شیرین‌بیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
شیرین‌بیان
Illustration Glycyrrhiza glabra0.jpg
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاه
(طبقه‌بندی‌نشده): گیاهان گلدار
(طبقه‌بندی‌نشده): دولپه‌ای‌های نو
(طبقه‌بندی‌نشده): رزیدها
راسته: باقلاسانان
تیره: باقلاییان
زیرتیره: باقالی‌ها
تبار: Galegeae
سرده: شیرین بیان
گونه: G. glabra
نام علمی
Glycyrrhiza glabra
کارل لینه[۱]
مترادف‌ها
Hedysarum 3.jpg
Glycyrrhiza glabra

شیرین‌بیان (نام علمی: Glycyrrhiza glabra)، که به فارسی مَهْک گفته می‌شود، گیاهی خودرو از تیرهٔ سبزی‌آساها، بومی جنوب اروپا، شمال آفریقا و نواحی معتدل آسیا ست. در اکثر نقاط ایران خصوصاً در شهرستان خاتم مروست و نواحی شرقی و شمال شرقی و همچنین آذربایجان، سلسله جبال بختیاری و شهرستان اقلید به فراوانی می‌روید. برگ‌های آن مرکب است و از ۴ تا ۷ زوج برگ به اضافهٔ یک برگچهٔ انتهایی تشکیل یافته‌است که به سبب ترشح شیره، چسبنده‌اند. گلهایش مایل به آبی و میوه‌اش شامل ۵ تا ۶ دانهٔ مایل به قهوه‌ای است. ریشه و ساقهٔ زیرزمینی آن مصرف دارویی دارد.[۲] ریشه‌ها و ریزومهای این گیاه دارای پوستی قهوه‌ای‌رنگ یا سیاه و مغز زردرنگ است.

مشخصات[ویرایش]

شیرین‌بیان از زمرهٔ گیاهان بنشنی و بومی جنوب اروپا و قسمتهایی از آسیاست. این گیاه از رستنیهای علفی چندساله‌است. ارتفاع این گیاه تا یک متر و در نواحی معتدل تا دو متر می‌رسد. طول برگ‌های باریک آن از ۷ تا ۱۵ سانتیمتر است و شامل ۹ تا ۱۷ برگچه‌است. برگچه‌ها بیضوی بوده، کناره آن‌ها صاف است. گل‌های این گیاه به رنگهای ارغوانی، زرد یا بنفش یا آبی مایل به سفید است و به صورت مجتمع در انتهای ساقه‌های گل‌دهنده مشاهده می‌شود. زمان ظهور گل‌ها اوایل تابستان است. میوهٔ این گیاه، غلافی و مستطیل شکل به طول ۲ تا ۳ سانتیمتر است و معمولاً هر میوه دارای ۳ تا ۶ عدد دانهٔ لوبیاشکل است.

شیرین بیان انواع مختلف دارد:

 • گونه اسپانیایی «G. typical» که میوه آن صاف و بدون کرک است و ریزومهای قهوه‌ای به قطر ۶ تا ۱۸ میلی‌متر دارد.
 • گونه روسی «G. glandulifera» که برگ‌های آن چسبناک است و ریشه‌های متعدد به ضخامت ۵ سامتیمتر دارد. پوست ریشه آن فلس‌دار و قهوه‌ای رنگ است و شیرینی ملایم دارد.
 • گونه ترکی «G. pallida» که ضخامت ریشه آن حدود ۸ سانتیمتر است.
 • گونه ایرانی «G. violacca» که ریشه‌های آن نیز نسبتاً ضخیم است.

ترکیبات شیمیایی[ویرایش]

عصاره ریشه شیرین بیان دارای مقادیری گلوکز، ساکارز، آسپاراژین، مواد آلبومیدی، رزین و اسانس است و در پزشکی، داروسازی و صنایع غذایی و بهداشتی مصارف متعدد دارد.

