صلح

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
نماد صلح

در ادبیات قدیم پارسی صُلح هم‌معنای لغت آشتی و به معنای مقابل حرب و جنگ آمده‌است.[۱]در دوران معاصر مفهوم صلح گسترش یافته و با تفکرهای شرق آسیایی و بعدها تفکرات مسیحی که صلح درونی را معرفی کرده‌اند آمیخته شده‌است در این مفهوم صلح شرایطی آرام، بی‌دغدغه و خالی از تشویش، کشمکش و ستیز است. صلح یک آرمان جهانی تلقی می‌شود. صلح یک مفهوم مطلق نیست و می‌تواند بسته به دیدگاه دینی و فرهنگی تعریف متفاوتی داشته باشد به همین ترتیب از جنبه‌های مختلفی می‌توان صلح را مطالعه کرد. شامل مسائل مربوط به جنگ، خلع سلاح و کنترل تسلیحات نظامی و سایر موضوعات.[۲]

آشتی و صلح[ویرایش]

رهبران قبایل سرخ‌پوستان در حال انعقاد «پیمان صلح» با ژنرال ویلیام شرمن در زمان جنگ داخلی آمریکا در وایومینگ.

به گفته باروخ اسپینوزا صلح به معنی نبود جنگ نیست بلکه فضیلتی است که از نیروی جان مایه می‌گیرد و همان‌طور که آزادی به چم زندانی نبودن نیست صلح هم به چم نبود جنگ نیست[۳] مفهوم صلح را با آتش‌بس نباید اشتباه گرفت. آتش‌بس به وضعیتی اطلاق می‌شود که در آن طرفین درگیر در یک مناقشه به صورت یک طرفه یا دو طرفه تحت شرایط خاص از جنگیدن دست می‌کشند. صلح به معنای پایان دادن به مناقشه و قطع جنگ است. برای بازگشت به وضعیت جنگ اعلان جنگ از یکی از طرفین الزامی است. رسیدن به صلح در یک جنگ به‌طور کلی به دو روش میسر است. جنگیدن و وادار کردن طرف مغلوب به پذیرش صلح خود یکی از راه‌های رسیدن به صلح است که به صلح رومی معروف است. در این وضعیت طرف پیروز یا مجموعه‌ای از قدرت‌های بی‌طرف شرایطی را به عنوان شرایط صلح تنظیم می‌کنند که معمولاً به نفع سمت پیروز است. راه دیگر رسیدن به صلح با کمک مذاکرات سیاسی یا فعالان صلح است. آرمان جهانی صلح‌دوستان حفظ صلح در سطح جهان است ولی در واقعیت همیشه جنگ‌ها و مناقشات وجود داشته‌اند و به وجود می‌آیند و آنچه صلح‌دوستان دنیا به دنبالش هستند ترک مناقشات و برقراری صلح در این مناقشات است. ناتوانی انسان دربرابر برقراری صلحی در مناقشات متفکرانی همچون کریشنامورتی را به بیان مفاهیم بدیعی از صلح رهنمود کرده‌است، کریشنامورتی صلح را وضعیتی می‌داند که در آن تمام مناقشات و مسائل حل شده‌اند و هر نوع واکنش به جنگ را زمینه‌ای برای مناقشات بعدی می‌داند. در تفکر کریشنامورتی ما بخشی از دنیا هستیم و برخورد با مسئله به عنوان مشکلی در بیرون از وجود ما اشتباه است.

دنیا تو هستی و دنیا از تو جدا نیست. دنیا با تمام مشکلاتش از پاسخ‌های تو شکل یافته‌است، بنابراین راه حل در ایجاد مشکلات تازه نیست -

در اصطلاحات سیاسی:[۴]

 • اقدامات دیپلماتیک هماهنگ و جدی در موردی خاص، با هدف دستیابی به صلح را صلح‌کوشی[۵] می‌نامند.
 • اقدامی که برای ایجاد تفاهم و توافق میان طرف‌های درگیر به شیوه‌ای آشتی‌جویانه انجام گیرد را صلح‌آفرینی[۶] می‌نامند.
 • شاخه‌ای از پژوهش‌های علوم انسانی که هدف آن شناخت و فراهم کردن زمینه‌های برقراری صلح است را صلح‌پژوهی[۷] می‌نامند.

صلح ماندگار[ویرایش]

امانوئل کانت فیلسوف نامدار آلمانی در سال ۱۷۹۵ میلادی کتابی با عنوان «صلح ماندگار» نوشت که در آن مبانی رسیدن به یک صلح پایدار به صورت شش اصل مشخص شده‌است. در این کتاب کانت برای اولین بار خواستار اتحاد جامعه بین‌المللی و تشکیل سازمانی برای برقراری صلح در جهان شده‌است.[۸]

صلح ماندگار یا صلح آرمانی، بر پایه آرای کانت محصول وضعیتی است که در آن دولت‌ها با پذیرش نظام مردم‌سالار به اتحاد آشتی‌جویانه و قوانین جهان‌گستر دست می‌یابند.[۴]

روز صلح[ویرایش]

سازمان ملل متحد روز ۲۱ سپتامبر مصادف با ۳۰ شهریور را روز جهانی صلح اعلام کرده‌است. این تاریخ در پنجاه‌وهفتمین جلسه مجمع عمومی انتخاب شد. در گذشته و بر اساس قطعنامه ۳۶/۶۷ به تاریخ ۳۰ نوامبر ۱۹۸۱ سومین سه‌شنبه سپتامبر، روز بازگشایی جلسات عادی مجمع عمومی به عنوان روز جهانی صلح انتخاب شده بود.

سازمان ملل متحد[ویرایش]

سازمان ملل متحد پس از جنگ جهانی دوم با هدف تثبیت و ارائه صلح در جهان تشکیل شد. این سازمان تاکنون قطعنامه‌های زیادی را برای برقراری صلح تصویب کرده‌است.

جایزه صلح نوبل[ویرایش]

جایزه صلح نوبل یکی از پنج جایزه نوبل است که هرساله اعطا می‌شود. شیرین عبادی اولین ایرانی و اولین زن مسلمان است که جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

هنر برای صلح[ویرایش]

