پرش به محتوا

شیوه لوکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شیوهٔ لوکی (به انگلیسی: Method of loci) یکی از الگوهای کاربردی بهبود حافظه (جانداران) است که در آن از تصویرسازی و حافظهٔ فضایی استفاده می‌شود. در این شیوه، از اطلاعات محیطیِ آشنا برای یادآوری سریع اطلاعات جدید بهره‌گیری می‌شود. شیوهٔ لوکی نام‌های دیگری نظیر سفر حافظه، قصر حافظه، کاخ حافظه و کاخ ذهنی نیز دارد. شیوهٔ لوکی ابزاری یادیار است که ریشهٔ آن به حدود ۲۵۰۰ سال پیش در یونان و روم باستان بر می‌گردد.[۱][۲] بسیاری از قهرمانان در مسابقات به خاطرسپاری ادعا کرده‌اند که از این شیوه برای حفظ کردن فهرست واژگان، اعداد و نیز چهره‌ها استفاده می‌کنند.[۳]

عبارت شیوهٔ لوکی در آثار تخصصی در حوزه‌های روان‌شناسی و نورولوژی به کار برده می‌شود. حتی در آثار مختلف مربوط به حوزهٔ بلاغت، منطق و فلسفه تا نیمهٔ اول قرن نوزدهم نیز می‌توان این عبارت را یافت.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «Using a 2,500-year-old method, you, too, can become a memory athlete» (به انگلیسی). Washington Post. ۲۰۲۳-۰۵-۲۴. شاپا 0190-8286. دریافت‌شده در ۲۰۲۴-۰۴-۳۰.
  2. Cobb، Jeff (۲۰۲۱-۱۰-۲۷). «How to Use the Method of Loci – The 2500-Year-Old Memory Hack». Mission to Learn - Lifelong Learning Blog (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۴-۰۴-۳۰.
  3. «How Do You Train Your Memory Like a Memory Champion? | Iris Reading» (به انگلیسی). ۲۰۲۳-۰۳-۲۶. دریافت‌شده در ۲۰۲۴-۰۴-۳۰.