ریگی (طایفه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از طایفه ریگی)
پرش به: ناوبری، جستجو

طایفه ریگی، از طوایف بزرگ سیستان و بلوچستان می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

بزرگان این طایفه به استناد روایت قبیله‌ای، ریشه خود را از اقوام آریایی می‌دانند که در ناحیه کرمان کنونی ساکن شده بودند.[نیازمند منبع] بعد از حمله ترکان غز این طایفه در ناحیه‌ای به نام ریگستان حدود زاهدان و خاش کنونی مستقر شدند که این منطقه هم اکنون سرحد نامیده می‌شود. ناحیه سرحد از شمال به کهنوک، پابید و جون آباد، از شرق به تهلاب ریگ ملک و از جنوب به گوهر کوه و از غرب به محل سکونت طایفه شه بخش محصور است. این منطقه محل زندگی طایفه سرحدی نیز می‌باشد.

تعداد قابل توجهی از طایفه ریگی در سیستان زندگی می‌کنند که از بلوچ‌های اصیل سیستانی به حساب می‌آیند. با توجه به محدوده سیستان بزرگ، که سرحد (ریگستان) قسمتی از آن را تشکیل می‌داده است ریگی‌های منطقه مذکور نیز اصالتاً سیستانی به حساب می‌آیند.

علت مهاجرت به سیستان[ویرایش]

استقرار دائمی برخی از ریگی‌ها در سیستان کنونی، زمانی صورت گرفت که دامنه ناامنی‌های ناشی از هجوم و حمله افغانی‌ها و نیروهای وابسته به غارتگران داخلی و خارجی به ناحیه سرحد (ریگستان) کشیده شد.

سبز علی جد بزرگ شماری، از ریگی‌ها(حسین بر )که از نظر نژادی خود را اصالتا از جالق سراوان می‌دانند، در زمان سردار شریف خان نارویی از بلوچستان به سیستان منتقل شده‌اند. از سبزعلی پسری به نام جلائی مشهور است وی مرد ی سرمایه دار و قدرتمندی بوده که شریف آباد را در اختیار داشته‌است و ریگی‌های جلائی از اعقاب وی هستند.

تیره‌های ریگی[ویرایش]

طایفهٔ ریگی اکنون به علت کثرت جمعییت به ایل ریگی تبدیل شده هر طایفه ایی دارای چند تیره و هر تیره دارای چندین شلوار رند گشته است. عبارتند از : نتوزهی، بولاق زهی، کنگوزهی، جری زهی، نصروئی، شاهکزهی، سندزهی، میرکازهی، حسین بر، عیسی زهی، خوبیارزهی ، ارباب زهی، جانو خان زهی، محمد علی زهی،جامزهی، عبداله زهی، بلوچ خان زهی، شنبه زهی، اُشترک، محمد زهی و...

  • تیره نتوزهی -این تیره از گروه مهم و اصیل طایفه ریگی هستند که در منطقه شغالک و میرجاوه و جوناباد و جالق و بم پشت و شماری نیز در زاهدان سکونت دارند.

تیره نتوزهی باتوجه به شجره نامه موجود از سادات حسني و منتسب به آقا امام حسن مجتبي (ع) مي باشند وبه همين دليل به آنها لقب مير كه دراين جا معني آن حاكم وسيد اصل مي باشد داده اند .مترادف شدن اين دوكلمه به خاطر باور مردم بود كه معتقد بودند حكومت وسروري قوم ازآن سادات است وبس در شجره نامه كلمه خان كه در القاب به كرات مشاهده مي شود با مفهوم خان كه باعث تداعي كلماتي چون ظلم،ستم،جور درذهن مي شود متفاوت است بزرگان طايفه ريگي خان نان بوده اند نه خان نام ودرزمان قحطي وگرسنگي سفره گسترده آنها براي مستضعفين ،فقرا وضعفا پهن بوده است و به همين دليل به آنها اين لقب را اختصاص داده اند

تیره خوبیارزهی : این تیره در منطقه لادیز ، میرجاوه ، باگو ، زاهدان و شماری نیز در [{مینو دشت استان گلستان}] سکونت دارند.

