شکر قهوه‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بلورهای شکر سرخ.

شکر قهوه‌ای یا شکر سرخ قند نیشکر است که به‌طور مشخص سرخ یا قهوه‌ای‌رنگ است. علت رنگ سرخ وجود شیرهٔ قند (ملاس) است. هنگام پالایش قند نیشکر دو محصول به‌دست می‌آید؛ قند (سکروز) و شیرهٔ قند که به صورت تیره، معتدل و کم رنگ می‌آید. شکر نیمه پالایش شده که هنوز اثر شیرهٔ قند دارد همان شکر سرخ است.

امروزه کارخانه‌ها شکر سرخ را با اضافهٔ شیرهٔ قند به شکر کاملاً پالایش‌شده تهیه می‌کنند. بدین‌وسیله می‌توان تناسب شکر و ملاس و هم‌چنین اندازهٔ بلورهای شکر را به صورت راحت‌تری کنترل کرد.

متأسفانه این باور غلط وجود دارد که شکر قهوه ای سالم‌تر از شکر سفید است و در طب سنتی استفاده می‌شود در حالیکه پایه و اساس هر دو یکی است و در واقع شکر قهوه ای شکر کاراملیزه شده‌است و برای آشپزی و شیرینی پزی طعم مطبوعی دارد. این در حالی است که فاقد برتری از نظر پزشکی است.

فرهنگ مصرف این محصول در کشورهایی مثل ایران رایج نبوده و متأسفانه برای بازاریابی اطلاعات اشتباه ترویج می‌شود که شکر قهوه ای سالم‌تر از شکر سفید است.[۱] شکر قهوه ای در طب سنتی نیز استفاده می‌شود.

منابع[ویرایش]

  1. New Scientist. I'm Sweet Enough 21 January 2006. Accessed December ۳۰ ۲۰۰۸.
  2. Wikipedia contributors. Brown sugar. Wikipedia, The Free Encyclopedia. December 14, 2008. Accessed December 30, 2008.