شهاب‌الدین مرجانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شهاب‌الدین مرجانی

شهاب‌الدین مرجانی (به روسی: Шигабутдин Марджани) در 16 ژانویه سال 1818 در شهر قازان، در دوران امپراطوری روسیه به دنیا آمد.

او تحصیلات مقدماتی خود در قازان به اتمام رساند و در 17 سالگی برای تحصیلات عالی به شهر های بخارا و سمرقند در آسیای مرکزی رهسپار گردید. او در سال 1848 پس از یازده سال تحقیق و تحصیل به قازان بازگشت و در مسجد مدرس قازان به امام جماعت منصوب شد. در سال1867 از طرف مجمع اسلامی مسلمانان قفقاز(ولگا و اورال) به عنوان رهبر دینی منطقه قازان انتخاب گردید. قازان در آن دوران یکی از معتبر ترین و بزرگترین مراکز دینی منطقه قفقاز بشمار می رفت.

فعالیت ها[ویرایش]

او در طی دوران رهبری خود با روابط دوستانه و مثبت با مسئولان سکولار حکومتی برقرار نمود. از دستاوردها او در طی این سالها می توان به چاپ اولین نسخه قرآن در شهر قازان اشاره نمود. از دیگر کارهای مهم او به جمع آوری پول برای سازماندهی آن برای مردم زلزله زده قفقاز ، ایجاد دفاتر ثبت گزارشات تولد ، ازدواج و مرگ برای مسلمان و تعامل و همکاری با سازمان های دولتی در امور قضایی (دادگاه ها) می توان اشاره کرد. او در سال 1870 کتابی با عنوان ((الحضرت الحق)) منتشر کرد. او در کتاب به مسائل مهم اجتماعی و نظراتی در مورد اصلاح و بازبینی در بعضی مسائل اسلامی اشاره کرده است. این کتاب شهرت او را نه تنها در بین مسلمانان قفقاز بلکه در بین مسلمانان آسیای مرکزی نیز گسترش یافت.

عقاید و دیدگاه[ویرایش]

یکی از آروزهاو ایده های روشنکفرانه مرجانی در رابطه با پیشرفت علمی و اجتماعی جامعه تاتار بود. به عقیده او یکی از ابزار مهم در آموزش و بالا بردن سطح فرهنگ جامعه مسلمان تاتار و اصلاح سیستم آموزش و پرورش و تغییر به سیستمی سکولار و مستقل می باشد. او سیستم آموزش و پرورش را قدرتمند ترین ابزار پیشرفت برای نجات مردم از خواب زمستانی می دانست. وی همیشه سعی در یافتن پاسخ مسائل مطروحه در جامعه امروزی و توسعه یافته تاتار بود و عقیده داشت جهت بالابردن سطح اجتماعی و علمی، سیاسی و فرهنگی جامعه بایستی تمدنی مدرن وجود داشته باشد. او حدود 30 اثر از خود برجای گذاشت که عمدتاً به زبان عربی منتشر شده است. دیدگاههای فکری و فلسفی مرجانی باعث شده در کشورها حوزه قفقاز و آسیای مرکزی به عنوان استاد، رهبر دینی، مورخ، فیلسوف و یک پدیده شگرف و قابل توجه در تاریخ ن کشورها باقی بماند. او در 18 آوریل سال 1889 در 71 سالگی در شهر قازان دیده از جهان فرو بست.

منابع[ویرایش]