تاریخ بشر چرخهٔ بدون توقف جنگ‌و صلح‌است. همواره با صدای مهیب شیپوری، جنگی آغاز شده و با به اهتزاز درآمدن تکه‌پارچه‌ای سفید، صلحی به ارمغان آمده‌است؛ و در میان این جنگ‌ها و صلح‌ها انسان‌های بسیاری قتل‌عام شده و حیوانات، درختان، گیاهان، زمین، آب و موجودات بسیاری از بین رفته‌اند؛ و از آنجا که «جنگ» و «اخلاق» - مانند آب و روغن که با یکدیگر مخلوط نمی‌شوند - هیچگاه با یکدیگر کنار نمی‌آیند، حاصل این جنگ‌ها چیزی نبوده‌است جز افزایش دزدی، سوءاستفاده از زنان و کودکان، آدم‌ربایی، گرسنگی، قحطی، بیماری، تنهایی و دردهای انسانی . . . آنچه گفته شد بر همهٔ ما روشن بوده و نیاز به توضیح بیشتری ندارد. اما آنچه جنگ و هنر را به یکدیگر ارتباط می‌دهد نحوهٔ بازتاب جنگ در آثار هنری است. پس پرسش این است که جنگ‌ها در طول تاریخ چگونه در آثار هنری منعکس می‌شدند؟ و پرسش دیگر اینکه از چه زمانی و توسط چه کسانی شیوه‌ای دیگر از انعکاس جنگ در آثار هنری مرسوم شد؟ پیشتر یادآور می‌گردد این مقاله تنها بر هنرهای تجسمی متمرکز شده‌است.
۱. هنر ستایشگر جنگ
هنرمندان همانند سایر مردم تحت نفوذ و سیطرهٔ قوانین محیط و جامعه‌ای بوده‌اند که در آن می‌زیسته‌اند. علاوه بر آن، آن‌ها می‌بایست پاسخگوی خواسته‌های سفارش‌دهندگان و حامیان خود یعنی پادشاهان، اشراف و ثروتمندان نیز باشند. سفارش‌دهنده که اغلب یا در حال دفاع از خاک خود یا حمله به خاک دیگران بود نیز تنها از یک شیوهٔ هنری یعنی «هنر ستایشگر جنگ و جنگاوری» استقبال می‌کرده‌است. از شاخص‌ترین نمونه‌های هنری این شیوه می‌توان به تصاویر حماسی جنگ‌ها که در آن پادشاهان بر گرده اسب خود سوار شده‌اند یا به تصویر کشیدن تصاویر باشکوه از سربازان وطن‌پرست اشاره کرد.[۹] این شیوه هنری همچنان ادامه داشته و به نظر می‌رسد تا زمانی که انسان‌ها برای برطرف کردن اختلافاتشان به جنگ متوسل شوند همچنان ادامه داشته باشد.

۲. هنر تقبیح‌کنندهٔ جنگ
سنت ستایشگری جنگ و جنگاوری که هم تاریخی چند هزار ساله داشته و هم بسیار قوی و قدرتمند بوده و همچنان از شاخص‌ترین انشعابات هنری می‌باشد، چند قرنی است در کنار خود شاهد رشد رقیبی است که‌سازی مخالف را آغاز کرده‌است. او در کنار خود نوزادی ضعیف و لاغر اندام را می‌بیند که نه تنها جنگ را نمی‌ستاید بلکه آن تقبیح می‌کند. اما آنچه مسلم است این است که این نوزاد بیش از پیش در حال رشد کردن است. او نه تنها به دنبال «پیروزی در جنگ» نیست که «پیروزی بر جنگ» را آرزو می‌کند. این نوزاد را امروز با عناوینی چون «هنر برای صلح»، «هنر ضد جنگ» و نظایر آن می‌شناسند. هرچند دو اصطلاح «هنر ضدِ جنگ» و «هنر برای صلح» همواره برای ابراز مخالفت با جنگ و گاهی نیز به جای یکدیگر بکار می‌روند، اما تفاوت قابل توجهی در نحوهٔ بیان خود دارند: «هنر ضدِ جنگ»، چهرهٔ کریه جنگ را به شکلی تلخ، تند و زننده و به کمک تصاویری دهشتناک و خشونت‌بار از قتل‌عام انسان‌ها و حیوانات، تخریب و ویرانی شهرها و روستاها و آوارگی انسان‌ها و نظایر آن به نمایش می‌گذارد. اما در «هنر برای صلح» هنرمند می‌کوشد برای ابراز دیدگاهش از صلح جهانی و نفی جنگ و خشونت، فضایی مثبت و خوشایند در آثارش ایجاد کند.[۱۰] با این توضیحات اینک به معرفی سه تن از هنرمندانی که آغازگران «هنر ضدِ جنگ» بودند می‌پردازیم:
یک. کالوت این سنت هنری برای نخستین بار در قرن ۱۷ میلادی و توسط جاکوبز کالوت شکسته شد. برای این کار او دو سری آثار ایچینگ (چاپ فلزی) با مضمون مصائب جنگی که به مدت سی سال اروپای مرکز را در هم نوردید بود خلق کرد.
دو. گویا دویست سال بعد یعنی در قرن نوزدهم، فرانسیسکو گویا با ۸۲ اثر چاپی به جنگ‌های ناپلئون در اسپانیا پاسخ داد. تحت تأثیر آثار کالوت او نیز ابتدا ۸۲ اثر ایچینگ (چاپ فلزی) خلق نمود. علاوه بر آثار چاپی، او تمامی وحشتش از جنگ را در دو تابلوی مشهورش یعنی «دوم ماه می۱۸۰۸» (جنگ فرانسه و اسپانیا در مادرید) و «سوم ماه می ۱۸۰۸» (تیرباران شورشیان اسپانیایی توسط سربازان امپراطوری فرانسه) به تصویر کشید.
سه. پیکاسو تا صد سال پس از گویا یعنی تا زمان جنگ جهانی اول در قرن بیستم، یا خیلی کم یا هیچ اثر هنری ضد جنگی خلق نشد اما گویا با آثاری که خلق کرده بود بر هنرمندان بسیاری پس از خود تأثیرگذاشته بود. اما به‌طور کل بازتاب وقایع جنگ جهانی اول را می‌توان به خوبی در هنرهای تجسمی و همچنین دیگر هنرها مانند ادبیات و شعر مشاهده کرد. هنرمندان، نویسندگان و شعرایی که به جنگ اعزام می‌شدند قویاً و آشکارا توجهشان به این قتل‌عام بیهوده و بی‌مفهوم که جان میلیون‌ها نفر را گرفت جلب شد. در این میان شاید بتوان گفت پیکاسو بیشترین تأثیر را از آثار هموطن اسپانیایی‌اش گویا گرفته و معروف‌ترین نقاشی ضد جنگ تاریخ یعنی گرنیکای را نقاشی کرد. او آن را در واکنش به بمباران ۱۹۳۷ شهر باسک توسط نازی‌ها که در حمایت از فرانکو در جنگ داخلی اسپانیا شرکت کرده بودند کشید. پیکاسو که در آن زمان در پاریس زندگی می‌کرد، با دیدن تصاویر خرابی‌گرنیکا در روزنامه‌ها وحشت زده و خشمگین شد. او به خوبی تصویری گویا از مصائب جنگ به تصویر کشید و اثری نمادین به جای گذاشت که نشانگر بی‌رحمی جنگ است. گرنیکا نقاشی خیلی خشونت‌آمیزی است که انسان‌ها و حیواناتی در حال مردن را نشان می‌دهد. در همین اعوان پیکاسو به گروه‌های صلح‌طلب پیوست. وی همچنین با تأثیر از تابلوی سوم ماه مه ۱۸۰۸ گویا، نقاشی «قتل‌عام در کره» را در سال ۱۹۵۱ نقاش کرد (استفانی[۱۱]).