طايفه ریگی خوبیارزهی خود را از اولاد مالک اشتر نخعی میدانند که در زمان خلافت حضرت عمر(رض) به ایران آمده اند. نخعی ها یا جماعت نخی به واسطه انتساب رشته انساب مالک اشتر نخعی به جدی به نام نخع - نخعی نامیده می شوند.

چگونگی شجره نسبت طایفه ریگی خوبیارزهی

گروهی از اعراب مسلمان که از اخلاف و وابستگان مالک اشتر نخعی میباشند و خود را از اعراب و قبیله مذحج میدانند در زمان خلافت حضرت عمر(رض) که دین مبین اسلام بر امپراطوری بزرگ ساسانی در ایران و روم مسلط شد ، به سرزمینهای آباد ایران مهاجرت کردند و در حوالی شیراز، اراک، کرمان، جیرفت، مکران و سیستان استقرار یافتند خصوصاً در زمان حکومت صفویی به این افراد توجهی بیش از حد شد و با واگذاری چشمه ها و قنات پرآب زمینهای اباد به انها واگذار گردید و مقامهای دولتی و مناسب والای حکومتی بدست آوردند و از طرفداران سر سخت حکومت وقت قرار گرفتند چنانکه سردار بزرگ و معروف نخعی امیر قنبر خان حدوداً سیصد و پنجاه سال قبل به امارت و فرمانروائی ایالت مکران و سیستان برگزیده شد سایر وابستگان امیر قنبر خان بطور پراکنده در جاهای مختلف این ولایت به تصرفات ملکی بزرگی دست یافتند و با قدرت و حرمت زیادی زندگی میکردند و به جانبداری از حکومت وقت میپرداختند. یکی از سرداران بزرگ و نزدیکان امیر قنبر خان ، خوبیار خان فرزند عباس خان بود. که نوادگان و بازماندگانش خود را منتسب به خوبیار خان ، ریگی خوبیارزهی میدانند.

تیره بولاکزهی باریش سفیدی محمدیوسف خان درگوهرکوه وطایفه شهکرمزهی دربخش‌هایی از گوهرکوه باسفیدریشی حاج محمدغنی زندگی می‌کنند[۱] وطایفه میرکازهی دراسکل اباد به ریش سفیدی حاج غلام محمد زندگی میکنندو طایفه ارباب زهی که در منطقه لادیز و به ریش سفیدی کدخدا محمد عیسی زندگی می کنندوطایفه عیسی زهی درچانعلی وحوالی گوهرکوه به ریش سفیدی حاجی مدد و طایفه نتوزهی در جون آباد می باشندوازبزرگترین طایفه ریگی جری زهی می باشندکه در سه نواحی زاهدان وسرخس ومیرجاوه سکونت دارند مهمترین اشخاص این طایفه در زاهدان حاج ناصر وحاج نبی در سرخس حاج مهراله وغلام حسین ودر میرجاوه حاج ناکام وحاج کیها می باشندوطایفه گنگوزهی دراطراف تفتان وگوهرگوه و ماشکید وطایفهٔ حسین بر در مرکزیت گشت جالق وناهوک سراوان وطایفه نصروئی درمیرجاوه وحومه وطایفه شنبه زهی درلادیز و طایفه عبدالله زهی به ریش سفیدی حاج زمان در میرجاوه زاهدان و سرحد و بهادرزهی به ریش سفیدی حاج ابراهیم در سازینک خاش و زاهدان تیره‌های بسیاری از این طایفه در زاهدان، ایرانشهر، بزمان چاه هاشم، سرباز و مهاجرت به دیگر کشورها داشته‌اند و همه این تیره هاسردار بشیراحمد فرزند مرحوم سردارمهرالله خان رابه عنوان سردارطایفه بزرگ ریگی قبول نموده‌اند.

  • عده‌ای از ریگی‌ها نیز در ده گزمه، چوتو و جزینک ساکن هستند و حرفه آنان کشاورزی و دامداری می‌باشد و مسیر ییلاق آنان بیشتر کوه‌های بلوچستان پاکستان می‌باشد.

منبع[ویرایش]

  1. احمدریگی
  • غلامعلی رئیس الذاکرین. زادسروان سیستان. چاپ چاپ ۱۳۷۰ مشهد. نشرفرهنگ سيستان.