صدای روسیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

صدای روسیه (به روسی: Голос России) رادیو بین‌المللی حکومت روسیه است که هم‌اکنون به ۳۸ زبان برنامه پخش می‌کند. این رادیو در دوران حکومت شوروی با نام رادیو مسکو در سال ۱۹۲۹ تأسیس شد.

راديو مسكو(فارسی) براي اولين بار در 23 ژوئن سال 1941، يك روز پس از حمله آلمان فاشيست به اتحاد شوروي به زبان فارسي “سخن گفت”. در چنين روزي بالاخره ايده پخش برنامه ها براي همسايه جنوبي جامه عمل پوشيد.

اولين برنامه 15 دقيقه اي راديو مسكو به زبان فارسي عمدتاً به اخبار دفتر اطلاعاتي شوروي اختصاص داشت. وضعيت در سپتامبر سال 1941 تغيير نمود و برنامه ها تا يك ساعت افزايش يافتند و هدف عمده از پخش آنها توضيح سياست اتحاد شوروي نسبت به ايران بود. در سالهاي بعدي برنامه هاي راديو مسكو به زبان فارسي متنوع تر شد. البته بيشتر بر تبليغات دستاوردهاي مردم شوروي در توسعه اقتصاد داخلي و موفقيت ها در سياست خارجي تأكيد مي شد. همانا در اين زمان حجم برنامه ها تا سه ساعت افزايش يافت. در نامه هاي آن زمان شنوندگان راديو مسكو بويژه بر لحن دوستانه و صحيح اين راديو و احترام به تاريخ غني و سنن ملي مردم ايران تأكيد شده است.

راديو مسكو نقش مهمي در زمان انقلاب سال 1979 ايران ايفا كرد. راديو مسكو اخبار مربوط به وضعيت شكل گرفته در ايران و پيرامون آن را به سرعت به اطلاع شنوندگان مي رساند.

با فروپاشي اتحاد جماهير شوروي سوسياليستي و استقلال روسيه، مناسبات روسيه و ايران شكل جديدي بخود گرفت و حسن همجواري و همكاري در عرصه هاي مختلف هسته آن را تشكيل داد. قابل ذكر است كه شنوندگان ايراني توجه زيادي به ادبيات، فرهنگ و علم روسيه مبذول مي دارند. انعكاس اين توجه در پيدايش يكسري برنامه هاي جديد در موضوعات گوناگون از جمله ادبي و موزيكال و فرهنگي مشاهده مي شود. وجود شنوندگان ايراني در فهرست برندگان جوايز اول مسابقه 850 مين سالگرد مسكو و مسابقه ديگري كه به 200 مين سالگرد پوشكين اختصاص داشت، نشاندهنده توجه آنها به برنامه هاي اين بخش و كلاً كشور روسيه است.

طي بيش از 60 سال پخش برنامه به زبان فارسي، راديو مسكو نام هاي كساني را در خاطره خود محفوظ نگه داشته است كه سهم وزيني در راه اندازي بخش فارسي راديو مسكو ايفا نمودند. اينها هم مهاجران ايراني بودند و هم روس هاي مسلط به زبان فارسي كه تعداد زيادي از آنها ديگر در قيد حيات نيستند.

نسل جديد كارمندان به جاي آنها در بخش فارسي راديو مسكو در تلاشند تا برنامه هاي راديو مسكو همچنان از لحن دوستانه و صحيح برخوردار باشند و اخبار روز و اطلاعات فوري در اختيار شنوندگان قرار داده شوند و امكان آن فراهم شود تا آنها شخصاً بتوانند به نتايج درست و صحيح از اخبار دريافتي در رابطه با حوادث و رويدادهايي كه هم در روسيه و هم در كشورهاي ديگر اتفاق مي افتند نائل آيند. [۱]

لازم بذکر است در حال حاضر رادیو و صدای روسیه به خبرگزاری و رادیوی اسپوتنیک (Sputnik) تغییر نام یافته است.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]