شکارچی (صورت فلکی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فارسیEnglish

مختصات: نقشه آسمان ۰۵h ۳۰m ۰۰s, +۰۰° ۰۰′ ۰۰″

شکارچی
صورت فلکی
شکارچی
نام لاتینOrion
کوته‌نوشت لاتینori
نام‌های دیگربزرگ منش.شکارگر.جبار
بعد۵ ساعت
میل۵°
پهنهدرجه مربع
رتبه۲۶
شمار ستاره‌های اصلی
(در ترسیم نگاره)
۲۱
نام نزدیک‌ترین ستارهستاره گاما (Bellatrix)
فاصله نزدیک‌ترین ستاره۲۴۴٫۶ سال نوری
نام درخشان‌ترین ستارهپای شکارچی (بتا شکارچی)
صور مجاورخرگوش.کلب اکبر .کلب اصغر.ثور
مشهود بین عرض‌های °۸۵+ و °۷۵-
بهترین زمان مشاهده در ماه ژانویه

پیکرهٔ آسمانی یا صورت فلکی شکارچی (شکارگر) (در قدیم بزرگ‌منش[۱])، اوریون، و جبار در عربی، (به انگلیسی: Orion)، یک صورت فلکی است که روی استوای آسمانی (استوای سماوی) قرار گرفته و بنابراین نیمی از آن در نیم‌کره جنوبی آسمانی و نیم دیگر آن در نیم‌کرهٔ شمالی آسمان قرار دارد و از همهٔ نقاط زمین قابل دیدن است. (البته صورت‌های فلکی از نیمکره جنوبی؛ در مقایسه با مشاهدهٔ آن‌ها از نیمکره شمالی، سروته دیده می‌شوند). این پیکرهٔ آسمانی شاید شناخته‌شده‌ترین و زیباترین پیکرهٔ آسمانی در آسمان باشد. هیچ‌یک از صورت‌های فلکی دیگر به جز صورت فلکی عقرب (کژدم) تا این حد به نام خود شباهت ندارند. شکارچی شامل ستارگان درخشان بسیار است. ستاره‌های این صورت فلکی شباهت به یک شکارچی دارد که از هزارها سال پیش در جهان شناخته شده‌است. شکارچی سپری از پوست شیر در دست و گرزی در دست دیگر دارد و در حال جنگ با گاو آسمانی یا ثور است در حالیکه سگ‌های بزرگ و کوچک او پشت سرش هستند و خرگوش، شکار مورد علاقه‌اش زیر پایش است.

زمان رسیدن به نصف النهار: ۵ بهمن، مساحت: ۵۹۴ درجهٔ مربع.

اطراف صورت فلکی شکارچی[ویرایش]

250px.

این صورت فلکی در جنوب صورت فلکی ارابه‌ران و در شرق صورت فلکی دوپیکر قرار دارد. همچنین در شمال شرقی آن صورت فلکیٍ گاو (صورت فلکی) قرار دارد. دست‌ها و بالاتنه شکارچی در نیم کره شمالی حاوی یکی از پرنورترین ستاره‌ها به نام ابط‌الجوزا می‌باشد. در نیم کره جنوبی که پایین‌تنه شکارچی در آن قرار دارد صوُر تک‌شاخ و نهنگ قرار دارد، در جنوب و جنوب غربی شکارچی خرگوش و سگ بزرگ قرار دارد و به همین دلیل شکارچی را شکارگر سگ می‌دانند!
در جنوب شرقی شکارچی نیز صورت فلکی جوی (Eridanus) واقع است.

پیدا کردن شکارچی در آسمان[ویرایش]

صورت فلکی شکارچی [در نیمکره شمالی زمین] یک صورت فلکی زمستانه است: در بهار و تابستان روزها در آسمان است، و در نتیجه دیده نمی‌شود؛ و از اواخر پاییز تا اواخر زمستان از صبحگاه اوایل شهریور تا شامگاه اوایل اردیبهشت در آسمان شب قابل رؤیت است. (در حدود ساعت ۲۱ اوایل بهمن‌ماه به بهترین شکل دیده می‌شود، زیرا در این زمان تقریباً در اوج خود در آسمان قرار دارد) در این دو فصل سال، آن را می‌توان به راحتی در آسمان یافت: گشتن به دنبال کمربند شکارچی آسان‌ترین راه پیدا کردن آن است. این کمربند شامل سه ستاره پرنور نزدیک به هم و در یک ردیف است، که به ترتیب از راست به چپ عبارتند از مِنطَقه، نِظام و نِطاق. زیر کمربند، شمشیر شکارچی [که در غلاف است] دیده می‌شود، که عبارت است از یک خط افقی از ستاره‌ها، که گویی سه ستارهٔ آن از بقیه پرنورترند، و پرنورترین‌شان نَیِّرُ السیف نام دارد، که پایین‌ترین ستاره است. در میان این سه ستارهٔ شمشیر، سحابی جبّار(M42 و M43) دیده می‌شود، که عبارت است از ابری از گاز و گَردِ بسیار، که شبیه یک گوی روشنِ قرمز یا نارنجی‌رنگ دیده می‌شود، و گاه برخی آن را به عنوان یکی از ۳ یا ۴ ستاره پرنور شمشیر می‌شمارند.

عمود بر کمربند، پرنورترین ستاره‌های این صورت فلکی دیده می‌شوند: دو ستاره، که ستاره آبی‌وسفیدرنگِ رِجْلُ الجبّار پایین-راست کمربند، و ستاره قرمزرنگ ابط الجوزا بالا-چپ آن است. این دو ستاره -به ترتیب- ۷مین و ۱۰مین ستاره درخشان آسمانند، و همراه با ستاره وسط کمربند تشکیل یک خط راست (با فاصله بیشتر از هم) را می‌دهند. «ابط الجوزا» همراه با دو ستاره ناجذ و هَقعه (یا مَیْسان سر و شانه‌های شکارچی را تشکیل می‌دهند، و «رِجلُ‌الجبار» همراه با ستارهٔ سیف دو پای او را می‌سازند. زیر رِجل‌الجبار ستاره دیگری قرار دارد، که زانوی راست اوست.

