شیرعلی بیات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شیرعلی بیات

شیرعلی بیات روحانی تأثیرگذار شیعه در ترکیه می‌باشد.

زندگی[ویرایش]

وی در شهر ایغدیر ترکیه به دنیا آمد و قبل از پیروزی انقلاب درس طلبگی را در شهرستان خوی آغاز نمود و با عزیمت به قم در حوزه علمیه قم به ادامه تحصیل پرداخت. اوائل انقلاب وی به استانبول بازگشتند و به همراه صلاح‌الدین اوزگوندوز و حمید توران در منطقه شیعه‌نشین مختلف ترکیه اقدام به ساخت مسجد کردند.

فعالیت‌های دینی[ویرایش]

بیات در بدو ورود به ترکیه به جرم تبلیغ و ترویج اندیشه روح الله خمینی دستگیر شده و مدتی را در زندان گذرانده‌است. وی در شرایط دشوار و با دست خالی فعالیت‌های ماندگار و تأثیرگذاری در ترکیه انجام داده‌است. بسیاری از جوانان مناطق شیعه‌نشین استانبول نظیر باغچیلار و هالکالی دینداری خود را مدیون و مرهون زحمات شیخ می‌دانند.

از فعالیت‌های فرهنگی ایشان بنای مسجد امام حسین در شهر تورقوتلو و مسجد امام علی در باغجیلار و مسجد اهلبیت در شهر چروم ترکیه و نیز تأسیس مؤسسه قرآن و عترت ترکیه است. مؤسسه قرآن و عترت ترکیه زیر نظر شیر علی بیات بیش از ۷۰ جلد کتاب منتشر کرده‌است.

مؤسسه قرآن و عترت ترکیه در کنار فعالیت‌های پژوهشی به تربیت جوانان در زمینه احکام و اعتقادات و اخلاق اهتمام ویژه دارد و فعالیت‌های فرهنگی نیز از قبیل بزرگداشت آیین دینی در ایام فاطمیه و همایش وحدت و انسجام با دعوت از اساتید حوزه علمیه قم در کارنامه ایشان قابل مشاهده است .[۱]

مؤسسه قرآن و عترت ترکیه به ریاست شیرعلی بیات تا کنون با دانشگاه المصطفی. دانشکاه ادیان و مذاهب و نیز حوزه علمیه خوی تفاهم نامه همکاری دارد.[۲][۳][۱]

منابع[ویرایش]

  1. سایت اندیشمندان، 22–23. [=10]