شورای اروپایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نشست مارس ۲۰۱۱ اعضای شورای اروپایی در بروکسل

شورای اروپایی (به فرانسوی: Conseil européen) یکی از نهادهای اتحادیه اروپا است که نخست در سال ۱۹۷۵ به صورت غیررسمی تأسیس شد و سپس در سال ۲۰۰۹ میلادی، مطابق با پیمان لیسبون به یکی از نهادهای رسمی اتحادیه اروپا تبدیل شد.

جلسات این نهاد با حضور سران دولت‌ها یا سران حکومت‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا[۱] به‌همراه رئیس شورای اتحادیه اروپا، رئیس کمیسیون اروپا و نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی برگزار می‌شود.

با وجود آنکه این شورا حق قانون‌گذاری ندارد، اما مطابق با پیمان لیسبون برای مشخص کردن «جهت‌گیری‌های کلی سیاسی و اولویت‌های اتحادیه اروپا» بنیان نهاده شده‌است؛ بنابراین این شورا یکی از نهادهای استراتژیک اتحادیه اروپا به‌شمار می‌رود.

جلسات این شورا، معمولاً با عنوان نشست سران ای‌یو (EU summit) شناخته می‌شود. این جلسات معمولاً حداقل دو بار در هر نیمهٔ سال در ساختمان ستاد شورای اروپا (JUSTUS Lipsius) در بروکسل برگزار می‌شود.[۲]

پس از دو دورهٔ دو و نیم ساله که هرمن ون رومپوی ریاست این شورا را بر عهده داشت؛ سپس در ۸ شهریور ۱۳۹۳ خورشیدی، سران ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپایی، دونالد توسک را به عنوان رئیس این شورا برگزیدند. قرار است دونالد توسک از اول دسامبر ۲۰۱۴ تا ۳۱ مه ۲۰۱۷ عهده‌دار این سمت باشد.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Art.235-Vertrag über die Arbeitsweise der Europäischen Union
  2. consilium-6655/1/08 REV1
  3. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۶ اکتبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۳۱ اوت ۲۰۱۴.