تاریخچه[ویرایش]

بابلیان در حدود ۴۰۰۰ سال پیش شیرین بیان را به عنوان تقویت‌کننده بدن می‌شناخته‌اند. همچنین مصریان عهد باستان از ریشه آن عصاره تهیه می‌کرده‌اند؛ چنان‌که در سال ۱۹۲۳ میلادی از مقبره توتانخامون ریشهٔ این گیاه یافت شد. پزشکان مصر قدیم عصاره شیرین بیان را جهت کاستن از تلخی داروهای تلخ‌مزه و معالجه امراض کبد و دستگاه گوارش به کار می‌برده‌اند.[۳]

کشت و برداشت شیرین‌بیان[ویرایش]

شیرین بیان از جمله گیاهان دارویی خودروست و کمتر مورد کشت و کار قرار می‌گیرد. این گیاه نورپسند است و در مدت رویش به هوای گرم و رطوبت متوسط نیاز دارد؛ بنا بر این شرایط مطلوب برای رشد این گیاه، خاکهای حاصلخیز در زمین‌های کم ارتفاع (از سطح دریا)است که به خوبی زهکشی شده باشد (در مناطقی که سطح آب زمین بالاست). همچنین باید از آفتاب کافی برخوردار باشد.

روش تکثیر این گیاه تقسیم ریزوم و ریشهٔ آن است. در فصل پاییز (آبان‌ماه) ریزوم گیاهان سه تا چهارساله را پس از خروج از خاک به قطعات ۱۵ تا ۲۵ سانتیمتری تقسیم می‌کنند. سپس این قطعات را در ردیف‌هایی با فاصلهٔ ۶۰ تا ۸۰ سانتیمتر می‌کارند. فاصلهٔ مناسب ریزومها از هم ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر است. پس از کاشت باید آبیاری انجام گیرد.

با کاشت بذر نیز می‌توان به تکثیر این گیاه پرداخت.

برداشت ریشه‌های این گیاه در فصل پاییز سال سوم یا چهارم صورت می‌گیرد. این عمل در سطوح کم وسعت با استفاده از بیل و در سطوح وسیع با ماشین‌های مخصوص انجام می‌گیرد.

ریشه شیرین‌بیان[ویرایش]

ریشه بریده شده شیرین بیان

عصاره شیرین بیان تقریباً حاوی ۱۰۰ کالری در هر اونس (۳۵/۲۸ گرم) است. با جوشاندن ریشهٔ گیاه و تبخیر بخش عمدهٔ آب آن، ماده‌ای سیاه‌رنگ (مایل به قهوه‌ای) به دست می‌آید. این ماده به دو صورت جامد (عصاره) و شیره (رب سوس) عرضه می‌گردد.

کاربرد اصلی این ماده، (در کشورهای غربی) شیرین کردن فراورده‌های غذایی است؛ چون پنجاه برابر از قند (Sucrose) شیرین تر است و علاوه بر این، خواص دارویی دارد. ریشه خشکیده شیرین بیان را می‌توان به عنوان چاشنی جوید.

انواع تنقلات ساخته‌شده از عصاره شیرین‌بیان.

(در کشورهای غربی) طعم عصارهٔ شیرین‌بیان در انواع گسترده‌ای از تنقلات شیرین (همچون آب‌نبات) یافت می‌شود. محبوب‌ترین این شیرینی‌جات در انگلستان Liqourice allsorts است.

در قارهٔ اروپا (به غیر از انگلستان) آب‌نباتهایی با طعم تند و شور (فراورده با شیرین‌بیان) بر انواع دیگر ترجیح دارند. هرچند باید توجه داشت که طعم اغلب این‌گونه از تنقلات با روغن تخم انیسون (بادیان رومی) تقویت می‌شود و مقدار واقعی شیرین‌بیان در آن بسیار اندک است. به هر حال در هلند – که در آن آب‌نبات شیرین‌بیان موسوم به Drop (قطره) یکی از پرطرفدارترین انواع آب‌نباتهاست- فقط در اندکی از انواع متعدد این تنقلات عرضه شده به بازار، تخم انیسون (بادیان رومی) به کار می‌رود. گرچه مردم ترکیب آن با نعنا، جوهر نعنا یا برگ‌بو را نیز دوست دارند و آمیختن آن با کلراید آمونیوم نوعی آب‌نبات نمکی[۴] می‌سازد که به زبان هلندی به zout drop معروف است. پانتفرکت در یورکشایر نخستین محلی بود که ترکیب شیرین بیان با شکر به عنوان نوعی از شیرینی‌جات، به شکل امروزین مورد استفاده قرار گرفت. شیرینی پانتفرکت در اصل همان‌جا ساخته شد.

شیرین بیان در محاورهٔ مردم یورکشایر با عنوان اسپانیایی شناخته شد؛ ظاهراً به این سبب که راهبان اسپانیایی ریشهٔ شیرین بیان را درصومعهٔ ریوالکس در نزدیکی تیرسک پرورش دادند.

