سنگ‌نوردی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از صخره‌نوردی)
پرش به: ناوبری، جستجو

سنگ‌نوردی یا صخره نوردی نوعی ورزش و تفریح که فرد با استفاده از طناب و ابزار مخصوص به بالا رفتن از صخره‌های طبیعی یا دیواره‌های سالنی می‌پردازد.

رشته‌های سنگ‌نوردی[ویرایش]

دیواره‌نوردی[ویرایش]

صعود چند مرحله‌ای با ابزارگذاری به بالای دیواره‌های مرتفع (چندین طول طناب)، که معمولاً به زمانی بیش از یک روز نیاز دارد. دیواره‌نوردی خود دارای انواع متفاوتی از قبیل صعود مصنوعی و صعود کلاسیک است. این سبک‌ها از لحاظ نوع حمایت‌های میانی و میزان اتکای صعودکننده به ابزارها یا توان بدنی خود از هم متمایزند.پارک ملی یوسیمیتی یکی از مشهورترین مکان‌های دیواره‌نوردی می‌باشد.

سنگ‌نوردی اسپورت[ویرایش]

سنگ‌نوردی اسپورت صعودهای کوتاه (میانگین ۲۵ متر) با حمایت طناب از زمین، که صعودکننده تنها به توان بدنی خود متکی می‌باشد.

Escalade-ceou.jpg

بولدرینگ(Bouldering)[ویرایش]

صعود مسیرهای بسیار کوتاه (تا ۱۵ حرکت) ولی با تکنیک و مهارت. در بولدرینگ حمایت با طناب انجام نمی‌شود و در عوض از تشک‌های مخصوص استفاده می‌شود.

سنگ نوردی سالنی[ویرایش]

سنگ نوردی سالنی (که نام رسمی آن صعودهای ورزشی است) در ابتدا تلاشی برای شبیه سازی سنگ نوردی اسپورت در طبیعت بود که به تدریج به رشتۀ ورزشی مستقلی تبدیل شد. دیواره‌های سنگ نوردی سالنی از جنس فایبر گلاس یا چوب هستند. گیره‌های مصنوعی به وسیلۀ پیچ و مهره روی این دیواره‌ها نصب می‌شوند.این رشته در حال حاضر تحت نظر فدراسیون جهانی صعود های ورزشی به نام IFSC فعالیت می‌کند. سه رشتۀ اصلی صعودهای ورزشی عبارت اند از:

سرطناب[ویرایش]

سنگ‌نوردی سالنی(سرطناب)

سرطناب یا "سختی مسیر" عمده ترین رشته ی سنگ نوردی سالنی است. در این رشته فرد مسیری روی دیواره بلند را صعود می کند و در حین صعود، طناب متصل به هارنس (صندلی صعود) را یک به یک در حمایت های میانی (اسلینگ) می اندازد. امتیاز فرد با تعداد گیره هایی که گرفته‌است مشخص می شود.

سرعت[ویرایش]

در رشته ی سرعت، فرد مسیر سرعت استاندارد تعیین شده توسط فدراسیون جهانی روی دیواره ی ۱۵ متری را با حمایت از بالا به سرعت صعود می کند. رکورد جهانی در قسمت مردان در حال حاضر 5.60(Danyl Boldyrev) ثانیه است.

بولدرینگ(Bouldering)[ویرایش]

همانند بولدرینگ طبیعی، فرد مسیر های کوتاه و مهارتی را روی دیواره صعود می کند. حمایت با طناب انجام نمی‌شود و صعود کننده روی تشک می افتد. در رقابت های بولدرینگ، بر خلاف سرطناب، فرد می تواند بیشتر از یک تلاش روی مسیر داشته باشد. امتیاز فرد با تعداد مسیر های کامل شده و تعداد تلاش های لازم مشخص می شود.

درجه سختی مسیر[ویرایش]

درجه سختی مسیر های اسپورت طبیعی و مسیر های بلند سالنی باعدد ۵ (از ۱ تا ۴ مربوط به کوه نوردی است) و بعد از آن عددی بین ۹ تا ۱۵ مشخص می شود.در آخر حروف a,b،c,d برای تقسیم بندی هرعدد به کارمی رود. برای مثال: ۵.۱۰c. مسیرهای ۵.۹ برای آموزش به مبتدیان به کار می روند. ۵.۱۰ و ۵.۱۱ کمی پیشرفته ترند و برای مسابقات سطح پایین استفاده می شوند. ۵.۱۲ و ۵.۱۳ مخصوص مسابقات سطح بالاترند و ۵.۱۴ و ۵.۱۵ سخت ترین مسیر های صعود شده هستند.