مجموعه‌ای از پنج ستاره که بالاتر از ابط الجوزا قرار دارند، ستارگان گرز هستند که نمایان‌گر گرزی در دست راست شکارچی است. سمت راست ناجذ هم -اندکی با فاصله- حدود ۱۰ ستاره نسبتاً کوچک‌تر تقریباً به شکل هلالی قرار دارند، که سپر یا کمان یا طعمه شکارچی (یک شیر یا پوست شیر) است، و از این میان ۳ ستاره‌اش اندکی پرنورترند.

ستاره‌ها[ویرایش]

ستاره‌های صورت فلکی شکارچی

رجل الجبار و ابط‌الجوزا دو ستاره پر فروغ این صورت‌اند. رجل الجبار هفتمین ستاره پر نور آسمان از لحاظ روشنی ظاهری است. در واقع این ستاره درخشنده‌ترین ستارهٔ کهکشان ماست. هر گاه رجل الجبار به فاصله خورشید از زمین بود و نه پانصد سال نوری، ۴۰ هزار مرتبه روشن‌تر از خورشید به نظر می‌آمد. رجل واژه‌ای عربی به معنای پا، پای شکارچی را مشخص می‌کند. ابط الجوزا به رنگ نارنجی روشن، زیر بغل شکارچی را مشخص می‌کند و به دلایل چند متمایز است. این ستاره نخستین ستاره‌ای بود که قطر آن از طریق اندازه‌گیری مستقیم با استفاده از وسیله‌ای به نام تداخل‌سنج تابه‌ای بدست آمد. یکی از بزرگ‌ترین ستاره‌های شناخته شده‌است و قطر آن تقریباً ۵۰۰ برابر قطر خورشید است. مدار زمین تماماً در دل این ستاره جای می‌گیرد. این ستاره به خاطر تغییر پیوسته‌ای که در قطرش صورت می‌گیرد شایان توجه‌است. قطر آن همچون بادکنکی که پر و خالی شود متناوباً افزایش و کاهش می‌یابد.

میان ابط‌الجوزا و رجل‌الجبار سه ستاره‌است، سه ستاره از قدر دوم به فاصله مساوی از هم که کمربند جبار را مشخص می‌سازد. شئی بسیار قابل توجهی در شمشیر شکارچی وجود دارد. در آن جا چشم برهنه ستاره محو ابر مانندی را مشاهده می‌کند. مطالعه دقیق تر نشان می‌دهد که این جسم سحابی جبار است: توده عظیمی از گاز و غبار که در حالت انگیزش دائمی است و جرم آن به ۱۰۰۰۰ برابر خورشید برآورد می‌شود. این سحابی بر اثر نور ستاره تتا-شکارچی که در نزدیکی مرکز این ابر وسیع قرار دارد دیده می‌شود. تتا-شکارچی در واقع ستاره‌ای چهارگانه‌است. چهار ستاره که ذوزنقه ای می‌سازند.

ستاره‌های صورت فلکی جبار
نام بایر نام ترجمه نام نام انگلیسی
آلفا شکارچی (α Ori) اِبْطُ الجوزا (ابط الجوزاء) زیر بغل جوزا Betelgeuse (یا Betelgeuze, Betelgeux)
یَدُ الجوزاء (الید الیمنی الجوزا) دست [راست] جوزا Betelgeuse (یا Betelgeuze, Betelgeux)[۲]
مَنکِبُ الجوزا (منکب الجبار) شانه/دوش/کتف [مرد] غول‌پیکر Mankib, Al Mankib
ذراع الجوزا آرنج/بازوی جوزا
بتا شکارچی (β Ori) رِجْلُ الجبّار یا رجل الجوزاء [الیُسری] یا قَدَمُ الجبّار پای [چپ] مرد غول‌پیکر Rigel (یا Algebar, Elgebar)
گاما شکارچی (γ Ori) ناجِذ (نافِذ) دندان عقل Bellatrix, Al Najid
ناجِد غالب، یاری دهنده Al Najid (از نظر معنایی: Amazon Star, Warrioress)
مِرزَم یا جرزم جوزا
دلتا شکارچی (δ Ori) مِنطَقه کمربندِ [شکارچی] Mintaka (یا Mentaka, Mintika)
اپسیلون شکارچی (ε Ori) نِظام رشته و نخ میان مرواریدها Alnilam(یا Alnihan and Alnitam)
زتا شکارچی (ζ Ori) نِطاق تسمه میان‌بندِ [شکارچی]، کمربند Alnitak (یا Al Nitak or Alnitah)
اتا شکارچی (η Ori) سیف الجبار شمشیرِ [مردِ] غول‌پیکر Saif al Jabbar (یا Algiebba, Algjebbah)
آیوتا شکارچی (ι Ori) نَیِّرُ السیف یا نائر السیف ستاره روشنِ/درخشانِ شمشیر Hatsya, Na'ir al Saif
کاپا شکارچی (κ Ori) سیف شمشیرِ [شکارچی] Saiph
لاندا شکارچی (λ Ori) مَیْسان درخشان/تابناک Meissa
هَقعه[۳] لکه سفیدِ پیش سینه اسب، نقطه سفیدِ پهلوی [چپ] برخی چهارپایان Heka
رَأس الجبار یا رأس الجوزاء سرِ [مردِ] غول‌پیکر
اوپسیلون شکارچی (υ Ori) ثابت دارای ثبات Thabit, Tabit
پی۳ شکارچی3 Ori) ثابت استوار، پایدار Tabit, Hassaleh

جهت‌یابی به کمک شکارچی[ویرایش]

۱- کمربند شکارچی بسیار نزدیک به شرق طلوع می‌کند، و بسیار نزدیک به غرب غروب می‌نماید؛ به این دلیل که دقیقاً در آسمان بالای خط استوا قرار دارد. اگر بخواهیم خیلی دقیق باشیم، ستاره سمت راستِ کمربند شکارچی (ستاره مِنطَقه)، هر جای جهان باشید (قطع نظر از عرض جغرافیاییِ ناظر)، همواره با فاصله کمتر از یک درجه از شرق واقعی طلوع می‌کند، و با فاصله کمتر از یک درجه از غرب واقعی غروب می‌نماید. این ستاره اولین ستاره کمربند است که طلوع می‌کند، و نیز اولین ستاره کمربند است که غروب می‌نماید.

