خان آغا بیگم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شهربانو بیگم)
پرش به: ناوبری، جستجو

خان آغا بیگم، ملقب به آغابیگم ختر سوم شاه عباس یکم بود که احتمالا در سال ۱۰۰۲ هجری از ملکه فخرجهان بیگم شاهزاده خانم گرجی بدنیا آمد شد. خان آغا بیگم همچنین خواهرتنی و کوچکتر زبیده بیگم بود.

وی در سال ۱۰۱۷ به فرمان پدرش با میر علاءالدین حسینی ملقب به سلطان‌العلماء و مشهور به خلیفه سلطانی ازدواج کرد که نصب وی از جانب پدر به سید قوام الدین مرعشی مشهور به میر بزرگ از صادات معروف مازندران که با مادر شاه عباس خویشاوندی داشت. ثمره این ازدواج چهار پسر و چهار دختر بود و مشهورترین آن ها میرزا سید حسن بود که با زبیده بیگم دختر شاه سلیمان ازدواج کرد.

همسر او در سال ۱۰۳۳ بعد از مرگ سلمان‌خان به مقام وزیر اعظم شاه عباس یکم و اعتمادالدوله وی شد و تا سال ۱۰۴۱ بر این مقام بود.

در سال ۱۰۳۸ شاه عباس از دنیا رفت و خان آغا بیگم همراه با خواهرش زبیده بیگم و عمه پدرش زینب بیگم خواستار به سلطنت رسیدن امامقلی میرزا بودند، اما سام میرزا پسر صفی میرزا با نام شاه صفی به سلطنت رسید. در سال ۱۰۴۱ به فرمان شاه صفی تمامی دخترزاده های شاه عباس کور و زبیده بیگم و فرزندان و همسرش کشته شدند و همسر خان آغا بیگم از مقامش برکنار و پسرانش کور شدند. آغا بیگم در زمان سلطنت شاه صفی در تبعید از دنیا رفت و در حرم امام رضا دفن شد.

منابع[ویرایش]

کتاب زندگانی شاه عباس بزرگ نوشته نصرالله فلسفی، در بخش دختران صفحه های ۲۰۰ و ۲۰۱، خان آغا بیگم