شهروند کهکشان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شهروند کهکشان
Citizen of the galaxy book cover.jpg
جلد نشر دل‌ری کتاب چاپ ۱۹۸۷
نویسندهرابرت هاین‌لاین
برگردانندهمحمود مصاحب
ناشرمعرفت
محل نشرآمریکا
تاریخ نشر۱۹۵۷
تاریخ نشر فارسی: ۱۳۳۹
شابک؟
تعداد صفحات؟
موضوع-
سبکع. ت.
زبانانگلیسی
سری-
نوع رسانهکتاب
تصویرگر؟طراح جلد: ؟

شهروند کهکشان کتابی علمی-تخیلی اثر رابرت هاین‌لاین چاپ ۱۹۵۷ میلادی است. مانند بسیاری دیگر از آثار هاین‌لاین، شیفتگی نویسنده نسبت به نظامی‌گری و اهمیتی که برای نقش زنان در جامعه قایل است در این کتاب خود را به خوبی نشان می‌دهد.

داستان[ویرایش]

ثوربی کودکی برده‌است که در پایتخت امپراتوری سارگن ملقب به نه جهان به حراج گذاشته شده. پیرمرد گدایی به نام باسلیم او را می‌خرد و در کنار گدایی، کمر همت به آموزش او می‌بندد. آموزش‌هایی که از دانش یک گدای معمولی خیلی فراتر هستند. ثوربی بزرگ می‌شود و باسلیم او را آزاد می‌کند و به او ماموریتهایی می‌دهد. روزی ماموران گارد سارگن به زاغهٔ آنها می‌ریزند و باسلیم قبل از دستگیر شدن با سم خود را می‌کشد. به زودی مشخص می‌شود که باسلیم جاسوس مدار فائقهٔ ارضی (حکومت زمین) در نه جهان بوده‌است.

ترجمه به فارسی[ویرایش]

کتاب به سال ۱۳۳۸ تحت نام ساکنان کهکشان توسط محمود مصاحب به فارسی ترجمه شده و در سال ۱۳۳۹ توسط چاپخانهٔ معرفت به طبع رسیده‌است. ترجمهٔ کتاب شیوا و روان است و حکایت از تسلط مترجم بر هر دو زبان مبدأ و مقصد دارد. هر چند همانند بسیاری دیگر آثار، این اثر هم از گزند حذف‌های بی‌توجیه در امان نمانده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • رابرت هاین‌لاین (۱۳۳۹ساکنان کهکشان، ترجمهٔ محمود مصاحب، تهران: معرفت
  • مقاله ویکی‌پدیای انگلیسی