شکارچی هنگام طلوع، حالت افقی (خوابیده) دارد، و وقتی بالا می‌آید، کم‌کم می‌چرخد، و در اوج خود به حالت عمودی (ایستاده) تبدیل می‌شود، و وقتی به سمت غرب فرود می‌آید، دوباره کم‌کم به حالت افقی در می‌آید (البته در جهت عکس). این صورت فلکی نیز مانند هر ستاره‌ای در آسمان، در اوج خود، دقیقاً در جنوب قرار دارد. کمربند شکارچی از سمت مِنطقه به سمت نِطاق، جهت غرب به شرق را نشان می‌دهد.

۲- شمشیر شکارچی، به طرف جنوب اشاره می‌کند (و سمت[نوک مثلث شامل] سر و بازوهای شکارچی به طرف شمال اشاره می‌نماید). البته این علامت وقتی شکارچی به حالت ایستاده نیست (یعنی وقتی در آسمان پایین‌تر است)، از دقت کمتری برخوردار است؛ و وقتی شمشیر عمودی است، دقیق‌تر است. دلیل آن این است که -چنان‌که گفتیم- این صورت فلکی از شرق طلوع می‌کند و در غرب غروب می‌نماید؛ و وقتی نزدیک‌تر به افق است (یعنی نزدیک‌تر به شرق یا غرب است)، این شمشیر نیز نزدیک‌تر به جهتِ -به ترتیب- شرق یا غرب را نشان می‌دهد. طبعاً غیردقیق‌ترین حالت، خودِ زمان طلوع و غروب است.

البته از آن‌جا که این صورت فلکی در تمام فصول قابل رؤیت نیست، نمی‌تواند به عنوان نشانه دائمی برای جهت‌یابی مورد استفاده قرار گیرد.

شکل‌های تصور شده از شکارچی[ویرایش]

تشریح صورت فلکی شکارچی در کتاب صورالکواکب از دانشمند ایرانی قرن سوم هجری، عبدالرحمان صوفی رازی.

در دهه‌های گذشته در این صورت فلکی تصاویر دیگر را -علاوه بر شکارچی- تصور کرده‌اند. مثلاً سه ستاره کمربند همراه با سه ستاره شمشیر، به علاوه ستاره زانوی شکارچی تشکیل یک بادبادک یا علامت سؤال را می‌دهند؛ که دنباله بادبادکیِ آن (دم بادبادک) یا نقطهٔ علامت سؤال، همان شمشیرِ شکارچی است، و جنوب را نشان می‌دهد.

همچنین ستاره‌های کمربند به علاوه دو ستاره بزرگ بالا (ابط‌الجوزا و ناجذ) و دو ستاره بزرگ پایینش (رِجل‌الجوزا و سیف) با یکدیگر تشکیل یک ساعت شنی را می‌دهند، که کمربند شکارچی، گذرگاه میانی باریک ساعت شنی است. اگر همین ستاره‌ها را با ستاره «هقعه» با هم در نظر بگیرید، یک بادبادک بزرگ‌تر تشکیل می‌شود.

شکارچی در افسانه‌ها، و نام‌های صورت فلکی[ویرایش]

در اساطیر، اوریون(Orion) یک شکارچی قوی‌هیکل و غول‌پیکر بود که هفت‌خواهران (خوشه پروین) را تعقیب می‌کرد، و سرانجام توسط آرتمیس (الهه ماه و شکار) کشته شد؛ و به عنوان یک صورت فلکی در آسمان قرار داده شد. نام عربی این صورت فلکی «جبّار» به معنای «تنومند و غول‌آسا» است؛ و نامی که در دهه‌های اخیر در فارسی به کار می‌رود، شکارچی است؛ چنان‌که در انگلیسی هم علاوه بر اوریون، به آن Hunter(شکارگر) گفته می‌شود.

اجرام عمقی آسمان[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 • آسمان پر ستاره، پاتریک مور.
 • دائرةالمعارف نوجوانان، قاسم قالیباف
 • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Orion(constellation)»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد.
 • صورت‌های فلکی -دکتر گری مکلر-دکتر مارک چار ترند ویل تریون
 • نجوم به زبان ساده- مایر دگانی
 1. دهخدا[پیوند مرده]
 2. این‌که کلمه Betelgeuse برگرفته از ابط الجوزا است، یا ید الجوزا (که به اشتباه یکی از دو نقطه «یا» دیده شده)، مورد اختلاف است. برای اطلاعات بیشتر به صفحه Betelgeuse در ویکی‌پدیای انگلیسی مراجعه کنید.
 3. هقعه عبارتست از دو ستاره لاندا شکارچی (مَیسان) و فی شکارچی.

Bitch

Coordinates: Sky map 05h 30m 00s, +00° 00′ 00″

Orion
Constellation
Orion
AbbreviationOri
GenitiveOrionis
Pronunciation/ɒˈr.ən/
SymbolismOrion, the Hunter
Right ascension5h
Declination+5°
QuadrantNQ1
Area594 sq. deg. (26th)
Main stars7
Bayer/Flamsteed
stars
81
Stars with planets10
Stars brighter than 3.00m8
Stars within 10.00 pc (32.62 ly)8
Brightest starRigel (β Ori) (0.12m)
Messier objects3
Meteor showersOrionids
Chi Orionids
Bordering
constellations
Gemini
Taurus
Eridanus
Lepus
Monoceros
Visible at latitudes between +85° and −75°.
Best visible at 21:00 (9 p.m.) during the month of January.
Click on to see large image

Orion is a prominent constellation located on the celestial equator and visible throughout the world. It is one of the most conspicuous[1] and recognizable constellations in the night sky.[2] It is named after Orion, a hunter in Greek mythology. Its brightest stars are blue-white Rigel (Beta Orionis) and red Betelgeuse (Alpha Orionis).

