شورای ترنت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فارسیEnglish
شورای ترنت
تاریخ۱۵۴۵–۱۵۶۳
پذیرفته شده توسطکلیسای کاتولیک
شورای پیشین
شورای پنجم لتران
شورای پسین
شورای اول واتیکان
فراخوانی شده توسطپل سوم
رئیس شورا
شرکت کنندگان
حدود ۲۵۵ در آخرین جلسات
موضوعات
اسناد و اعلامیه‌ها
هفده حکم پوشش دهنده همه جنبه‌های مذهب کاتولیک
فهرست شوراهای سراسری
اجلاس شورای ترنت در کلیسای سانتا ماریا مجیوره در ترنتو (اواخر سده هفدهم میلادی)

شورای ترنت یکی از مهم‌ترین شوراهای سراسری کلیسای کاتولیک بود که بین سال‌های ۱۵۴۵ و ۱۵۶۳ میلادی در ترنتو و بولونیا در شمال ایتالیا برگزار شد. این شورا که ناشی از اصلاحات پروتستانی بود، به عنوان تجسم اصلاح کاتولیک توصیف می‌شد.[۱] چهارصد سال بعد، هنگامی که ژان بیست‌وسوم مقدمات شورای دوم واتیکان را فراهم می‌کرد، احکام صادر شده توسط آن شورا را تأیید کرد: «آنچه که بود، هنوز هست.»[۲]

افزون بر احکام،[۳] شورا نگرانی خود را در مورد آنچه که هرطقه ایجاد شده توسط پروتستانتیسم می‌خواند، ابراز کرد. هم‌چنین عبارات کلیدی و توضیحات مربوط به دکترین‌ها و آموزه‌های کلیسا را در پاسخ به آن‌ها بیان کرد. این توضیحات شامل کتاب آسمانی، سنت مقدس، گناه نخستین، رستگاری، آیین‌های کلیسا، قربانی مقدس و ستایش قدیسان بود.[۴] شورا ۲۵ جلسهٔ خود را از ۱۳ دسامبر ۱۵۴۵ تا ۴ دسامبر ۱۵۶۳ برگزار کرد. همهٔ جلسات به جز جلسه‌های نهم تا یازدهم که در سال ۱۵۴۷ در بولونیا تشکیل شد، در ترنتو برگزار شد.[۵] پاپ پل سوم که شورا را فراخواند، یازده جلسهٔ نخست را اداره کرد. پس از او جلسات دوازدهم تا شانزدهم (۱۵۵۱–۱۵۵۲) زیر نظر پاپ ژولیوس سوم و سایر جلسات (۱۵۶۲–۱۵۶۳) زیر نظر پاپ پیوس چهارم برگزار شد.

شورا در بررسی‌های خود ولگاته را به عنوان نمونهٔ رسمی کتاب مقدس معرفی کرد و فرمان ایجاد یک نسخهٔ استاندارد آن را صادر کرد؛ هرچند که تا ۱۵۹۰ به چنین دستاوردی نرسید. پیوس چهارم در ۱۵۶۵ آیین تریدنتینه (از نام لاتین ترنتو) را صادر کرد و جانشینش پیوس پنجم، تعلیمات مذهبی رومی و نسخه‌هایی از مراسم ربانی و کتاب دعا را به ترتیب در ۱۵۶۶، ۱۵۶۸ و ۱۵۷۰ میلادی صادر کرد.

بیش از سیصد و پنجاه سال پس از این شورا، شورای سراسری بعدی با نام شورای اول واتیکان تشکیل شد.

زمینه[ویرایش]

رویدادهای پیش از شورا[ویرایش]

پاپ پل سوم، تشکیل دهنده شورای ترنت

در ۱۵ مارس ۱۵۱۷ میلادی، فعالیت شورای پنجم لتران، با چند پیشنهاد اصلاحی (برای انتخاب اسقف‌ها، مالیات، سانسور و موعظه) پایان یافت؛ ولی بسیاری از مشکلات عمدهٔ مورد مواجههٔ کلیسا در آلمان و سایر نقاط اروپا برطرف نشد. چند ماه بعد، مارتین لوتر اعلامیهٔ خود را در ویتنبرگ اعلام کرد.

یک شورای عمومی آزاد در آلمان[ویرایش]

موقعیت لوتر در شوراهای سراسری به مرور تغییر کرد، ولی او در ۱۵۲۰ از شاهزادگان آلمانی درخواست کرد که با کلیسای پاپی مخالفت کنند و حتی در صورت نیاز، شورایی را به صورت جداگانه و خارج از قلمرو پاپی، در آلمان تشکیل دهند. پس از آن که پاپ در مقاله «ای خداوند برخیز» ۵۲ ماده از اعلامیه لوتر را به عنوان هرطقه محکوم کرد، بزرگان آلمانی تشکیل یک شورا را بهترین روش برای وفق دادن تفاوت‌های موجود دانستند. کاتولیک‌های آلمان، که تعداشان کاهش یافته‌بود، به شورایی برای روشن شدن مسائل امید بسته بودند. شکل خارجی به خود گرفتن شورا، به دلیل بی‌میلی پاپ یک نسل طول کشید. یکی از خواسته‌های لوتران خروج مقام پاپی از شورا بود. دلیل دیگر آن، رقابت‌های سیاسی میان فرانسه و آلمان و خطر عثمانی در مدیترانه بود. در زمان پاپ کلمنت هفتم، نیروهای کارل پنجم در سال ۱۵۲۷ رم را غارت کردند. کلیسای سن پیترو و کلیسای سیستین برای نگهداری اسب‌ها به کار گرفته شدند. این رخداد و تردید پاپ میان فرانسه و آلمان باعث درنگ او شد. کارل پنجم به شدت موافق تشکیل شورا بود؛ ولی نیاز به موافقت فرانسوای اول پادشاه فرانسه که به او حمله کرده‌بود، داشت. فرانسوای اول به دلیل حمایت نسبی از نهضت پروتستان در فرانسه، کاملاً با شورای عمومی مخالفت بود و در سال ۱۵۳۳، پیشنهاد او برای تشکیل یک شورای سراسری شامل حاکمان کاتولیک و پروتستان اروپا برای توصیه مصالحه میان دو سیستم دینی اوضاع را پیچیده کرد. این پیشنهاد با مخالفت پاپ روبرو شد که معتقد بود موافقت با برگزاری این شورا به معنی به رسمیت شناختن پروتستان‌ها و بالا بردن قدرت شاهزادگان سکولار اروپا نسبت به روحانیون در امور کلیسا است. کارل که با حملهٔ ترک‌ها روبرو شده‌بود، از حمایت حاکمان آلمانی برخوردار شد تا بازگشایی شورای ترنت را به تأخیر اندازد.

