صندوق اعتباری هنر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
صندوق اعتباری هنر
Honarcredit.png
بنیان‌گذاری۱۳۸۳
ستادتهران
زمینهحمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران
سید مجیدپوراحمدی، منوچهر شاهسواری، حمیدرضا نوربخش، سعید توکل ، کوروش زارعی
وبگاه

صندوق اعتباری هنر سازمانی دولتی و زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که در سال ۱۳۸۳ با نام صندوق اعتباری حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران آغاز به کار کرد.[۱][۲] این صندوق در حال حاضر (۱۴۰۱) با بیش از ۱۰۰ هزار عضو و ۳۶ نمایندگی مستقر در استان‌های سراسر کشور مشغول خدمات رسانی به جامعه بزرگ فرهنگ، هنر و رسانه کشور است که زیر نظر وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی می‌باشد.[۳] مدیرعامل این صندوق سید مجید پوراحمدی است و علاوه بر این پوراحمدی مشاور وزیر ارشاد اسلامی نیز هست.

تاریخچه شکل‌گیری[ویرایش]

در پاسخ به نیاز امنیت شغلی و عدم برخورداری از مزایای یک فرد شاغل بخش عظیمی از فعالان فرهنگی و هنری کشور صندوق اعتباری حمایت از نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان (هنرمندان هنرهای تجسمی، بازیگران، خوانندگان) با هدف حمایت مستمر از اهالی فرهنگ، هنر و رسانه در دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی بنا به پیشنهاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمان فعالیت احمد مسجدجامعی و بر اساس تکلیف برنامه سوم توسعه در جهت سیاست انتقال بخشی از تصدی‌های دولت به بخش خصوصی، مطرح و با تصویب آن توسط هیئت وزیران در مورخ ۱۳۸۲/۰۵/۱۲ رسماً تشکیل شد. بعد از گذشت بیش از یک دهه از فعالیت این صندوق و نیاز به بازنگری در اساسنامه و آیین‌نامه آن در راستای خدمات رسانی هرچه بیشتر به خانواده بزرگ فرهنگ، هنر و رسانه کشور، به استناد مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ ۱۳۹۳/۰۳/۰۵ این صندوق با نام جدید «صندوق اعتباری هنر» به فعالیت خود ادامه داد.

وظایف و اهداف[ویرایش]

مطابق آنچه که در شرح وظایف و اهداف صندوق اعتباری هنر آمده‌است برخی از موارد حمایتی این صندوق عبارت است از:

 • اعطاء تسهیلات اعتباری و وام بانکی جهت خلق آثار فرهنگی، هنری، سینمایی و مطبوعاتی
 • مشارکت در تولید آثار فرهنگی هنری، سینمایی و مطبوعاتی
 • تلاش برای اعطای وام و تسهیلات اعتباری به اعضای توسط نهادهای مالی برای ایجاد و رونق اشتغال درزمینه فرهنگی و هنری،[۴]
 • سیستم‌های حمایتی مانند بیمه تأمین اجتماعی و تکمیلی درمانی،[۵][۶]
 • حمایت‌های معیشتی مانند پرداخت مستمری، برای از کار افتادگی و سالمندان و اعطای وام‌های ضروری و کمک‌های بلاعوض[۷][۸]

ارکان سازمان صندوق اعتباری هنر[ویرایش]

صندوق اعتباری هنر دارای سیستم هیئت امنایی می‌باشد که هیئت امنا اعضای هیئت مدیره و مدیر عامل را انتخاب می‌کند. این سازمان دارای ارکان زیر است:

 1. هیئت مؤسس
 2. هیئت امناء
 3. هیئت مدیره
 4. مدیرعامل
 5. بازرس

هیئت مؤسس[ویرایش]

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

هیئت امنا[ویرایش]

این سازمان توسط هیئت امنایی ۹ نفره به ریاست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اداره می‌شود.[۹]

در حال حاضر اعضای هیئت امنای صندوق اعتباری هنر عبارتند از:

هیئت مدیره[ویرایش]

اعضای هیئت مدیره

مدیرعامل[ویرایش]

سید مجید پوراحمدی در حال حاضر مدیرعامل صندوق می‌باشد.[۱۵][۱۶]

مدیران عامل صندوق اعتباری هنر[ویرایش]

 • حسن تقدس نژاد: ۱۳۸۵–۱۳۸۳
 • مهدی نجفی فرید: ۱۳۸۸–۱۳۸۵
 • پورموسوی: بهمن: ۱۳۸۸ – خرداد ۱۳۸۹
 • مهدی شجاعی: ۱۳۹۲–۱۳۸۹
 • غلامرضا خلیل ارجمندی: ۱۳۹۵–۱۳۹۲
 • سید حسین سیدزاده: ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۰
 • سید مجید پوراحمدی :۱۴۰۰ تا کنون

حمایت‌ها[ویرایش]

صندوق اعتباری هنر تلاش نموده‌است با اجرایی کردن خدمات بیمه تأمین اجتماعی، بیمه تکمیلی، طرح تکریم، طرح کمک مستمری و ارائه تسهیلات مالی به رفع دغدغه‌های اهالی فرهنگ و هنر کمک نماید.