History and mythology

The earliest known depiction linked to the constellation of Orion is a prehistoric (Aurignacian) mammoth ivory carving found in a cave in the Ach valley in West Germany in 1979. Archaeologists estimate that it is 32,000 to 38,000 years old.[3][4][5] The distinctive pattern of Orion is recognized in numerous cultures around the world, and many myths are associated with it. Orion is used as a symbol in the modern world.

Ancient Near East

Orion (constellation) Art

The Babylonian star catalogues of the Late Bronze Age name Orion MULSIPA.ZI.AN.NA,[note 1] "The Heavenly Shepherd" or "True Shepherd of Anu" – Anu being the chief god of the heavenly realms.[6] The Babylonian constellation is sacred to Papshukal and Ninshubur, both minor gods fulfilling the role of 'messenger to the gods'. Papshukal is closely associated with the figure of a walking bird on Babylonian boundary stones, and on the star map the figure of the Rooster is located below and behind the figure of the True Shepherd—both constellations represent the herald of the gods, in his bird and human forms respectively.[7]

In ancient Egypt, the stars of Orion were regarded as a god, called Sah. Because Orion rises before Sirius, the star whose heliacal rising was the basis for the Solar Egyptian calendar, Sah was closely linked with Sopdet, the goddess who personified Sirius. The god Sopdu is said to be the son of Sah and Sopdet. Sah is syncretized with Osiris, while Sopdet is syncretized with Osiris' mythological wife, Isis. In the Pyramid Texts, from the 24th and 23rd centuries BC, Sah is one of many gods whose form the dead pharaoh is said to take in the afterlife.[8]

The Armenians identified their legendary patriarch and founder Hayk with Orion. Hayk is also the name of the Orion constellation in the Armenian translation of the Bible.[9]

The Bible mentions Orion three times, naming it "Kesil" (כסיל, literally – fool). Though, this name perhaps is etymologically connected with "Kislev", the name for the ninth month of the Hebrew calendar (i.e. November–December), which, in turn, may derive from the Hebrew root K-S-L as in the words "kesel, kisla" (כֵּסֶל, כִּסְלָה, hope, positiveness), i.e. hope for winter rains.: Job 9:9 ("He is the maker of the Bear and Orion"), Job 38:31 ("Can you loosen Orion's belt?"), and Amos 5:8 ("He who made the Pleiades and Orion").

In ancient Aram, the constellation was known as Nephîlā′, the Nephilim are said to be Orion's descendants.[10]

Greco-Roman antiquity

In Greek mythology, Orion was a gigantic, supernaturally strong hunter,[11] born to Euryale, a Gorgon, and Poseidon (Neptune), god of the sea. One myth recounts Gaia's rage at Orion, who dared to say that he would kill every animal on Earth. The angry goddess tried to dispatch Orion with a scorpion. This is given as the reason that the constellations of Scorpius and Orion are never in the sky at the same time. However, Ophiuchus, the Serpent Bearer, revived Orion with an antidote. This is said to be the reason that the constellation of Ophiuchus stands midway between the Scorpion and the Hunter in the sky.[12]

The constellation is mentioned in Horace's Odes (Ode 3.27.18), Homer's Odyssey (Book 5, line 283) and Iliad, and Virgil's Aeneid (Book 1, line 535)

Middle East

In medieval Muslim astronomy, Orion was known as al-jabbar, "the giant".[13] Orion's sixth brightest star, Saiph, is named from the Arabic, saif al-jabbar, meaning "sword of the giant".[14]

Asian antiquity

In China, Orion was one of the 28 lunar mansions Sieu (Xiu) (宿). It is known as Shen (參), literally meaning "three", for the stars of Orion's Belt. (See Chinese constellations)

The Chinese character 參 (pinyin shēn) originally meant the constellation Orion (Chinese: 參宿; pinyin: shēnxiù); its Shang dynasty version, over three millennia old, contains at the top a representation of the three stars of Orion's belt atop a man's head (the bottom portion representing the sound of the word was added later).[15]

The Rigveda refers to the Orion Constellation as Mriga (The Deer).[16] It is said that two bright stars in the front and two bright stars in the rear are The hunting dogs, the one comparatively less bright star in the middle and ahead of two front dogs is The hunter and three aligned bright stars are in the middle of all four hunting dogs is The Deer (The Mriga) and three little aligned but less brighter stars is The Baby Deer. The Mriga means Deer, locally known as Harnu in folk parlance. There are many folk songs narrating the Harnu. The Malay called Orion's Belt Bintang Tiga Beradik (the "Three Brother Star").[citation needed]

Orion, photographed from Kuantan, Malaysia

In India, Nataraja 'the cosmic dancer' (an avatar of Shiva) is seen in the constellation called Orion.[17]

The Jain Symbol carved in Udayagiri and Khandagiri Caves, India in 1st century BCE[18] has striking resemblance with Orion.

Bugis sailors identified the three stars in Orion's Belt as tanra tellué, meaning "sign of three".[19]

European folklore

Star formation in the constellation Orion as photographed in infrared by NASA's Spitzer Space Telescope

In old Hungarian tradition, "Orion" is known as (magic) Archer (Íjász), or Reaper (Kaszás). In recently rediscovered myths, he is called Nimrod (Hungarian "Nimród"), the greatest hunter, father of the twins "Hunor" and "Magor". The "π" and "o" stars (on upper right) form together the reflex bow or the lifted scythe. In other Hungarian traditions, "Orion's belt" is known as "Judge's stick" (Bírópálca).[20]

In Scandinavian tradition, "Orion's belt" was known as Frigg's Distaff (friggerock) or Freyja's distaff.[21]

The Finns call Orion's belt and the stars below it Väinämöisen viikate (Väinämöinen's scythe).[22] Another name for the asterism of Alnilam, Alnitak and Mintaka is Väinämöisen vyö (Väinämöinen's Belt) and the stars "hanging" from the belt as Kalevanmiekka (Kaleva's sword).