منابع[ویرایش]

 • اندیشکدهٔ روابط بین‌الملل، گروه صلح و حقوق بشر
 • «ویکی‌پدیای فرانسوی». دریافت‌شده در ۲۵ آوریل ۲۰۰۹.
 1. «لغتنامه دهخدا». دریافت‌شده در ۱۲ می۲۰۰۹. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
 2. «The Peace Studies Program at Cornell University». دریافت‌شده در ۱۲ می۲۰۰۹. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
 3. فلسفی، هدایت الله. «صلح جاویدان و حکومت قانون». فرهنگ نشر نو. پارامتر |پیوند= ناموجود یا خالی (کمک); پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ برابرنهاده‌های فرهنگستان زبان فارسی: دفتر هشتم بایگانی‌شده در ۱۹ ژانویه ۲۰۱۲ توسط Wayback Machine. بازدید: نوامبر ۲۰۱۱.
 5. peace offensive
 6. peacemaking
 7. peace research
 8. سخنرانی دکتر مجتهدی در روز جهانی فلسفه
 9. «نسخه آرشیو شده» (PDF). بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۶ اکتبر ۲۰۱۳.
 10. مقاله با عنوان «نخستین گام‌های هنر ضد جنگ»؛ (نویسنده: محمد صحرانورد) نشریه بین‌المللی مکعب، شماره 29، شهریور 1392، صفحه 15
 11. Stéphanie: The representation of war in art. www.tln.schulnetz.org/fr/art_war

Statue of Eirene, goddess of peace in ancient Greek religion, with her son Pluto.

Peace is a concept of societal friendship and harmony in the absence of hostility and violence. In a social sense, peace is commonly used to mean a lack of conflict (such as war) and freedom from fear of violence between individuals or groups. Throughout history leaders have used peacemaking and diplomacy to establish a certain type of behavioral restraint that has resulted in the establishment of regional peace or economic growth through various forms of agreements or peace treaties. Such behavioral restraint has often resulted in the reduction of conflicts, greater economic interactivity, and consequently substantial prosperity.

"Psychological peace" (such as a peaceful thinking and emotions) is perhaps less well defined yet often a necessary precursor to establishing "behavioral peace." Peaceful behavior sometimes results from a "peaceful inner disposition." Some have expressed the belief that peace can be initiated with a certain quality of inner tranquility that does not depend upon the uncertainties of daily life for its existence.[1] The acquisition of such a "peaceful internal disposition" for oneself and others can contribute to resolving of otherwise seemingly irreconcilable competing interests.

Etymology

Before the word 'peace' came into English lexicon, Anglo-Saxons used a phrase "friðu sibb" for 'pledge of peace'

The Anglo-French term Pes itself comes from the Latin pax, meaning "peace, compact, agreement, treaty of peace, tranquility, absence of hostility, harmony." The English word came into use in various personal greetings from c.1300 as a translation of the Hebrew word shalom, which, according to Jewish theology, comes from a Hebrew verb meaning 'to be complete, whole'.[2] Although 'peace' is the usual translation, however, it is an incomplete one, because 'shalom,' which is also cognate with the Arabic salaam, has multiple other meanings in addition to peace, including justice, good health, safety, well-being, prosperity, equity, security, good fortune, and friendliness, as well as simply the greetings, "hello" and "goodbye".[citation needed] At a personal level, peaceful behaviors are kind, considerate, respectful, just, and tolerant of others' beliefs and behaviors – tending to manifest goodwill. The term-'peace' originates most recently from the Anglo-French pes, and the Old French pais, meaning "peace, reconciliation, silence, agreement" (11th century).[3]

This latter understanding of peace can also pertain to an individual's introspective sense or concept of her/himself, as in being "at peace" in one's own mind, as found in European references from c.1200. The early English term is also used in the sense of "quiet", reflecting calm, serene, and meditative approaches to family or group relationships that avoid quarreling and seek tranquility — an absence of disturbance or agitation.

In many languages, the word for peace is also used as a greeting or a farewell, for example the Hawaiian word aloha, as well as the Arabic word salaam. In English the word peace is occasionally used as a farewell, especially for the dead, as in the phrase rest in peace.

Wolfgang Dietrich in his research project which led to the book The Palgrave International Handbook of Peace Studies (2011) maps the different meanings of peace in different languages and from different regions across the world. Later, in his Interpretations of Peace in History and Culture (2012), he groups the different meanings of peace into five peace families: Energetic/Harmony, Moral/Justice, Modern/Security, Postmodern/Truth, and Transrational, a synthesis of the positive sides of the four previous families and the society.

History

Croeseid coin of Croesus c.550 BC, depicting the Lion and Bull – partly symbolizing alliance between Lydia and Greece, respectively.

In ancient times and more recently, peaceful alliances between different nations were codified through royal marriages. Two examples, Hermodike I c.800BC[4] and Hermodike II c.600BC[5] were Greek princesses from the house of Agamemnon who married kings from what is now Central Turkey. The union of Phrygia / Lydia with Aeolian Greeks resulted in regional peace, which facilitated the transfer of ground-breaking technological skills into Ancient Greece; respectively, the phonetic written script and the minting of coinage (to use a token currency, where the value is guaranteed by the state).[6] Both inventions were rapidly adopted by surrounding nations through further trade and cooperation and have been of fundamental benefit to the progress of civilization.

Since classical times, it has been noted that peace has sometimes been achieved by the victor over the vanquished by the imposition of ruthless measures. In his book Agricola the Roman historian Tacitus includes eloquent and vicious polemics against the rapacity and greed of Rome. One, that Tacitus says is by the Caledonian chieftain Calgacus, ends Auferre trucidare rapere falsis nominibus imperium, atque ubi solitudinem faciunt, pacem appellant. (To ravage, to slaughter, to usurp under false titles, they call empire; and where they make a desert, they call it peace. — Oxford Revised Translation).

Discussion of peace is therefore at the same time a discussion on the form of such peace. Is it simple absence of mass organized killing (war) or does peace require a particular morality and justice? (just peace).[7] A peace must be seen at least in two forms:

 • A simple silence of arms, absence of war.
 • Absence of war accompanied by particular requirements for the mutual settlement of relations, which are characterized by terms such as justice, mutual respect, respect for law and good will.

More recently, advocates for radical reform in justice systems have called for a public policy adoption of non-punitive, non-violent Restorative Justice methods, and many of those studying the success of these methods, including a United Nations working group on Restorative Justice, have attempted to re-define justice in terms related to peace. From the late 2000s on, a Theory of Active Peace has been proposed[8] which conceptually integrates justice into a larger peace theory.

Another internationally important approach to peace is the international, national and local protection of cultural assets in the event of conflicts. United Nations, UNESCO and Blue Shield International deal with the protection of cultural heritage. This also applies to the integration of United Nations peacekeeping. UNESCO Director General Irina Bokova stated: "The protection of culture and heritage is a humanitarian and security policy imperative that also paves the way for resilience, reconciliation and peace." The protection of the cultural heritage should preserve the particularly sensitive cultural memory, the growing cultural diversity and the economic basis of a state, a municipality or a region. In many conflicts there is a deliberate attempt to destroy the opponent's cultural heritage. Whereby there is also a connection between cultural user disruption or cultural heritage and the cause of flight. But protection can only be implemented in a sustainable manner through the fundamental cooperation and training of military units and civilian personnel, together with the locals. The president of Blue Shield International Karl von Habsburg summed it up with the words: “Without the local community and without the local participants, that would be completely impossible”.[9][10][11][12][13][14]

Organizations and prizes

United Nations

UN peacekeeping missions. Dark blue regions indicate current missions, while light blue regions represent former missions.

The United Nations (UN) is an international organization whose stated aims are to facilitate cooperation in international law, international security, economic development, social progress, human rights, and achieving world peace. The UN was founded in 1945 after World War II to replace the League of Nations, to stop wars between countries, and to provide a platform for dialogue.

