شکر قهوه‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شکر سرخ)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بلورهای شکر سرخ.

شکر قهوه‌ای یا شکر سرخ قند نیشکر است که به‌طور مشخص سرخ یا قهوه‌ای‌رنگ است. علت رنگ سرخ وجود شیرهٔ قند (ملاس) است. هنگام پالایش قند نیشکر دو محصول به‌دست می‌آید؛ قند (سکروز) و شیرهٔ قند که به صورت تیره، معتدل و کم رنگ می‌آید. شکر نیمه پالایش شده که هنوز اثر شیرهٔ قند دارد همان شکر سرخ است.

امروزه کارخانه‌ها شکر سرخ را با اضافهٔ شیرهٔ قند به شکر کاملاً پالایش‌شده تهیه می‌کنند. بدین‌وسیله می‌توان تناسب شکر و ملاس و هم‌چنین اندازهٔ بلورهای شکر را به ‌صورت راحت‌تری کنترل کرد.

شکر زرد[ویرایش]

شکر زرد محصول نهایی کارخانجات کشت و صنعت قبل از تصفیه است. شکر زرد را کارخانه‌ها با عمل تصفیه کردن به رنگ سفید تبدیل می‌کنند. وقتی شکر زرد تصفیه می‌شود، ملاس موجود در آن جدا می‌شود که با این کار تمامی مواد معدنی طبیعی موجود در آن جدا می‌شود. کارخانه‌های تولیدکننده شکر سفید برای جبران کمبود مواد معدنی از دست رفته، از مواد معدنی مصنوعی و شیمیایی در ترکیبات شکر استفاده می‌کنند. از این رو، شکر سفید برای بدن مضر بوده و عامل ایجاد بسیاری از بیماری‌ها و سرطان است. شکر زرد یا قهوه ای جایگزینی مناسب برای شکر سفید است و برای بدن مفید است.

از شکر قهوه ای در طب سنتی نیز استفاده می‌شود.

منابع[ویرایش]

  1. New Scientist. I'm Sweet Enough ۲۱ January ۲۰۰۶. Accessed December ۳۰ ۲۰۰۸.
  2. Wikipedia contributors. Brown sugar. Wikipedia، The Free Encyclopedia. December ۱۴، ۲۰۰۸. Accessed December ۳۰، ۲۰۰۸.