ضدآفتاب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
SPF15SunBlock.JPG

ضدآفتاب‌ها موادی هستند که با مالیدن آنها برروی سطح پوست، پوست در برابر اثرات مضر نور آفتاب محافظت می‌شود. این مواد با فرمولاسیون‌های مختلفی تهیه و عرضه می‌شوند و اگر به درستی مصرف شوند می‌توانند تاحدزیادی مانع اشعه فرابنفش آفتاب و اثرات منفی آن برپوست گردند.

اثرات نور آفتاب[ویرایش]

نور آفتاب از طول موج‌های متفاوتی تشکیل شده است. اشعه ماوراءبنفش طول موج خاصی از نور خورشید است که خود به دو قسمت A وB تقسیم می‌شود که هر دو آنها برای پوست مضر هستند. اشعه ماوراءبنفش نوع B، در صورت تماس با پوست بر روی لایه خارجی پوست که اپیدرم نامیده می‌شود، تأثیر می‌گذارد و باعث ایجاد آفتاب سوختگی می‌شود. این نوع از اشعه آفتاب نمی‌تواند از شیشه عبور کند و در نتیجه وقتی پنجره‌ها بسته باشند توسط شیشه جذب شده و وارد اتاق نمی‌شود.

نوع دیگر اشعه ماوراءبنفش یعنی A، به نواحی عمقی‌تر پوست نفوذ می‌کند و می‌تواند باعث آسیب‌های شدیدتری در پوست شود، علاوه براینکه از شیشه هم عبور می‌کند لذا در یک اتاق با پنجره‌های بسته هم وجود دارد. هم نوع A و هم نوع B با شکستن کلاژن پوست، ساخت رادیکال‌های آزاد و مهار مکانیسم‌های ترمیم پوست، می‌توانند باعث ایجاد کک‌ومک، چروک و از همه مهم‌تر سرطان پوست شوند.

اثرات ضدآفتاب‌ها[ویرایش]

ضد آفتابها از خواص شیمیایی (جذب اشعه) یا فیزیکی (مسدود کردن اشعه) برای جلوگیری از نفوذ اشعه uv A &B آفتاب به پوست استفاده می‌کنند. توان آنها در محافظت از نور آفتاب با واحد SPF (Sun Protection factor) بیان می‌شود.

طریقه مصرف[ویرایش]

کرم‌های ضد آفتاب باید به مقدار کافی برای هر دفعه مصرف و ۲۰ دقیقه قبل از اینکه در معرض نور خورشید قرار بگیرید، استفاده شوند و باید کرم را هر ۲ ساعت یکبار تجدید کنید.[۱]

پانویس[ویرایش]

  1. [۱]، سایت پارسه گرد

منابع[ویرایش]

بیتوته