In Siberia, the Chukchi people see Orion as a hunter; an arrow he has shot is represented by Aldebaran (Alpha Tauri), with the same figure as other Western depictions.[23]

Americas

The Seri people of northwestern Mexico call the three stars in the belt of Orion Hapj (a name denoting a hunter) which consists of three stars: Hap (mule deer), Haamoja (pronghorn), and Mojet (bighorn sheep). Hap is in the middle and has been shot by the hunter; its blood has dripped onto Tiburón Island.[24]

The same three stars are known in Spain and most of Latin America as "Las tres Marías" (Spanish for "The Three Marys"). In Puerto Rico, the three stars are known as the "Los Tres Reyes Magos" (Spanish for The three Wise Men).[25]

The Ojibwa (Chippewa) Native Americans call this constellation Kabibona'kan, the Winter Maker, as its presence in the night sky heralds winter.[citation needed]

To the Lakota Native Americans, Tayamnicankhu (Orion's Belt) is the spine of a bison. The great rectangle of Orion is the bison's ribs; the Pleiades star cluster in nearby Taurus is the bison's head; and Sirius in Canis Major, known as Tayamnisinte, is its tail. Another Lakota myth mentions that the bottom half of Orion, the Constellation of the Hand, represented the arm of a chief that was ripped off by the Thunder People as a punishment from the gods for his selfishness. His daughter offered to marry the person who can retrieve his arm from the sky, so the young warrior Fallen Star (whose father was a star and whose mother was human) returned his arm and married his daughter, symbolizing harmony between the gods and humanity with the help of the younger generation. The index finger is represented by Rigel; the Orion Nebula is the thumb; the Belt of Orion is the wrist; and the star Beta Eridani is the pinky finger.[26]

Polynesian

The seven primary stars of Orion make up the Polynesian constellation Heiheionakeiki which represents a child's string figure similar to a cat's cradle.

Contemporary symbolism

The imagery of the belt and sword has found its way into popular western culture, for example in the form of the shoulder insignia of the 27th Infantry Division of the United States Army during both World Wars, probably owing to a pun on the name of the division's first commander, Major General John F. O'Ryan.[citation needed]

The film distribution company Orion Pictures used the constellation as its logo.[27]

In fiction

In J. R. R. Tolkien's mythology surrounding Middle-earth, Orion is known as Menelvagor, which is Sindarin for "The Swordsman of the Sky".[28]

In the movie Blade Runner, the dying replicant Roy Batty introspectively delivers his "Tears in Rain" soliloquy: "I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

In the sci-fi television series Haven, the Orionid meteor shower is known as the Hunter Meteor Shower. It comes to Haven once every twenty-seven years when the Barn, a space between two worlds, comes to take the mysterious woman away. When the Barn leaves, the Hunter passes safely overhead and The Troubles end, making the town of Haven a haven for the Troubled again.

Depictions

Orion in the 9th century Leiden Aratea

In artistic renderings, the surrounding constellations are sometimes related to Orion: he is depicted standing next to the river Eridanus with his two hunting dogs Canis Major and Canis Minor, fighting Taurus. He is sometimes depicted hunting Lepus the hare. He sometimes is depicted to have a lion's hide in his hand.

There are alternative ways to visualise Orion. From the Southern Hemisphere, Orion is oriented south-upward, and the belt and sword are sometimes called the saucepan or pot in Australia and New Zealand. Orion's Belt is called Drie Konings (Three Kings) or the Drie Susters (Three Sisters) by Afrikaans speakers in South Africa[29] and are referred to as les Trois Rois (the Three Kings) in Daudet's Lettres de Mon Moulin (1866). The appellation Driekoningen (the Three Kings) is also often found in 17th- and 18th-century Dutch star charts and seaman's guides. The same three stars are known in Spain, Latin America, and the Philippines as "Las Tres Marías" (The Three Marys), and as "Los Tres Reyes Magos" (The three Wise Men) in Puerto Rico.[25]

Even traditional depictions of Orion have varied greatly. Cicero drew Orion in a similar fashion to the modern depiction. The Hunter held an unidentified animal skin aloft in his right hand; his hand was represented by Omicron2 Orionis and the skin was represented by the 5 stars designated Pi Orionis. Kappa and Beta Orionis represented his left and right knees, while Eta and Lambda Leporis were his left and right feet, respectively. As in the modern depiction, Delta, Epsilon, and Zeta represented his belt. His left shoulder was represented by Alpha Orionis, and Mu Orionis made up his left arm. Lambda Orionis was his head and Gamma, his right shoulder. The depiction of Hyginus was similar to that of Cicero, though the two differed in a few important areas. Cicero's animal skin became Hyginus's shield (Omicron and Pi Orionis), and instead of an arm marked out by Mu Orionis, he holds a club (Chi Orionis). His right leg is represented by Theta Orionis and his left leg is represented by Lambda, Mu, and Epsilon Leporis. Further Western European and Arabic depictions have followed these two models.[23]

Characteristics

The constellation of Orion, as it can be seen by the naked eye. Lines have been drawn.

Orion is bordered by Taurus to the northwest, Eridanus to the southwest, Lepus to the south, Monoceros to the east, and Gemini to the northeast. Covering 594 square degrees, Orion ranks twenty-sixth of the 88 constellations in size. The constellation boundaries, as set by Belgian astronomer Eugène Delporte in 1930, are defined by a polygon of 26 sides. In the equatorial coordinate system, the right ascension coordinates of these borders lie between 04h 43.3m and 06h 25.5m , while the declination coordinates are between 22.87° and −10.97°.[30] The constellation's three-letter abbreviation, as adopted by the International Astronomical Union in 1922, is "Ori".[31]

Orion is most visible in the evening sky from January to March,[32] winter in the Northern Hemisphere, and summer in the Southern Hemisphere. In the tropics (less than about 8° from the equator), the constellation transits at the zenith.

In the period May–July (summer in the Northern Hemisphere, winter in the Southern Hemisphere), Orion is in the daytime sky and thus not visible at most latitudes. However, for much of Antarctica in the Southern Hemisphere's winter months, the Sun is below the horizon even at midday. Stars (and thus Orion) are then visible at twilight for a few hours around local noon, low in the North. At the same time of day at the South Pole itself (Amundsen–Scott South Pole Station), Rigel is only 8° above the horizon, and the Belt sweeps just along it. In the Southern Hemisphere's summer months, when Orion is normally visible in the night sky, the constellation is actually not visible in Antarctica because the sun does not set at that time of year south of the Antarctic Circle.[33][34]

In countries close to the equator (e.g. Kenya, Indonesia, Colombia, Ecuador), Orion appears overhead in December around midnight and in the February evening sky.