جلسات و شرکت‌کنندگان[ویرایش]

شورا، اثر پاسکواله کاتی

در پاسخ به مقالهٔ «ای خداوند برخیز» پاپ لئون دهم در سال ۱۵۲۰، مارتین لوتر نسخه‌ای از آن را سوزاند و درخواست برگزاری شورای سراسری را کرد. قانون‌گذاران آلمانی نیز در ۱۵۲۲ به درخواست پیوستند. کارل پنجم نیز از تشکیل شورا به عنوان وسیله‌ای برای اتحاد دوبارهٔ کلیسا و حل و فصل مناقشات اصلاحات پروتستانی حمایت و بر اجرای آن پافشاری کرد. پاپ کلمنت هفتم مانند فرانسوای اول، به‌شدت مخالف برگزاری شورا بود.

پاپ پل سوم که می‌دید اصلاحات پروتستانی دیگر محدود به چند واعظ نیست و بسیاری از شاهزادگان را به ویژه در آلمان با خود همراه کرده، به تشکیل شورا رضایت داد. هرچند که این پیشنهاد او مورد مخالفت همهٔ کاردینال‌ها قرار گرفت. به هر حال، او مبلغانی را به سراسر اروپا فرستاد تا پیشنهاد شورا را مطرح کنند. پل سوم فرمان برگزاری یک شورای سراسری در منتووای ایتالیا در ۲۳ مه ۵۳۷ را صادر کرد. مارتین لوتر مقالات شمالکالد را در آماده‌سازی برای شورای سراسری نوشت. قرار بود مقالات شمالکالد موقعیت‌های امکان سازش یا عدم سازش برای لوتری‌ها را تعریف کند. طبق دستور امپراتور و پاپ پل سوم قرار بود شورا در تاریخ ۲۳ مه ۱۵۳۷ در منتووا برگزار شود؛ ولی به دلیل سر گرفتن یک جنگ دیگر کیان فرانسه و کارل پنجم و در نتیجه، عدم حضور اسقف فرانسه، برگزاری شورا به شکست انجامید. پروتستان‌ها نیز که از کارل پنجم شکست خورده‌بودند، از حضور در شورا خودداری کردند. مشکلات مالی در منتووا پاپ را در پاییز ۱۵۳۷ بر آن داشت که شورا را به ویچنزا منتقل کند که حضور در آن اندک بود. شورا در ۲۱ مه ۱۵۳۹ تا زمان نامحدود به تعویق افتاد. سپس پل سوم اصلاحاتی داخلی را در کلیسا آغاز کرد و کارل پنجم جلسه‌ای را با پروتستان‌ها در شورای شاهی در رگنسبورگ برای حل اختلافات تشکیل داد. اتحاد میان نمایندگان کاتولیک و پروتستان به دلیل درک متفاوت از کلیسا و عفو شکست خورد.

شورا تا ۱۵۴۵ به تأخیر افتاد و درست پیش از مرگ لوتر تشکیل شد. پاپ که منتووا را به عنوان محل جلسات پیشنهاد داده بود، پس از اصرار کارل پنجم آن را در ۱۳ دسامبر ۱۵۴۵ در ترنتو تشکیل داد. تصمیم پاپ برای انتقال شورا به بولونیا در مارس ۱۵۴۷ برای جلوگیری از طاعون، موفق نبود و شورا در ۱۷ سپتامبر ۱۵۴۹ برای مدت نامحدود تعطیل شد. بر اساس شرط کارل پنجم، هیچ‌یک از پاپ‌هایی که شورا در زمان حکومت آن‌ها تشکیل می‌شد، در آن شرکت نکردند. نمایندگان تام‌الاختیار پاپ به نمایندگی از مقام پاپی منصوب شدند.

شورا در ۱ مه ۱۵۵۱ توسط ژولیوس سوم در ترنتو بازگشایی شد؛ ولی به دلیل پیروزی ناگهانی موریس، انتخابگر ساکسونی، بر کارل پنجم و پیشروی او تا دولت تیرول (مجاور ترنتو) در ۲۸ آوریل ۱۵۵۲، شورا دوباره معلق شد. با پاپ شدن پل چهارم که بسیار ضد پروتستان بود، امید به برپایی مجدد شورا از بین رفت. شورا توسط پیوس چهارم برای آخرین بار، بازگشایی شد. این دورهٔ شورا از ۱۸ ژانویهٔ ۱۵۶۲ تا ۴ دسامبر ۱۵۶۳ به طول انجامید.