چاشنی شیرین بیان همچنین در نوشابه‌های غیرالکلی به کار می‌رود و نیز ته‌مزه‌ای مطبوع به بعضی جوشانده‌های گیاهی می‌بخشد. این امر همچنین در تغییر دادن مزه‌های نامطبوع برخی داروها نیز کاربرد دارد. جوانان هلندی اغلب خودشان نوشیدنی شیرین بیان را تهیه می‌کنند. همچنین نوشابهٔ محبوب هلندیها نوعی لیکور است که مادهٔ اصلی آن شیرین بیان است. مردم ایتالیا (خصوصاً در نواحی جنوبی) دوست دارند که از شیرین بیان به شکل طبیعی‌اش استفاده کنند؛ به این نحو که ریشهٔ این گیاه از زمین بیرون کشیده شده، پس از شسته شدن به عنوان خوشبوکنندهٔ دهان جویده می‌شود. در سراسر ایتالیا عصارهٔ خالص شیرین بیان (بدون افزودن شکر) به شکل قطعات کوچک سیاه‌رنگ مصرف می‌شود و طعم آن تلخ و تند است. در انگلستان و کالابریا نیز نحوهٔ استفاده از این ماده چنین است.

در آشپزی چینی شیرین بیان همچون چاشنی در پخت غذاهای مطبوع استفاده می‌شود و اغلب برای خوش‌طعم کردن سوپها و غذاهایی که در سوس سویا جوشانده می‌شود، به کار می‌رود.

شیرین بیان در سوریه نیز بسیار خواهان دارد و به صورت نوشیدنی در بازار عرضه می‌شود. این ماده همچنین عنصر اصلی نوشابه غیرالکلی بسیار معروف مصری موسوم به عرق سوس است.

کاربرد دارویی[ویرایش]

قسمت مورد استفادهٔ شیرین بیان ساقه‌های زیرزمینی و ریشه‌های گیاه است که دارای ترکیبات مختلفی است. مهم‌ترین ماده اصلی که موجب شیرینی شیرین بیان است، ترکیب موجود در ریشه‌های گیاه به نام اسید گلیسریزیک است که پنجاه برابر از شکر شیرین‌تر است و مقدار آن با توجه به شرایط محیطی و گونه گیاه بین ۵ تا ۲۰ درصد است. اسید گلیسریزیک[پانویس ۱] با افزایش سن گیاه افزایش می‌یابد. طعم عصاره بسته به انواع مختلف گیاه، متغیر است؛ مثلاً شیرین بیان اسپانیایی طعم ملایم دارد؛ در حالیکه شیرین بیان یونانی دارای طعمی نسبتاً تلخ است. عصاره این گیاه حاوی ترکیب گلیسیریزین،[پانویس ۲] اسید گلیسریزیک و نمک‌های پتاسیم و کلسیم است. اسید گلیسریزیک و گلیسیریزین برای درمان زخم‌های گوارشی مفید است. ریشه‌های این گیاه حاوی کومارین، فلاون، روغنهای فرار و استرول گیاهی نیز هست.

پودر ریشهٔ شیرین بیان (ریشهٔ خشک ساییدهٔ گیاه) خلط‌آوری مؤثر است و از زمان‌های باستان به این منظور مورد استفاده بوده‌است؛ مخصوصاً هندوها آن را در داروی Ayurvedic (برگرفته از کلمه سانسکریت ayur-veda به معنی علم حیات) به کار می‌برده‌اند (همچنین به عنوان خمیردندان) و به جاستی‌مادهو (Jastimadhu) معروف بوده‌است. ترکیبات موجود در ریشهٔ گیاه شیرین بیان در مقابله با پوسیدگی دندان نافع است. ترکیبات موجود در ریشهٔ گیاه خاصیت ضدمیکروبی دارد؛ بنا بر این می‌توان از شیرهٔ این گیاه به عنوان مادهٔ ضدپوسیدگی در محلول‌های شستشوی دهان و نیز خمیر دندان‌ها استفاده کرد.

در طب سنتی از این گیاه برای درمان اسپاسم عضلات و تورم، برونشیت، روماتیسم و ورم مفاصل استفاده می‌شود.

