ریگی (طایفه)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از طایفه ریگی)
پرش به: ناوبری، جستجو

طایفه ریگی، بعد از طایفه شهنوازی ( یارمحمدی )

از طوایف بزرگ سیستان و بلوچستان می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

بزرگان این طایفه به استناد روایت قبیله‌ای، ریشه خود را از اقوام آریایی می‌دانند که در ناحیه کرمان کنونی ساکن شده بودند.[نیازمند منبع] بعد از حمله ترکان غز این طایفه در ناحیه‌ای به نام ریگستان حدود زاهدان و خاش کنونی مستقر شدند که این منطقه هم اکنون سرحد نامیده می‌شود. ناحیه سرحد از شمال به کهنوک، پابید و جون آباد، از شرق به تهلاب ریگ ملک و از جنوب به گوهر کوه و از غرب به محل سکونت طایفه شه بخش محصور است. این منطقه محل زندگی طایفه سرحدی نیز می‌باشد.

تعداد قابل توجهی از طایفه ریگی در سیستان زندگی می‌کنند که از بلوچ‌های اصیل سیستانی به حساب می‌آیند. با توجه به محدوده سیستان بزرگ، که سرحد (ریگستان) قسمتی از آن را تشکیل می‌داده است ریگی‌های منطقه مذکور نیز اصالتاً سیستانی به حساب می‌آیند.

علت مهاجرت به سیستان[ویرایش]

استقرار دائمی برخی از ریگی‌ها در سیستان کنونی، زمانی صورت گرفت که دامنه ناامنی‌های ناشی از هجوم و حمله افغانی‌ها و نیروهای وابسته به غارتگران داخلی و خارجی به ناحیه سرحد (ریگستان) کشیده شد.

سبز علی جد بزرگ شماری، از ریگی‌ها(حسین بر )که از نظر نژادی خود را اصالتا از جالق سراوان می‌دانند، در زمان سردار شریف خان نارویی از بلوچستان به سیستان منتقل شده‌اند. از سبزعلی پسری به نام جلائی مشهور است وی مرد ی سرمایه دار و قدرتمندی بوده که شریف آباد را در اختیار داشته‌است و ریگی‌های جلائی از اعقاب وی هستند.

تیره‌های ریگی[ویرایش]

طایفهٔ ریگی اکنون به علت کثرت جمعییت به ایل ریگی تبدیل شده هر طایفه ایی دارای چند تیره و هر تیره دارای چندین شلوار رند گشته است. عبارتند از : نتوزهی، بولاق زهی، کنگوزهی، جری زهی، نصروئی، سندزهی، میرکازهی، حسین بر، زنگی زهی ( مخپر زهی ) عیسی زهی ، ارباب زهی، عبداله زهی، شنبه زهی، اُشترک، محمد زهی و...

  • تیره نتوزهی -این تیره از گروه مهم و اصیل طایفه ریگی هستند که در منطقه شغالک و میرجاوه و جون اباد و بم پشت و شماری نیز در زاهدان سکونت دارند.

تیره بولاکزهی باریش سفیدی محمدیوسف خان درگوهرکوه وطایفه شهکرمزهی دربخش‌هایی از گوهرکوه باسفیدریشی حاج محمدغنی زندگی می‌کنند[۱] وطایفه میرکازهی دراسکل اباد به ریش سفیدی حاج غلام محمد زندگی میکنندو طایفه ارباب زهی که در منطقه لادیز و به ریش سفیدی کدخدا محمد عیسی زندگی می کنندوطایفه عیسی زهی درچانعلی وحوالی گوهرکوه به ریش سفیدی حاجی مدد و طایفه نتوزهی در جون آباد می باشندوازبزرگترین طایفه ریگی جری زهی می باشندکه در شهر هایی زاهدان وزابل و خاش ومیرجاوه سکونت دارند. ریش سفید تیره حاج ناصر ساکن زاهدان می باشد.وطایفه گنگوزهی دراطراف تفتان وگوهرگوه و ماشکید وطایفهٔ حسین بر در مرکزیت گشت جالق وناهوک سراوان وطایفه نصروئی درمیرجاوه وحومه وطایفه شنبه زهی درلادیز و طایفه عبدالله زهی به ریش سفیدی حاج زمان در میرجاوه زاهدان و سرحد و بهادرزهی به ریش سفیدی حاج ابراهیم در سازینک خاش و زاهدان تیره‌های بسیاری از این طایفه در زاهدان، ایرانشهر، بزمان چاه هاشم، سرباز و مهاجرت به دیگر کشورها داشته‌اند و همه این تیره هاسردار بشیراحمد فرزند مرحوم سردارمهرالله خان رابه عنوان سردارطایفه بزرگ ریگی قبول نموده‌اند.

  • عده‌ای از ریگی‌ها نیز در ده گزمه، چوتو و جزینک ساکن هستند و حرفه آنان کشاورزی و دامداری می‌باشد و مسیر ییلاق آنان بیشتر کوه‌های بلوچستان پاکستان می‌باشد.

منبع[ویرایش]

  1. احمدریگی
  • غلامعلی رئیس الذاکرین. زادسروان سیستان. چاپ چاپ ۱۳۷۰ مشهد. نشرفرهنگ سيستان.