شهرک دانشگاه (اهواز)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شهرک دانشگاه)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شهرک دانشگاه یا شهرک شهید چمران، بین فرهنگ‌شهر و شهرک رزمندگان و پردیس در قسمت جنوبی اهواز واقع شده‌است؛ که علاوه بر اینکه آرام و خلوت است از امنیت مناسبی برخوردار بوده. در این شهرک دانشگاه دخترانه سما جدیداً احداث شده و از این رو میزبان دانشجویان زیادی است.

منازل شهرک تقریباً با یک نقشه مهندسی ساخته شده و از این رو یکی از با نظم‌ترین مناطق اهواز از لحاظ نقشه مهندسی و خیابان می‌باشد خیابان‌های آن عموماً با یک شمارهٔ اختصاصی و عبارت دانشجو نام‌گذاری شده‌اند (مثلاً خیابان دوم دانشجو) شهرک دانشگاه به طور کلی چهار گروه‌است که بزرگ‌ترین منازل مسکونی (۵۰۰ متری و اکثراً ۴۰۰ متری) ساخته شده‌اند.

توصیف عمومی[ویرایش]

ساکنین شهرک دانشگاه از هر قومیتی مثل عرب، بختیاری، شوشتری، دزفولی و … هستند؛ که معمولاً بیشتر از قشر متوسط می‌باشند

گفته می‌شود[نیازمند منبع] که این شهرک پیش از انقلاب توسط شرکتی فرانسوی به منظور سکونت اساتید دانشگاه شهید چمران (جندی شاپور سابق) اهواز ساخته شده‌است. اما امروزه ساکنین شهرک از هر صنفی هستند: استاد دانشگاه، معلم، کارگر، کارمند، راننده، کاسب و ….

زمانی قسمت‌های داخلی شهرک دانش‌گاه در مقابل باران‌های زیاد بسیار آسیب‌پذیر بوده و با آمدن باران‌های شدید حتی آب به داخل منازل مسکونی وارد می‌شده و خسارت می‌زده اما ظاهراً شهرداری با کندن کانالی این مشکل را تا حدی حل نموده. اگر چه سیستم فاضل‌آب شهرک هم‌چنان مشکل دارد.

در قسمت میانی شهرک یک پارک متوسط و زمین بازی آسفالت شده و فضای سبز و یک محل تفریح نه چندان مجهز برای اطفال با چند تاب و سرسره و چند وسیله بازی بادی (پارک بادی) و یک آبنماهست که بعد از ظهرها با خنک شدن هوا محل تجمع خانواده‌ها و هم‌چنین دختر و پسرهای شهرک می‌شود.

از انتهای شهرک خط راه‌آهن (به اصطلاح محلی سچّه) به سمت خرمشهر می‌گذرد که آن طرف راه‌آهن به سمت سپنتا، ملاشیه، شهرک نورد و جادهٔ خرمشهر می‌رود؛ و با یک دیوار بتنی از آن مناطق جدا شده (اینکار جهت افزایش امنیت شهروندان این منطقه صورت گرفت)

بعضی از منازل قدیمی شهرک دانشگاه دیوارهای بتون آرمهٔ پیش‌ساخته دارند که تابستان‌ها به شدت گرم می‌شوند. استاندارد دیوار حیاط‌های منازل شهرک کوتاه و نرده دار بودند که امروزه اغلب‌شان به دیوارهای بلند تبدیل شده‌اند. علت آن ایجاد امنیت بالاتر و هم‌چنین پوشاندن داخل منازل از دید رهگذران است.

امروزه فروشگاه‌های سوپرمارکت و خواربار فروشی به وفور در سطح شهرک دیده می‌شود. جدیداً ساکنان این محله علاقه‌مند به تخریب و تبدیل خانه‌های ویلایی تک واحده خود به آپارتمان‌های ۴ و ۸ واحده شده‌اند و در گوشه و کنار این محله شاهد این تخریب و بازسازی‌ها هستیم.

پیش شمارهٔ تلفن‌های شهرک دانشگاه ۳۳۲ و ۳۳۴ و ۳۳۵ و مربوط به مرکز مخابراتی گلستان اهواز است.

از شهرک دانشگاه تا مرکز شهر در صورت سبکی عبور و مرور خیابان‌ها، با ماشین کمتر از یک ربع ساعت راه است؛ و سر شهرک در جاده گلستان میدانی (فلکه) به نام میدان کودک قرار دارد.