امروزه نیز عصارهٔ شیرین بیان یکی از اجزاء ترکیبی شربت سرفه به‌شمار می‌رود. این ماده به شکل طبیعی‌اش، در درمان زخمهای دهان و دستگاه گوارشی مفید است. شیرین بیان همچنین مدر (ادرارآور) و ملیّن است و می‌توان آن را به عنوان عامل ضدویروس موضعی برای زخم و التهاب زونا، چشم، دهان و دستگاه تناسلی به کار برد. مهم‌ترین خاصیت شیرین بیان، تأثیر بر دستگاه گوارش است. این گیاه درمان‌کننده ورم و زخم معده و اثنی‌عشر است و بر روی سرطان معده تأثیر مطلوب دارد. همچنین برای درمان سوءهاضمه و از بین بردن نفخ شکم مفید است.

شیرین بیان بر سیستم درون‌ریز بدن نیز تأثیرگذار است و مصرف آن ممکن است مقدار تستوسترون خونابه را کاهش دهد. با این حال مشخص نیست که آیا بر میزان تستوسترون آزاد نیز مؤثر است یا خیر.

یکی از خواص دارویی شیرین بیان خاصیت ضد لک و روشن‌کنندگی آن بر پوست است که در قالب کرم‌های مراقبت از پوست ارائه شده‌است.[۵]

احتیاطات مصرف[ویرایش]

مصرف بی رویهٔ شیرین بیان یا سایر فراورده‌های آن به سبب تحریک غدد فوق کلیوی و ترشح بیش از اندازهٔ هورمون آلدسترون ممنوع اعلام گردیده‌است. این حالت سبب عوارضی چون اختلال در فعالیت‌های متابولیسمی و بالا رفتن فشار خون می‌گردد. در صورت مصرف بیش از ۲۰ گرم در روز، بروز عوارض نامطلوب بعید نیست. استفادهٔ زیاد از شیرین بیان برای طحال نیز مضر است. مصرف بسیار بالای شیرین بیان ممکن است به بروز حالاتی خطرناک نظیر فشارخون و حتی سکتهٔ قلبی منجر شود.

برخی از افراد با مصرف زیاد شیرین‌بیان دچار درد عضله و عده‌ای دیگر با کرخت شدن دست و پا مواجه می‌شوند.

مصرف زیاد این ماده سبب افزایش وزن نیز می‌شود.

در صورت بالا بودن فشار خون یا ناراحتی کلیه، قلب یا کبد باید از مصرف شیرین بیان پرهیز کرد.

مصرف این گیاه و فراورده‌های آن برای زنانی که در دوران بارداری یا شیردهی‌اند، منع شده‌است.

البته با رعایت میزان معقول مصرف شیرین بیان می‌توان از بروز این مشکلات جلوگیری کرده، از خواص بسیار مفید آن بهره برد. در صورت لزوم مصرف طولانی‌مدت شیرین بیان، بهتر است آن را با کتیرا ترکیب کرد.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

واژه‌نامه[ویرایش]

 1. Glycyrrhetinic acid
 2. Glycyrrhizin

پانویس[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ "Glycyrrhiza glabra information from NPGS/GRIN". www.ars-grin.gov. Retrieved 6 March 2008. 
 2. فرهنگ معین
 3. بخشی از مقالهٔ عرقسوس در ویکی عربی
 4. http://en.wikipedia.org/wiki/Salty_liquorice
 5. «ساخت «کرم ضد لک روشن‌کننده» از عصاره شیرین‌بیان توسط محققان ایرانی». ۶ آبان ۱۳۹۳. 

منابع[ویرایش]

 • میرحیدر، حسین. معارف گیاهی. ج. ۳. چاپ اول. تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۷۳. ۵۳۲. 
 • فرهنگ معین، انتشارات امیر کبیر، تهران، ۱۳۶۲
 • قسمتی از مقالهٔ Liquorice در ویکی‌پدیای انگلیسی و عربی
 • Oxford Talking Dictionary. Copyright © ۱۹۹۸ The Learning Company, Inc


پیوند به بیرون[ویرایش]

Liquorice
Illustration Glycyrrhiza glabra0.jpg
Scientific classification
Kingdom: Plantae
(unranked): Angiosperms
(unranked): Eudicots
(unranked): Rosids
Order: Fabales
Family: Fabaceae
Subfamily: Faboideae
Genus: Glycyrrhiza
Species: G. glabra
Binomial name
Glycyrrhiza glabra
L.[1]
Synonyms[2][3][4]
 • Glycyrrhiza brachycarpa Boiss.
 • Glycyrrhiza glandulifera Waldst. & Kit.
 • Glycyrrhiza hirsuta Pall.
 • Glycyrrhiza pallida Boiss.
 • Glycyrrhiza violacea Boiss.