تعداد اعضای شرکت‌کننده در سه دورهٔ شورا به صورت قابل توجهی متغیر بود. نخستین جلسات شورا با حضور حدود ۳۰ اسقف برگزار شد. در پایان شورا، این عدد افزایش یافت؛ ولی به تعداد شرکت کنندگان در شورای اول نیقیه (۳۱۸ عضو) و شورای اول واتیکان (۷۴۴ عضو) نرسید. احکام در۱۵۶۳ توسط ۲۵۵ عضو، امضا شدند که بیشترین شمار مشارکت در شورا بود. این تعداد شامل ۴ نمایندهٔ تام‌الاختیار پاپ، ۲ کاردینال، سه ریش‌سفید، ۲۵ اسقف اعظم و ۱۶۸ اسقف (که دو سوم آن‌ها ایتالیایی بودند) بود.

حکومت فرانسه، تا آخرین لحظات، شورا را تحریم کرده‌بود؛ ولی هیئتی به ریاست کاردینال لورن در نوامبر ۱۵۶۲ وارد شورا شد. نخستین شعله‌های جنگ‌های مذهبی فرانسه در اوایل همان سال برافروخته شد و فرانسه تجربهٔ اقلیت قدرتمند پروتستان، شمایل‌شکنی و تنش‌های منجر به خشونت را داشت.

اهداف و نتایج کلی[ویرایش]

 1. محکوم کردن اصول و دکترین‌های پروتستانتیسم و روشن کردن دکترین‌های کلیسای کاتولیک روم در مورد همهٔ نکات مورد بحث. کارل پنجم حضور پروتستان‌ها در شورای سراسری را تضمین کرده‌بود و به آن‌ها حق بحث داده بود، هرچند که حق رأی نداشتند. حق رأی نداشتن پروتستان‌ها و حیرت ناشی از شکست کارل پنجم از موریس در ۱۵۵۲، به همکاری پروتستان‌ها پایان داد.
 2. انجام اصلاحات در ادارهٔ حکومت. این هدف، یکی از دلایل فراخوانی شوراهای اصلاحی بود. فساد آشکار در مدیریت کلیسا یکی از دلایل متعدد اصلاحات بود. بیست و پنج جلسه برگزار شد، ولی نزدیک به نیمی از آن‌ها به تشریفات رسمی گذشت. کار اصلی در کمیته‌ها یا گروه‌ها انجام می‌شد. مدیریت به صورت کامل در اختیار نمایندهٔ تام‌الاختیار پاپ بود. شورا از بخشی از بدنام‌ترین اتهامات چشم‌پوشی کرد و اصلاحات انضباطی مؤثر بر فروش آمرزش‌نامه، اخلاق در صومعه‌ها، آموزش روحانیون، عدم سکونت اسقف‌ها (هم‌چنین اسقف‌های دارای موقوفات بسیار که نسبتاً رایج بود) و منع دوئل را معرفی یا توصیه کرد.
 3. کلیسا مفسر نهایی کتاب آسمانی است. هم‌چنین کتاب مقدس و سنت کلیسا (سنتی که بخشی از اعتقادات کاتولیک را ساخته‌بود) به همان اندازه و به صورت مستقل، معتبر بودند.
 4. در پی جنجال بر سر دکترین توجیه با فقط ایمان مارتین لوتر، رابطهٔ ایمان و کار نیک در رستگاری تعریف شد.
 5. سایر اعمال کاتولیک رومی که خشم اصلاح‌طلبان را نسبت به کلیسا برانگیخت، مانند آمرزش‌نامه، زیارت، تقدیس قدیسان و یادگارهای مقدس و تقدیس مریم به شدت مورد تأیید قرار گرفت؛ هرچند که سوء استفاده از آن‌ها مانند فروش آمرزش‌نامه ممنوع شد.


پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. "Trent, Council of" in Cross, F. L. (ed.) The Oxford Dictionary of the Christian Church, Oxford University Press, 2005 (ISBN 978-0-19-280290-3).
 2. Quoted in Responses to Some Questions Regarding Certain Aspects of the Doctrine on the Church
 3. Jedin, 138.
 4. Wetterau, Bruce. World History. New York: Henry Holt and Company, 1994.
 5. Hubert Jedin, Konciliengeschichte, Verlag Herder, Freiburg, p 138.

پیوند به بیرون[ویرایش]

 • Wikisource-logo.svg Herbermann, Charles, ed. (1913). "Council of Trent". Catholic Encyclopedia. New York: Robert Appleton Company.
 • The text of the Council of Trent translated by J. Waterworth, 1848
 • ZIP version of the documents of the Council of Trent
 • Documents of the Council in latin
Council of Trent
Concilio Trento Museo Buonconsiglio.jpg
Council of Trent, painting in the Museo del Palazzo del Buonconsiglio, Trento
Date1545–63
Accepted byCatholic Church
Previous council
Fifth Council of the Lateran (1512–1517)
Next council
First Vatican Council (1869–1870)
Convoked byPaul III
President
Attendance
about 255 during the final sessions
Topics
Documents and statements
Seventeen dogmatic decrees covering then-disputed aspects of Catholic religion
Chronological list of ecumenical councils

The Council of Trent (Latin: Concilium Tridentinum), held between 1545 and 1563 in Trent (or Trento, in northern Italy), was the 19th ecumenical council of the Catholic Church.[1] Prompted by the Protestant Reformation, it has been described as the embodiment of the Counter-Reformation.[2][3]

The Council issued condemnations of what it defined to be heresies committed by proponents of Protestantism, and also issued key statements and clarifications of the Church's doctrine and teachings, including scripture, the Biblical canon, sacred tradition, original sin, justification, salvation, the sacraments, the Mass, and the veneration of saints.[4] The Council met for twenty-five sessions between 13 December 1545 and 4 December 1563.[5] Pope Paul III, who convoked the Council, oversaw the first eight sessions (1545–47), while the twelfth to sixteenth sessions (1551–52) were overseen by Pope Julius III and the seventeenth to twenty-fifth sessions (1562–63) by Pope Pius IV.