حمایت‌های توسعه ای[ویرایش]

 • اعطاء تسهیلات اعتباری و وام بانکی جهت خلق آثار فرهنگی، هنری، سینمایی و مطبوعاتی[۱۷]
 • مشارکت در تولید آثار فرهنگی هنری، سینمایی و مطبوعاتی با آنها
 • کمک به اعضا برای دریافت وام و تسهیلات اعتباری به منظور ایجاد اشتغال و توسعه و اشاعه فرهنگ و رونق کسب و کار در زمینه فرهنگی و هنری ضمن دارا بودن توجیه اقتصادی کسب و کار
 • مشارکت در تولید آثار فرهنگی و هنری، سینمایی و مطبوعاتی ثبت شده به منظور حمایت از پدیدآورندگان آن‌ها ضمن در نظر گرفتن بعد اقتصادی

حمایت‌های بیمه ای[ویرایش]

بیمه تأمین اجتماعی[ویرایش]

یکی از خدمات مهم حمایتی صندوق اعتباری هنر امور مربوط به بیمه تأمین اجتماعی است. طبق توافق به عمل آمده میان سازمان تأمین‌اجتماعی و وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران واجد شرایط پس از عضویت در صندوق و معرفی از سوی معاونت‌های تخصصی مربوطه یا ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها با معرفی نامه «صندوق اعتباری هنر» بیمه تأمین‌اجتماعی می‌شوند. اعضای صندوق می‌توانند ضمن برخورداری از حمایت‌های مربوط به بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، شامل فوت و بازنشستگی، از کمک ویژه وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی معادل ۱۰ درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در هر سال، بابت حق بیمه ماهانه خود برخوردار شوند.

بیمه تکمیلی درمان و عمر[ویرایش]

فراهم سازی سلامت جامعه فرهنگی و هنری کشور و تأمین آرامش ایشان بهنگام بروز بیماری‌ها موضوعی است که صندوق اعتباری هنر آن را بر خود فرض دانسته و با ایجاد پوشش‌های درمانی تکمیلی برای اعضاء در سراسر کشور امید آن را دارد که بتواند، برای رفع نگرانی‌های جدی هنرمندان، نویسندگان و روزنامه نگاران کشور، امکان خوبی برای تأمین بخش مهمی از هزینه‌های مازاد بر تعرفه‌های بیمه تأمین اجتماعی بیمه شدگان و افراد تحت تکفل ایشان ارائه دهد. بدین منظور صندوق از سال ۸۸ اقدام به تحت پوشش قرار دادن بیمه درمان تکمیلی اعضای خود نموده‌است. هدف از این اقدام خدمات دهی پزشکی و تأمین درصد بالایی از هزینه‌های درمانی اعضاء صندوق، به ویژه حمایت از عمل‌های جراحی و تأمین هزینه‌های بیمارستانی ایشان است. اعضا با پرداخت کمتر از نیمی از حق بیمه، مشمول بهره‌مندی از خدمات بیمه تکمیلی درمان می‌شوند و مابقی هزینه بر عهده صندوق اعتباری هنر خواهد بود.

طرح تکریم[ویرایش]

طرح تکریم به هنرمندان، نویسندگان و شاعران پیشکسوت و فرهیختگان صاحب سبکی که بیش از ۳۵ سال سابقه آفرینش کار هنری و با بیش از ۶۰ سال سن موفق به دریافت نشان درجه ۱ هنری و صاحب سبک شناخته شده‌اند، تعلق می‌گیرد.[۱۸][۱۹]

کمک مستمری[ویرایش]

تمامی هنرمندانی که بنا بر دلایلی از قبیل کهولت سن، عائله مندی، بیماری و از کارافتادگی قادر به تأمین حداقل معاش زندگی خویش نبوده و از محل دیگری همچون صندوق‌های بازنشستگی دولتی یا موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی (کمیته امداد، بهزیستی و …) مستمری دریافت نکنند پس از احراز صلاحیت و با تأیید دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان کشور، مشمول دریافت کمک مستمری می‌شوند.