Liquorice (British English) or licorice (American English) (/ˈlɪkərɪʃ, -ɪs/ LIK-ər-is(h))[5] is the root of Glycyrrhiza glabra from which a sweet flavour can be extracted. The liquorice plant is an herbaceous perennial legume native to southern Europe and parts of Asia, such as India. It is not botanically related to anise, star anise, or fennel, which are sources of similar flavouring compounds. Liquorice flavours are used as candies or sweeteners, particularly in some European and Middle Eastern countries.

Liquorice extracts have been used in herbalism and traditional medicine.[6] Excessive consumption of liquorice (more than 2 mg/kg/day of pure glycyrrhizinic acid, a liquorice component) may result in adverse effects,[6] such as hypokalemia, increased blood pressure, and muscle weakness.[7]

Etymology

The word "liquorice" is derived (via the Old French licoresse) from the Greek γλυκύρριζα (glukurrhiza), meaning "sweet root",[8] from γλυκύς (glukus), "sweet"[9] and ῥίζα (rhiza), "root",[10][11] the name provided by Dioscorides.[12] It is usually spelled "liquorice" in Commonwealth usage, but "licorice" in the United States.

Description

It is a herbaceous perennial, growing to 1 m in height, with pinnate leaves about 7–15 cm (2.8–5.9 in) long, with 9–17 leaflets. The flowers are 0.8–1.2 cm (1312 in) long, purple to pale whitish blue, produced in a loose inflorescence. The fruit is an oblong pod, 2–3 cm (341 16 in) long, containing several seeds.[13] The roots are stoloniferous.[14]

Chemistry

Much of the sweetness in liquorice comes from glycyrrhizin

The scent of liquorice root comes from a complex and variable combination of compounds, of which anethole is up to 3% of total volatiles. Much of the sweetness in liquorice comes from glycyrrhizin, which has a sweet taste, 30–50 times the sweetness of sugar. The sweetness is very different from sugar, being less instant, tart, and lasting longer.

The isoflavene glabrene and the isoflavane glabridin, found in the roots of liquorice, are phytoestrogens.[15][16]

Cultivation and uses

Liquorice, which grows best in well-drained soils in deep valleys with full sun, is harvested in the autumn two to three years after planting.[13] Countries producing liquorice include India, Iran, Italy, Afghanistan, the People’s Republic of China, Pakistan, Iraq, Azerbaijan, Uzbekistan, Turkmenistan and Turkey.[17]

The world's leading manufacturer of liquorice products is M&F Worldwide, which manufactures more than 70% of the worldwide liquorice flavours sold to end users.[18]

Tobacco

Most liquorice was once used as a flavouring agent for tobacco for flavour enhancing and moistening agents in the manufacture of American blend cigarettes, moist snuff, chewing tobacco, and pipe tobacco.[17][19] Liquorice provided tobacco products with a natural sweetness and a distinctive flavour that blends readily with the natural and imitation flavouring components employed in the tobacco industry.[17] As of 2009, the US Food and Drug Administration banned the use of licorice as a "characterizing flavor" from manufactured tobacco products.[20]

Food and confectionery

Dried sticks of liquorice root

Liquorice flavour is found in a wide variety of candies or sweets. In most of these candies, the taste is reinforced by aniseed oil so the actual content of liquorice is very low. Liquorice confections are primarily purchased by consumers in the European Union.[17]

In the Netherlands, liquorice confectionery (drop) is one of the most popular forms of sweets. It is sold in many forms. Mixing it with mint, menthol, aniseed, or laurel is quite popular. Mixing it with ammonium chloride (salmiak) is also popular. A popular liquorice in the Netherlands is known as zoute drop (salty liquorice), but contains very little salt, i.e., sodium chloride.[21] The salty taste is due to ammonium chloride. Strong, salty sweets are also popular in Nordic countries.

Dried sticks of the liquorice root are also a traditional confectionery in their own right in the Netherlands, which has quickly waned in popularity in recent decades. They were sold simply as sticks of zoethout ('sweet wood') to chew on as a candy. Through chewing and suckling, the intensely sweet flavour is released. The sweetness is 30 to 50 times as strong as sucrose, without causing damage to teeth. Roughly since the 1970s, zoethout has become rarer in favor of easier to consume candies (including 'drop').