The consequences of the Council were also significant with regard to the Church's liturgy and practices. During its deliberations, the Council made the Vulgate the official example of the Biblical canon and commissioned the creation of a standard version, although this was not achieved until the 1590s.[2] In 1565, a year after the Council finished its work, Pius IV issued the Tridentine Creed (after Tridentum, Trent's Latin name) and his successor Pius V then issued the Roman Catechism and revisions of the Breviary and Missal in, respectively, 1566, 1568 and 1570. These, in turn, led to the codification of the Tridentine Mass, which remained the Church's primary form of the Mass for the next four hundred years.

More than three hundred years passed until the next ecumenical council, the First Vatican Council, was convened in 1869.

Background information

Obstacles and events before the Council's problem area

Pope Paul III, convener of the Council of Trent.

On 15 March 1517, the Fifth Council of the Lateran closed its activities with a number of reform proposals (on the selection of bishops, taxation, censorship and preaching) but not on the major problems that confronted the Church in Germany and other parts of Europe. A few months later, on 31 October 1517, Martin Luther issued his 95 Theses in Wittenberg.

A general, free council in Germany

Luther's position on ecumenical councils shifted over time,[6] but in 1520 he appealed to the German princes to oppose the papal Church, if necessary with a council in Germany,[7] open and free of the Papacy. After the Pope condemned in Exsurge Domine fifty-two of Luther's theses as heresy, German opinion considered a council the best method to reconcile existing differences. German Catholics, diminished in number, hoped for a council to clarify matters.[8]

It took a generation for the council to materialise, partly because of papal reluctance, given that a Lutheran demand was the exclusion of the papacy from the Council, and partly because of ongoing political rivalries between France and Germany and the Turkish dangers in the Mediterranean.[8] Under Pope Clement VII (1523–34), troops of the Catholic Holy Roman Emperor Charles V sacked Papal Rome in 1527, "raping, killing, burning, stealing, the like had not been seen since the Vandals". Saint Peter's Basilica and the Sistine Chapel were used for horses.[9] This, together with the Pontiff's ambivalence between France and Germany, led to his hesitation.

Charles V strongly favoured a council but needed the support of King Francis I of France, who attacked him militarily. Francis I generally opposed a general council due to partial support of the Protestant cause within France. In 1532 he agreed to the Nuremberg Religious Peace granting religious liberty to the Protestants, and in 1533 he further complicated matters when suggesting a general council to include both Catholic and Protestant rulers of Europe that would devise a compromise between the two theological systems. This proposal met the opposition of the Pope for it gave recognition to Protestants and also elevated the secular Princes of Europe above the clergy on church matters. Faced with a Turkish attack, Charles held the support of the Protestant German rulers, all of whom delayed the opening of the Council of Trent.[10]

Occasion, sessions, and attendance

The Council, depicted by Pasquale Cati (Cati da Iesi)

In reply to the Papal bull Exsurge Domine of Pope Leo X (1520), Martin Luther burned the document and appealed for a general council. In 1522 German diets joined in the appeal, with Charles V seconding and pressing for a council as a means of reunifying the Church and settling the Reformation controversies. Pope Clement VII (1523–1534) was vehemently against the idea of a council, agreeing with Francis I of France, after Pope Pius II, in his bull Execrabilis (1460) and his reply to the University of Cologne (1463), set aside the theory of the supremacy of general councils laid down by the Council of Constance.[11]

Pope Paul III (1534–1549), seeing that the Protestant Reformation was no longer confined to a few preachers, but had won over various princes, particularly in Germany, to its ideas, desired a council. Yet when he proposed the idea to his cardinals, it was almost unanimously opposed. Nonetheless, he sent nuncios throughout Europe to propose the idea. Paul III issued a decree for a general council to be held in Mantua, Italy, to begin on 23 May 1537.[12] Martin Luther wrote the Smalcald Articles in preparation for the general council. The Smalcald Articles were designed to sharply define where the Lutherans could and could not compromise. The council was ordered by the Emperor and Pope Paul III to convene in Mantua on 23 May 1537. It failed to convene after another war broke out between France and Charles V, resulting in a non-attendance of French prelates. Protestants refused to attend as well. Financial difficulties in Mantua led the Pope in the autumn of 1537 to move the council to Vicenza, where participation was poor. The Council was postponed indefinitely on 21 May 1539. Pope Paul III then initiated several internal Church reforms while Emperor Charles V convened with Protestants and Cardinal Gasparo Contarini at the Diet of Regensburg, to reconcile differences. Mediating and conciliatory formulations were developed on certain topics. In particular, a two-part doctrine of justification was formulated that would later be rejected at Trent.[13] Unity failed between Catholic and Protestant representatives "because of different concepts of Church and justification".[14]

