شیگیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Большой шигирский идол.jpg

شیگیر ،(Shigir Idol) نام مجسمه روسی ای با قدمت ۱۱ هزار سال، قدیمی‌ترین مجسمه چوبی است که تا به حال کشف شده است.

به عبارت دیگر، این مجسمه (بُت)، بیش از ۲ برابر اهرام ثلاثه و بیش از ۴ برابر تخت جمشید قدمت دارد. ارتفاع مجسمه شیگیر ۵ متر و ۳۰ سانت بوده، اما تکه‌هایی از آن در زمان شوروی از بین رفت و امروزه فقط ۲ متر و ۸۰ سانت آن باقی مانده است. دانشمندان معتقدند که چوب این مجسمه متعلق به یک درخت سیاه‌کاج ۱۵۷ ساله بوده که توسط ابزار سنگی برش داده شده.

روی سطح مجسمه طرح‌های هندسی تکراری حک شده‌اند که می‌تواند بیان کننده عقاید آن فرهنگ یا نشان قبیله ای باشد. مجسمه شیگیر در سال ۱۸۹۰ میلادی درشهر کیروفگراد (سیبری غربی) و در عمق ۴ متری از سطح یک لجن‌زار کشف شد و امروزه در موزه تاریخ یکاترینبورگ نگهداری می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

thub

در دوران میان‌سنگی که مجسمه شیگیر به آن دوره تعلق دارد، به دلیل پایان عصر یخبندان و عقب‌نشینی یخچال‌ها، آب و هوای جهان معتدل تر شده و زمینه برای تولید و نگهداری خوراک بیشتر و در نتیجه اسکان و مدنیت و در نهایت، سیطره بشر بر کره خاکی فراهم شده بود.

مردمان آن دوران جادوباور بودند. روس‌ها تا کمی بیش از هزار سال پیش، و قبل از ورود مسیحیت، شمن‌باور بودند. بعضی از مراسم مذهبی و ملی روسیه امروزی، مانند ماسلنیتسا و ایوان کوپالا ریشه در همین اعتقادات شمن‌باوری دارد.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. ترجمه ویکی‌پدیای روسی