The UN, after approval by the Security Council, sends peacekeepers to regions where armed conflict has recently ceased or paused to enforce the terms of peace agreements and to discourage combatants from resuming hostilities. Since the UN does not maintain its own military, peacekeeping forces are voluntarily provided by member states of the UN. The forces, also called the "Blue Helmets", who enforce UN accords are awarded United Nations Medals, which are considered international decorations instead of military decorations. The peacekeeping force as a whole received the Nobel Peace Prize in 1988.

Domestic peace

The obligation of the state to provide for domestic peace within its borders in usually charged to the police and other general domestic policing activities. The police are a constituted body of persons empowered by a state to enforce the law, to protect the lives, liberty and possessions of citizens, and to prevent crime and civil disorder.[15] Their powers include the power of arrest and the legitimized use of force. The term is most commonly associated with the police forces of a sovereign state that are authorized to exercise the police power of that state within a defined legal or territorial area of responsibility. Police forces are often defined as being separate from the military and other organizations involved in the defense of the state against foreign aggressors; however, gendarmerie are military units charged with civil policing.[16] Police forces are usually public sector services, funded through taxes.

National security

It is the obligation of national security to provide for peace and security in a nation against foreign threats and foreign aggression. Potential causes of national insecurity include actions by other states (e.g. military or cyber attack), violent non-state actors (e.g. terrorist attack), organised criminal groups such as narcotic cartels, and also the effects of natural disasters (e.g. flooding, earthquakes).[17]:v, 1–8[18] Systemic drivers of insecurity, which may be transnational, include climate change, economic inequality and marginalisation, political exclusion, and militarisation.[18] In view of the wide range of risks, the preservation of peace and the security of a nation state have several dimensions, including economic security, energy security, physical security, environmental security, food security, border security, and cyber security. These dimensions correlate closely with elements of national power.

League of Nations

The principal forerunner of the United Nations was the League of Nations. It was created at the Paris Peace Conference of 1919, and emerged from the advocacy of Woodrow Wilson and other idealists during World War I. The Covenant of the League of Nations was included in the Treaty of Versailles in 1919, and the League was based in Geneva until its dissolution as a result of World War II and replacement by the United Nations. The high hopes widely held for the League in the 1920s, for example amongst members of the League of Nations Union, gave way to widespread disillusion in the 1930s as the League struggled to respond to challenges from Nazi Germany, Fascist Italy, and Japan.

One of the most important scholars of the League of Nations was Sir Alfred Zimmern. Like many of the other British enthusiasts for the League, such as Gilbert Murray and Florence Stawell – the so-called "Greece and peace" set – he came to this from the study of the classics.

The creation of the League of Nations, and the hope for informed public opinion on international issues (expressed for example by the Union for Democratic Control during World War I), also saw the creation after World War I of bodies dedicated to understanding international affairs, such as the Council on Foreign Relations in New York and the Royal Institute of International Affairs at Chatham House in London. At the same time, the academic study of international relations started to professionalize, with the creation of the first professorship of international politics, named for Woodrow Wilson, at Aberystwyth, Wales, in 1919.

Olympic Games

The late 19th century idealist advocacy of peace which led to the creation of the Nobel Peace Prize, the Rhodes Scholarships, the Carnegie Endowment for International Peace, and ultimately the League of Nations, also saw the re-emergence of the ancient Olympic ideal. Led by Pierre de Coubertin, this culminated in the holding in 1896 of the first of the modern Olympic Games.

Nobel Peace Prize

Henry Dunant was awarded the first-ever Nobel Peace Prize for his role in founding the International Red Cross.

The highest honour awarded to peace maker is the Nobel Prize in Peace, awarded since 1901 by the Norwegian Nobel Committee. It is awarded annually to internationally notable persons following the prize's creation in the will of Alfred Nobel. According to Nobel's will, the Peace Prize shall be awarded to the person who "...shall have done the most or the best work for fraternity between nations, for the abolition or reduction of standing armies and for the holding and promotion of peace congresses."[19]

Rhodes Scholarships and other fellowships

In creating the Rhodes Scholarships for outstanding students from the United States, Germany and much of the British Empire, Cecil Rhodes wrote in 1901 that 'the object is that an understanding between the three great powers will render war impossible and educational relations make the strongest tie'.[20] This peace purpose of the Rhodes Scholarships was very prominent in the first half of the 20th century, and became prominent again in recent years under Warden of the Rhodes House Donald Markwell,[21] a historian of thought about the causes of war and peace.[22] This vision greatly influenced Senator J. William Fulbright in the goal of the Fulbright fellowships to promote international understanding and peace, and has guided many other international fellowship programs,[23] including the Schwarzman Scholars to China created by Stephen A. Schwarzman in 2013.[24]

Gandhi Peace Prize

The International Gandhi Peace Prize, named after Mahatma Gandhi, is awarded annually by the Government of India. It is launched as a tribute to the ideals espoused by Gandhi in 1995 on the occasion of the 125th anniversary of his birth. This is an annual award given to individuals and institutions for their contributions towards social, economic and political transformation through non-violence and other Gandhian methods. The award carries Rs. 10 million in cash, convertible in any currency in the world, a plaque and a citation. It is open to all persons regardless of nationality, race, creed or sex.

Student Peace Prize

The Student Peace Prize is awarded biennially to a student or a student organization that has made a significant contribution to promoting peace and human rights.

Culture of Peace News Network

The Culture of Peace News Network, otherwise known simply as CPNN, is a UN authorized interactive online news network, committed to supporting the global movement for a culture of peace.

The Sydney Peace Prize

Every year in the first week of November, the Sydney Peace Foundation presents the Sydney Peace Prize. The Sydney Peace Prize is awarded to an organization or an individual whose life and work has demonstrated significant contributions to:
The achievement of peace with justice locally, nationally or internationally
The promotion and attainment of human rights
The philosophy, language and practice of non-violence

The lamb and the lion as they appear on an establishment's signboard in Bath, England

Other

Rainbows: Often used as a symbol of harmony and peace.

A peace museum is a museum that documents historical peace initiatives. Many peace museums also provide advocacy programs for nonviolent conflict resolution. This may include conflicts at the personal, regional or international level.

Smaller institutions:

Religious beliefs

Religious beliefs often seek to identify and address the basic problems of human life, including the conflicts between, among, and within persons and societies. In ancient Greek-speaking areas the virtue of peace was personified as the goddess Eirene, and in Latin-speaking areas as the goddess Pax. Her image was typically represented by ancient sculptors as that of a full-grown woman, usually with a horn of plenty and scepter and sometimes with a torch or olive leaves.

Christianity

The Kind Angel of Peace monument in the city of Donetsk, Ukraine, by Russian artist Peter Stronsky

Christians, who believe Jesus of Nazareth to be the Jewish Messiah called Christ (meaning Anointed One),[25] interpret Isaiah 9:6 as a messianic prophecy of Jesus in which he is called the "Prince of Peace."[26] In the Gospel of Luke, Zechariah celebrates his son John: And you, child, will be called prophet of the Most High, for you will go before the Lord to prepare his ways, to give his people knowledge of salvation through the forgiveness of their sins, because of the tender mercy of our God by which the daybreak from on high will visit us to shine on those who sit in darkness and death's shadow, to guide our feet into the path of peace.