However, the council was delayed until 1545 and, as it happened, convened right before Luther's death. Unable, however, to resist the urging of Charles V, the pope, after proposing Mantua as the place of meeting, convened the council at Trent (at that time ruled by a prince-bishop under the Holy Roman Empire),[11] on 13 December 1545; the Pope's decision to transfer it to Bologna in March 1547 on the pretext of avoiding a plague[2] failed to take effect and the Council was indefinitely prorogued on 17 September 1549. None of the three popes reigning over the duration of the council ever attended, which had been a condition of Charles V. Papal legates were appointed to represent the Papacy.[15]

Reopened at Trent on 1 May 1551 by the convocation of Pope Julius III (1550–1555), it was broken up by the sudden victory of Maurice, Elector of Saxony over Emperor Charles V and his march into surrounding state of Tirol on 28 April 1552.[16] There was no hope of reassembling the council while the very anti-Protestant Paul IV was Pope.[2] The council was reconvened by Pope Pius IV (1559–1565) for the last time, meeting from 18 January 1562 at Santa Maria Maggiore, and continued until its final adjournment on 4 December 1563. It closed with a series of ritual acclamations honouring the reigning Pope, the Popes who had convoked the Council, the emperor and the kings who had supported it, the papal legates, the cardinals, the ambassadors present, and the bishops, followed by acclamations of acceptance of the faith of the Council and its decrees, and of anathema for all heretics.[17]

The history of the council is thus divided into three distinct periods: 1545–1549, 1551–1552 and 1562–1563. During the second period, the Protestants present asked for a renewed discussion on points already defined and for bishops to be released from their oaths of allegiance to the Pope. When the last period began, all intentions of conciliating the Protestants was gone and the Jesuits had become a strong force.[2] This last period was begun especially as an attempt to prevent the formation of a general council including Protestants, as had been demanded by some in France.

The number of attending members in the three periods varied considerably.[11] The council was small to begin with, opening with only about 30 bishops.[18] It increased toward the close, but never reached the number of the First Council of Nicaea (which had 318 members)[11] nor of the First Vatican Council (which numbered 744). The decrees were signed in 1563 by 255 members, the highest attendance of the whole council,[18] including four papal legates, two cardinals, three patriarchs, twenty-five archbishops, and 168 bishops, two-thirds of whom were Italians. The Italian and Spanish prelates were vastly preponderant in power and numbers. At the passage of the most important decrees, not more than sixty prelates were present.[11] Although most Protestants did not attend, ambassadors and theologians of Brandenburg, Württemberg, and Strasbourg attended having been granted an improved safe conduct[19]

The French monarchy boycotted the entire council until the last minute when a delegation led by Charles de Guise, Cardinal of Lorraine finally arrived in November 1562. The first outbreak of the French Wars of Religion had occurred earlier in the year and the French Church, facing a significant and powerful Protestant minority in France, experienced iconoclasm violence regarding the use of sacred images. Such concerns were not primary in the Italian and Spanish Churches.[clarification needed] The last-minute inclusion of a decree on sacred images was a French initiative, and the text, never discussed on the floor of the council or referred to council theologians, was based on a French draft.[20]

Objectives and overall results

Scale of justice
Part of a series on the
Canon law of the
Catholic Church
046CupolaSPietro.jpg Catholicism portal

The main objectives of the council were twofold, although there were other issues that were also discussed:

 1. To condemn the principles and doctrines of Protestantism and to clarify the doctrines of the Catholic Church on all disputed points. This had not been done formally since the 1530 Confutatio Augustana. It is true that the emperor intended it to be a strictly general or truly ecumenical council, at which the Protestants should have a fair hearing. He secured, during the council's second period, 1551–1553, an invitation, twice given, to the Protestants to be present and the council issued a letter of safe conduct (thirteenth session) and offered them the right of discussion, but denied them a vote. Melanchthon and Johannes Brenz, with some other German Lutherans, actually started in 1552 on the journey to Trent. Brenz offered a confession and Melanchthon, who got no farther than Nuremberg, took with him the Confessio Saxonica. But the refusal to give the Protestants the vote and the consternation produced by the success of Maurice in his campaign against Charles V in 1552 effectually put an end to Protestant cooperation.[11]
 2. To effect a reformation in discipline or administration. This object had been one of the causes calling forth the reformatory councils and had been lightly touched upon by the Fifth Council of the Lateran under Pope Julius II. The obvious corruption in the administration of the Church was one of the numerous causes of the Reformation. Twenty-five public sessions were held, but nearly half of them were spent in solemn formalities. The chief work was done in committees or congregations. The entire management was in the hands of the papal legate. The liberal elements lost out in the debates and voting. The council abolished some of the most notorious abuses and introduced or recommended disciplinary reforms affecting the sale of indulgences, the morals of convents, the education of the clergy, the non-residence of bishops (also bishops having plurality of benefices, which was fairly common), and the careless fulmination of censures, and forbade duelling. Although evangelical sentiments were uttered by some of the members in favour of the supreme authority of the Scriptures and justification by faith, no concession whatsoever was made to Protestantism.[11]
 3. The Church is the ultimate interpreter of Scripture.[21] Also, the Bible and Church Tradition (the tradition that composed part of the Catholic faith) were equally and independently authoritative.
 4. The relationship of faith and works in salvation was defined, following controversy over Martin Luther's doctrine of "justification by faith alone".
 5. Other Catholic practices that drew the ire of reformers within the Church, such as indulgences, pilgrimages, the veneration of saints and relics, and the veneration of the Virgin Mary were strongly reaffirmed, though abuses of them were forbidden. Decrees concerning sacred music and religious art, though inexplicit, were subsequently amplified by theologians and writers to condemn many types of Renaissance and medieval styles and iconographies, impacting heavily on the development of these art forms.

