Olivier (2012). Gold Nanoparticles for Physics, Chemistry and Biology. World Scientific. ISBN 978-1-84816-807-7.
 171. ^ Wright, I. H.; Vesey, J. C. (1986). "Acute poisoning with gold cyanide". Anaesthesia. 41 (79): 936–939. doi:10.1111/j.1365-2044.1986.tb12920.x. PMID 3022615.
 172. ^ Wu, Ming-Ling; Tsai, Wei-Jen; Ger, Jiin; Deng, Jou-Fang; Tsay, Shyh-Haw; et al. (2001). "Cholestatic Hepatitis Caused by Acute Gold Potassium Cyanide Poisoning". Clinical Toxicology. 39 (7): 739–743. doi:10.1081/CLT-100108516. PMID 11778673.
 173. ^ Tsuruta, Kyoko; Matsunaga, Kayoko; Suzuki, Kayoko; Suzuki, Rie; Akita, Hirotaka; Washimi, Yasuko; Tomitaka, Akiko; Ueda, Hiroshi (2001). "Female predominance of gold allergy". Contact Dermatitis. 44 (1): 48–49. doi:10.1034/j.1600-0536.2001.440107-22.x. PMID 11156030.
 174. ^ Brunk, Doug (15 February 2008). "Ubiquitous nickel wins skin contact allergy award for 2008". Archived from the original on 24 June 2011.
 175. ^ Singh, Harbhajan (2006). Mycoremediation: Fungal Bioremediation. p. 509. ISBN 978-0-470-05058-3.

External links