Pontefract in Yorkshire was the first place where liquorice mixed with sugar began to be used as a sweet in the same way it is in the modern day.[22] Pontefract cakes were originally made there. In County Durham, Yorkshire and Lancashire, it is colloquially known as 'Spanish', supposedly because Spanish monks grew liquorice root at Rievaulx Abbey near Thirsk.[23]

In Italy (particularly in the south), Spain and France, liquorice is popular in its natural form. The root of the plant is simply dug up, washed, dried, and chewed as a mouth freshener. Throughout Italy, unsweetened liquorice is consumed in the form of small black pieces made only from 100% pure liquorice extract; the taste is bitter. In Calabria a popular liqueur is made from pure liquorice extract. Liquorice is used in Syria and Egypt, where it is sold as a drink, in shops as well as street vendors.

Liquorice root chips

Research

Properties of glycyrrhizin are under preliminary research, such as for hepatitis C or topical treatment of psoriasis, but the low quality of studies as of 2017 prevents conclusions about efficacy and safety.[6][24]

Traditional medicine

In traditional Chinese medicine, liquorice (G. uralensis) is believed to "harmonize" the ingredients in a formula.[25] Liquorice has been used in Ayurveda for rejuvenation,[26] and in the belief it may aid jaundice or other diseases.[27] It is used as an expectorant in traditional medicine in Egypt.[28]

Toxicity

Its major dose-limiting toxicities are corticosteroid in nature, because of the inhibitory effect that its chief active constituents, glycyrrhizin and enoxolone, have on cortisol degradation, and include oedema, hypokalaemia, weight gain or loss, and hypertension.[29][30]

The United States Food and Drug Administration believes that foods containing liquorice and its derivatives (including glycyrrhizin) are safe if not consumed excessively. Other jurisdictions have suggested no more than 100 mg to 200 mg of glycyrrhizin per day, the equivalent of about 70 to 150 g (2.5 to 5.3 oz) of liquorice.[7] Licorice should not be used during pregnancy.[6]

Licorice poisoning

Licorice is an extract from the Glycyrrhiza glabra plant which contains glycyrrhizic acid, or GZA. GZA is made of one molecule of glycyrrhetic acid and two molecules of glucuronic acid.[31] The extracts from the root of the plant can also be referred to as licorice, sweet root, and glycyrrhiza extract. G. glabra grows in subtropical climates in Europe, the Middle East, and Western Asia. When administered orally, the product of glycyrrhetic acid is found in human urine whereas GZA is not.[31] This shows that glycyrrhetic acid is absorbed and metabolized in the intestines in humans. GZA is hydrolyzed to glycyrrhetic acid in the intestines by bacteria.[32]

For thousands of years G. glabra has been used for medicinal purposes including indigestion and stomach inflammation.[33] Some other medicinal purposes are cough suppression, ulcer treatment, and use as a laxative. Also, salts of GZA can be used in many products as sweeteners and aromatizers. The major use of licorice goes towards the tobacco industry, at roughly 90% of usage. The rest is split evenly between food and pharmaceutics, at 5% of usage each (Federal Register, 1983). Licorice extract is often found in sweets and many candies, some drugs, and beverages like root beer. They can also be used in chewing gum, tobacco products like snuff, and toothpaste.

An increase in intake of licorice can cause many toxic effects. Hyper mineralocorticosteroid syndrome can occur when the body retains sodium, loses potassium altering biochemical and hormonal activities.[34] Some of these activities include lower aldosterone level, decline of the renin-angiotensin system and increased levels of the atrial natriuretic hormone in order to compensate the variations in homoeostasis.[35]

Some other symptoms of toxicity include electrolyte imbalance, oedema, increased blood pressure, weight gain, heart problems, and weakness. Individuals will experience certain symptoms based on the severity of toxicity. Some other complaints include fatigue, shortness of breath, renal failure, and paralysis.[36][37]

Many adverse effects of licorice poisoning can be seen and most are attributed to the mineralocorticoid effects of GZA. Depending on the dose and intake of licorice, serious problems and even hospitalization can arise. People with previously existing heart or kidney problems may be more susceptible to GZA and licorice poisoning.[34] It is important to monitor the amount of licorice consumed in order to prevent toxicity. It is difficult to determine a safe level, due to many varying factors from person to person. In the most sensitive individuals, daily intake of about 100 mg GZA can cause problems.[38] This is equivalent to 50 g licorice sweets. However, in most people, they can consume up to 400 mg before experiencing symptoms, which would be about 200 g licorice sweets. A rule of thumb says a normal healthy person can consume 10 mg GZA a day.[39]