The doctrinal decisions of the council are set forth in decrees (decreta), which are divided into chapters (capita), which contain the positive statement of the conciliar dogmas, and into short canons (canones), which condemn the dissenting Protestant views with the concluding anathema sit ("let him be anathema").[11]

Decrees

The doctrinal acts are as follows: after reaffirming the Niceno-Constantinopolitan Creed (third session), the decree was passed (fourth session) confirming that the deuterocanonical books were on a par with the other books of the canon (against Luther's placement of these books in the Apocrypha of his edition) and coordinating church tradition with the Scriptures as a rule of faith. The Vulgate translation was affirmed to be authoritative for the text of Scripture.[11]

Justification (sixth session) was declared to be offered upon the basis of human cooperation with divine grace[11] as opposed to the Protestant doctrine of passive reception of grace. Understanding the Protestant "faith alone" doctrine to be one of simple human confidence in divine mercy, the Council rejected the "vain confidence" of the Protestants, stating that no one can know who has received the grace of God. Furthermore, the Council affirmed—against some Protestants—that the grace of God can be forfeited through mortal sin.

The greatest weight in the Council's decrees is given to the sacraments. The seven sacraments were reaffirmed and the Eucharist pronounced to be a true propitiatory sacrifice as well as a sacrament, in which the bread and wine were consecrated into the Eucharist (thirteenth and twenty-second sessions). The term transubstantiation was used by the Council, but the specific Aristotelian explanation given by Scholasticism was not cited as dogmatic. Instead, the decree states that Christ is "really, truly, substantially present" in the consecrated forms. The sacrifice of the Mass was to be offered for dead and living alike and in giving to the apostles the command "do this in remembrance of me," Christ conferred upon them a sacerdotal power. The practise of withholding the cup from the laity was confirmed (twenty-first session) as one which the Church Fathers had commanded for good and sufficient reasons; yet in certain cases the Pope was made the supreme arbiter as to whether the rule should be strictly maintained.[11] On the language of the Mass, "contrary to what is often said", the council condemned the belief that only vernacular languages should be used, while insisting on the use of Latin.[22]

Ordination (twenty-third session) was defined to imprint an indelible character on the soul. The priesthood of the New Testament takes the place of the Levitical priesthood. To the performance of its functions, the consent of the people is not necessary.[11]

In the decrees on marriage (twenty-fourth session) the excellence of the celibate state was reaffirmed, concubinage condemned and the validity of marriage made dependent upon the wedding taking place before a priest and two witnesses, although the lack of a requirement for parental consent ended a debate that had proceeded from the 12th century. In the case of a divorce, the right of the innocent party to marry again was denied so long as the other party was alive,[11] even if the other party had committed adultery. However the council "refused … to assert the necessity or usefulness of clerical celibacy".[22][dubious ]

In the twenty-fifth and last session,[23] the doctrines of purgatory, the invocation of saints and the veneration of relics were reaffirmed, as was also the efficacy of indulgences as dispensed by the Church according to the power given her, but with some cautionary recommendations,[11] and a ban on the sale of indulgences. Short and rather inexplicit passages concerning religious images, were to have great impact on the development of Catholic Church art. Much more than the Second Council of Nicaea (787) the Council fathers of Trent stressed the pedagogical purpose of Christian images.[24]

The council appointed, in 1562 (eighteenth session), a commission to prepare a list of forbidden books (Index Librorum Prohibitorum), but it later left the matter to the Pope. The preparation of a catechism and the revision of the Breviary and Missal were also left to the pope.[11] The catechism embodied the council's far-reaching results, including reforms and definitions of the sacraments, the Scriptures, church dogma, and duties of the clergy.[4]

Ratification and promulgation

On adjourning, the Council asked the supreme pontiff to ratify all its decrees and definitions. This petition was complied with by Pope Pius IV, on 26 January 1564, in the papal bull, Benedictus Deus, which enjoins strict obedience upon all Catholics and forbids, under pain of ex-communication, all unauthorised interpretation, reserving this to the Pope alone and threatens the disobedient with "the indignation of Almighty God and of his blessed apostles, Peter and Paul." Pope Pius appointed a commission of cardinals to assist him in interpreting and enforcing the decrees.[11]

The Index librorum prohibitorum was announced in 1564 and the following books were issued with the papal imprimatur: the Profession of the Tridentine Faith and the Tridentine Catechism (1566), the Breviary (1568), the Missal (1570) and the Vulgate (1590 and then 1592).[11]

The decrees of the council were acknowledged in Italy, Portugal, Poland and by the Catholic princes of Germany at the Diet of Augsburg in 1566. Philip II of Spain accepted them for Spain, the Netherlands and Sicily inasmuch as they did not infringe the royal prerogative. In France, they were officially recognised by the king only in their doctrinal parts. Although the disciplinary or moral reformatory decrees were never published by the throne, they received official recognition at provincial synods and were enforced by the bishops. Holy Roman Emperors Ferdinand I and Maximilian II never recognized the existence of any of the decrees.[25] No attempt was made to introduce it into England. Pius IV sent the decrees to Mary, Queen of Scots, with a letter dated 13 June 1564, requesting her to publish them in Scotland, but she dared not do it in the face of John Knox and the Reformation.[11]

These decrees were later supplemented by the First Vatican Council of 1870.

