شیر دماغه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شیر دماغه
Cape Lion.jpg
شیر دماغه‌ای زنده در سال ۱۸۶۰، باغ گیاهان پاریس
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: گوشت‌خوارسانان
زیرراسته: گربه‌سانان
تیره: گربه‌ایان
زیرخانواده: پلنگیان
سرده: پلنگ‌مانندها
گونه: شیر
زیرگونه: P. l. melanochaitus
نام سه‌جمله‌ای
Panthera leo melanochaitus
(اسمیت، ۱۸۴۲)
مترادف

Panthera leo capensis

شیر دماغه (نام علمی: Panthera leo melanochaitus) زیرگونه‌ای منقرض‌شده از شیر است.[۱] علت نام‌گذاری این زیرگونه به این نام، زندگی کردن آن در نزدیکی دماغه امید نیک در آفریقا بوده‌است. شیر دماغه با حداکثر ۲/۸ متر طول و ۲۵۰ کیلوگرم وزن دومین زیرگونه بزرگ شیر پس از شیر بربری محسوب می‌شد.[۲] دیگر ویژگی خاص شیر دماغه داشتن گوش‌های لبه‌سیاه و نیز یالی تیره و پرپشت در جنس نر بود که نه تنها دور گردن حیوان را در بر می‌گرفت بلکه تا میانه شکم امتداد می‌یافت. مطالعات و پژوهش‌های اخیر از شیر دماغه به عنوان یک زیرگونه مستقل پشتیبانی نمی‌کنند و آن را به عنوان بخشی از جمعیت شیر ترانسفال (نام علمی: Panthera leo krugeri) معرفی می‌کنند.

گستره[ویرایش]

شیرهای دماغه در گستره‌ای زندگی می‌کردند که دماغه امید نیک در آفریقا را در بر می‌گرفت. این زیرگونه تنها زیرگونه‌ای از شیر نبود که در این ناحیه زندگی می‌کرد و گستره دقیق زندگیش نامشخص است ولی بیشتر در استان کیپ غربی و در نزدیکی کیپ‌تاون یافت می‌شد. یکی از واپسین نمونه‌ایی از این شیر که در آن منطقه دیده شد در ۱۸۵۸ کشته شد. در سال ۱۸۷۶ کاشف چکی، امیل هولوب، توله شیری خرید که دو سال بعد مرد.[۳]

منابع[ویرایش]

  1. «شیر دماغه(Panthera leo melanochaitus)». تارنمای انقراض. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ اکتبر ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۵ مه ۲۰۱۲.
  2. «Cape Lion». www.cs.mcgill.ca. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۳-۱۵.
  3. «موزه امیل هولوب». دریافت‌شده در ۲۶ مه ۲۰۱۲.