Gallery

References

 1. ^ "Glycyrrhiza glabra". Germplasm Resources Information Network (GRIN). Agricultural Research Service (ARS), United States Department of Agriculture (USDA). Retrieved 6 March 2008. 
 2. ^ The Plant List: A Working List of All Plant Species, retrieved 7 March 2017 
 3. ^ The International Plant Names Index, retrieved 7 March 2017 
 4. ^ The International Plant Names Index, retrieved 7 March 2017 
 5. ^ "Liquorice". Merriam-Webster Dictionary. 
 6. ^ a b c d "Licorice root". National Center for Complementary and Integrative Health, US National Institutes of Health. September 2016. Retrieved 20 December 2017. 
 7. ^ a b Omar, Hesham R; Komarova,, Irina; El-Ghonemi,, Mohamed; Ahmed, Fathy; Rashad, Rania; Abdelmalak, Hany D; Yerramadha, Muralidhar Reddy; Ali, Yaseen; Camporesi, Enrico M (2012). "How much is too much? in Licorice abuse: time to send a warning message from Therapeutic Advances in Endocrinology and Metabolism". Ther Adv Endocrinol Metab. 3 (4): 125–38. doi:10.1177/2042018812454322. PMC 3498851Freely accessible. PMID 23185686. 
 8. ^ γλυκύρριζα, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus
 9. ^ γλυκύς, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus
 10. ^ ῥίζα, Henry George Liddell, Robert Scott, A Greek-English Lexicon, on Perseus<
 11. ^ liquorice, on Oxford Dictionaries
 12. ^ google books Maud Grieve, Manya Marshall - A modern herbal: the medicinal, culinary, cosmetic and economic properties, cultivation and folk-lore of herbs, grasses, fungi, shrubs, & trees with all their modern scientific uses, Volume 2 Dover Publications, 1982 & Pharmacist's Guide to Medicinal Herbs Arthur M. Presser Smart Publications, 1 April 2001 2012-05-19
 13. ^ a b Huxley, A., ed. (1992). New RHS Dictionary of Gardening. ISBN 0-333-47494-5
 14. ^ Brown, D., ed. (1995). "The RHS encyclopedia of herbs and their uses". ISBN 1-4053-0059-0
 15. ^ Somjen, D.; Katzburg, S.; Vaya, J.; Kaye, A. M.; Hendel, D.; Posner, G. H.; Tamir, S. (2004). "Estrogenic activity of glabridin and glabrene from licorice roots on human osteoblasts and prepubertal rat skeletal tissues". The Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology. 91 (4–5): 241–246. doi:10.1016/j.jsbmb.2004.04.008. PMID 15336701. 
 16. ^ Tamir, S.; Eizenberg, M.; Somjen, D.; Izrael, S.; Vaya, J. (2001). "Estrogen-like activity of glabrene and other constituents isolated from licorice root". The Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology. 78 (3): 291–298. doi:10.1016/S0960-0760(01)00093-0. PMID 11595510. 
 17. ^ a b c d M & F Worldwide Corp., Annual Report on Form 10-K for the Year Ended December 31, 2010.
 18. ^ M & F Worldwide Corp., Annual Report on Form 10-K for the Year Ended December 31, 2001.
 19. ^ Erik Assadourian, Cigarette Production Drops, Vital Signs 2005, at 70.
 20. ^ "Flavored Tobacco". US Food and Drug Administration. 22 September 2009. Retrieved 21 December 2017. 
 21. ^ [1] the online Dutch food composition database]
 22. ^ "Right good food from the Ridings". AboutFood.com. 25 October 2007. Archived from the original on 7 June 2007. 
 23. ^ "Where Liquorice Roots Go Deep". Northern Echo. Retrieved 9 December 2008. 
 24. ^ Yu, J. J; Zhang, C. S; Coyle, M. E; Du, Y; Zhang, A. L; Guo, X; Xue, C. C; Lu, C (2017). "Compound glycyrrhizin plus conventional therapy for psoriasis vulgaris: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials". Current Medical Research and Opinion. 33 (2): 279–287. doi:10.1080/03007995.2016.1254605. PMID 27786567. 
