صدای سکوت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


صدای سکوت نام کتابی است که مجموعه‌ای از تصاویر به همراه تعدادی عکس از حواشی واقعه حلبچه را شامل می‌شود. واقعه حلبچه به عنوان فاجعه قرن بیستم به شمار می آید. هواپیماهای صدام حسین رئیس جمهور وقت عراق در ۱۶ مارس ۱۹۸۸ شهر کرد نشین حلبچه در شمال عراق را هدف حمله وسیع بمباران شیمیایی قرار داد در این رویداد حدود ۵ هزار نفر از مردم این شهر از جمله صدها کودک جان باختند و تعداد بیشماری نیز در اثر حمله شیمیائی مصدوم شدند.

بسیاری از این مصدومان بتدریج مبتلا به بیماریهای تنفسی، مشکلات بینائی و سایر موارد مرتبط شدند.

عکاس خبرگزاری جمهوری اسلامی که هم زمان با بمباران، در کوچه‌های حلبچه حضور داشته‌است عکسهائی از قربانیان حلبچه را ثبت می‌کند، انتشار این عکسها به دلیل آنکه در لحظه مرگ قربانیان ثبت شده است تکان دهنده و مؤثر بر افکار عمومی جهان بود.

عکس عمر خاور (مرد کردی که کودکی را در آغوش دارد) از نمونه‌های این عکسها به شمار می آید که تندیس همین تصویر در چند جای حلبچه ساخته ونصب شده‌است.

احمد ناطقی ۲۱ سال پس از این فاجعه به حلبچه سفر می‌کند.

حلبچه دستخوش تحولاتی شده‌است اما کوچه‌های اصلی این فاجعه اکثراً دست نخورده باقی‌مانده‌اند.

عکاس نمایشگاهی از عکسهای فاجعه را در همان محلهای وقوع حادثه برپا می‌کند و دوباره از حضور مردم در این نمایشگاه خیابانی تصاویری راثبت می‌کند.

وی همچنین طی دو سال برای یافتن بازماندگانی که در تصاویر وجود دارند تلاش می‌کند و در این جستجو ۷ نفر از بازماندگان را یافته و در همان محلها از آنان عکاسی می‌کند.

مجموعه این تصاویر منجر به انتشار کتابی به نام صدای سکوت شد .

منابع[ویرایش]

ناطقی، احمد. http://opac.nlai.ir/opac-prod/search/briefListSearch.do?command=FULL_VIEW&id=1898672&pageStatus=0&sortKeyValue1=sortkey_title&sortKeyValue2=sortkey_author صدای سکوت ]. تهران: انتشارات سرا سیمرغ سحر، ۱۳۸۹ ۴-۱-۹۱۲۳۴-۶۰۰-ISBN ۹۷۸.

http://gera270.com/index.php?option=com_content&view=article&id=339:1390-03-29-12-33-16 &catid=35٪۳A۱۳۹۰-۰۳-۲۴-۱۳-۵۶-۲۰&Itemid=1

خبرگزاری کتاب ایران http://www.ibna.ir/vdcjivea.uqetxzsffu.html

پایگاه اطلاع رسانی قربانیان سلاحهای شیمیائی http://www.chemical-victims.com/DesktopModules/News/NewsView.aspx?TabID=3961&Site=chemical&Lang=fa-IR&ItemID=55842&mid=12546&wVersion=Staging