هواداران باشگاه فوتبال بارسلونا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هواداران بارسلونا در مسابقه‌ای در نیوکمپ

باشگاه فوتبال بارسلونا، تیم فوتبال حرفه‌ای اسپانیایی مستقر در شهر بارسلون است که در سال ۱۸۹۹ توسط یک گروه سوئیسی، انگلیسی و بازیکنان محلی به رهبری خوان گمپر بنا نهاده شد. باشگاه بارسلونا از زمانی که سطح اول فوتبال اسپانیا، معروف به لا لیگا، شروع به کار کرد (از سال ۱۹۲۸)، موفق شده‌است ۲۴ عنوان قهرمانی را ازآن خود کند. این باشگاه همچنین توانسته ۲۹ عنوان قهرمانی در کوپا دل ری و ۵ عنوان قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا کسب کند.

ورود رونالدینیو در سال ۲۰۰۳ و به دنبال آن موفقیت بارسلونا در لا لیگا و لیگ قهرمانان، دلیلی بر رشد تعداد هواداران باشگاه در سطح ملی و بین المللی شد. این توسعه و افزایش تعداد طرفدارها موجب توجه بیشتر به استقلال‌طلبان ایالت کاتالونیا، که خواستار جدایی از کشور اسپانیا هستند، شد. همچنین طرفداراهای اسپانیایی باشگاه نیز افزایش پیدا کرد.

باشگاه فوتبال بارسلونا چهار دسته طرفدار دارد که هر کدام با یکدیگر تفاوت دارند؛ دسته اول سوکی (soci) یا اعضای باشگاه نام دارند. این دسته قادرند تا در انتخابات ریاست و دیگر مقام‌های مدیریتی و اداری باشگاه شرکت کنند. دسته دیگر که پنیِس (penyes) نام دارند، به گونه‌ای به سوکی‌ها وابسته‌اند و یا به عبارت دیگر با آنها در رابطه‌اند. این هواداران در گذشته مسئول کمک مالی به باشگاه بوده‌اند. به دسته سوم، هوادان بارسا (Barça Fans) می‌گویند. این اصطلاح برای جامعه‌ی رسمی هواداران آنلاین باشگاه استفاده می‌شود. این دسته باید ثبت نام شوند و همچنین می‌توانند در بازی‌ها و دیگر فعالیت‌ها شرکت کنند. در آخر، کولز (cules) هستند که به هواداران عادی باشگاه می‌گویند و هیچ یک از وظایف دسته‌های دیگر را ندارد.

طرفداری[ویرایش]

تخت خواب یکی از طرفداران جوان بارسلونا

در اسپانیا ۲۶ درصد جمعیت به عنوان باشگاه اصلی خود، طرفدار بارسلونا هستند و به همراه آن ۷ درصد دیگر علاوه بر تیم اصلی خود از باشگاه بارسلونا نیز حمایت می‌کنند.[۱] در سراسر اروپا تعداد زیادی از طرفداران فوتبال به بارسلونا به عنوان تیم دوم خود نگاه می‌کنند.[۲] از فصل ۰۴-۲۰۰۳، عضویت در باشگاه با رشد ۷۰ درصدی همراه بوده، به گونه‌ای که رقم آن از ۱۰۰٬۰۰۰ نفر به ۱۷۰٬۰۰۰ نفر، در سال ۲۰۰۹، افزایش یافت.[۳] این افزایش سریع به تاثیرات آمدن رونالدینیو و بعد از آن استراتژی رسانه‌ای رئیس وقت خوآن لاپورتا، که روی رسانه‌های آنلاین در زبان انگلیسی و اسپانیایی تمرکز داشت، نسبت داده شده است.[۴][۵] تا ژوئن ۲۰۱۰، تعداد هواداران رسمی و ثبت نام شده‌ی دسته پنیِس (penyes) به ۱٬۳۳۵ نفر رسید که از سال ۲۰۰۳، ۱۱ درصد افزایش پیدا کرده است.[۶]

بسیاری از افراد برجسته به عنوان طرفدار بارسلونا شناخته شده‌اند، که شامل افرادی چون ژان پل دوم، که عضو افتخاری باشگاه بود، نخست وزیر پیشین اسپانیا، خوزه لوئیز رودریگز ساپاترو،[۷][۸][۹] بازیگر اسپانیایی خاویر باردم[۱۰] و بازیگر بلژیکی ماتیاس اسخونارتس می‌شوند.[۱۱]

منابع[ویرایش]

کتاب‌شناسی
 • بال، فیل. موربو: داستان فوتبال اسپانیا. WSC Books Limited، ۲۰۰۳. شابک ‎۰-۹۵۴۰۱۳۴-۶-۸. 
 • چادویک آرتور، سیمون دِیو. موارد بین المللی‌ای از تجارت در ورزش. Butterworth-Heinemann، ۲۰۰۷. شابک ‎۰-۷۵۰۶-۸۵۴۳-۳. 
 • فیسک، پیتر. نابغه تجارت: رویکردی الهام بخش تر برای رشد کسب و کار. John Wiley and Sons، ۲۰۰۸. شابک ‎۱-۸۴۱۱۲-۷۹۰-۶. 
 • اشپای، رامون. درک خشونت فوتبال: مقایسه‌ای از شش باشگاه بزرگ فوتبال غرب اروپا. Amsterdam University Press، ۲۰۰۶. شابک ‎۹۰-۵۶۲۹-۴۴۵-۸. 
 1. "Ficha Técnica" (PDF) (in Spanish). Centro de Investigaciones Sociológicas. May 2007. Retrieved 8 August 2010. 
 2. Chadwick, Simon; Arthur, Dave. pp.4–5
 3. Aznar, Víctor (19 September 2009). "El FC Barcelona ya tiene 170.000 socios" (in Spanish). SPORT.es. Retrieved 8 August 2010. 
 4. Fisk, Peter. pp. 201–202
 5. Brott, Steffen. p. 77
 6. "Penyes". FC Barcelona. Archived from the original on 3 October 2009. Retrieved 8 August 2010. 
 7. Goff, Steven (29 July 2003). "Barça Isn't Lounging Around; Storied Catalonian Club Plots Its Return to the Top". The Washington Post. Retrieved 5 September 2010. 
 8. "Spain's football team welcomed by royals". The New Nation. Associated Press. Retrieved 10 August 2010. 
 9. "Interesting facts about FC Barcelona". The Sport Review. Retrieved 8 May 2009. 
 10. Javier Bardem On Movie Biutiful, Oscar Buzz & FC Barcelona - YouTube
 11. "Matthias Schoenaerts Looking for His Next Crush". Under the Radar. 20 March 2013. Retrieved 8 June 2016. 

پیوند به بیرون[ویرایش]