Navigational aid

Using Orion to find stars in neighbor constellations

Orion is very useful as an aid to locating other stars. By extending the line of the Belt southeastward, SiriusCMa) can be found; northwestward, AldebaranTau). A line eastward across the two shoulders indicates the direction of ProcyonCMi). A line from Rigel through Betelgeuse points to Castor and PolluxGem and β Gem). Additionally, Rigel is part of the Winter Circle asterism. Sirius and Procyon, which may be located from Orion by following imaginary lines (see map), also are points in both the Winter Triangle and the Circle.[35]

Features

Orion as depicted in Urania's Mirror, a set of constellation cards published in London c.1825

Orion's seven brightest stars form a distinctive hourglass-shaped asterism, or pattern, in the night sky. Four stars—Rigel, Betelgeuse, Bellatrix and Saiph—form a large roughly rectangular shape, in the centre of which lie the three stars of Orion's BeltAlnitak, Alnilam and Mintaka. Descending from the 'belt' is a smaller line of three stars, Orion's Sword (the middle of which is in fact not a star but the Orion Nebula), also known as the hunter's sword.

Many of the stars are luminous hot blue supergiants, with the stars of the belt and sword forming the Orion OB1 Association. Standing out by its red hue, Betelgeuse may nevertheless be a runaway member of the same group.

Bright stars

 • Betelgeuse, also designated Alpha Orionis, is a massive M-type red supergiant star nearing the end of its life. It is the second brightest star in Orion, and is a semiregular variable star.[36] It serves as the "right shoulder" of the hunter it represents (assuming that he is facing the observer). It is generally the eleventh brightest star in the night sky, but this has varied between being the tenth brightest to the 23rd brightest by the end of 2019.[37][38] The end of its life is expected to result in a supernova explosion that will be highly visible from Earth, possibly outshining the Earth's moon and being visible during the day. This is most likely to occur within the next 100,000 years.[39]
 • Rigel, also known as Beta Orionis, is a B-type blue supergiant that is the sixth brightest star in the night sky. Similar to Betelgeuse, Rigel is fusing heavy elements in its core and will pass its supergiant stage soon (on an astronomical timescale), either collapsing in the case of a supernova or shedding its outer layers and turning into a white dwarf. It serves as the left foot of Orion, the hunter.[40]
 • Bellatrix is designated Gamma Orionis by Johann Bayer. It is the twenty-seventh brightest star in the night sky. Bellatrix is considered a B-type blue giant, though it is too small to explode in a supernova. Bellatrix's luminosity is derived from its high temperature rather than a large radius.[41] Bellatrix marks Orion's left shoulder and it means the "female warrior", and is sometimes known colloquially as the "Amazon Star".[42] It is the closest major star in Orion at only 244.6 light years.
 • Mintaka is designated Delta Orionis, despite being the faintest of the three stars in Orion's Belt. Its name means "the belt". It is a multiple star system, composed of a large B-type blue giant and a more massive O-type main-sequence star. The Mintaka system constitutes an eclipsing binary variable star, where the eclipse of one star over the other creates a dip in brightness. Mintaka is the westernmost of the three stars of Orion's Belt, as well as the northernmost.[35]
 • Alnilam is designated Epsilon Orionis and is named for the Arabic phrase meaning "string of pearls".[35] It is the middle and brightest of the three stars of Orion's Belt. Alnilam is a B-type blue supergiant; despite being nearly twice as far from the Sun as the other two belt stars, its luminosity makes it nearly equal in magnitude. Alnilam is losing mass quickly, a consequence of its size. It is the farthest major star in Orion at only 1,344 light years.
 • Alnitak, meaning "the girdle", is designated Zeta Orionis, and is the easternmost star in Orion's Belt. It is a triple star system, with the primary star being a hot blue supergiant and the brightest class O star in the night sky.
 • Saiph is designated Kappa Orionis by Bayer, and serves as Orion's right foot. It is of a similar distance and size to Rigel, but appears much fainter. It means the "sword of the giant"
 • Meissa is designated Lambda Orionis, forms Orion's head, and is a multiple star with a combined apparent magnitude of 3.33. Its name means the "shining one".
Bright stars of Orion
Proper
name
Bayer designation Light years Apparent magnitude
Betelgeuse α Orionis 624 0.42
Rigel β Orionis 772 0.18
Bellatrix γ Orionis 245 1.64
Mintaka δ Orionis 916 2.20
Alnilam ε Orionis 1,342 1.69
Alnitak ζ Orionis 800 1.88
Saiph κ Orionis 650 2.07
Meissa λ Orionis 1,042 3.47

Belt

Orion's Belt or The Belt of Orion is an asterism within the constellation. It consists of the three bright stars Zeta (Alnitak), Epsilon (Alnilam), and Delta (Mintaka). Alnitak is around 800 light years away from earth and is 100,000 times more luminous than the Sun; much of its radiation is in the ultraviolet range, which the human eye cannot see.[43] Alnilam is approximately 1340 light years away from Earth, shines with magnitude 1.70, and with ultraviolet light is 375,000 times more luminous than the Sun.[44] Mintaka is 915 light years away and shines with magnitude 2.21. It is 90,000 times more luminous than the Sun and is a double star: the two orbit each other every 5.73 days.[45] In the Northern Hemisphere, Orion's Belt is best visible in the night sky during the month of January around 9:00 pm, when it is approximately around the local meridian.[2]

Just southwest of Alnitak lies Sigma Orionis, a multiple star system composed of five stars that have a combined apparent magnitude of 3.7 and lying 1150 light years distant. Southwest of Mintaka lies the quadruple star Eta Orionis.

Sword

Orion's Sword contains the Orion Nebula, the Messier 43 nebula, the Running Man Nebula, and the stars Theta Orionis, Iota Orionis, and 42 Orionis.