Numerous pontifical documents on the Holy Rosary document a continuity of views of the Popes to have confidence in the Holy Rosary as a means to foster peace. Subsequently, to the Encyclical Mense maio,1965, in which he urged the practice of the Holy Rosary, "the prayer so dear to the Virgin and so much recommended by the Supreme Pontiffs," and as reaffirmed in the encyclical Christi Matri, 1966, to implore peace, Pope Paul VI stated in the apostolic Recurrens mensis, October 1969, that the Rosary is a prayer that favors the great gift of peace.

Hinduism

Hindu texts contain the following passages:

May there be peace in the heavens, peace in the atmosphere, peace on the earth. Let there be coolness in the water, healing in the herbs and peace radiating from the trees. Let there be harmony in the planets and in the stars, and perfection in eternal knowledge. May everything in the universe be at peace. Let peace pervade everywhere, at all times. May I experience that peace within my own heart.

— Yajur Veda 36.17)

Let us have concord with our own people, and concord with people who are strangers to us. Ashwins (Celestial Twins,) create between us and the strangers a unity of hearts. May we unite in our minds, unite in our purposes, and not fight against the heavenly spirit within us. Let not the battle-cry rise amidst many slain, nor the arrows of the war-god fall with the break of day

— Yajur Veda 7.52

A superior being does not render evil for evil. This is a maxim one should observe... One should never harm the wicked or the good or even animals meriting death. A noble soul will exercise compassion even towards those who enjoy injuring others or cruel deeds... Who is without fault?

The chariot that leads to victory is of another kind.

Valour and fortitude are its wheels;
Truthfulness and virtuous conduct are its banner;
Strength, discretion, self-restraint and benevolence are its four horses,
Harnessed with the cords of forgiveness, compassion and equanimity...
Whoever has this righteous chariot, has no enemy to conquer anywhere.
— Valmiki, Ramayana

Buddhism

Buddhists believe that peace can be attained once all suffering ends. They regard all suffering as stemming from cravings (in the extreme, greed), aversions (fears), or delusions. To eliminate such suffering and achieve personal peace, followers in the path of the Buddha adhere to a set of teachings called the Four Noble Truths — a central tenet in Buddhist philosophy.

Islam

Islam derived from the root word salam which literally means peace. Muslims are called followers of Islam. Quran clearly stated "Those who have believed and whose hearts are assured by the remembrance of Allah. Unquestionably, by the remembrance of Allah, hearts are assured" and stated "O you who have believed, when you are told, "Space yourselves" in assemblies, then make space; Allah will make space for you. And when you are told, "Arise," then arise; Allah will raise those who have believed among you and those who were given knowledge, by degrees. And Allah is Acquainted with what you do."[27][28]

Movements and activism

Pacifism

A peace sign, which is widely associated with pacifism

Pacifism is the categorical opposition to the behaviors of war or violence as a means of settling disputes or of gaining advantage. Pacifism covers a spectrum of views ranging from the belief that international disputes can and should all be resolved via peaceful behaviors; to calls for the abolition of various organizations which tend to institutionalize aggressive behaviors, such as the military, or arms manufacturers; to opposition to any organization of society that might rely in any way upon governmental force. Such groups which sometimes oppose the governmental use of force include anarchists and libertarians. Absolute pacifism opposes violent behavior under all circumstance, including defense of self and others.

Pacifism may be based on moral principles (a deontological view) or pragmatism (a consequentialist view). Principled pacifism holds that all forms of violent behavior are inappropriate responses to conflict, and are morally wrong. Pragmatic pacifism holds that the costs of war and inter-personal violence are so substantial that better ways of resolving disputes must be found.

Inner peace, meditation and prayerfulness

Buddhist monk during meditation near Phu Soidao Nationalpark.

Psychological or inner peace (i.e. peace of mind) refers to a state of being internally or spiritually at peace, with sufficient knowledge and understanding to keep oneself calm in the face of apparent discord or stress. Being internally "at peace" is considered by many to be a healthy mental state, or homeostasis and to be the opposite of feeling stressful, mentally anxious, or emotionally unstable. Within the meditative traditions, the psychological or inward achievement of "peace of mind" is often associated with bliss and happiness.

Peace of mind, serenity, and calmness are descriptions of a disposition free from the effects of stress. In some meditative traditions, inner peace is believed to be a state of consciousness or enlightenment that may be cultivated by various types of meditation, prayer, t'ai chi ch'uan (太极拳, tàijíquán), yoga, or other various types of mental or physical disciplines. Many such practices refer to this peace as an experience of knowing oneself. An emphasis on finding one's inner peace is often associated with traditions such as Buddhism, Hinduism, and some traditional Christian contemplative practices such as monasticism,[29] as well as with the New Age movement.

Satyagraha

Martin Luther King Jr., president of the Southern Christian Leadership Conference, and Mathew Ahmann, executive director of the National Catholic Conference for Interrracial Justice, at a civil rights march on Washington, D.C.

Satyagraha is a philosophy and practice of nonviolent resistance developed by Mohandas Karamchand Gandhi. He deployed satyagraha techniques in campaigns for Indian independence and also during his earlier struggles in South Africa.

The word satyagraha itself was coined through a public contest that Gandhi sponsored through the newspaper he published in South Africa, 'Indian Opinion', when he realized that neither the common, contemporary Hindu language nor the English language contained a word which fully expressed his own meanings and intentions when he talked about his nonviolent approaches to conflict. According to Gandhi's autobiography, the contest winner was Maganlal Gandhi (presumably no relation), who submitted the entry 'sadagraha', which Gandhi then modified to 'satyagraha'. Etymologically, this Hindic word means 'truth-firmness', and is commonly translated as 'steadfastness in the truth' or 'truth-force'.

Satyagraha theory also influenced Martin Luther King Jr. during the campaigns he led during the civil rights movement in the United States. The theory of satyagraha sees means and ends as inseparable. Therefore, it is contradictory to try to use violence to obtain peace. As Gandhi wrote: "They say, 'means are, after all, means'. I would say, 'means are, after all, everything'. As the means so the end..."[30] A contemporary quote sometimes attributed to Gandhi, but also to A. J. Muste, sums it up: 'There is no way to peace; peace is the way.'

Monuments

The following are monuments to peace:

Name Location Organization Meaning Image
Japanese Peace Bell New York City, NY United Nations World peace Japanese Peace Bell of United Nations.JPG
Fountain of Time Chicago, IL Chicago Park District 100 years of peace between the US and UK Fountain of Time front1.jpg
Fredensborg Palace Fredensborg, Denmark Frederick IV The peace between Denmark–Norway and Sweden, after Great Northern War which was signed 3 July 1720 on the site of the unfinished palace. Fredensborg Slot 124.JPG
International Peace Garden North Dakota, Manitoba non-profit organization Peace between the US and Canada, World peace 2009-0521-CDNtrip003-PeaceGarden.jpg
Peace Arch border between US and Canada, near Surrey, British Columbia. non-profit organization Built to honour the first 100 years of peace between Great Britain and the United States resulting from the signing of the Treaty of Ghent in 1814. Peace Arch.JPG
Statue of Europe Brussels European Commission Unity in Peace in Europe Statue of Europe-(Unity-in-Peace).jpg
Waterton-Glacier International Peace Park Alberta, Montana non-profit organization World Peace GlacierNP L7 20010701.jpg
Japanese Garden of Peace Fredericksburg, Texas National Museum of the Pacific War A gift from the people of Japan to the people of the United States, presented to honor Chester W. Nimitz and created as a respite from the intensity of violence, destruction, and loss. Japanese Garden Of Peace.jpg
The Peace Dome Windyville, MO not-for-profit organization Many minds working together toward a common ideal to create real and lasting transformation of consciousness on planet Earth. A place for people to come together to learn how to live peaceably.[31]
Shanti Stupa Pokhara, Nepal Nipponzan-Myōhōji-Daisanga One of eighty peace pagodas in the World.

