شیرخان‌بندر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

شیر خان بندر درشمال افغانستان بین مرزتاجیکستان و افغانستان قراردارد. بین شیرخان بندر و تاجکستان دریای بزرگ آمو قراردارد که توسط پل پنج باهم ارتباط یافته‌است.

تاریخچه[ویرایش]

شیر محمد ناشر از قبیله خروتی قوم غلجائی یکی از بزرگان و خانهای مشهور این قوم بود که در تاریخ افغانستان به نام شیرخان مشهور است. پس از انکه حبیب‌الله کلکانی ازدست نادر خان شکست می‌خورد قوای شیرخان به قصد سرکوب یاغیان و نافرمانان بطرف شمال افغانستان پیش می‌رود و شیرخان تا مرز افغانستان و تاجکستان را به تصرف خود در می‌آورد. نادرشاه به منظور استقرار اوضاع فرمان می‌دهد تا شیرخان و افراد او در ولایت کندوز مقر دایمی اختیار نمایند. شیزخان را درسال ۱۳۰۹ شمسی به منصب والی قندر مقرر می‌گردد. او پس از چند سالی یکی از زمینداران بزرگ و پرقدرت کندز می‌گردد. غلام سرور ناشر یکی از فرزندان شیرخان در شهر کندز مراکزی چون شیر خان بندر، شرکت تولید روغن پنبه دانه یا « سپن زر»، هتل سپن زر، موزه را تاسیس می‌نماید. شیرخان توسط هاشم خان کاکا محمد ظاهر شاه به قتل می‌رسد.

منبع[ویرایش]

  • ویکی پیدیا انگلیسیhttp://en.wikipedia.org/wiki/Shir_Khan
  • معاعدات تجاری بین دولت افغانستان و تاجکستانhttp://www.afghanembassy.tj/index.php?option=com_content&task=view&id=26&Itemid=49
  • ویک پیدیا انگلیسیShir Khan Bandar
  • ویک پیدیا انگلیسیGholam Serwar Nasher