طراح گرافیک (شغل)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
طراح گرافیک (شغل)
Shamir Brothers.jpg
طراحان گرافیگ، گابریل و ماکسیم شامیر
نام حرفهمدیر نوآوری، کارگردان هنری
نوع
حرفه
زمینهٔ فعالیت
تبلیغات، مدیریت برند، تصویرسازی، صفحه‌آرایی، تایپوگرافی، وب‌کامیک، طراحی وب
مهارت‌هادانش فنی، فرهنگ، تاریخ هنر
شغل‌های مرتبط
تولید هنر، گرافیست، طراحی وب، نشر رومیزی

طراح گرافیک (انگلیسی: Graphic designer) حرفه یا پیشه‌ای است در حوزه طراحی گرافیک(ارتباط تصویری) و صنعت گرافیک. آنها به کمک دست یا نرم‌افزارِ کامپیوتری دست به خلق مفاهیم تصویری در تکنیک‌های گوناگون مانند تایپوگرافی و گرافیک متحرک می‌زنند. طراح گرافیک از طریق تولید تصاویر گرافیکی، حروف و دیگر گونه‌های گرافیکی میان موضوع و مخاطب ایجاد ارتباط می‌کند.

طراحان گرافیک یا همان طراحانِ ارتباط تصویری علاوه بر اینکه برای رسانه‌های چاپی، الکترونیکی یا تبلیغاتی، طراحی می‌کنند، همچنین گاهی مسئولیت چاپ، مصورسازی، طراحی واسط کاربری(به انگلیسی: User Interface) یا طراحی وب را نیز بر عهده دارند.

اشتغال در طراحی گرافیک شامل انجام وظایف تخصصی، مانند خدمات طراحی گرافیک، چاپ و نشر، تبلیغات، و روابط عمومی است. مسئولیت اصلی یک طراح گرافیک چیدمان عناصر بصری در یک نوع رسانه می‌باشد. عناوین کار اصلی در صنعت می‌تواند متفاوت باشد و در کشورهای مختلف، متفاوت است. طراحان گرافیک می‌توانند مدیر هنری، مدیر خلاقیت، طراح گرافیکی و انیماتور باشند.

طراح گرافیک با استفاده از رسانه‌های مختلف، یک ایده را در صنعت تبلیغات به تصویر می‌کشد. او اغلب در یک پروژه با هنرمندان، انیمیشن سازانِ چند رسانه‌ای، کپی رایتر(نویسنده‌ی تبلیغاتی) و دیگر کاگردانان خلاقیت همکاری می‌کند.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]