صمغ زانتان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
صمغ زانتان[۱]
شناساگرها
شماره ثبت سی‌ای‌اس 11138-66-2 ✔Y
کم‌اسپایدر none N
خصوصیات
فرمول مولکولی C35H49O29 (monomer)
خطرات
کدهای ایمنی -
شماره‌های نگهداری -
به استثنای جایی که اشاره شده‌است در غیر این صورت، داده‌ها برای مواد به وضعیت استانداردشان داده شده‌اند (در 25 °C (۷۷ °F)، ۱۰۰ kPa)
 N (بررسی) (چیست: ✔Y/N؟)
Infobox references

صمغ زانتان (نام علمی: xanthan gum) یک قندی برون‌سلولی است که توسط گونه‌های مختلف زانتوموناس تولید می‌شود. صمغ زانتان نخستین نسل جدید چندقندی برون‌سلولی در علم زیست‌فناوری است که توسط چندین ریزاندامگان مانند باکتری زانتوموناس کمپستریس (campestris Xanthomonas ) تولید می‌شود.[۲]

اجزای آن[ویرایش]

واحدهای سازنده این صمغ، گلوکز، مانوز و دی-گلوکورونیک اسید هستند. این صمغ، با وجودِ داشتنِ وزن مولکولی بالا، به سادگی در آب سرد و گرم حل می‌شود و حتی در مقادیر کم، محلول بسیار غلیظ تولید می‌کند. دراثرِ بهم‌زدن، از گرانرویی آن کاسته می‌شود. تغییرات PH پی‌اچ، اثر چندانی بر روی آن ندارد. [۳]

کاربرد[ویرایش]

این صمغ در صنایع بسیاری از جمله شیمی صنایع غذایی، فراورده‌های نفتی و مواد آرایشی کاربرد دارد. این صمغ در انواع مختلفی از نوشابه‌ها، کنسروها و مواد غذایی منجمد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیوند به بیرون[ویرایش]

Statistical Optimization of Xanthan Gum Production and Influence of Airflow Rates in Lab-scale Fermentor

خرید صمغ زانتان گام

منابع[ویرایش]

  1. "Sicherheitsdatenblatt des Herstellers Carl-Roth" (PDF). Archived from the original (PDF) on 18 July 2011. Retrieved 2011-04-18.
  2. معلمی، پریسا؛ روزبه، لیلا (زمستان ۹۳). «بررسی تولید بهینه صمغ زانتان توسط زانتوموناس کمپستریس» (PDF). نشریه فرآوری و تولید مواد غذایی. چهارم (چهارم): ۶۷-۵۹. دریافت‌شده در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۷. تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)
  3. «نسخه آرشیو شده» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۱۳ دسامبر ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۱۳ دسامبر ۲۰۱۷.

[۱]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Xanthan gum». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۳ دسامبر ۲۰۱۷.