صمد (شخصیت)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Samad.jpg

صَمَد (صمد آقا) شخصیتی سینمایی است توسط پرویز صیاد اجرا شده است. شکل گیری این شخصیت از اواخر سریال سرکار استوار که در نقش پسری روستایی همراه بزش حادثه آفرینی میکرده، آغاز شد و سپس با تکمیل این کاراکتر، خود سریال نیز تبدیل به سریال صمد و چندین فیلم سینمای (کمدی) شد.

جزئیات صمد[ویرایش]

صمد به مدرسه می‌رود

صمد، پسری روستایی و بسیار ساده‌لوح است که همین سادگی او ماجرا آفرینی می‌کند. صمد در عین حال گاهی رند هم می‌شود. لهجهٔ خاص او و ادای اشتباهی برخی اسامی و کلمات، بر نمک شخصیت می‌افزاید.
صمد پولکی است و گهگاه از ترفندهای جالبی برای به دست آوردن پول استفاده می‌کند که البته در اغلب موارد آن را از دست می‌دهد به جای این‌که به دست بیاورد.
صمد اصرار دارد که به او بگویند «صمد آقا» !
صمد پدر ندارد و فقط یک مادر دارد که او را ننه آغا صدا می‌کند.
صمد از میان میوه‌ها، انار و از میان غذاها چلوکباب کوبیده با دوغ را بیشتر از بقیه دوست دارد.
صمد، لیلا دختر کد خدا را نیز دوست دارد و روی او و همچنین مادر خودش (ننه‌آغا) بسیار متعصب و غیرتی است. حتی ممکن است که باانگشت اشاره‌اش محکم به چشم کسانی که او را غیرتی کنند بزند و البته این کار را بارها کرده‌است.
صمد در میان دوستانش، یک حس ریاست طلبانه نیز دارد و دوستانش نیز از او حساب می‌برند.
رقیب عشقی او عین‌الله باقر زاده پسر مش باقر از اهالی پولدار و با نفوذ آبادی است. کدخدا می‌خواهد که دخترش (لیلا) با عین‌الله ازدواج کند و هرگز حاضر نیست که او را به صمد بدهد و در عین حال، لیلا، صمد را دوست دارد و عین‌الله نیز از ترس صمد، هرگز جرات نمی‌کند که لیلا را بگیرد.
اخلاق صمد بچگانه‌است. بازی‌گوش، خجالتی و ساده‌لوح است و باعث می‌شود که دیگران از سادگی‌اش سوء استفاده کنند، صمد دردسر درست می‌کند اما بیشتر دردسرها را دیگران به گردنش می‌اندازند. صمد مورد تهمت قرار می‌گیرد، بازداشت می‌شود، سرش را کلاه می‌گذارند، اما در بیشتر موارد بالاخره معلوم می‌شود که او نه تنها بی‌گناه است بلکه گهگاه (ندانسته) باعث به دام افتادن قاچاقچیان عتیقجات، مواد مخدر و... نیز می‌شود.

خمیرا 130px|left|thumb|صمد در راه اژدها

صمد و سامی، لیلا و لی‌لی

اولین فیلم سینمایی صمد در سال ۱۳۵۰ در فیلم صمد و قالیچه حضرت سلیمان بود. سایر فیلم‌های این مجموعه از این قرار اند.[۱]

سایر شخصیت‌ها[ویرایش]

برخی از مهمترین شخصیت‌هایی که همراه صمد در فیلم‌هایش حضور دارند، عبارت اند از:

آلبوم موسیقی[ویرایش]

آلبوم موسیقی ای بنام یک صمد و دو لیلا نیز توسط پرویز صیاد و لیلا فروهر اجرا شده‌است. آهنگ سازی و اشعار این آلبوم از پرویز صیاد است.[۳]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]