 25. ^ Bensky, Dan; et al. (2004). Chinese Herbal Medicine: Materia Medica, Third Edition. Eastland Press. ISBN 0-939616-42-4. 
 26. ^ Balakrishna, Acharya (2006). Ayurveda: Its Principles & Philosophies. New Delhi, India: Divya prakashan. p. 206. ISBN 8189235567. 
 27. ^ Tewari, D; Mocan, A; Parvanov, E. D; Sah, A. N; Nabavi, S. M; Huminiecki, L; Ma, Z. F; Lee, Y. Y; Horbańczuk, J. O; Atanasov, A. G (2017). "Ethnopharmacological Approaches for Therapy of Jaundice: Part II. Highly Used Plant Species from Acanthaceae, Euphorbiaceae, Asteraceae, Combretaceae, and Fabaceae Families". Frontiers in Pharmacology. 8: 519. doi:10.3389/fphar.2017.00519. PMC 5554347Freely accessible. PMID 28848436. 
 28. ^ Wendy Christensen (2009). Empire of Ancient Egypt. Infobase Publishing. pp. 98–. ISBN 978-1-60413-160-4. 
 29. ^ Olukoga, A; Donaldson, D (June 2000). "Liquorice and its health implications". The Journal of the Royal Society for the Promotion of Health. 120 (2): 83–9. doi:10.1177/146642400012000203. PMID 10944880. 
 30. ^ Armanini, D; Fiore, C; Mattarello, MJ; Bielenberg, J; Palermo, M (September 2002). "History of the endocrine effects of licorice". Experimental and Clinical Endocrinology & Diabetes. 110 (6): 257–61. doi:10.1055/s-2002-34587. PMID 12373628. 
 31. ^ a b Krähenbühl, Stephan; Hasler, Felix; Krapf, Reto (1994). "Analysis and pharmacokinetics of glycyrrhizic acid and glycyrrhetinic acid in humans and experimental animals". Steroids. 59 (2): 121–126. doi:10.1016/0039-128X(94)90088-4. ISSN 0039-128X. 
 32. ^ Akao, Taiko; Akao, Teruaki; Kobashi, Kyoichi (1987). "Glycyrrhizin .BETA.-D-glucuronidase of Eubacterium sp. from human intestinal flora". Chemical and Pharmaceutical Bulletin. 35 (2): 705–710. doi:10.1248/cpb.35.705. ISSN 0009-2363. 
 33. ^ Gibson, M. R. (1978). "Glycyrrhiza in old and new perspectives". Lloydia. 41 (4): 348–354. PMID 353426. 
 34. ^ a b Omar, H. R.; Komarova, I.; El-Ghonemi, M.; Fathy, A.; Rashad, R.; Abdelmalak, H. D.; Yerramadha, M. R.; Ali, Y.; Helal, E.; Camporesi, E. M. (2012). "Licorice abuse: time to send a warning message". Therapeutic Advances in Endocrinology and Metabolism. 3 (4): 125–138. doi:10.1177/2042018812454322. ISSN 2042-0188. PMC 3498851Freely accessible. PMID 23185686. 
 35. ^ Mackenzie, Marius A.; Hoefnagels, Willibrord H. L.; Jansen, Renè W. M. M.; Benraad, Theo J.; Kloppenborg, Peter W. C. (1990). "The Influence of Glycyrrhetinic Acid on Plasma Cortisol and Cortisone in Healthy Young Volunteers". The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. 70 (6): 1637–1643. doi:10.1210/jcem-70-6-1637. ISSN 0021-972X. 
 36. ^ Blachley, Jon D.; Knochel, James P. (1980). "Tobacco Chewer's Hypokalemia: Licorice Revisited". New England Journal of Medicine. 302 (14): 784–785. doi:10.1056/NEJM198004033021405. ISSN 0028-4793. PMID 6986557. 
 37. ^ Toner, J. M.; Ramsey, L. E. (1985). "Liquorice can damage your health". Practitioner. 229 (1408): 858–860. PMID 4059165. 
 38. ^ Adeneye, Adejuwon Adewale (2014). "Subchronic and Chronic Toxicities of African Medicinal Plants". Toxicological Survey of African Medicinal Plants: 99–133. doi:10.1016/B978-0-12-800018-2.00006-6. ISBN 9780128000182. 
 39. ^ Størmer, F.C.; Reistad, R.; Alexander, J. (1993). "Glycyrrhizic acid in liquorice—Evaluation of health hazard". Food and Chemical Toxicology. 31 (4): 303–312. doi:10.1016/0278-6915(93)90080-I. ISSN 0278-6915. 

External links