Theories

Many different theories of "peace" exist in the world of peace studies, which involves the study of de-escalation, conflict transformation, disarmament, and cessation of violence.[32] The definition of "peace" can vary with religion, culture, or subject of study.

Balance of power theories

The classical "realist" position is that the key to promoting order between states, and so of increasing the chances of peace, is the maintenance of a balance of power between states – a situation where no state is so dominant that it can "lay down the law to the rest". Exponents of this view have included Metternich, Bismarck, Hans Morgenthau, and Henry Kissinger. A related approach – more in the tradition of Hugo Grotius than Thomas Hobbes – was articulated by the so-called "English school of international relations theory" such as Martin Wight in his book Power Politics (1946, 1978) and Hedley Bull in The Anarchical Society (1977).

As the maintenance of a balance of power could in some circumstances require a willingness to go to war, some critics saw the idea of a balance of power as promoting war rather than promoting peace. This was a radical critique of those supporters of the Allied and Associated Powers who justified entry into World War I on the grounds that it was necessary to preserve the balance of power in Europe from a German bid for hegemony.

In the second half of the 20th century, and especially during the cold war, a particular form of balance of power – mutual nuclear deterrence – emerged as a widely held doctrine on the key to peace between the great powers. Critics argued that the development of nuclear stockpiles increased the chances of war rather than peace, and that the "nuclear umbrella" made it "safe" for smaller wars (e.g. the Vietnam war and the Soviet invasion of Czechoslovakia to end the Prague Spring), so making such wars more likely.

Free trade, interdependence and globalization

It was a central tenet of classical liberalism, for example among English liberal thinkers of the late 19th and early 20th century, that free trade promoted peace. For example, the Cambridge economist John Maynard Keynes (1883–1946) said that he was "brought up" on this idea and held it unquestioned until at least the 1920s.[33] During the economic globalization in the decades leading up to World War I, writers such as Norman Angell argued that the growth of economic interdependence between the great powers made war between them futile and therefore unlikely. He made this argument in 1913. A year later Europe's economically interconnected states were embroiled in what would later become known as the First World War.[34]

These ideas have again come to prominence among liberal internationalists during the globalization of the late 20th and early 21st century.[35] These ideas have seen capitalism as consistent with, even conducive to, peace.

Game theory

The Peace & War Game is an approach in game theory to understand the relationship between peace and conflicts.

The iterated game hypotheses was originally used by academic groups and computer simulations to study possible strategies of cooperation and aggression.[36]

As peace makers became richer over time, it became clear that making war had greater costs than initially anticipated. One of the well studied strategies that acquired wealth more rapidly was based on Genghis Khan, i.e. a constant aggressor making war continually to gain resources. This led, in contrast, to the development of what's known as the "provokable nice guy strategy", a peace-maker until attacked, improved upon merely to win by occasional forgiveness even when attacked. By adding the results of all pairwise games for each player, one sees that multiple players gain wealth cooperating with each other while bleeding a constantly aggressive player.[37]

Socialism and managed capitalism

Socialist, communist, and left-wing liberal writers of the 19th and 20th centuries (e.g., Lenin, J.A. Hobson, John Strachey) argued that capitalism caused war (e.g. through promoting imperial or other economic rivalries that lead to international conflict). This led some to argue that international socialism was the key to peace.

However, in response to such writers in the 1930s who argued that capitalism caused war, the economist John Maynard Keynes (1883–1946) argued that managed capitalism could promote peace. This involved international coordination of fiscal/monetary policies, an international monetary system that did not pit the interests of countries against each other, and a high degree of freedom of trade. These ideas underlay Keynes's work during World War II that led to the creation of the International Monetary Fund and the World Bank at Bretton Woods in 1944, and later of the General Agreement on Tariffs and Trade (subsequently the World Trade Organization).[38]

Theory of 'active peace'

Borrowing from the teachings of Norwegian theorist Johan Galtung, one of the pioneers of the field of Peace Research, on 'Positive Peace',[39] and on the writings of Maine Quaker Gray Cox, a consortium of theorists, activists, and practitioners in the experimental John Woolman College initiative have arrived at a theory of "active peace". This theory posits in part that peace is part of a triad, which also includes justice and wholeness (or well-being), an interpretation consonant with scriptural scholarly interpretations of the meaning of the early Hebrew word shalom. Furthermore, the consortium have integrated Galtung's teaching of the meanings of the terms peacemaking, peacekeeping, and peacebuilding, to also fit into a triadic and interdependent formulation or structure. Vermont Quaker John V. Wilmerding posits five stages of growth applicable to individuals, communities, and societies, whereby one transcends first the 'surface' awareness that most people have of these kinds of issues, emerging successively into acquiescence, pacifism, passive resistance, active resistance, and finally into active peace, dedicating themselves to peacemaking, peacekeeping or peace building.[40]

International organization and law

One of the most influential theories of peace, especially since Woodrow Wilson led the creation of the League of Nations at the Paris Peace Conference of 1919, is that peace will be advanced if the intentional anarchy of states is replaced through the growth of international law promoted and enforced through international organizations such as the League of Nations, the United Nations, and other functional international organizations. One of the most important early exponents of this view was Sir Alfred Zimmern, for example in his 1936 book The League of Nations and the Rule of Law.[41]

Trans-national solidarity

Many "idealist" thinkers about international relations – e.g. in the traditions of Kant and Karl Marx – have argued that the key to peace is the growth of some form of solidarity between peoples (or classes of people) spanning the lines of cleavage between nations or states that lead to war.[42]

One version of this is the idea of promoting international understanding between nations through the international mobility of students – an idea most powerfully advanced by Cecil Rhodes in the creation of the Rhodes Scholarships, and his successors such as J. William Fulbright.[43]

Another theory is that peace can be developed among countries on the basis of active management of water resources.[44]

Lyotard post-modernism

Following Wolfgang Dietrich, Wolfgang Sützl[45] and the Innsbruck School of Peace Studies, some peace thinkers have abandoned any single and all-encompassing definition of peace. Rather, they promote the idea of many peaces. They argue that since no singular, correct definition of peace can exist, peace should be perceived as a plurality. This post-modern understanding of peace(s) was based on the philosophy of Jean Francois Lyotard. It served as a fundament for the more recent concept of trans-rational peace(s) and elicitive conflict transformation.

In 2008, Dietrich enlarged his approach of the many peaces to the so-called five families of peace interpretations: the energetic, moral, modern, post-modern and trans-rational approach.[46] Trans-rationality unites the rational and mechanistic understanding of modern peace in a relational and culture-based manner with spiritual narratives and energetic interpretations.[47] The systemic understanding of trans-rational peaces advocates a client-centred method of conflict transformation, the so-called elicitive approach.[48]

Calendar day

 • Peace day was founded as a day of peace, to recognize and honor and promote peace. Peace Day is commemorated each year at the United Nations, and by every organization that is associated with the United Nations.