سنگ نوردی سالنی در ایران[ویرایش]

رشته صعود های ورزشی در ایران تحت نظر فدراسیون کوه نوردی و صعود های ورزشی فعالیت می کند.رضا علی پور شنا زندی فر از سنگنوردان قزوین در مسابقات قهرمانی جهان که در چین برگزار شد توانست با ثبت رکورد ۶ ثانیه و ۲۴ صدم ثانیه مدال طلای جهان را در رشته سرعت را برای اولین بار به نام ایران کسب کند .[۱][۲] او همچنین در سال ۲۰۱۴ در جریان مسابقات سنگنوردی سرعت قهرمانی جهان در شهر خیخون کشور اسپانیا توانست با ثبت رکورد ۵ ثانیه و ۹۷ صدم ثانیه رکورد ایران را که متعلق به خودش بود به میزان 3 صدم ثانیه ارتقاء دهد.[۳] فدراسیون جهانی سنگنوردی بخاطر سرعت بالای او لقب یوزپلنگ ایرانی را به وی داده است.[۴][۵] همچنین مهدی علی پور شنا زندی فر از سنگنوردان قزوین در مسابقات قهرمانی جوانان جهان که در آرکو-ایتالیا برگزار شد توانست با ثبت رکورد ۶ ثانیه و ۶۳ صدم ثانیه مدال نقره جهان را در رشته سرعت را برای اولین بار به نام ایران در رده جوانان کسب کند.[۶][۷] در مرداد ماه سال 1390 برای اولین بار تیم ملی بزرگسالان متشکل از هفت مرد و سه زن به رقابت های جهانی در آرکو، ایتالیا اعزام شد.[۸] دراین مسابقات حمید رضا توزنده جانی رتبهٔ دوازدهم سرعت و داوود رکابی رتبهٔ بیست و یکم سرطناب را به دست آوردند.[۹][۱۰]
همچنین مسابقات سنگنوردی قهرمانی آسیا که به میزبانی ایران و در پارک ملت تهران برگزار شد[۱۱] ، در بخش خانم ها فرناز اسماعیل زاده موفق به کسب مدال طلای آسیا[۱۲] و در بخش آقایان رضا علیپور موفق به کسب مدال نقره آسیا در رشته سرعت شدند.[۱۳] و نیز غلامعلی برات زاده با کسب دو مدال طلا در در رشته‌های «بولدرینگ» و «سرطناب» عنوان بهترین شرکت کننده را کسب کرد[۱۴]. تیم ملی ایران نیز با کسب ۱۰۲۱ امتیاز قهرمان آسیا شد و تیم های چین و قزاقستان مشترکاً دوم شدند.[۱۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, «Rock climbing,» Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Rock_climbing&oldid=208143161

 1. «اولین مدال جهانی تاریخ سنگ‌نوردی «ایران» طلایی شد/«علیپور» قهرمان جام جهانی». فدراسیون کوهنوردی و صعود‌های ورزشی جمهوری اسلامی ایران، ۱۳۹۲/۷/۲۴. 
 2. «رضا علیپور سنگنورد قزوینی، قهرمان جهان شد». کوه نیوز، ۱۳۹۲/۷/۲۴. 
 3. «مدال طلای جام جهانی سنگ‌نوردی بر سینه «رضا علیپور»/بهبود رکورد سرعت ایران». فدراسیون کوهنوردی و صعود‌های ورزشی جمهوری اسلامی ایران، ۱۳۹۴/۷/۲۵. 
 4. «یوزپلنگ ایرانی». باشگاه خبرنگاران جوان، ۱۳۹۴/۶/۲۶. 
 5. «بی توجهی به «یوز ایرانی» که 5 مدال جهانی دارد». خبرگزاری فارس، ۱۳۹۴/۵/۲۱. 
 6. «کسب مدال نقره نوجوانان جهان توسط «مهدی علیپور» / «آرکو» ایتالیا - See more at: http://msfi.ir/1240.html#sthash.1ZOhnOJO.dpuf». فدراسیون کوهنوردی و صعود‌های ورزشی جمهوری اسلامی ایران، ۱۳۹۴/۶/۱۳. 
 7. «IFSC World Youth Championships-Arco(ITA)-2015-». International Federation of sport climbing، 4/9/2015. 
 8. ترکیب نهایی تیم ملی سنگ نوردی اعزامی به رقابت های جهانی ایتالیا اعلام شد
 9. IFSC - International Federation of Sport Climbing: General result M E N speed
 10. IFSC - International Federation of Sport Climbing: General result M E N lead
 11. «مسابقات سنگ‌نوردی قهرمانی آسیا رسماً در پارک ملت تهران آغاز شد». فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی جمهوری اسلامی ایران. بازبینی‌شده در ۱۳۹۲/۰۳/۰۴. 
 12. «سرعت «فرناز اسماعیل زاده» همه را به هیجان آورد». فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی جمهوری اسلامی ایران. بازبینی‌شده در ۱۳۹۲/۰۳/۰۴. 
 13. «رضا علیپور و کسب مدال نقرۀ سرعت آسیا». فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی جمهوری اسلامی ایران، ۱۳۹۲/۰۳/۰۳. بازبینی‌شده در ۱۳۹۲/۰۳/۰۴. 
 14. ««غلامعلی برات زاده»؛ بهترین بهترین‌ها». فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی جمهوری اسلامی ایران. بازبینی‌شده در ۱۳۹۲/۰۳/۰۴. 
 15. ««ایران» قهرمان «آسیا» شد». فدراسیون کوهنوردی و صعود های ورزشی جمهوری اسلامی. بازبینی‌شده در ۱۳۹۲/۰۳/۰۴.