شهر گمشده زی (فیلم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شهر گمشده زی (به انگلیسی: The Lost City of Z) فیلمی‌است زندگی‌نامه‌ای، ماجراجویانه و دراماتیک با سناریو و کارگردانی جیمز گری محصول ۲۰۱۶ میلادی. این فیلم از روی کتابی به همین نام نوشتهٔ دیوید گرن و براساس ماجراجویی واقعی پرسی فاست جهانگرد و کاوشگر بریتانیایی -که در ۱۹۲۵ میلادی در پی اکتشاف شهر گمشده زی در جنگل‌های آمازون مفقود شد- ساخته شده‌است.

چارلی هونام در نقش پرسی فاست بازی کرده‌است و دیگر بازیکنان آن رابرت پتینسون، سیه‌نا میلر و تام هالند می‌باشد. فیلم‌بردار شهر گمشده زی داریوش خنجی ایرانی‌تبار می‌باشد.

شهر گمشده زی نامی است که توسط کلنل انگلیسی، پرسی هریسون فاست، به شهری که به گمان او در جنگل‌های ماتو گروسو وجود داشت گفته می‌شود. فاست بر اساس اکتشافات خود در رود آمازون به این نتیجه فرضی رسید که تمدنی مدرن در این منطقه وجود داشته‌است و خرابه‌های آن بایستی تا به امروز جان سالم به در برده باشند. فاست در ین زمان مدرکی یافت که به دستنویس ۵۱۲ مشهور بود و توسط براندیرانت ژاو دا سیلویا گویماراس نوشته شده بود که در طول سال ۱۷۵۳ او خرابه‌هایی از شهری باستانی را کشف نمود که شامل طاق مجسمه و یک معبد بوده‌است. شهر با جزئیات فراوانی بدون آنکه محل آن توصیف شده بود. شهر مقصد جدیدی برای کاوش‌های فاست در پی شهر گمشده زی شد. او در کتاب کاوش‌های خود در بارهی این کاوشهای در منطقه سراتو در باهیا به آن اشاره نموده‌است.

هنگامی که فاست برای پیدا نمودن شهر زی آماده می‌شد جنگ جهانی اول آغاز شد. در ۱۹۲۰ او تلاش نمود به صورت شخصی بدنبال شهر زی برود ولی با ابتلا به تب در میانه راه حیوانات خود را کشت و به کاوش خاتمه داد. تا آنکه در تلاشی دیگر در سال ۱۹۲۵، فاست به همراه پسرش جک و دوستش رالی ریمل در جنگل‌های ماتو گروسو گم شدند.

دیوید گران در نیویورکر مقاله‌ای با عنوان «شهر گمشده زی» (۲۰۰۵) چاپ کرد که بعداً به کتابی با نام شهر گمشده زی (۲۰۰۹) بسط داده شد. فیلمی سینمایی به همین نام، شهر گمشده زی (فیلم)، بر مبنای این کتاب در ۱۴ مارس ۲۰۱۷ به پرده نمایش برده شد.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "The Lost City of Z (film)," Wikipedia, The Free Encyclopedia, https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=The_Lost_City_of_Z_(film)&oldid=799065517 (accessed September 11, 2017 ).