شورش شاهزاده موچی‌هیتو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شورش شاهزاده موچی‌هیتو
بخشی از جنگ گنپی
Byodoin Phoenix Hall Uji 10-2R.jpg
تالار ققنوس بیودواین، روبروی جبهه‌ای که نبرد اتفاق افتاد
تاریخ۲۰ ژوئن، ۱۱۸۰[۱]
مکاناوجی، کیوتو، درست بیرون از کیوتو
نتیجه پیروزی خاندان تایرا؛ کشته شدن فرمانده خاندان میناموتو و شاهزاده موچی‌هیتو
طرفین درگیر
Sasa Rindo.svg خاندان میناموتو Ageha-cho.svg خاندان تایرا
فرماندهان و رهبران
میناموتو نو یوریماسا  
شاهزاده موچی‌هیتو  
تایرا نو توموموری
تایرا نو شیگه‌هیرا

شورش شاهزاده موچی‌هیتو، نخستین نبرد اوجی، لشکرکشی موچی‌هیتو (به ژاپنی: 以仁王の挙兵) اولین نبرد از سری نبردهای وابسته به جنگ گنپی بود.

امپراتور تاکاکورا (۱۱۶۱-۱۱۸۱)، هشتادمین امپراتور ژاپن بود. مادر وی تایرا نو شیگه‌کو خواهر زنِ تایرا نو کیوموری و همسر وی نیز دختر کیوموری، بنام تایرا نو توکوکو بود. وی به زودی پس از تولد پسرش، تحت فشار قرار گرفت تا از سلطنت کناره‌گیری کند. پس از کناره‌گیری وی در سال ۱۱۸۰، کیوموری نوه دو سالهٔ خود امپراتور آنتوکو را در تخت سلطنت قرار داد.

پس از به امپراتوری نشاندن شدن نوه کیوموری شاهزاده موچی‌هیتو پسر امپراتور گو شیراکاوا احساس کرد که از جایگاه قانونی خود در تخت سلطنت محروم شده است. وی قصد داشت با کمک میناموتو نو یوریماسا به مبارزه مسلحانه علیه خاندان تایرا دست بزند. در ماه مه ۱۱۸۰، یوریماسا به سایر رهبران میناموتو و معابدها، (معبد انریاکو، معبد اونجو و دیگر معابد) پیغام فرستاد و به نام شاهزاده موچی‌هیتو جهت مجازات تایرا نو کیوموری؛ درخواست کمک کرد.

دیگر همسرانامپراتور گو شیراکاوا (۷۷)تایرا نو شیگه‌کو
پسر ارشد
امپراتور نیجو (۷۸) نام مادر آتسوشیکو
سومین پسر
شاهزاده موچی‌هیتو نام مادر شیگه‌کو
هفتمین پسر
امپراتور تاکاکورا (۸۰)
امپراتور روکوجو (۷۹)امپراتور آنتوکو (۸۱)شاهزاده موریساداامپراتور گو-توبا (۸۲)

تایرا نو کیوموری قبل از شروع حمله از این جریان مطلع شد. از آنجائیکه در کیوتو معابدی بسیاری وجود داشتند که در اثر فراخوان شاهزاده موچی‌هیتو ممکن بود به وی بپیوندند، در ژوئن ۱۱۸۰، کیوموری پایتخت را از کیوتو به فوکوهارا-کیو (شهر کوبه امروزی) انتقال داد.

کیوموری به دنبال زندانی کردن شاهزاده موچی‌هیتو بود و سربازان خود را جهت دستگیری و تعقیب شاهزاده موچی‌هیتو فرستاد. شاهزاده تا معبد اونجو در پای کوه هیئی عقب‌نشینی کرد، اما متوجه شد که سوهیهای معبد اونجو نمی‌توانند امنیت وی را تأمین کنند؛ بنابراین، وی یک بار دیگر، همراه با یک نیروی کوچکی از خاندان میناموتو، از میان رود یودو رد شد و به سالن ققنوس معبد بیودواین وارد شد. نیروهای خاندان تایرا به آنان رسیدند و در طی نبردی طرفین وارد جنگ شدند. پل بر روی رودخانه محل نبرد بود و در نهایت جنگجویان خاندان میناموتو مجدداً به سالن ققنوس معبد بازگشتند، در این مکان بود که میناموتو نو یوریماسا (مرگ ۲۰ ژوئن ۱۱۸۰)، پس از شکست هاراکیری کرد. شاهزاده موچی‌هیتو فرار کرد، اما در راه دستگیر شد و به زودی پس از آن کشته شد. واکنش تایرا نو کیوموری موجب عمیق‌تر شدن نفرت خاندان میناموتو از خاندان تایرا شد. همچنین مخالفان خاندان تایرا که به علت وصلت خاندان تایرا با خاندان سلطنتی از مبارزه و برخورد با نفوذ این خاندان خودداری می‌کردند پس از مرگ شاهزاده موچی‌هیتو که از خاندان سلطنتی بود، بهانه ای را برای آغاز مقابله و جنگ پیدا کردند.

منابع[ویرایش]

  1. Turnbull, Stephen (2016-07-28). The Gempei War 1180–85: The Great Samurai Civil War. Bloomsbury Publishing. p. 19. ISBN 978-1-4728-1386-2. Retrieved 2018-06-21.