سفرهای حمایتی[ویرایش]

به دنبال اهداف و سیاست‌های صندوق اعتباری هنر مبنی بر تمرکززدایی جغرافیایی، شناسایی هنرمندان گمنام و کم برخوردار و یکسان‌سازی بهره‌مندی فعالان فرهنگی و هنری از خدمات صندوق اعتباری هنر، سفرهای حمایتی مدیران صندوق اعتباری هنر از سال ۹۶ آغاز و با جدیت ادامه دارد.[۲۰][۲۱]

اقتصاد خلاق[ویرایش]

صندوق اعتباری هنر متولی امر اقتصاد خلاق در ایران می‌باشد.[۲۲][۲۳] و برای این موضوع کار گروهی با حضور نمایندگان تام‌الاختیار وزارتخانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، امور اقتصاد و دارایی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق اعتباری هنر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ریاست رئیس صندوق اعتباری هنر تشکیل شده که به تعریف مصادیق و مباحث مربوطه می‌پردازند.[۲۴][۲۵][۲۶]

منابع[ویرایش]

 1. «صندوق حمایت از هنرمندان و اصحاب رسانه». بهارنیوز. دریافت‌شده در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۶.
 2. «بخش‌ها و واحدهای اداری» صندوق هنرمندان». وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۶.
 3. «مدیر عامل صندوق اعتباری هنر: موضوع محرمانه‌ای نداریم». ایسنا. دریافت‌شده در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۸.
 4. «صالحی: صندوق اعتباری هنر از صنایع فرهنگی حمایت می‌کند». خبرگزاری آنا. دریافت‌شده در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۶.
 5. «صندوق حمایت از هنرمندان و اصحاب رسانه». بهار نیوز. دریافت‌شده در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۶.
 6. «بیمه آرمان نیمی از طلب خود را از صندوق هنر وصول کرد». نسیم انلاین. دریافت‌شده در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۶.
 7. «دربارهٔ ما». صندوق اعتباری هنر. بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۶.
 8. «بیمه شدگان برای بازثبت نام به سایت صندوق هنر مراجعه کنند». ایرنا. دریافت‌شده در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۶.
 9. «هیئت امنا». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۶.
 10. . صندوق اعتباری هنر https://web.archive.org/web/20161230003531/http://honarcredit.ir/sc?P=13. بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۶. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
 11. «مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در گفتگو با مهر: «هنر کارت» یکی از اولویت‌هایی بود که در راستای نهادسازی طراحی و اجرا شد». سایت صندوق اعتباری هنر. ۱۴۰۰/۳/۳۱. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱. دریافت‌شده در ۱۸ دسامبر ۲۰۲۲. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
 12. «سیدحسین سیدزاده به عنوان مدیرعامل صندوق اعتباری هنر منصوب شد». پایگاه اطلاع‌رسانی دولت. دریافت‌شده در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۷.
 13. https://web.archive.org/web/20171030003512/http://honarcredit.ir/sc?P=14. بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۷. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
 14. «اعضای هیئت مدیره صندوق هنر منصوب شدند». باشگاه خبرنگاران جوان. دریافت‌شده در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۷.
 15. «اعضای هیئت‌مدیره». بانک سامان. بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۶.
 16. «وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعضای هیئت مدیره صندوق اعتباری هنر را منصوب کرد». صندوق هنر. بایگانی‌شده از اصلی در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۷.
 17. «سقف اعطای وام در صندوق اعتباری هنر تعریف شده‌است/ رسانه‌ها باید نشان دهنده فرصت‌ها باشند». خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی (آنا). بازبینی‌شده. دریافت‌شده در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۸.
 18. «اجرای «طرح تکریم» صندوق اعتباری هنر». خبرگزاری صدا و سیما. بازبینی‌شده. دریافت‌شده در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۸.
 19. «مدیرعامل صندوق اعتباری هنر خبرداد: افزایش مبلغ کمک مستمری و طرح تکریم هنرمندان». خبرگزاری وزارت فرهنگ و ارشاد. بازبینی‌شده. دریافت‌شده در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۸.[پیوند مرده]
 20. «سفر حمایتی مدیران صندوق اعتباری هنر به استان کهگیلویه و بویراحمد». نسیم آنلاین. بازبینی‌شده. بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۸.
 21. «مدیران صندوق اعتباری هنر طی سفر حمایتی به شهرستان لنده با جمعی از اهالی فرهنگ و هنر این شهرستان دیدار و گفتگو کردند». آوای رودکوف. بازبینی‌شده. دریافت‌شده در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۸.
 22. «وزیر فرهنگ در حکمی متولی "اقتصاد خلاق" را منصوب کرد». دریافت‌شده در ۱ نوامبر ۲۰۱۶.
 23. «وزارت ارشاد میزبان نخستین کارگروه اقتصاد خلاق». دریافت‌شده در ۱ نوامبر ۲۰۱۶.[پیوند مرده]
 24. «نشست کارگروه اقتصاد خلاق در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد». دریافت‌شده در ۱ نوامبر ۲۰۱۶.[پیوند مرده]
 25. «نشست کارگروه اقتصاد خلاق در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد». وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. دریافت‌شده در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۶.
 26. «رئیس‌جمهوری در جلسه هیئت دولت: توسعه اقتصاد خلاق، گامی بزرگ در راستای اقتصاد مقاومتی است». پایگاه اطلاعا رسانی ریاست جمهوری. بازبینی‌شده. دریافت‌شده در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۶.

جستارهای وابسته[ویرایش]

صندوق توسعه هنر