Studies, rankings, and periods

Peace and conflict studies

Detail from Peace and Prosperity (1896), Elihu Vedder, Library of Congress Thomas Jefferson Building, Washington, D.C.

Peace and conflict studies is an academic field which identifies and analyses violent and nonviolent behaviours, as well as the structural mechanisms attending violent and non-violent social conflicts. This is to better understand the processes leading to a more desirable human condition.[49] One variation, Peace studies (irenology), is an interdisciplinary effort aiming at the prevention, de-escalation, and solution of conflicts. This contrasts with war studies (polemology), directed at the efficient attainment of victory in conflicts. Disciplines involved may include political science, geography, economics, psychology, sociology, international relations, history, anthropology, religious studies, and gender studies, as well as a variety of other disciplines.

Measurement and ranking

Although peace is widely perceived as something intangible, various organizations have been making efforts to quantify and measure it. The Global Peace Index produced by the Institute for Economics and Peace is a known effort to evaluate peacefulness in countries based on 23 indicators of the absence of violence and absence of the fear of violence.[50]

The last edition of the Index ranks 163 countries on their internal and external levels of peace.[51] According to the 2017 Global Peace Index, Iceland is the most peaceful country in the world while Syria is the least peaceful one.[52] Fragile States Index (formerly known as the Failed States Index) created by the Fund for Peace focuses on risk for instability or violence in 178 nations. This index measures how fragile a state is by 12 indicators and subindicators that evaluate aspects of politics, social economy, and military facets in countries.[53] The 2015 Failed State Index reports that the most fragile nation is South Sudan, and the least fragile one is Finland.[54] University of Maryland publishes the Peace and Conflict Instability Ledger in order to measure peace. It grades 163 countries with 5 indicators, and pays the most attention to risk of political instability or armed conflict over a three-year period. The most recent ledger shows that the most peaceful country is Slovenia on the contrary Afghanistan is the most conflicted nation. Besides indicated above reports from the Institute for Economics and Peace, Fund for Peace, and University of Maryland, other organizations including George Mason University release indexes that rank countries in terms of peacefulness.

Long periods

The longest continuing period of peace and neutrality among currently existing states is observed in Sweden since 1814 and in Switzerland, which has had an official policy of neutrality since 1815. This was made possible partly by the periods of relative peace in Europe and the world known as Pax Britannica (1815–1914), Pax Europaea/Pax Americana (since 1950s), and Pax Atomica (also since the 1950s).

Other examples of long periods of peace are:

See also

References

 1. ^ Dalai Lama XIV: Quotable Quotes Archived 17 September 2017 at the Wayback Machine Goodreads. Downloaded 15 September 2017
 2. ^ Benner, Jeff: Ancient Hebrew Research centre: http://www.ancient-hebrew.org/27_peace.html Archived 26 April 2014 at the Wayback Machine
 3. ^ Online Etymology Dictionary, "Peace" Archived 14 December 2013 at the Wayback Machine.
 4. ^ The Cambridge Ancient History, edited by John Boederman, Cambridge University Press, 1997, pg 832
 5. ^ Mycenaean Origin of Greek Mythology, Martin Nilsson, 1983 Univ of California Press, p. 48.
 6. ^ Amelia Dowler, Curator, British Museum; A History of the World; http://www.bbc.co.uk/ahistoryoftheworld/objects/7cEz771FSeOLptGIElaquA
 7. ^ Šmihula, Daniel (2013): The Use of Force in International Relations, p. 129, ISBN 978-80-224-1341-1.
 8. ^ "The Theory of Active Peace". internationalpeaceandconflict.org. Archived from the original on 25 July 2015.
 9. ^ Protect Heritage Now for Resilience and Peace
 10. ^ "UNESCO Legal Instruments: Second Protocol to the Hague Convention of 1954 for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict 1999".
 11. ^ UNESCO convenes Libyan and international experts meeting for the safeguard of Libya’s cultural heritage. UNESCO World Heritage Center - News, 21. Oktober 2011; Roger O’Keefe, Camille Péron, Tofig Musayev, Gianluca Ferrari "Protection of Cultural Property. Military Manual." UNESCO, 2016, p 73; Eric Gibson: The Destruction of Cultural Heritage Should be a War Crime. In: The Wall Street Journal, 2 March 2015; UNESCO Director-General calls for stronger cooperation for heritage protection at the Blue Shield International General Assembly. UNESCO, 13 September 2017.
 12. ^ UNIFIL - Action plan to preserve heritage sites during conflict, 12 Apr 2019.
 13. ^ "Austrian Armed Forces Mission in Lebanon" (in German).
 14. ^ Jyot Hosagrahar: Culture: at the heart of SDGs. UNESCO-Kurier, April-Juni 2017; Rick Szostak: The Causes of Economic Growth: Interdisciplinary Perspectives. Springer Science & Business Media, 2009, ISBN 9783540922827.
 15. ^ "The Role and Responsibilities of the Police" (PDF). Policy Studies Institute. p. xii. Retrieved 22 December 2009.
 16. ^ Lioe, Kim Eduard (3 December 2010). Armed Forces in Law Enforcement Operations? – The German and European Perspective (1989 ed.). Springer-Verlag Berlin Heidelberg. pp. 52–57. ISBN 978-3-642-15433-1.
 17. ^ Romm, Joseph J. (1993). Defining national security: the nonmilitary aspects. Pew Project on America's Task in a Changed World (Pew Project Series). Council on Foreign Relations. p. 122. ISBN 978-0-87609-135-7. Retrieved 22 September 2010.
 18. ^ a b Rogers, P (2010). Losing control : global security in the twenty-first century (3rd ed.). London: Pluto Press. ISBN 9780745329376. OCLC 658007519.
 19. ^ "Excerpt from the Will of Alfred Nobel". Nobel Foundation. Archived from the original on 26 October 2007. Retrieved 31 March 2008.
 20. ^ "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 9 June 2013. Retrieved 9 June 2013.CS1 maint: archived copy as title (link)
 21. ^ Cecil Rhodes's goal of Scholarships promoting peace highlighted – The Rhodes Scholarships Archived 22 September 2013 at the Wayback Machine. Various materials on peace by Warden of the Rhodes House Donald Markwell in Markwell, "Instincts to Lead": On Leadership, Peace, and Education. Connor Court, 2013.
 22. ^ E.g., Donald Markwell, John Maynard Keynes and International Relations: Economic Paths to War and Peace. Oxford: Oxford University Press, 2006.
 23. ^ http://www.politics.ox.ac.uk/materials/news/Fulbright_18May12_Arndt.pdf Archived 22 September 2013 at the Wayback Machine, "Archived copy". Archived from the original on 22 September 2013. Retrieved 26 September 2012.CS1 maint: archived copy as title (link)
 24. ^ See, e.g., "The Rhodes Scholarships of China" in Donald Markwell, "Instincts to Lead": On Leadership, Peace, and Education, Connor Court, 2013.
 25. ^ Benner, Jeff: Ancient Hebrew Research Center:http://www.ancient-hebrew.org/27_messiah.html Archived 26 April 2014 at the Wayback Machine>
 26. ^ "For to us a child is born, to us a son is given, and the government will be on his shoulders. And he will be called Wonderful Counselor, Mighty God, Everlasting Father, 'Prince of Peace'." [New International Version]
 27. ^ "peaceful quran". Archived from the original on 9 May 2016. Retrieved 22 April 2016.
 28. ^ "peaceful quran". Archived from the original on 9 May 2016. Retrieved 22 April 2016.
 29. ^ Essential Writings of Christian Mysticism Page 163. 2006. By Bernard McGinn.
 30. ^ R.K. Prabhu & U.R. Rao, editors; from section "The Gospel Of Sarvodaya" Archived 27 September 2011 at the Wayback Machine, of the book The Mind of Mahatma Gandhi Archived 20 December 2010 at the Wayback Machine, Ahemadabad, India, Revised Edition, 1967.
 31. ^ "The Peace Dome History". peacedome.org. Archived from the original on 2 February 2014. Retrieved 18 January 2014.
 32. ^ einaudi.cornell.edu Archived 22 October 2007 at the Wayback Machine
 33. ^ Quoted from Donald Markwell, John Maynard Keynes and International Relations: Economic Paths to War and Peace. Oxford: Oxford University Press, 2006, chapter 2.
 34. ^ https://www.nato.int/docu/review/articles/2019/01/14/the-end-of-the-great-illusion-norman-angell-and-the-founding-of-nato/index.html
 35. ^ For sources, see articles on liberalism and classical liberalism.
 36. ^ Shy, O., 1996, Industrial Organization: Theory and Applications, Cambridge, Mass.: The MIT Press.
 37. ^ N.R. Miller, "Nice Strategies Finish First: A Review of The Evolution of Cooperation", Politics and the Life Sciences, Association for Politics and the Life Sciences, 1985.
 38. ^ . See Donald Markwell. John Maynard Keynes and International Relations: Economic Paths to War and Peace. Oxford: Oxford University Press, 2006.
 39. ^ Galtung, J: Peace by peaceful means: peace and conflict, development and civilization, page 32. Sage Publications, 1996.
 40. ^ Wilmerding, John. "The Theory of Active Peace". Archived from the original on 20 June 2009. Retrieved 7 February 2010.
 41. ^ Macmillan, 1936.
 42. ^ See, e.g., Sir Harry Hinsley. Power and the Pursuit of Peace, Cambridge: Cambridge University Press, 1962.
 43. ^ Discussed above. See, e.g., Donald Markwell. "Instincts to Lead": On Leadership, Peace, and Education (2013).
 44. ^ "Publications – Strategic Foresight Group, Think Tank, Global Policy, Global affairs research, Water Conflict studies, global policy strategies, strategic policy group, global future studies". strategicforesight.com. Archived from the original on 1 November 2016. Retrieved 2 November 2016.
 45. ^ Wolfgang Dietrich/Wolfgang Sützl: A Call for Many Peaces; in: Dietrich, Wolfgang, Josefina Echavarría Alvarez, Norbert Koppensteiner eds.: Key Texts of Peace Studies; LIT Münster, Vienna, 2006
 46. ^ Wolfgang Dietrich: Interpretations of Peace in History and Culture; Palgrave Macmillan, London, 2012
 47. ^ Wolfgang Dietrich, Josefina Echavarría Alvarez, Gustavo Esteva, Daniela Ingruber, Norbert Koppensteiner eds.: The Palgrave International Handbook of Peace Studies. A Cultural Approach; Palgrave MacMillan London, 2011
 48. ^ John Paul Lederach: Preparing for Peace; Syracuse University Press, 1996
 49. ^ Dugan, 1989: 74
 50. ^ "Vision of Humanity". visionofhumanity.org. Archived from the original on 22 February 2011. Retrieved 15 December 2013.
 51. ^ Jethro Mullen (25 June 2015). "Study: Iceland is the most peaceful nation in the world". CNN.com. Archived from the original on 7 August 2015. Retrieved 6 August 2015.
 52. ^ "These are the most peaceful countries in the world". World Economic Forum. Archived from the original on 15 July 2017. Retrieved 14 July 2017.
 53. ^ "Fragile States 2014". foreignpolicy.com. Foreign Policy. Archived from the original on 17 March 2017. Retrieved 10 March 2017.
 54. ^ "South Sudan Tops List of World's Fragile States – Again". VOA. Archived from the original on 13 August 2015. Retrieved 6 August 2015.

