شیطان و خدا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شیطان و خدا
The Devil and the Good Lord (French edition).jpg
نویسنده(ها)ژان پل سارتر
برگرداننده(ها)ابوالحسن نجفی
زبانفرانسوی
موضوع(ها)ادبیات
گونه(های) ادبینمایش‌نامه
تاریخ نشر
۱۹۵۱
تاریخ نشر فارسی: ۱۳۴۵

شیطان و خدا (به فرانسوی: Le Diable et le Bon Dieu) نام نمایش‌نامه است که توسط ژان پل سارتر، فیلسوف اهل فرانسه در سال ۱۹۵۱ میلادی نوشته شده‌است.

داستان

موضوع این نمایشنامه سرگذشت مردی است که می‌خواهد آزادانه اول «بدی» را و سپس «خوبی» را تجربه کند. پس نخست شیطان و سپس خدا را سرمشق خود قرار می‌دهد. اما بیهودگی این انتخاب را درمی‌یابد؛ زیرا کاری عبث است که در انزواء و به دور از جامعه صورت می‌گیرد. صحنه وقایع در آلمان دوره رنسانس می‌باشد در آن زمان که زمین‌داران با زمین‌داران و روستائیان با زمین‌داران می‌جنگند. گوتس، سردار جنگ، که فرزند حرام‌زاده مادری از طبقه اشراف و پدری از طبقه دهقان است، نخست تصمیم گرفته است که بدی کند؛ دست به غارت می‌زند و می‌جنگد و به یارانش خیانت می‌کند؛ ولی سرانجام بدی به نظرش یکنواخت می‌آید و از اینکه همواره باید رذالتهای تازه‌ای ابداع کند خسته می‌شود. در رویارویی با کشیشی که هاینریش نام دارد تصمیم می‌گیرد که از این پس خوبی کند و مرد مقدسی شود. اما انگیزه او عشق به بشر نمی‌باشد، بلکه میل رسیدن به جایگاه است…[۱]

پانویس

  1. «دانلود کتاب «نمایشنامه» شیطان و خدا، ژان پل سارتر». بایگانی‌شده از اصلی در ۶ ژوئیه ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۶ ژوئیه ۲۰۱۵.

منابع

پیوند به بیرون

متن کتاب شیطان و خدا، به‌صورت حروف‌چینی مجدد براساس نسخه چاپ ۱۳۵۱ ترجمه ابوالحسن نجفی، انتشارات نیل، قطع رقعی ۲۴۲ صفحه