Head

Three stars comprise a small triangle that marks the head. The apex is marked by Meissa (Lambda Orionis), a hot blue giant of spectral type O8 III and apparent magnitude 3.54, which lies some 1100 light years distant. Phi-1 and Phi-2 Orionis make up the base. Also nearby is the very young star FU Orionis.

Club

Stretching north from Betelgeuse are the stars that make up Orion's club. Mu Orionis marks the elbow, Nu and Xi mark the handle of the club, and Chi1 and Chi2 mark the end of the club. Just east of Chi1 is the Mira-type variable red giant U Orionis.

Shield

West from Bellatrix lie six stars all designated Pi Orionis (π1 Ori, π2 Ori, π3 Ori, π4 Ori, π5 Ori and π6 Ori) which make up Orion's shield.

Meteor showers

Around 20 October each year the Orionid meteor shower (Orionids) reaches its peak. Coming from the border with the constellation Gemini as many as 20 meteors per hour can be seen. The shower's parent body is Halley's Comet.[46]

Deep-sky objects

This view brings out many fainter features, such as Barnard's Loop.

Hanging from Orion's belt is his sword, consisting of the multiple stars θ1 and θ2 Orionis, called the Trapezium and the Orion Nebula (M42). This is a spectacular object that can be clearly identified with the naked eye as something other than a star. Using binoculars, its clouds of nascent stars, luminous gas, and dust can be observed. The Trapezium cluster has many newborn stars, including several brown dwarfs, all of which are at an approximate distance of 1,500 light-years. Named for the four bright stars that form a trapezoid, it is largely illuminated by the brightest stars, which are only a few hundred thousand years old. Observations by the Chandra X-ray Observatory show both the extreme temperatures of the main stars—up to 60,000 kelvins—and the star forming regions still extant in the surrounding nebula.[47]

M78 (NGC 2068) is a nebula in Orion. With an overall magnitude of 8.0, it is significantly dimmer than the Great Orion Nebula that lies to its south; however, it is at approximately the same distance, at 1600 light-years from Earth. It can easily be mistaken for a comet in the eyepiece of a telescope. M78 is associated with the variable star V351 Orionis, whose magnitude changes are visible in very short periods of time.[48] Another fairly bright nebula in Orion is NGC 1999, also close to the Great Orion Nebula. It has an integrated magnitude of 10.5 and is 1500 light-years from Earth. The variable star V380 Orionis is embedded in NGC 1999.[49]

Another famous nebula is IC 434, the Horsehead Nebula, near ζ Orionis. It contains a dark dust cloud whose shape gives the nebula its name.

NGC 2174 is an emission nebula located 6400 light-years from Earth.

Besides these nebulae, surveying Orion with a small telescope will reveal a wealth of interesting deep-sky objects, including M43, M78, as well as multiple stars including Iota Orionis and Sigma Orionis. A larger telescope may reveal objects such as Barnard's Loop and the Flame Nebula (NGC 2024), as well as fainter and tighter multiple stars and nebulae.

All of these nebulae are part of the larger Orion Molecular Cloud Complex, which is located approximately 1,500 light-years away and is hundreds of light-years across. It is one of the most intense regions of stellar formation visible within our galaxy.

Future

Animation showing Orion's proper motion from 50000 BC to 50000 AD. Pi3 Orionis moves the most rapidly.

Orion is located on the celestial equator, but it will not always be so located due to the effects of precession of the Earth's axis. Orion lies well south of the ecliptic, and it only happens to lie on the celestial equator because the point on the ecliptic that corresponds to the June solstice is close to the border of Gemini and Taurus, to the north of Orion. Precession will eventually carry Orion further south, and by AD 14000 Orion will be far enough south that it will become invisible from the latitude of Great Britain.[50]

Further in the future, Orion's stars will gradually move away from the constellation due to proper motion. However, Orion's brightest stars all lie at a large distance from the Earth on an astronomical scale—much farther away than Sirius, for example. Orion will still be recognizable long after most of the other constellations—composed of relatively nearby stars—have distorted into new configurations, with the exception of a few of its stars eventually exploding as supernovae, for example Betelgeuse, which is predicted to explode sometime in the next million years.[51]

See also

References

Explanatory notes

 1. ^ The determiner glyph for "constellation" or "star" in these lists is MUL (𒀯). See Babylonian star catalogues.