Publication of documents

A comprehensive history is found in Hubert Jedin's The History of the Council of Trent (Geschichte des Konzils von Trient) with about 2500 pages in four volumes: The History of the Council of Trent: The fight for a Council (Vol I, 1951); The History of the Council of Trent: The first Sessions in Trent (1545–1547) (Vol II, 1957); The History of the Council of Trent: Sessions in Bologna 1547–1548 and Trento 1551–1552 (Vol III, 1970, 1998); The History of the Council of Trent: Third Period and Conclusion (Vol IV, 1976).

The canons and decrees of the council have been published very often and in many languages. The first issue was by Paulus Manutius (Rome, 1564). Commonly-used Latin editions are by Judocus Le Plat (Antwerp, 1779) and by Johann Friedrich von Schulte and Aemilius Ludwig Richter (Leipzig, 1853). Other editions are in vol. vii. of the Acta et decreta conciliorum recentiorum. Collectio Lacensis (7 vols., Freiburg, 1870–90), reissued as independent volume (1892); Concilium Tridentinum: Diariorum, actorum, epistularum, … collectio, ed. Sebastianus Merkle (4 vols., Freiburg, 1901 sqq.); as well as Mansi, Concilia, xxxv. 345 sqq. Note also Carl Mirbt, Quellen, 2d ed, pp. 202–255. An English edition is by James Waterworth (London, 1848; With Essays on the External and Internal History of the Council).[11]

The original acts and debates of the council, as prepared by its general secretary, Bishop Angelo Massarelli, in six large folio volumes, are deposited in the Vatican Library and remained there unpublished for more than 300 years and were brought to light, though only in part, by Augustin Theiner, priest of the oratory (d. 1874), in Acta genuina sancti et oecumenici Concilii Tridentini nunc primum integre edita (2 vols., Leipzig, 1874).[11]

Most of the official documents and private reports, however, which bear upon the council, were made known in the 16th century and since. The most complete collection of them is that of J. Le Plat, Monumentorum ad historicam Concilii Tridentini collectio (7 vols., Leuven, 1781–87). New materials(Vienna, 1872); by JJI von Döllinger (Ungedruckte Berichte und Tagebücher zur Geschichte des Concilii von Trient) (2 parts, Nördlingen, 1876); and August von Druffel, Monumenta Tridentina (Munich, 1884–97).[11]

List of doctrinal decrees

DecreeSession Date Canons Chapters
The Holy Scriptures 4 8 April 1546 none 1
Original sin 5 7 June 1546 5 4
Justification 6 13 January 1547 33 16
Sacraments 7 3 March 1547 13 1
Baptism 7 3 March 1547 14 none
Confirmation 7 4 March 1547 3 none
Holy Eucharist 13 11 October 1551 11 8
Penance 14 15 November 1551 15 15
Extreme Unction 14 4 November 1551 4 3
Matrimony 24 11 November 1563 12 10
25 4 December 1563 none 3
Indulgences 25 4 December 1563 none 1

Protestant response

Andrada, a Catholic
Chemnitz, a Lutheran

Out of 87 books written between 1546 and 1564 attacking the Council of Trent, 41 were written by Pier Paolo Vergerio, a former papal nuncio turned Protestant Reformer.[26] The 1565–73 Examen decretorum Concilii Tridentini[27] (Examination of the Council of Trent) by Martin Chemnitz was the main Lutheran response to the Council of Trent.[28] Making extensive use of scripture and patristic sources, it was presented in response to a polemical writing which Diogo de Payva de Andrada had directed against Chemnitz.[29] The Examen had four parts: Volume I examined sacred scripture,[30] free will, original sin, justification, and good works. Volume II examined the sacraments,[31] including baptism, confirmation, the sacrament of the eucharist,[32] communion under both kinds, the mass, penance, extreme unction, holy orders, and matrimony. Volume III examined virginity, celibacy, purgatory, and the invocation of saints.[33] Volume IV examined the relics of the saints, images, indulgences, fasting, the distinction of foods, and festivals.[34]

In response, Andrada wrote the five-part Defensio Tridentinæ fidei,[35] which was published posthumously in 1578. However, the Defensio did not circulate as extensively as the Examen, nor were any full translations ever published. A French translation of the Examen by Eduard Preuss was published in 1861. German translations were published in 1861, 1884, and 1972. In English, a complete translation by Fred Kramer drawing from the original Latin and the 1861 German was published beginning in 1971.

