شیطان و خدا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شیطان و خدا
The Devil and the Good Lord (French edition).jpg
نویسنده(ها)ژان پل سارتر
برگرداننده(ها)ابوالحسن نجفی
زبانفرانسوی
موضوع(ها)ادبیات
گونه(های) ادبینمایش‌نامه
تاریخ نشر
۱۹۵۱
تاریخ نشر فارسی: ۱۳۴۵

شیطان و خدا (به فرانسوی: Le Diable et le Bon Dieu) نام نمایش‌نامه است که توسط ژان پل سارتر، فیلسوف اهل فرانسه در سال ۱۹۵۱ میلادی نوشته شده‌است.

داستان[ویرایش]

موضوع این نمایشنامه سرگذشت مردی است که می‌خواهد آزادانه اول «بدی» را و سپس «خوبی» را تجربه کند. پس نخست شیطان و سپس خدا را سرمشق خود قرار می‌دهد. اما بیهودگی این انتخاب را درمی‌یابد؛ زیرا کاری عبث است که در انزواء و به دور از جامعه صورت می‌گیرد. صحنه وقایع در آلمان دوره رنسانس می‌باشد در آن زمان که زمین‌داران با زمین‌داران و روستائیان با زمین‌داران می‌جنگند. گوتس، سردار جنگ، که فرزند حرام‌زاده مادری از طبقه اشراف و پدری از طبقه دهقان است، نخست تصمیم گرفته است که بدی کند؛ دست به غارت می‌زند و می‌جنگد و به یارانش خیانت می‌کند؛ ولی سرانجام بدی به نظرش یکنواخت می‌آید و از اینکه همواره باید رذالتهای تازه‌ای ابداع کند خسته می‌شود. در رویارویی با کشیشی که هاینریش نام دارد تصمیم می‌گیرد که از این پس خوبی کند و مرد مقدسی شود. اما انگیزه او عشق به بشر نمی‌باشد، بلکه میل رسیدن به جایگاه است…[۱]

پانویس[ویرایش]

  1. «دانلود کتاب «نمایشنامه» شیطان و خدا، ژان پل سارتر». بایگانی‌شده از اصلی در ۶ ژوئیه ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۶ ژوئیه ۲۰۱۵.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

متن کتاب شیطان و خدا، به‌صورت حروف‌چینی مجدد براساس نسخه چاپ ۱۳۵۱ ترجمه ابوالحسن نجفی، انتشارات نیل، قطع رقعی ۲۴۲ صفحه