Citations

 1. ^ Chisholm, Hugh, ed. (1911). "Orion" . Encyclopædia Britannica. 20 (11th ed.). Cambridge University Press. p. 276.
 2. ^ a b Dolan, Chris. "Orion". Archived from the original on 2011-12-07. Retrieved 2011-11-28.
 3. ^ Rappenglück, Michael (2001). "The Anthropoid in the Sky: Does a 32,000 Years Old Ivory Plate Show the Constellation Orion Combined with a Pregnancy Calendar". Symbols, Calendars and Orientations: Legacies of Astronomy in Culture. IXth Annual meeting of the European Society for Astronomy in Culture (SEAC). Uppsala Astronomical Observatory. pp. 51–55.
 4. ^ "The Decorated Plate of the Geißenklösterle, Germany". UNESCO: Portal to the Heritage of Astronomy. Retrieved 26 February 2014.
 5. ^ Whitehouse, David (January 21, 2003). "'Oldest star chart' found". BBC. Retrieved 26 February 2014.
 6. ^ John H. Rogers, "Origins of the ancient constellations: I. The Mesopotamian traditions", Journal of the British Astronomical Association 108 (1998) 9–28
 7. ^ Babylonian Star-lore by Gavin White, Solaria Pubs, 2008, page 218ff & 170
 8. ^ Wilkinson, Richard H. (2003). The Complete Gods and Goddesses of Ancient Egypt. Thames & Hudson. pp. 127, 211
 9. ^ Kurkjian, Vahan (1968). "History of Armenia". uchicago.edu. Michigan. 8.
 10. ^ Peake's commentary on the Bible, 1962, page 260 section 221f.
 11. ^ "Star Tales – Orion". www.ianridpath.com.
 12. ^ Staal 1988, pp. 61–62.
 13. ^ Metlitzki, Dorothee (1977). The Matter of Araby in Medieval England. United States: Yale University Press. p. 79. ISBN 0-300-11410-9.
 14. ^ Kaler, James B., "SAIPH (Kappa Orionis)", Stars, University of Illinois, retrieved 2012-01-27
 15. ^ 漢語大字典 Hànyǔ Dàzìdiǎn (in Chinese), 1992 (p.163). 湖北辭書出版社和四川辭書出版社 Húbĕi Cishu Chūbǎnshè and Sìchuān Cishu Chūbǎnshè, re-published in traditional character form by 建宏出版社 Jiànhóng Publ. in Taipei, Taiwan; ISBN 957-813-478-9
 16. ^ Holay, P. V. (1998). "Vedic astronomers". Bulletin of the Astronomical Society of India. 26: 91–106. Bibcode:1998BASI...26...91H.
 17. ^ Srinivasan, Sharada (1998). "Vedic astronomers". World Archaeology. 36: 432–50. Bibcode:1998BASI...26...91H. doi:10.1080/1468936042000282726821. S2CID 26503807.
 18. ^ ""Must See" Indian Heritage". asimustsee.nic.in. Retrieved 2020-04-17.
 19. ^ Kelley, David H.; Milone, Eugene F.; Aveni, A.F. (2011). Exploring Ancient Skies: A Survey of Ancient and Cultural Astronomy. New York, New York: Springer. p. 344. ISBN 978-1-4419-7623-9.
 20. ^ Toroczkai-Wigand Ede : Öreg csillagok ("Old stars"), Hungary (1915) reedited with Műszaki Könyvkiadó METRUM (1988).
 21. ^ Schön, Ebbe. (2004). Asa-Tors hammare, Gudar och jättar i tro och tradition. Fält & Hässler, Värnamo. p. 228.
 22. ^ Elo, Ismo. "Tähdet ja tähdistöt". Ursa.fi. Retrieved October 16, 2013.
 23. ^ a b Staal 1988, p. 63.
 24. ^ Moser, Mary B.; Marlett, Stephen A. (2005). Comcáac quih yaza quih hant ihíip hac: Diccionario seri-español-inglés (PDF) (in Spanish and English). Hermosillo, Sonora and Mexico City: Universidad de Sonora and Plaza y Valdés Editores.
 25. ^ a b "Home – El Nuevo Día". Elnuevodia.com. Retrieved October 16, 2013.
 26. ^ "Windows to the Universe". Windows2universe.org. Retrieved January 13, 2017.
 27. ^ Kim, Wook (2012-09-21). "Mountain to Moon: 10 Movie Studio Logos and the Stories Behind Them". Time.com. Retrieved 2015-09-22.
 28. ^ "Encyclopedia of Arda: Swordsman of the Sky". Glyphweb.com. 1999-11-27. Retrieved 2012-05-16.
 29. ^ "The Three Kings and the Cape Clouds: Two astronomical puzzles". psychohistorian.org.
 30. ^ "Orion, Constellation Boundary". The Constellations. International Astronomical Union. Retrieved 22 March 2013.
 31. ^ Russell, Henry Norris (1922). "The New International Symbols for the Constellations". Popular Astronomy. Vol. 30. pp. 469–71. Bibcode:1922PA.....30..469R.
 32. ^ Ellyard, David; Tirion, Wil (2008) [1993]. The Southern Sky Guide (3rd ed.). Port Melbourne, Victoria: Cambridge University Press. p. 4. ISBN 978-0-521-71405-1.
 33. ^ "A Beginner's Guide to the Heavens in the Southern Hemisphere". dibonsmith.com.
 34. ^ "The Evening Sky Map Southern Hemisphere Edition". skymaps.com.
 35. ^ a b c Staal 1988, p. 61.
 36. ^ "Variable Star of the Month, Alpha Ori". Variable Star of the Season. American Association of Variable Star Observers. 2000. Archived from the original on January 22, 2009. Retrieved 2009-02-26.
 37. ^ "Waiting for Betelgeuse: What's Up with the Tempestuous Star?". December 26, 2019.
 38. ^ "Betelgeuse". Chris Dolan's Constellations. University of Wisconsin. 2009. Retrieved 2009-02-26.
 39. ^ Prior, Ryan. "A giant red star is acting weird and scientists think it may be about to explode". CNN.
 40. ^ "Rigel". Jim Kaler's Stars. University of Illinois at Urbana–Champaign. 2009. Archived from the original on February 22, 2009. Retrieved 2009-02-26.
 41. ^ "Bellatrix". Jim Kaler's Stars. University of Illinois at Urbana–Champaign. 2009. Archived from the original on February 22, 2009. Retrieved 2009-02-26.
 42. ^ "Bellatrix". Chris Dolan's Constellations. University of Wisconsin. 2009. Retrieved 2009-02-26.
 43. ^ "Alnitak". Stars.astro.illinois.edu. Retrieved 2012-05-16.
 44. ^ "Alnilam". Jim Kaler's Stars. University of Illinois at Urbana–Champaign. 2009. Archived from the original on 2011-11-24. Retrieved 2011-11-28.
 45. ^ "Mintaka". Jim Kaler's Stars. University of Illinois at Urbana–Champaign. 2009. Archived from the original on 2011-11-24. Retrieved 2011-11-28.
 46. ^ Jenniskens, Peter (September 2012). "Mapping Meteoroid Orbits: New Meteor Showers Discovered". Sky & Telescope. p. 22.
 47. ^ Wilkins, Jamie; Dunn, Robert (2006). 300 Astronomical Objects: A Visual Reference to the Universe (1st ed.). Buffalo, New York: Firefly Books. ISBN 978-1-55407-175-3.
 48. ^ Levy 2005, pp. 99–100.
 49. ^ Levy 2005, p. 107.
 50. ^ "Precession". Myweb.tiscali.co.uk. Archived from the original on 2018-07-23. Retrieved 2012-05-16.
 51. ^ Wilkins, Alasdair. "Earth may soon have a second sun". io9. Space Porn.

Bibliography

External links