شورلت اسپارک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شورلت اسپارک
Chevrolet Spark LT+ 1.2 (Facelift) – Frontansicht, 4. Januar 2014, Düsseldorf.jpg
دید کلی
شرکتشورلت (جنرال موتورز)
تولید۱۹۹۸–اکنون
بدنه و شاسی
کلاسخودرو شهری
شکل بدنه۵ در هاچ‌بک
طرح‌بندیموتور جلو-محور جلو
گاه‌شمار
پیشیندوو تیکو

شورلت اسپارک (به انگلیسی: Chevrolet Spark) یک خودروی درون شهری است که امروزه به دست شرکت شورلت که از زیر مجموعه‌های جنرال موتورز است ساخته می‌شود. نسل اول hdk o,nv, به اسم دوو ماتیز بوده است.

اولین نسل دوو ماتیز در سال ۱۹۹۸ در شرکت جنرال موتورز کره جنوبی، قسمت جی‌ام کره ساخته شد که جایگزین دوو تیکو بود. بعد از آن شرکت جنرال موتورز توانست کنترل دوو موتورز را در سال ۲۰۰۲ بدست آورد. نسل دوم آن در سال ۲۰۰۵ و نسل سوم آن در سال ۲۰۱۰ معرفی شد.

نمونه تمام برقی اسپارک به اسم شورلت اسپارک در ژوئن ۲۰۱۳ در آمریکا عرضه شد. این مدل اولین خودروی تمام برقی شورلت بود که بعد از توقف تولید ای‌وی-۱ در سال ۱۹۹۹ ساخته شد.

نسل اول (۱۹۹۸-۲۰۰۵)[ویرایش]

نسل اول

مشخصات موتور

در این نسل ۲ مدل موتور بنزین سوز برای آن در نظر گرفته شد که به شرح زیر است:

موتور ۳ سیلندر خطی ۰٫۸ لیتری یا همان ۸۰۰ سی سی که ۵۰ اسب بخار و ۶۹ نیوتن متر گشتاور را در دور موتور 4200 RPM فراهم می‌آورد. شتاب صفر تا صد آن ۱۷ ثانیه است و می‌تواند نهایتاً ۱۴۵ کیلومتر بر ساعت یا ۸۹ مایل سرعت داشته باشد.

موتور ۴ سیلندر خطی ۱ لیتری یا همان ۱۰۰۰ سی سی که ۶۲ اسب بخار و ۸۷ نیوتن متر گشتاور را در دور موتور 4300 RPM فراهم می‌آورد. شتاب صفر تا صد آن ۱۴٫۲ ثانیه است می‌تواند نهایتاً ۱۵۵ کیلومتر بر ساعت یا ۹۶ مایل سرعت داشته باشد.

نسل دوم(۲۰۰۵-۲۰۰۹)[ویرایش]

نسل دوم

مشخصات موتور

در این نسل ۲ مدل موتور بنزین سوز برای آن در نظر گرفته شد که به شرح زیر است:

موتور ۳ سیلندر خطی ۰٫۸ لیتری یا همان ۸۰۰ سی سی که ۵۱ اسب بخار و ۷۲ نیوتن متر گشتاور را در دور موتور 4400 RPM فراهم می‌آورد. شتاب صفر تا صد آن ۱۸٫۲ ثانیه است و می‌تواند نهایتاً ۱۴۵ کیلومتر بر ساعت یا ۹۰ مایل سرعت داشته باشد.

موتور ۴ سیلندر خطی ۱ لیتری یا همان ۱۰۰۰ سی سی که ۶۵ اسب بخار و ۹۱ نیوتن متر گشتاور را در دور موتور 4300 RPM فراهم می‌آورد. شتاب صفر تا صد آن ۱۴٫۱ ثانیه است می‌تواند نهایتاً ۱۵۶ کیلومتر بر ساعت یا ۹۷ مایل سرعت داشته باشد.

نسل سوم (۲۰۱۰-تاکنون)[ویرایش]

نسل سوم

مشخصات موتور

موتور ۴ سیلندر خطی ۱٫۲ لیتری یا همان ۱۲۵۰ سی سی که ۸۵ اسب بخار و ۱۲۲ نیوتن متر گشتاور را در دور موتور 4400 RPM فراهم می‌آورد. شتاب صفر تا صد آن ۱۱٫۳ ثانیه است می‌تواند نهایتاً۱۷۰ کیلومتر بر ساعت یا ۱۰۵ مایل سرعت داشته باشد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]