Notes

 • Sir Norman Angell. The Great Illusion. 1909.
 • Raymond Aron, Peace and War. London: Weidenfeld & Nicolson, 1966
 • Hedley Bull. The Anarchical Society. Macmillan, 1977.
 • Sir Herbert Butterfield. Christianity, Diplomacy and War. 1952.
 • Martin Ceadel. Pacifism in Britain, 1914–1945: The Defining of a Faith. Oxford: Clarendon Press, 1980.
 • Martin Ceadel. Semi-Detached Idealists: The British Peace Movement and International Relations, 1854–1945. Oxford: Oxford University Press, 2000.
 • Martin Ceadel. The Origins of War Prevention: The British Peace Movement and International Relations, 1730–1854. Oxford: Oxford University Press, 1996.
 • Martin Ceadel. Thinking about Peace and War. Oxford: Oxford University Press, 1987.
 • Inis L. Claude, Jr. Swords into Ploughshares: The Problems and Progress of International Organization. 1971.
 • Michael W. Doyle. Ways of War and Peace: Realism, Liberalism, and Socialism. W.W. Norton, 1997.
 • Sir Harry Hinsley. Power and the Pursuit of Peace. Cambridge: Cambridge University Press, 1962.
 • Andrew Hurrell. On Global Order. Oxford: Oxford University Press, 2008.
 • Immanuel Kant. Perpetual Peace. 1795.
 • Donald Markwell. John Maynard Keynes and International Relations: Economic Paths to War and Peace. Oxford: Oxford University Press, 2006.
 • Donald Markwell. "Instincts to Lead": On Leadership, Peace, and Education. Connor Court, 2013.
 • Hans Morgenthau. Politics Among Nations. 1948.
 • Steven Pinker. The Better Angels of Our Nature: Why Violence Has Declined. Viking, 2011.
 • Sir Alfred Zimmern. The League of Nations and the Rule of Law. Macmillan, 1936.
 • Kenneth Waltz. Man, the State and War. Princeton: Princeton University Press, 1978.
 • Michael Walzer. Just and Unjust War. Basic Books, 1977.
 • J. Whalan. How Peace Operations Work. Oxford University Press, 2013.
 • Martin Wight. Power Politics. 1946 (2nd edition, 1978).
 • Letter from Birmingham Jail by Rev. Martin Luther King Jr.
 • "Pennsylvania, A History of the Commonwealth," esp. pg. 109, edited by Randall M. Miller and William Pencak, The Pennsylvania State University Press, 2002.
 • Peaceful Societies, Alternatives to Violence and War Short profiles on 25 peaceful societies.
 • The Path to Peace, by Laure Paquette
 • Prefaces to Peace: a Symposium [i.e. anthology], Consisting of [works by] Wendell L. Willkie, Herbert Hoover and Hugh Gibson, Henry A. Wallace, [and] Sumner Welles. "Cooperatively published by Simon and Schuster; Doubleday, Doran, and Co.; Reynal & Hitchcock; [and] Columbia University Press", [194-]. xii, 437 p.

External links