شکار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از صید)
پرش به: ناوبری، جستجو
«شکارچی» به اینجا تغییرمسیر دارد. برای سایر استفاده‌ها، شکارچی (ابهام‌زدایی) را مشاهده کنید.
صحنه شکار گراز در سنگ‌نگارهٔ طاق بستان

شِکار یا نخجیر به معنی کشتن یا به چنگ آوردن موجودی زنده توسط موجود زندهٔ دیگر است. به شخصی که این کار را می‌کند، شکارگر یا نخجیربان گویند
.

شکار جانوران توسط انسان، برای تجارت، (فروش پوست و مو، استخوان و عاج، گوشت و دیگر اجزای بدن شکار) و یا برای تفریح (یا به اسم ورزش) انجام می‌شود.

شکار جرگه، که گاه در گذشته شکار قمرغه نامیده می‌شد، نوعی از شکار است که در آن مردم بسیاری نخجیر را احاطه نمایند تا حیوان به سمت شکارچی رانده شود؛ و در هند به این نوع شکار هتهجوری گویند.

شکار در اسلام[ویرایش]

در اسلام شکار حیوانات برای استفاده به عنوان خوراک حلال، اما شکار به منظور تفریح حرام شناخته شده است.[نیازمند منبع]

به عقیده آیت‌الله مکارم شیرازی شکار به منظور تفریح حرام است اما خود گوشت شکار حرام نیست.[۱]

جریمه شکار حیوانات وحشی[ویرایش]

بعد از مسایلی که در مورد شکار حیوانات وحشی و انقراض برخی از گونه‌های جانوری در ایران به وجود آمد، دولت و سازمان محیط زیست تلاش بسیاری را برای مقابله با این پدیده بکار بست. سرانجام قانونی تصویب شد که بر اساس آن جریمه شکار جانوران وحشی با توجه به ماده سه قانون شکار و صید به طور متوسط حدود پنج برابر و برخی از گونه‌ها تا بیش از ۱۰ برابر افزایش یافت.

در تعرفه‌های جدید برخی از جریمه‌ها تا ۱۶ برابر نیز افزایش یافته است که نشان از اهمیت حفظ گونه‌های جانوری دارد. در تعرفه جدید جریمه پلنگ از ۵ میلیون تومان به ۸۰ میلیون تومان و یوزپلنگ از ۲۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یافته است. جریمه گوزن زرد ایرانی از ۵ میلیون تومان به ۶۰ میلیون تومان، مرال و شوکا از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به ۳۵ میلیون تومان و قوچ و میش و کل و بز و جبیر به ۱۰ میلیون تومان افزایش یافت. همچنین انواع نهنگ‌ها از ۱۵ میلیون تومان به ۵۰ میلیون تومان افزایش یافت و فک خزری در دوره قبل جریمه‌ای نداشت اما در جدول جدید جریمه ۱۵ میلیون تومانی برای آن در نظر گرفته شده است.[۲][۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • فرهنگ آنندراج
  • فرهنگ ناظم‌الاطباء