See also

Notes

 1. ^ Joseph Francis Kelly, The Ecumenical Councils of the Catholic Church: A History, (Liturgical Press, 2009), 126-148.
 2. ^ a b c d e "Trent, Council of" in Cross, F. L. (ed.) The Oxford Dictionary of the Christian Church, Oxford University Press, 2005 (ISBN 978-0-19-280290-3).
 3. ^ Quoted in Responses to Some Questions Regarding Certain Aspects of the Doctrine on the Church Archived August 13, 2013, at the Wayback Machine
 4. ^ a b Wetterau, Bruce. World History. New York: Henry Holt and Company, 1994.
 5. ^ Hubert Jedin, Konciliengeschichte, Verlag Herder, Freiburg, [p.?] 138.
 6. ^ Jedin, Hubert (1959), Konziliengeschichte, Herder, p. 80
 7. ^ An den Adel deutscher Nation (in German), 1520
 8. ^ a b Jedin 81
 9. ^ Hans Kühner Papstgeschichte, Fischer, Frankfurt 1960, 118
 10. ^ Jedin 79–82
 11. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u  One or more of the preceding sentences incorporates text from a publication now in the public domainJackson, Samuel Macauley, ed. (1914). "Trent, Council of". New Schaff–Herzog Encyclopedia of Religious Knowledge (third ed.). London and New York: Funk and Wagnalls.
 12. ^ Joseph Francis Kelly, The Ecumenical Councils of the Catholic Church: A History, 133.
 13. ^ Catholic OR Protestant? The Story of Contarini and the Reformation, footnote seven
 14. ^ Jedin 85
 15. ^ O'Malley, 29–30
 16. ^ Trenkle, Franz Sales (3 March 2003). "Council of Trent". Retrieved 22 January 2008.
 17. ^ "CT25". history.hanover.edu.
 18. ^ a b O'Malley, 29
 19. ^ Trent, Council of from the Christian Cyclopedia, Edited by: Erwin L. Lueker, Luther Poellot, Paul Jackson. Concordia Publishing House: 2000
 20. ^ O'Malley, 32–36
 21. ^ Catechism of the Catholic Church Paragraph 85
 22. ^ a b O'Malley, 31
 23. ^ Council of Trent: Decree De invocatione, veneratione et reliquiis sanctorum, et de sacris imaginibus, 3 December 1563, Sessio 25.
 24. ^ Bühren 2008, p. 635f.; about the historical context of the decree on sacred images cf. Jedin 1935.
 25. ^ Meyer, Herbert T. (1962). The Story of the Council of Trent. St. Louis: Concordia Publishing House. p. 19-20.
 26. ^ Lutheran Patristic Catholicity By Quentin D. Stewart, 2015
 27. ^ Examen, Volumes I-II: Volume I begins on page 46 of the pdf and Volume II begins on page 311. Examen Volumes III-IV: Volume III begins on page 13 of the pdf and Volume IV begins on page 298. All volumes free on Google Books
 28. ^ "This monumental work is to this day the classic Protestant answer to Trent." from page three of Martin Chemnitz on the Doctrine of Justification Archived 2017-04-01 at the Wayback Machine by Jacob A. O. Preus
 29. ^ Martin Chemnitz's views on Trent: the genesis and the genius of the Examen Concilii Tridentini by Arthur Carl Piepkorn, 1966
 30. ^ Chemnitz On The Authority Of The Sacred Scripture (An Examination) by Fred Kramer, p. 165-175
 31. ^ Chemnitz on Rites and Ceremonies by Charles Henrickson, 2000.
 32. ^ See page 141 and following of Should Lutherans Reserve the Consecrated Elements for the Communion of the Sick? by Roland F. Ziegler
 33. ^ see page 82 of Lutheran Patristic Catholicity The Vincentian Canon and the Consensus Patrum in Lutheran Orthodoxy Series: Arbeiten zur Historischen und Systematischen Theologie by Quentin D. Stewart
 34. ^ See page 9 of The Contribution of Martin Chemnitz to Our Lutheran Heritage By: Mark Hanna, 2004
 35. ^ Defensio, 716 pages, free on Google Books.

References

 • Bühren, Ralf van: Kunst und Kirche im 20. Jahrhundert. Die Rezeption des Zweiten Vatikanischen Konzils (Konziliengeschichte, Reihe B: Untersuchungen), Paderborn 2008, ISBN 978-3-506-76388-4
 • O'Malley, John W., in The Sensuous in the Counter-Reformation Church, Eds: Marcia B. Hall, Tracy E. Cooper, 2013, Cambridge University Press, ISBN 978-1-107-01323-0, google books

Further reading

 • Paolo Sarpi, Historia del Concilio Tridentino, London: John Bill,1619 (History of the Council of Trent, English translation by Nathaniel Brent, London 1620, 1629 and 1676)
 • Francesco Sforza Pallavicino, Istoria del concilio di Trento. In Roma, nella stamperia d'Angelo Bernabò dal Verme erede del Manelfi: per Giovanni Casoni libraro, 1656-7
 • John W. O'Malley: Trent: What Happened at the Council, Cambridge (Massachusetts), The Belknap Press of Harvard University Press, 2013, ISBN 978-0-674-06697-7
 • Hubert Jedin: Entstehung und Tragweite des Trienter Dekrets über die Bilderverehrung, in: Tübinger Theologische Quartalschrift 116, 1935, pp. 143–88, 404–29
 • Hubert Jedin: Geschichte des Konzils von Trient, 4 vol., Freiburg im Breisgau 1949–1975 (A History of the Council of Trent, 2 vol., London 1957 and 1961)
 • Hubert Jedin: Konziliengeschichte, Freiburg im Breisgau 1959
 • Mullett, Michael A. "The Council of Trent and the Catholic Reformation", in his The Catholic Reformation (London: Routledge, 1999, ISBN 0-415-18915-2, pbk.), p. 29-68. N.B.: The author also mentions the Council elsewhere in his book.
 • Schroeder, H. J., ed. and trans. The Canons and Decrees of the Council of Trent: English Translation, trans. [and introduced] by H. J. Schroeder. Rockford, Ill.: TAN Books and Publishers, 1978. N.B.: "The original 1941 edition contained [both] the Latin text and the English translation. This edition contains only the English translation...."; comprises only the Council's dogmatic decrees, excluding the purely disciplinary ones.
 • Mathias Mütel: Mit den Kirchenvätern gegen Martin Luther? Die Debatten um Tradition und auctoritas patrum auf dem Konzil von Trient, Paderborn 2017 (= Konziliengeschichte. Reihe B., Untersuchungen)

External links